Cyfrowa kablowka SPRAY i HD

mayiv

New member
Update po rozmowie telefonicznej: mają zamiar parować karty. Dowiem się jeszcze dokładnie czy można sparować z własnym, innym dekoderem. (EDIT: dostałem odpowiedź, że nie da rady)

W styczniu ma być aktualizacja oprogramowania, więc może spora część z tych minusów, o których pisałem, się poprawi. Ma być też OSD i instrukcje po polsku.

'no access' jest prawdopodobnie z powodu ustawionej kontroli rodzicielskiej - przyznaję, nie zaglądałem tam jeszcze.
 
Ostatnia edycja:

jotgie

New member
mayiv napisał:
'no access' jest prawdopodobnie z powodu ustawionej kontroli rodzicielskiej - przyznaję, nie zaglądałem tam jeszcze.

jak jest ustawiona kontrola rodzicielska to się pokazuje miejsce na wpisanie hasła, czyli nie za bardzo wiedzą co mówią...

zadzwoniłem do spray'a zapytać, co z moim wczorajszym zgłoszeniem... skończyło się tak, ze jeszcze raz musiałem opisac co się dzieje (pani nie wydawała się być zainteresowana) ale tym razem otrzymałem numer zgłoszenia :D
 
Ostatnia edycja:

brystol

New member
mayiv napisał:
W styczniu ma być aktualizacja oprogramowania, więc może spora część z tych minusów, o których pisałem, się poprawi. Ma być też OSD i instrukcje po polsku.
A co z EPG ? Pytałeś?
No i pytanie zasadnicze: Jak oceniasz jakość odbioru tych kanałów ?
 
Ostatnia edycja:

mayiv

New member
Brak EPG zgłosiłem jako usterkę.
Na video muszę się jeszcze chwilę poprzyglądać, żeby je ocenić. Będę porównywać do odbioru na Samsungu DSB-H370G dla Cyfrowego Polsatu, bo taki mam w robocie - co prawda wpięty w Samsungowe LCD tylko 17", ale na biurku, czyli z bliska ;).

Do porównania mam jedno HD dostępne na obu dekoderach - ASTRA HD i wybiorę jeszcze jakieś SD. Może się też jeszcze przejdę do ich biura, żeby poklikać u nich i zobaczyć, czy podobnie wygląda to na ich sprzęcie, ale to pewnie w nowym roku i jakiś pretekst muszę jeszcze wymyślić ;).
 

brystol

New member
No to wygląda na to, że teraz moja kolej.

Wczoraj panowie przynieśli sprzęt, „instalacja” trwała 10 minut. Zaczęli od razu bez pytania od podłączania kablem EURO ale jako, że posiadałem HDMI podłączyli mi przez ten kabelek.
mayiv napisał:
Jedna dziwna rzecz, to taki efekt, że, gdy pojawi się czarny ekran (np. napis 'reklama' na tvn24), to coś zostaje na ekranie, takie cienie tego co było przed chwilą.
U mnie ten efekt w ogóle nie występuje. Nie mam żadnych „duchów” na czarnym ekranie, raz pojawia się pikselioza ale o tym później.
mayiv napisał:
Kanały są kodowane prawie wszystkie, oprócz tvp1, tvp2 i jeszcze jednego w dwóch kopiach (ale to po pierwsze zapewne niedopatrzenie, a po drugie Cartoon Network i TCM miały być osobno!)
Niestety taki jest układ programu. Do godziny 20 nadają bajki a potem wchodzi TCM. Tak samo jest w przypadku ZigZag i programu o grach Hyper.

A teraz wisienka ! Okazuje się co wczoraj odkryłem przez przypadek, że kanał Spice jest !, a nadawany jest na częstotliwości kanału Viasat Explorer zaraz po zakończeniu programu Viasata. Czyli chyba są trzy kanały mające podwójną ofertę rozgraniczoną godzinami. Dziwne, że Spray mając to w ofercie nic o tym nie wie.
mayiv napisał:
Na pudełku też jest napisane, że zawiera kabel HDMI. Menu OSD w czterech językach: angielski i trzy skandynawskie
I to jest faktycznie bezczelność, żeby kabel wyjmować i sprzedawać osobno. Skoro tak jest napisane na pudełku i w instrukcji to tak powinno być. Nieładnie Panowie ze Spraya.

mayiv napisał:
Podczas użytkowania zdarzyło mi się coś podobnego do tego, co opisywał jotgie: półobraz jednej klatki z jednego kanału został na ekranie przenikający się z półobrazem działającego video. Przełączenie kanałów nie pomagało, standby nie pomagał
. Nic takiego nie zauważyłem. Oglądałem do 2 w nocy i chodził jak burza z jednym wyjątkiem.

mayiv napisał:
Jedna z największych kich, którą zauważyłem, to brak EPG. Powtarzam: brak EPG
Zgadzam się u mnie też brak EPG i to jest potężna kicha. Jest to bardzo istotny element telewizji cyfrowej – szybki podgląd co jest w danej chwili na innych kanałach, szczególnie kiedy jest ich dużo.

mayiv napisał:
- wolno przełączające się kanały
Fakt chodzą wolno. Nie wiem czy u was to występuje ale najpierw jest dźwięk a później wskakuje obraz, ale z synchronizacją dźwięku do obrazu nie mam problemów.

Jeszcze wrócę do pikseliozy. W pewnym momencie na chwilę obraz „stanął” pojawiły się różnokolorowe piksele. W dekoderze po tej „akcji” siła sygnału była na poziomie 34%, jakość 10%. Trochę marnie, mam nadzieję że takie kwiatki nie będą się pojawiały za często.

Z pozytywów:

- Jakość kanałów HD po prostu powalająca. Gapiliśmy się z żoną na National Geographic chyba z pół godziny nie wymawiając słowa.
- Pozytywne zaskoczenie co do jakości Canal+, mimo że nie w HD to obraz jest wyrazisty i w miarę ostry, fajnie się ogląda.
- możliwość pogrupowania programów wg własnej listy a nie narzuconej przez operatora.
mayiv napisał:
Tyle na razie, możliwe, że będzie więcej. O wszystkie powyższe mam zamiar molestować Spraya. Pomożecie? W kupie siła
Oczywiście, że pomożemy. To leży w naszym wspólnym interesie żeby dali przynajmniej to co obiecali.

Dziś zgłaszam brak EPG mailem do Biura obsługi Klienta.

Pozdrawiam
brystol
 

mayiv

New member
Tego Cartoona/TCM to się czepiam, bo w rozpisce papierowej kanałów są osobno i na satelicie te kanały też lecą osobno, całodobowo. Kiedyś było tylko combo bodajże, ale w pewnym momencie kanały się rozszczepiły o ile dobrze pamiętam i teraz na satce jest i combo, i każdy z osobna.

Dźwięk jest przed obrazem też i u mnie.

A o te cienie to trochę telewizor podejrzewam.

EDIT: Zadzwoniłem jeszcze pogadać o 'no access' i o EPG. Twierdzą, że:
- 'no access' będzie przez pierwsze 7 dni;
- EPG będzie w styczniu i to, że nie ma związane jest z kwestiami językowymi. Jestem w stanie w to uwierzyć.

Chyba chcieli koniecznie zacząć sprzedawać przed Świętami. Nawet niedopracowany produkt.
 
Ostatnia edycja:

korel11

New member
Mam, działa i jest OK!

To teraz ja - też mam od wczoraj:
- Szybka instalacja - jeden monter ok południa - po moim telefonie dzień wcześniej do działu technicznego
- Brak kabla HDMI w pudełku ;-)
- Kanały 300/301 nie działąją (no access)
- Żadnych duchów, półobrazów, cieni nie mam :)

Podłączenie HDMI do TV (plazma Panasonica) oraz światłowodem do ampli.

Kanały HD + Dolby = EXTRA
 

jotgie

New member
szczerze, choć z nutką zazdrości, gratuluję wam tego, co niestety mnie jeszcze nie spotkało... widac ja będę musiał czekać na prezent świąteczny chwilkę dłużej...

niepokoi mnie jednak fakt, że tylko ja mam takie problemy... boję się, że może byc to wina TV (nie plazma, nie LCD a tylko "zwykła bańka"), a jesli nawet nie, to SPRAY może przyjąć taką linię obrony...

z "n-ką" tez ten typ TV miał problemy... muszę tam poszukać - może znajdę jakąś wskazówkę...
 

brystol

New member
jotgie napisał:
udało mi się dodzwonić do jakiegoś poinformowajniejszego pana w dziale obsługi :grin: i dzięki temu wiem, że nie ma sensu brać tego tańszego dekodera, bo może się okazać, że połączenie z TV moze być za pośrednictwem zwykłego łącza antenowego lub cinch... a dekoder jest robiony na potrzeby TV SPRAY i nic o nim nie wiadomo... :grin:

natomiast okazało się, że też ma filipka 9551 i bez wahania do tego TV wybrałby pakiet HD.

więc chyba odpowiedź już jest...
W poście z 10.12.2007 r. napisałes j.w., więc linia obrony Spraya, że masz taki a nie inny TV może być marna bo jak rozumiem sami Cię namówili do brania HD. Jeżeli tak ci powiedzieli to zażądaj wizyty Pana technika aby Ci ustawił stysfakcjonujący cię odbiór na TWOIM modelu telewizora.
Trzymam kciuki żeby ci wreszcie to ruszyło.
 

korel11

New member
Po pierwszych zachwytach teraz garść soli:

- Przełączanie kanałów z pilota przyciskami numerycznymi: owszem jest dość wolne. Wolniejsze np. wobec Panasonica PV70. Nieco jakby szybciej działa przez wybór z menu (z przycisku List lub OK oraz przez Last), ale to i tak błyskawica w porównaniu do analogowego tunera SAT sprzed 10 lat czy niektórych telewizorów LCD.

- Przy połączeniu przez Component obraz jest prawie taki sam, jak po HDMI.
Różnicę (minimalną) widać w kanałach HD.

- Przy HD obraz (kolory) w TV (cały czas w trybie kinowym) przy Componencie lepiej wyglądają nastawione w tryb Normalny, po HDMI w tryb Ciepły.

- Kanały SD najlepiej wyglądają przy ustawieniu 720p w dekoderze. Kanały HD oczywiście 1080i :D Może na telewizorze FullHD lub innej firmy będzie inaczej.

- Co ciekawe sygnał ma siłę zaledwie 8 do 12%, w zależności od kanału (HD więcej), ale zawsze 100% jakości.

- W pudełku znalazłem przewód antenowy z zamontowanym pośrodku takim dziwnym zafoliowanym metalowym cylindrem. Przypomina nieco filtry pozytywowe, jakie ASTER dawał kiedyś do HBO. Jest nawet ulotka do niego, ale po szwedzku :-(
Czy ktoś wie co to?
 
Ostatnia edycja:

mayiv

New member
korel11 napisał:
Kanały SD najlepiej wyglądają przy ustawieniu 720p w dekoderze.
U mnie 720p powoduje drgawki obrazu. I na SD, i na HD. 1080i i 576p są stabilne.

Jeszcze o tym nie było: jest i działa teletekst na OSD (co wcale nie jest oczywiste :)). Jeśli ktoś lubi teletekst i podłącza się przez HDMI - jedyna opcja, to właśnie na OSD w dekoderze. Na razie oczywiście z krzaczkami zamiast polskich znaków.
 

korel11

New member
Mam pytanie: jak macie podłączoną antenę?

U mnie monter założył taki rodzielacz (Y-splitter) Made in Taiwan. Z niego jeden osobny przewód do TV a drugi do Humaxa.

Sprawdzę wieczorem jak działa przy podłączeniu szeregowym anteny: najpierw do dekodera a z niego dalej do TV.
 

jotgie

New member
przyszedł miły pan, wymienił dekoder i działa :D

pozostał jeden mankament - z programów HD moge przełączyć na inny kanał tylko za pomocą listy.

ten rozdzielacz jest to ponoć tłumik sygnału, specjalnie pod dekoder i musi tam być (tak mi powiedział).

macie tez czasem efekt fali przepływającej dość szybko z góry do dołu? własnie zauważyłem na TVN-ie...
 
Ostatnia edycja:

korel11

New member
Fala na ekranie

Efekt fali?? Czy to nie jest opisywana na tym forum przypadłość tego właśnie Philipsa z HDMI?

To ten "szwedzki" cylinder na kablu antenowym z pudła od dekodera też jest pewnie tłumikiem, tylko robionym na Szwecję...

Edit 1:

Wczoraj ruszyły kanały 300/301. Natomiast na Jetix Play po 21.00 wyskakiwał mi błąd komunikacji z kartą i nie było obrazu ani dźwięku.

Edit2:

Wywaliłem ten splitter i podłączyłem szeregowo - kabel antenowy wprost z gniazdka i drugim z dekodera, dalej do TV. Efekt: siła sygnału na chyba wszystkich kanałach wzrosła do 60%! Przy okazji sprawdziłem, że Humax pamięta ustawienia kanałów po wyłączeniu tylnym przełącznikiem.
Zbootował się błyskawicznie, pojawił się też Jetix Play.
 
Ostatnia edycja:

jotgie

New member
kanał 301 jest cały czas czarny... a na 300 jest program explorer (chociaz jakieśgołe baby były po 23:00 :D )

korel11 - tak - chyba to właśnie to... na szczęście nie na wszystkich ustawieniach szerokości obrazu... choć na 16:9 jest, a to dośc często używane ustawienie...:???:
 

brystol

New member
korel11 napisał:
Wywaliłem ten splitter i podłączyłem szeregowo - kabel antenowy wprost z gniazdka i drugim z dekodera, dalej do TV. Efekt: siła sygnału na chyba wszystkich kanałach wzrosła do 60%!
Ponieważ u mnie występuje teraz problem siły sygnału w granicach 8 -12%, mam do ciebie pytanie: czy jakość odbioru przy 60% siły sygnału poprawiła się, czy też nie widać za bardzo różnicy ?

EDIT:
Nie dostałem żadnego trójnika. Podłączyli mi antenę do dekodera a z dekodera kablem HDMI do telewizora.
 
Ostatnia edycja:

brystol

New member
Jaką macie wartość liczbową dla network ID, symbol rate oraz dla Frequency ? Proszę o szybką odpowiedź na PW. Dzięki.

EDIT: nieaktualne. Juz mam te cyferki. Znowu chodzi jak burza :D.
 
Ostatnia edycja:
Do góry