CANON HV20-uwagi uzytkownikow

darek53

New member
Mam to samo w mojej HV10
jest identyczną kamerą co HV20 pod względem optycznym i jakości zapisanego materiału
potwierdzam istnienie pionowych ciemnych "kresek" w słabym oświetleniu
ale akceptuję to bo w dobrym świetle kamera daje obraz nie do zabicia przez większość amatorskich kamer HDV
oczywiście można ustawić mniejsze wzmocnienie ksztem jasności obrazu
przy odrobinie zabawy udaje sie uzyskać zadawalający kompromis

tu kilka sek filmu z hv10 z opisanym problemem widać go dokładnie na ciemnych elementach obrazu
http://www.zshare.net/download/3775036af1c73a/

czekamy z niecierpliwością na wiesci od kolegi RyEk dotyczące jego kamery...
 
Ostatnia edycja:

mariof

New member
Bez reklam
RyEk napisał:
Bom bom, bom bom........

RIP HV20.......

Stało się :???::???::???::???::???::???:... :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Moja HV20 dzis o godzinie 15:30 pojechala do serwisu.... :(:(:(:(:(:(:(
:hmm::hmm::hmm:

..... a miala tylko 4 miesiace .....


Jest to przykra chwila - zwlaszcza dla mnie. :(:(:(
Mam nadzieje ze wroci szybko - najlepiej nowa jakby przyszla

Czytalem gdzies na forum ze to czesta usterka w Canon'ach, t.j
problem z mechanizmem kasety
Szczegolow nie bede opisywal...........
parę miesięcy temu miałem okazję testować SD1, HC7 i właśnie HV20. Wybrałem HC7 i... nie żałuję:). Pomimo doskonałej jakości obrazu (jak na wymagania amatora oczywiście) wszystkich trzech kamer zauważyłem problemy z mechaniką HV20, dotyczyło to przesłony, niekiedy "ni z gruchy ni z pietruchy" zacinała się:(. Miałem też problem z wyciągnięcie taśmy a raz kamera mi ją pogniotła. Ponieważ był to egzemplarz przedsprzedażny nie wyciągałem daleko idących wniosków ale pierwsze wrażenie się liczy... i dlatego wybrałem Sony. Podobał mi się także Panasonic ale ten brak wizjera...:(.
 

pxl666

Member
Bez reklam
zassalem sampel od darka53.

pionowe pasy to wg mnie efekt dzialania kodeka HDV - algorytm wygladzania obrazu taka ma charakterystyke i w ekstremalnych warunkach widac gdzie sobie nie radzi.
nastepnym razem zablokuj exp i lekko zmniejsz. bedzie ciemniej ale bez szumow...jak zablokowac gain w hv20 juz gdzies mowilem - jakie efekty mozna dzieki temu uzyskac juz tez mowilem...jak chcecie miec kamery do 2lux to sobie wezcie kredyt - sorry ale w warunkach z tego sampla sie uzywa doswietlenia i nie kreci sie na auto. cudow niema.
 

darek53

New member
efekt pasków widać juz niestety na LCD kamery więc to nie wina kodeków
była to pierwsza sprawa która rzuciła mi się w oczy jak odpaliłem kamerę po wyjęciu z pudełka i skierowaniu obiektywu na żonę w kuchni (palia się tylko mała lampka w meblach)
widziałem wczoraj film z sony HC7 , nakręcony w warunkach takich gdzie juz na canonie byłoby widać ten efekt , szumu moze więcej ale brak pasków
a tu link do filmu:
http://media.dvinfo.net/sony/hdrhc7indoor.m2x
oczywiście sposobem sa ręczne nastawy kosztem jasności filmu
w tym przedziale cenowym lepszej kamery HDV się nie kupi więc paski są dla mnie akceptowane
 

darek53

New member
nie widać pasów bo napewno została zmniejszona czułość.
Nagrałem specjalnie kawałek filmu gdzie dobrze to widać
szczególnie na początku filmu po prawej nad zegarkiem
zaznaczam ze nagrywałem na automacie , ruszałem w lewo i prawo aby wyraźnie było widać pionowe linie i co ciekawe są one jakby ciągle w tym samym miejscu matrycy i napewno nie jest to efekt kompresji
jeżeli ktoś tego nie widzi to ja już nie wiem jak opisać problem ...

http://www.zshare.net/download/3794427d50e87e/
 

RyEk

New member
Pionowe pasy sa wynikiem zbyt duzego podbicia (GAIN).
W HV20 zastosowano bodajze +27dB max GAIN w stosunku 18dB innych producentow.
Same pasy nie sa o tyle denerwujace co dodatkowo "flicking" czyli migotliwosc obrazu
przy zbyt duzym wzmocnieniu i wylacznie w 1080i. Widac to po downconvert do DVD. Problem jest do usuniecia. Wystarczy uzyc filtru do usuwania "migniec" w warunkach duzego podbicia lub niedopuszczac do "zaduzego" podbicia co nie jest wcale do konca w pewnych warunkach takie mozliwe.


P.S Z niecierpliwoscia czekam na moja HV20 z serwisu :(
 

RyEk

New member
Wiecie co... normalnie zalamka :(
Dzwonie dzis z ciekawosci do serwisu Canon'a z info zeby mi dali na koniec dokladny przebieg naprawy a oni poki co maja informacje od osoby-testera, ze usterki nie stwierdzono narazie :???::???::???:

Jesli mi odesla moja HV20 z notka ze sprawna moga w takiej sytuacji zaczepic sie o punkt gwar. i obciazyc mnie kosztami w obie strony dostawy.

Ale ja sie nie dam, cudow nie ma.
Oswiadczylem im, ze specjalnie dla nich jak tylko wroci w takim samym stanie to nagram im film instruktarzowy na plycie kiedy sie psuje HV20 moja druga kamera.
Jeszcze im jutro dopowiem (bo zapomnialem), ze wtedy ja im rachunki bede wystawial za przesylki i straty finansowe jakie moglbym poniesc gdyby byl mi sprzet w danej chwili potrzebny.

Poczekamy... zobaczymy... co wyniknie.
 

RyEk

New member
Doslownie minute temu dostalem SMS'a z serwisu Canon'a z informacja, ze moja HV20 jest sprawna, nie wykryto usterek i ze odsylaja w poniedzialek.

Czyzby Canon sie przestraszym i sie sam naprawil? :/
W cuda nie wierze.
Przyjdzie, potestuje i jak to samo to nagram film druga kamera i uderze dalej...

Rece opadaja :(:(:(, ehh
 

moscow

New member
RyEk napisał:
Doslownie minute temu dostalem SMS'a z serwisu Canon'a z informacja, ze moja HV20 jest sprawna, nie wykryto usterek i ze odsylaja w poniedzialek.
[...]
A mam takie pytanie - czy problem pojawial sie tylko z jedna kaseta, czy byl powtarzalny na innych / wszystkich?

-krzysiek-
 

RyEk

New member
Na wszystkich wlozonych, lecz ograniczylem sie do 3szt bo nie chcialem zeby wieksza ilosc kaset wyladowala w koszu ze wzgledu na uszkodzenia mechaniczne tasmy
 

darek53

New member
na pocieszenie powiem ze moja HV10 (myślę ze mechanizm będzie identyczny z HV20) też mi kiedyś napisała ze są brudne głowice oraz aby wyjąć kasetę... po tych czynnościach efekt się juz nie powtórzył
Teraz używam tylko zwykłych kaset TDK za 9zł, miałem kasety panasonic profesional HQ i nigdy więcej , na 2 nowych kasetach napis aby wyczyścić głowice zaraz po włożeniu dopiero co odfoliowanej kasety!
z TDK zero problemów
RyEk moze miałeś wadliwe kasety ?
 

moscow

New member
HV20 z mikrofonem DM50

Sprowadzilem z Japonii mikrofon DM50 do swojej HV20 (cena dosc konkurencyjna w porownaniu z tym co mozna kupic w Europie a nawet Stanach). Zdecydowalem sie na ten wlasnie mikrofon glownie ze wzgledu na goraca stopke i brak koniecznosci podlaczania kabelkow. Po prostu "klik" i dziala.

Choc pewnie ze mnie marny tester postanowilem podzielic sie krotko doswiadczeniami z uzytkowania. Przygotowalem 4 pliki dzwiekowe stworzone w roznych warunkach (dla wbudowanego mikrofonu, DM50 w trybie shotgun, stereo1 i stereo2). Nie pytajcie mnie czym sie roznia dwie opcje stereo. Instrukcja milczy na temat charakterystkyki. Na podstawie doswiadczen moge jedynie podejrzewac, ze opcje te ustalaja poziom mieszania sygnalu z mikrofonu "shotgun" oraz stereo.
Poszczegolne pliki sa skonstruowane w ten sposob, ze moduly dzwiekowe zaczynaja sie dla kazdego, mniej wiecej w tym samym czasie.

00:00:00 - Cisza z zegarami w tle; Automatyczne wzmocnienie
00:42:00 - Cisza z zegarami w tle; Maksymalne wzmocnienie
Przy obydwu powyzszych nagrana zostala zostala rowniez manipulacja zoomem oraz manipulatorem 'Set'. Material nagrywalem w pomieszczeniu gdzie znajdowal sie jeden zegar kwarcowy nascienny (w odleglosci jakies 3 metry od kamery) oraz drugi zegarek mechaniczny na wprost kamery (odleglosc jakies 0.5 metra). Ten drugi jest praktycznie nieslyszalny poza trybem shotgun z maksymalnym wzmocnieniem)
00:01:27 - Chlupoczaca woda nad brzegiem jeziora; Automatyczne wzmocnienie
Wraz z manipulacjami zoomem
00:01:50 - Przejazd samochodu; Automatyczne wzmocnienie
00:02:03 - Szum morza przy wietrze 8B; Automatyczne wzmocnienie
00:02:15 - Glosna muzyka w klubie; Automatyczne wzmocnienie
00:02:28 - Glosna muzyka w klubie; Automatyczne wzmocnienie; Opcja mikrofonu ATT (tylko dla mikrofonu wewnetrznego i DM50 w trybie stereo2)

Pliki zostaly umieszczone pod adresem:
ftp://Filmy:Filmy@80.245.180.103/Filmy/HV_with_DM50_mp3.zip
(ftp 80.245.180.103, login : Filmy, haslo : Filmy, sciezka Filmy/HV_with_DM50_mp3.zip)
Mozna je po prostu odtworzyc po rozpakowaniu np. winampem, przygotowalem jednak rowniez projekt w Sony ACID XPress 5.0 (rozszerzenie .acd) - do prostszego porownania. W tym programie mozna w latwy sposob przelaczac sie miedzy sciezkami oraz ustawic odtwarzanie fragmentu w loopie
ACID Xpress do pobrania za darmo pod adresami:
http://www.sonycreativesoftware.com/download/Step3.asp?URLID=2300&SerialNum=
http://www.download.com/Acid-XPress/3000-2170-10228817.html?part=dl-AcidXPress&subj=dl&tag=button
lub ze strony http://www.sonycreativesoftware.com -> Downloads -> Free Downloads -> ACID XPress

Subiektywne wnioski - jakosc dzwieku z mikrofonem DM50 znaczaco sie poprawia w porownaniu z wewnetrznym mikrofonem. Powaznie zostaja tez ograniczone niekorzystne efekty zwiazane z nagrywaniem w wiatrzna pogode. Jednak uzywanie tego mikrofonu nie likwiduje calkowicie nagrania szumu mechanizmu kamery. Obawiam sie jednak, ze bedzie to dotyczyc kazdego mikrofonu montowanego na urzadzeniu. Mozliwe, ze jedynym rozwiazaniem mogloby byc uzycie mikrofonu "na kiju"... w koncu profesjonalisci nie robia tego bez powodu ;-)
Pozdrawiam,
-krzysiek-
 

pxl666

Member
Bez reklam
moscow napisał:
Sprowadzilem z Japonii mikrofon DM50 do swojej HV20 (cena dosc konkurencyjna w porownaniu z tym co mozna kupic w Europie a nawet Stanach).

a mozna wiedziec jak sprowadziles i ile kosztowal?
pozdro

ps jesli chodzi o tlumienie dzwiekow mechaniki to zaleca sie inwestycje w shock absorber - mik wisi na 8 gumach. to ponoc pomaga ale drogie...
 

moscow

New member
pxl666 napisał:
a mozna wiedziec jak sprowadziles i ile kosztowal?
[...]
Kolega z pracy jechal akurat do Japonii... wiec skorzystalem z okazji. Udalo sie znalezc za 12.000 JPY (co dawalo jakies ~280PLN). W USA znalazlem oferty za 122 USD (ok 340PLN). Oficjalne ceny w polsce jakie widzialem to okolo 680-750PLN.

RyEk napisał:
Sory, ale archuwum jest uszkodzone i daja sie rozpakowac tylko 2 pliki.
Po sciagnieciu archiwum, ktore wyslalem - okazalo sie, ze tak jest w istocie. Zrobilem upload jeszcze raz wraz z plikiem MD5. Teraz powinno byc OK.

Pozdrawiam,
-krzysiek-
 

pxl666

Member
Bez reklam
a moglbys zrobic taki test - stoisz z kamem jakies 3 metry od cicho gadajacego telewizora. najpierw bez majka do porownania i potem z majkiem w trybie wide i tele? potem skompresic pliki np streamclipem i wcisnac na jakis darmowy host.
 

moscow

New member
pxl666 napisał:
a moglbys zrobic taki test - stoisz z kamem jakies 3 metry od cicho gadajacego telewizora. najpierw bez majka do porownania i potem z majkiem w trybie wide i tele? potem skompresic pliki np streamclipem i wcisnac na jakis darmowy host.
Da sie zrobic - czy tresc z telewizora to ma byc po prostu prezenter, ktory cos mowi - czy cos innego?
Streamclip akurat z niewiadomych powodow sie u mnie wali (i to na kilku komputerach), ale moge skompresowac do mp3.

-krzysiek-
 
Do góry