CANON HV20-uwagi uzytkownikow

rudy_lis

New member
moscow napisał:
Witam,
zgrywalem zmontowany material z powrotem do kamery przez CineForm HDLink oraz Sony Vegas (opcja Print to Tape) bez zadnych problemow.
Pozdrawiam,
-krzysiek-

Witam serdecznie wszystkich,
od dwóch tygodni jestem posiadaczem HV20, obraz wyświetlany bezposrednio z kamery przez HDMI na Pioneerze PDP 427XD jest niesamowity. Ponieważ chciałbym zmontować trochę materiału (tzn. bez rewelacji - wycinanie scen, wstawianie itp.) a nie chciałbym tracić jakości proszę o instruktaż KROK po KROKU w jaki sposób przeprowadzić taką operację tzn. jaki program zastosować, jakie kable itp.

Ponieważ jestem zupełnym laikiem i czasami nie rozumiem terminologii używanej przez profesjonalistów :( proszę o "łopatologię".

Najchętniej chciałbym zgrać materiał na kompa a po montażu chciałbym zgrać go na taśmę. Czy jest to możliwe?

Z góry dziękuję za przekazaną wiedzę
 

RyEk

New member
Zrobisz to Pinnacle Plus/Ultimate.
Warunek - zgrywasz i tniesz w Pinnacle.

Wrzucasz na os, tniesz, wstawiasz co trzeba i wypuszczasz jako HDV2 (bodajze) 1440x1080 - program obrazu nie ruszy, tylko w miejscach zmiany scen/wstawianego efektu o klatki kluczowej do kluczowej (ok 2s) nastapi rekompresja ktora defakto nie wstanie jest zauwazyc.
 

rudy_lis

New member
RyEk napisał:
Zrobisz to Pinnacle Plus/Ultimate.
Warunek - zgrywasz i tniesz w Pinnacle.

Wrzucasz na os, tniesz, wstawiasz co trzeba i wypuszczasz jako HDV2 (bodajze) 1440x1080 - program obrazu nie ruszy, tylko w miejscach zmiany scen/wstawianego efektu o klatki kluczowej do kluczowej (ok 2s) nastapi rekompresja ktora defakto nie wstanie jest zauwazyc.


Dziękuję za odpowiedź,
gdzie dostanę taki program? czy mogę go ściągnąć na powiedzmy 30 dniowy okres próbny czy musze od razu kupować?
 

rudy_lis

New member
Mam kolejne pytanie, może Ryek znowu pomoże :roll:
przy próbie zakupu Pinnacle 11 Ultimate powiedziano mi, że do jego prawidłowego działania potrzebuję karty, którą kupuje się oddzielnie (nie jest dostarczana w zestawie), kosztuje podobno około 2tys pln. Bez karty program powoduje podobno ogromne obciążenie procesora.
Powiedziano mi również, ze są karty do obsługi Pinnacle znacznie tańsze ale nie spełniają swojej roli.

Ponieważ każdy mówi co innego - nie wiem co mam o tym sądzić, nie wiem czy jest to prawda, że do zestawu zawierajacego program potrzebuję czegoś więcej.

Wypowiedzcie się na ten temat bo nie wiem czy jestem wprowadzany w błąd.

Pozdrawiam
 

viValdi

New member
Bez reklam
silna karta graficzne jest "rekomendowana" - przeczytaj na pudełku albo na stronach www

Oczywiście nie ma przymusu, żebyś kupował taką kartę. Ja mam starego grata w notebooku i edytuje HDV az miło (Studio 10.7+). Oczywiście są konsekwencje braku karty, ale ja je akceptuje bo nie dotyczą on jakości obrazu.

Jeśli Pinnacle ci nie leży to możesz spróbować Ulead VideoStudio - również wersja Plus.
 

rudy_lis

New member
Dzięki za odp. Czy komputer powinien spełniać jakieś konkretne wymagania? Mam ok 80Gb twardego dysku, zegar P4 3,4 Mhz i 512 RAM. Czy Ram da radę czy powinienem rozbudować?

zegar oczywiście 3,4 GHz
 
Ostatnia edycja:

RyEk

New member
silna karta graficzne jest "rekomendowana"
Tylko do renderowania efektow w tle :)


Mam ok 80Gb twardego dysku, zegar P4 3,4 Mhz i 512 RAM
Zdecydowanie przydalby ci sie wiekszy dysk i wiecej ramu.
Moje zabawy z plikami HDV to na konfiguracji:
E4300@3Ghz, 2GB, 2 x 250GB, 7300GT

Zawsze mozesz wylaczyc renderowanie w tle - wtedy mniej ramu zezre Pinnacle.
 
Ostatnia edycja:

viValdi

New member
Bez reklam
tu są rekomendacje Pinnacle'a
http://www.pinnaclesys.com/PublicSi...+Documents/Technical+Specifications/TS+UK.htm

Edycja video wymaga przestrzeni dyskowej. Ja mam 40GB w lapie i dwa dyski zewnętrzne USB: 100 i 120GB. Działam z HDV prawie rok (choć niezbyt intensywnie) i już od jakiegoś czasu jest mi ciasno.

1GB RAMu wystarcza. Nie widzę przewagi 2GB które mam w innym lapie.

Krytyczna jest szybkość procesora - im szybciej tym lepiej.

Mnożenie core'ów ponad 2 zdaje się nie mieć sensu - Pinnacle nigdzie nie chwali się że Quad daje "kopa".

Jeśli ktoś chce skorzystać z akceleracji w karcie graficznej to musi dobrze wiedzieć co robi żeby się nie rozczarować. Nie wszystkie karty z górnej półki są dobre do edycji video.
 

RyEk

New member
Ogolnie uwazam, ze obrobka video na notku, jakimkolwiek to chory pomysl - no chyba ze zostawimy na pare dni wlaczonego na noc - bo tyle trwa obrobka HDV na notku
Sam mam notka i kiedys chcialem obrabiac nie HDV lecz zaledwie DV - byla to jedyna proba i wiecej nie chce tego robic na notku :)

Mam 1,7 Centrino M (jednordzeniowy), 1gb, 60gb + na rzyczenie zewnetrzny dysk.
 

viValdi

New member
Bez reklam
No - nie zgadzam się. Dla zawodowców to rzeczywiście niezbyt szczęśliwe rozwiązanie; ale dla amatora to jest super rig. Nie będę kupował specjalnie PC pod video.

U mnie renderowanie 1h materiału HDV do DVD zajmuje 8h czyli całą noc i akceptuję to.
 

rudy_lis

New member
Chyba nie mam wyjścia, spróbuję rozbudwać to co mam do takich parametrów, które pozwolą mi na jako taką pracę.
Mam wersję 30dniową Ulead VideoStudio 11, co o nim myślicie? Czy Pinnacle 11 Ultimate jest, zgodnie z tym co mówią sprzedawcy, dużo lepszy?
Pozdrawiam
 

RyEk

New member
Nie pracowalem za wiele na VideoStudio ale zauwazylem ze mniej zabiera zasobow. Co do mozliwosci to nie wiem ale wydaje mi sie ze Pinnacle ma wiecej "wodotryskowych" efektow. Jezeli bedziesz uzywal takich to Pinnacle.

Oba programy sa OK.
Jako ze przez pare lat raczej na Pinnacle robie (od 9-tki) to obsluga dla mnie jest bardziej intuicyjna.
Aha no i poki co VideoStudio 11 jest wylacznie po angielsku co dla osoby ktora nigdy nie miala stycznosci z tego typu programami moze byc problemem.

Cena VideoStudio 11 Plus jest nizsza od Ultimate Pinnacle'a chociaz jeszcze widzialem na stronie Vobisu promocje Ultimate za niecale 270zl :D wiec warto skorzystac.

Roznice miedzy Pinnacle Plus a Utimate to kilka dodatkowych programow - dla niekoniecznie amatorow + green box (zielone plotno) - przydatne do efektu chroma key (kluczowanie kolorem).
Jak znajdziesz jeszcze na Vobisach stronie ta promocje warto skorzystac.
 

mcadam

New member
czesc

moscow napisał:
Jedynym dodatkowym ekwipunkiem byl monopod, 4 akumulatory, filtr szary nx4 i filtr polaryzacyjny.

wlasnie zmowilem sobie tytulowa kamere i w zwiazku z tym mam pytanie. jaki rodzaj filtra polaryzacyjnego powinienem kupic, kolowy czy liniowy? do lustrzanki canona musialem kupic kolowy, czy jest jakas analogia?

pozdrawiam mcadam
 

pxl666

Member
Bez reklam
RyEk napisał:
Ogolnie uwazam, ze obrobka video na notku, jakimkolwiek to chory pomysl - no chyba ze zostawimy na pare dni wlaczonego na noc - bo tyle trwa obrobka HDV na notku
Sam mam notka i kiedys chcialem obrabiac nie HDV lecz zaledwie DV - byla to jedyna proba i wiecej nie chce tego robic na notku :)

Mam 1,7 Centrino M (jednordzeniowy), 1gb, 60gb + na rzyczenie zewnetrzny dysk.

notebook dell inspiron - core2duo 2016ghz i 2giga ramu + grafika 256mega GF7900GS - nikt mi nie powie ze jakas deska (desktop) ze slabszym procem i mniejsza iloscia ramu bedzie od tego szybsza - dzis komp nie musi byc wielki zeby miec power - najlepszym przykladem sa apple powerbooki na ktorych studenci skladaja swoje etiudki w bardzo przyzwoitej jakosci.
 

moscow

New member
mcadam napisał:
czesc



wlasnie zmowilem sobie tytulowa kamere i w zwiazku z tym mam pytanie. jaki rodzaj filtra polaryzacyjnego powinienem kupic, kolowy czy liniowy? do lustrzanki canona musialem kupic kolowy, czy jest jakas analogia?

pozdrawiam mcadam
Witam,
zdecydowanie kolowy. Tak jak w przypaku kazdej kamery / aparatu - gdzie jest decydujaca role odgrywa elektronika. Z tego co sie orientuje, obydwa robia to samo, tylko kolowy dodatkowo "roprasza polaryzacje" swiatla, ktore go opuszcza.

Pozdrawiam,
-krzysiek-
 

darek53

New member
"mialem chwilkie i pozwolilem sobie na tescik mozliwosci kama w slabym swietle - przeslona 1.8 i zero gain (trik), oryginal wazy ponad 200 mega, pociskam link do kompresa (5 megz) . scisniete streamclipem.
pozdro."

pxl666 jakie ustwiłeś parametry w streamclipie zeby uzystać tak mały plik wynikowy?
Bawiłem się tym programem ale na początku jak otwieram swoje pliki
HDV *.m2t to pisze mi ze "one or more transport stream files have a bad size"
ale plik można otworzyć i zrobić z niego mp4 kodekiem h264 tylko ze pod koniec kompresowania wyskakuje napis ze nie potrafi zapisać i robi się plik *.mp4.mov
otwieram pliki *.m2t pochodzące bezpośrednio z kamery
 

pxl666

Member
Bez reklam
darek53 napisał:
"mialem chwilkie i pozwolilem sobie na tescik mozliwosci kama w slabym swietle - przeslona 1.8 i zero gain (trik), oryginal wazy ponad 200 mega, pociskam link do kompresa (5 megz) . scisniete streamclipem.
pozdro."

pxl666 jakie ustwiłeś parametry w streamclipie zeby uzystać tak mały plik wynikowy?
Bawiłem się tym programem ale na początku jak otwieram swoje pliki
HDV *.m2t to pisze mi ze "one or more transport stream files have a bad size"
ale plik można otworzyć i zrobić z niego mp4 kodekiem h264 tylko ze pod koniec kompresowania wyskakuje napis ze nie potrafi zapisać i robi się plik *.mp4.mov
otwieram pliki *.m2t pochodzące bezpośrednio z kamery

jaki system? jakie kodeki masz zainstalowane? polecam zassac qt alternative - co polecaja na www streamclipa.

codo ustawien stc - otwieramy plik mt2 - export to mp4 - 720pHDTV,deinterlace video,quality 50...40% i wsio...render...
suwakiem quality sie trzeba pobawic na jakiejs malej probce, mozesz tez zacapowac data rate - "limit data rate" ale to kiepska opcja wg mnie.
ogolnie nalezy testowac prefsy na np 10s probce video i wtedy najlepiej sie dochodzi do najlepszych subiektywnie ustawien.
 

RyEk

New member
"mialem chwilkie i pozwolilem sobie na tescik mozliwosci kama w slabym swietle - przeslona 1.8 i zero gain (trik)
Jaka to byla pora dnia? Widze ze przez okno wpadalo slonce?
pod-wieczor?

P.S.
Za bardzo nie korzystam ze streamclip'a bo jego deinterlace za bardzo chrzani obraz (no chyba ze progressive to wtedy nie).
 
Do góry