BenQ W500

Meloman69

New member
Bez reklam
Słabością sprzętu z niskiej półki są słaby kontrast i jak zauważył Tidus1024 - gubienie szczegółów w ciemnych scenach. Ta ostatnia bolączka była jeszcze dość mocno widoczna w użytkowanym przeze mnie AE900. Można było temu zaradzić podnosząc jasność poza skalibrowany poziom. Niestety cierpiał na tym i tak nie najlepszy kontrast, a z drugiej strony - zaczęły się gubić szczegóły w jasnych polach. Dodatkowo - czarny wchodził mocno w odcień szarości.
Mimo wszystko frajda z oglądanych filmów była wielka. Choć podobnie jak dla Tidusa1024 - w dobie dzisiejszej jakości jaką oferują projektory - tego typu wada dyskredytuje w moich oczach konkretny model. Nie wiem jak to jest dokładnie z W500. Nigdy go nie widziałem w akcji,
Bezpośrednio przed TW2000 użytkowałem TW1000 i choć naprawdę dobrze odtwarzał ciemne sceny, to nie radził sobie ogólnie z dynamiką obrazu (ale i tak lepiej niż AE900). Przez dynamikę mam na myśli obraz, który potrafią wyświetlic np. dobrej klasy poczciwe telewizory CRT. Jeżeli masz taki Bambolo, to spróbuj dokonać bezpośredniego porównania i szybko zorientujesz się, że BenQ W500 naprawdę duuużo brakuje do dobrego obrazu. I dużo do tego co już potrafią np. projektory ze średniej półki. A gdybyś choć raz zobaczył obraz z Sim2, począwszy od D80E, to wiedziałbyś do czego dążyć. Lub po prostu wtedy poznałbyś definicję high-end, jeżeli chodzi o jakość obrazu z projektora.
Oczywiście - nie zamierzam nikogo obrażać. Każdy kupuje sprzęt jaki uważa za słuszny. Ale nie oszukujmy się, że za 2000 zł kupi się sprzęt pozbawiony wad. Wady ma także droższy TW2000.
Przeszło rok temu prestiżowy projectorreviews nadał modelowi JVC RS1 tytuł projektora referencyjnego. Wystarczył rok, aby podobną klasę osiągnął wg tego samego recenzenta - Epson TW2000. Przy czym w jego opinii - Epson ma lepszą dynamikę obrazu, RS1 - bardziej przypomina obraz z tradycyjnego kina.
Niemniej jako użytkownik TW2000 jestem zaskoczony takim werdyktem. Skoro jest on przynajmniej porównywalny do RS1, to i jego można by nazwać referencyjnym. Szkopuł w tym, że mimo, że to świetny projektor w swojej klasie i cenie, wciąż ma wady i tylko ociera się o high-end.
Bardzo jestem ciekaw porównania RS2 do modeli Sim2, ale niestety mam wrażenie, że już D80 Evo, nie mówiąć od HT380 zjadłby JVC na śniadanie.
Więc jeżeli mówimy o high-endzie, to wskazujmy naprawdę godne modele.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Żeby była jasność. Ja naprawdę nie mam zamiaru trollować bezczelnie, że W500 jest do bani czy coś w tym stylu. Po prostu temat ma 70 stron, gdzie nikt nie znajdzie żadnej konkretnej opinii o tym sprzęcie - oprócz takich w rodzaju, "kup bo to fajny projektor za fajną kasę".

Meloman, ale zauważ, że w zachodnich serwisach przyjęto zasadę by nie łączyć Sim2 czy Runco z projektorami typowo użytkowymi. Stąd też nawet ich nie ma w żadnych zestawieniach, bo wynik byłby zawsze przesądzony.
 
Ostatnia edycja:

Tidus1024

New member
Bez reklam
Bambolo, ok, ale to miło jak ktoś uczciwie powie coś w rodzaju: "kupiłem Z5 i trochę mnie wkurza screendoor" albo "mam HD65 i czasem widzę efekt tęczy" a nie tylko "eeeej, no to jest coś niesamowitego, mam milion cali i kumple umarli z zachwytu" etc.
 

Devileyes

New member
Zamowilem dzis benq w500, jak dostane to powiem jakie sa wrazenia dla mnie, totalnego laika, amatora itd.
Byc moze taka opinia bedzie cos warta dla innych laikow, bo na pewno wiele wad o ktorych Wy(doswiadczeni kinomani) mowicie dla mnie bedzie albo niewidocznych albo w zupelnosci nie przeszkadzajacych.

ps.
nie wiem co to screendoor, nie wiem co to efekt teczy, tzn teoretycznie wiem ale nigdy nie widzialem i nie wiem na ile uciazliwe moga byc te niedogodnosci.
 

erni111

New member
No to ja czekam na opinie DEVILEYESA. A co do mojej sprawy to wiem ze projektory droższe o kilka tys są lepsze! To raczej normalne bo tak jest z każdym sprzętem. Lecz ja pytałem się czy warto dokladać te 400-600 zl na epsona tw 680? Tylko o to! czy warto? Nie pisalem czy warto dołożyć 2-6 tyś bo to nie realne bo nie mam tyle kasy a po drugie to będzie mój pierwszy projektor więc powoli hahaha.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Już pisałem. To indywiduala sprawa.

Dla mnie warto dopłacić do Epsona, Sanyo lub Optomy. (A jeśli będę kupował w UK to nie dopłacę... ;) )

Ale czy dla Ciebie warto? Nie wiem...

////edit

I jeszcze jedno. Powyższa opinia jest wyłącznie efektem lektury testów i opisów. Nie widziałem tych maszyn w akcji, że już o bezpośrednim porównaniu nie wspomnę.

Punkt 2. przyklejonego wątku Melomana.

"....to Ty będziesz oglądał, nie kto inny. zdaj się na swój gust i swoje preferencje...."
 
Ostatnia edycja:

Bambolo82

Banned
:mrgreen:
wiatrak napisał:
Punkt 2. przyklejonego wątku Melomana.

"....to Ty będziesz oglądał, nie kto inny. zdaj się na swój gust i swoje preferencje...."
To jest podstawa. Szkoda tylko że z kupnem projektora nie jest tak jak z kupnem telewizora, który stoi włączony z kilkudziesięcioma innymi modelami na półce sklepowej.

Pamiętam moje męczarnie: w500 czy tw-680. W końcu wybrałem najtańszą opcję. Potem udało mi się zaimponować chłopakowi mojej siostry. Chłopak nie chciał być gorszy...:twisted: Coś mnie podkusiło (chyba ciekawość) żeby nakręcić go na Tw-680. Było to dosłownie na parę dni przed tym jak cena w500 poleciała w polskich sklepach z 2800 na 2200, dlatego w momencie zakupu mój "szwagier" dopłacił względem w500 raptem tylko 300 zł. Dzięki temu mieliśmy okazję pooglądać oba na raz w weekend u mnie na jednym ekranie. Proszę mi wierzyć że poza różnicami fizycznymi (tw-680 jest ciut większy i podczas porównania nie wlazł na półeczkę z której świeci Benq) to jest ten sam sprzęt. Obraz był bardzo zbliżony i chyba trzeba by było analizować go klatka po klatce żeby coś tam zauważyć. Kontrast podobny. Czerń podobna. Kolory podobne i na obu można je sobie do woli "kalibrować". Różnice dostrzegalne były, ale przy przełączaniu trybów na skrajnie różne. Frajda z oglądania ta sama. Szum taki sam. Epson nie ma przełącznika normal/eco tylko eco włącza się wybierając jeden z paru trybów kinowych. Można odnieść przez to wrażenie że Benq w eco daje tylko odrobinkę ciemniejszy obraz a Epson wyraźnie już ciemniejszy. No ale to może efekt zamieszania z tymi trybami w Epsonie. Epson świeci nieco jaśniej, ale tylko w trybie dynamicznym. Tryby kinowe Benq i Epsona są łudząco do siebie podobne i tak samo tłumią jasność ale w zamian dają czerń i kinowy spokój w obrazie. Epson potrafił rzucić nieco większy obraz z tej samej odległości u mnie w pokoju (zoom jest oczywiście większy w Epsonie). Jeżeli chodzi o ostrość, to mój Benq lekko rozmywał prawy dolny róg a Epson prawy górny (próbowaliśmy to eliminować, ale w końcu machnęliśmy ręką bo rozmycie było widoczne tylko na pulpicie windows). Screedoor taki sam w obu, kompletnie nie widoczny z 3 metrów na ekranie 92". Pilot Benq bardziej przypadł mi do gustu niż tw-680. Menusy fajne i czytelne w obu. W obu przypadkach pojawiały sie lekkie znieksztalcenia i migotanie analogowego sygnału VGA po podpięciu czegoś pod USB np. tuner TV pod usb jak sobie boks ogladaliśmy na Polsacie Sport. Benq i Epson mają podobny komplet wejść (1 VGA, Epson też ma chyba 2 component, Epson chyba nie miał USB, mają po 1 hdmi-in, po 1 s-video etc.).

Byłem też na prezentacji projektora low-end marki Sony model podstawowy vpl-10 w sklepie Saturn w Gdańskiej Galerii Bałtyckiej. Niestety prezentacja została przygotowana przez laików i odbywała się w średnio zaciemnionym kurtyną kąciku dużego domu towarowego, bez jakiegokolwiek wyciszenia. Generalnie obraz z tego taniego Sony mi się podobał i rzecz jasna nie odstaje od innych modeli low-end: w500 i tw-680. Nie wiem czy Sony zachowywałoby się ciszej w moim pokoju niż tw-680 i w500.

Nie widziałem Sanyo z5 w "akcji", ale podoba mi się że ma 2 hdmi-in ( 2 hdmi może się przydać jak upowszechni się telewizja cyfrowa) no i ten fajny patent z zasuwaniem obiektywu. Tyle że jest zdecydowanie droższy.

Ja i mój "szwagier" wyświeciliśmy na razie mniej niż 200h na swoich maszynkach i może za jakiś czas okażą się jakieś ukryte wady, pęknie któraś z żarówek, pojawią się paprochy na matrycy etc., to będę o tym raportował.
 
Ostatnia edycja:

Devileyes

New member
wiatrak napisał:
Już pisałem. To indywiduala sprawa.

Dla mnie warto dopłacić do Epsona, Sanyo lub Optomy. (A jeśli będę kupował w UK to nie dopłacę... ;) )

Ale czy dla Ciebie warto? Nie wiem...

////edit

I jeszcze jedno. Powyższa opinia jest wyłącznie efektem lektury testów i opisów. Nie widziałem tych maszyn w akcji, że już o bezpośrednim porównaniu nie wspomnę.

Punkt 2. przyklejonego wątku Melomana.

"....to Ty będziesz oglądał, nie kto inny. zdaj się na swój gust i swoje preferencje...."

Tyle ze jezeli ja potrzebuje lens shiftu a tez myslalem o zamowieniu z UK i nie doplacaniu to niestety to opcja sie burzy, bo nie dostane niczego innego za ~2 tys z lens shiftem z tych co wymieniles.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Dlatego napisałem że jest to indywidualna sprawa!

:)

Ja OSOBIŚCIE nie potrzebuję lens-shiftu, projektor postawię albo powieszę tam gdzie powinien być zainstalowany, a nie tam gdzie ewentualnie da radę go wcisnąć. Dla mnie podstawowymi meblami są: kolumny, stolik RTV i wyrko (i mam nadzieję już wkrótce projektor...), a reszta mebelków musi się do tego dopasować... ;)

No i dlatego tak naprawdę trzeba samemu kombinować, nie można liczyć tylko na dobre rady...

Jeśli chcesz od kogoś odpowiedzi co lepsze, W500 czy TW680, to musisz mieć świadomość że dostaniesz ją na podstawie jego doświadczeń. Diametralnie różnych od Twoich.
 

Devileyes

New member
Projektor jest juz u mnie, teraz czekam na kable, byly wyslane wczoraj priorytetem ale cos dzis ich jeszcze nie widac.

Jak podlacze to zdam relacje z pierwszego wrazenia mojego i zony(byla oczywiscie przeciwna projektorowi bo po co i na co)

Pozdrawiam
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Priorytetem przez Pocztę Polską? Nie brzmi to zachęcająco...

;)

Chyba trochę poczekasz na pierwszą projekcję...

Przypuszczam że małżonka zmieni zdanie... ;)
 

Devileyes

New member
wiatrak napisał:
Priorytetem przez Pocztę Polską? Nie brzmi to zachęcająco...

;)

Chyba trochę poczekasz na pierwszą projekcję...

Przypuszczam że małżonka zmieni zdanie... ;)

Sam sie doczekac nie moge, wiec dzis zaraz ide pozyczyc od znajomego ktory ma sklep komputerowy hdmi-hdmi, nie bede mial dzis dzwieku no ale coz, przynajmniej pobawie sie obrazem.

Co do zmiany zdania malzonki, to tez mam taka nadzieje:)
 

Devileyes

New member
Ok, wiec czas na krotka poki co relacje na goraco.

Jestem zachwycony, zona zmienila zdanie do tego stopnia ze chciala robic zdjecia i niesc do pracy.
Zaprosilem na chwile sasiada zeby zobaczyl jak to wyglada, przyszedl z zona i oboje wyszli z przekonaniem ze jada jutro kupowac projektor, jak to jego zona powiedziala do niego "dobrze ze mnie wziales bo jak zobaczylam to sie sama napalilam i pozwalam wydac te pieniadze, tak bys nie kupil"
Puscilem poprostu pare trailerkow hd z komptera, wyswietlone na scianie w kolorze zielonego groszku.

Jestem bardzo zadowolony z zakupu.Jakosc jak dla mnie, dla zony i zaproszonych sasiadow bomba, z tym ze tak jak wspominalem jestesmy totalnymi laikami w dziedzinie projektorow. Mysle ze jak ktos kto z tym nigdy nie mial doczynienia zdecyduje sie kupic w ciemno benq w500 to rowniez bedzie zachwycony.

Pozdrawiam
 

Bambolo82

Banned
Devileyes napisał:
Ok, wiec czas na krotka poki co relacje na goraco.

Jestem zachwycony, zona zmienila zdanie do tego stopnia ze chciala robic zdjecia i niesc do pracy.
Zaprosilem na chwile sasiada zeby zobaczyl jak to wyglada, przyszedl z zona i oboje wyszli z przekonaniem ze jada jutro kupowac projektor, jak to jego zona powiedziala do niego "dobrze ze mnie wziales bo jak zobaczylam to sie sama napalilam i pozwalam wydac te pieniadze, tak bys nie kupil"
Puscilem poprostu pare trailerkow hd z komptera, wyswietlone na scianie w kolorze zielonego groszku.

Jestem bardzo zadowolony z zakupu.Jakosc jak dla mnie, dla zony i zaproszonych sasiadow bomba, z tym ze tak jak wspominalem jestesmy totalnymi laikami w dziedzinie projektorow. Mysle ze jak ktos kto z tym nigdy nie mial doczynienia zdecyduje sie kupic w ciemno benq w500 to rowniez bedzie zachwycony.

Pozdrawiam
Oglądasz na zielonej ścianie, powiadasz? Hi Hi! Ja zacząłem identycznie przygodę z projektorem, z tym że na pastelowo-pomarańczowej i też byłem zachwycony;)

Tak na poważnie, musisz kupić siebie ekran, bo nawet nie wiesz ile cudownych rzeczy potrafi jeszcze wyczarować twój w500.

Obejrzyj sobie te zdjęcia, które wykonałem aby udokumentować ile zyskuje obraz na ekranie względem obrazu na kolorowej ścianie: http://picasaweb.google.pl/proevo82/ProjekcjaNaCianieVsProjekcjaNaSpecjalistycznymEkranieWersal

Ostatnio pojawiły się w Polsce możliwości obejścia polskich naciągaczy na ekrany "markowe" za złodziejskie 1200 zl. Możesz dostać Optomę 16:9 90" za ok 300 zł albo wysokiej jakości ręcznie wyrabiane ekrany tutaj od ok. 400 zł: http://www.ekrany-projekcyjne.pl/index.php

Gratuluję i pozdrawiam kolejnego posiadacza projektora!

PS. Kamień spadł mi z serca jak przeczytałem Twój post, bo jak wiesz stoczyłem w pojedynkę prawdziwy bój o twoją "duszę" z kilkoma radzącymi "inaczej" na tym forum. Zaoszczędzony tysiąc złotych odłóż na studia dla dzieci;)
 
Ostatnia edycja:

darok

New member
To teraz został ci zakup ekranu i będzie cacy,u mnie też projektor robi wrażenie na innych wszystkim projektory kojarzą sie z rzutnikami do wyświetlania slajdów itd ale nikt póki nie zobaczy co te maszynki robią z obrazem to nie ma przekonania i kupują lcd i myślac że mają prawdziwe kino,tv lcd jak sama nazwa wskazuje nadaje się do tv a do filmów tylko projektor ten sprzet tak potaniał że chyba każdego stać choćby na benQ.Znajomy kupił 46calowy lcd za 7 tyś byliśmy z paczką znajomych na pokazie było ok ale jak wpadli do mnie to dosłownie opadły im szczęki z wrażenia bo nie ma co się oszukiwać w kinie liczy się wielkość obrazu i klimat który daje waśnie projektor tworzy namiastke prawdziwego kina co do ekranu polecam optome wygląda profesjonalnie obraz jest ok żadnych problemów z mechanizmem zwijania duży czarny border po paru dniach przestaje śmierdzieć,tylko lekko się faduje,ale to domena zwijanek, lub coś z tej strony https://www.ekrany-projekcyjne.pl/index.php , co do projektora to po dwóch miesiącach u mnie słychać chyba delikatne terkotanie łożyska wentylatora troche to irytujące
 
Ostatnia edycja:

Bambolo82

Banned
Darok, miej baczenie na to terkotanie! Jeżeli pójdzie łożysko to to może się przegrzać! Ja czegoś takiego nie zaobserwowałem u siebie.

Może spróbuj odkręcić pokrywę i dać trochę WD-40 na to łożysko.
 
Do góry