BenQ W500

paprykarz18

New member
Potwierdzam. "Overscan" na pewno pomoże. Mi też trochę ścinało na ustawieniach fabrycznych.


drobers napisał:
Moze wie ktos jak wykalibrować Benq w500? , wŁAŚCIWIE CZYM? Moze sa jakies programiki do tego?

Ja wbiłem "cudzie" ustawienia i jestem zadowolony z kalibracji.
Oto one:

Brightness 51
Contrast 54
Color 52

IRE 7,5 przy filmach HD i dobre DVD. Przy słabych DivX-ach zmieniam na 0.0.

Ustawienia kolorów indywidualne:
Gain: Red = 48, Green = 42, Blue = 43
Offset: Red = 50, Green = 45, Blue = 45

Powinna być widoczna poprawa w porównaniu do ustawień fabrycznych. Jeżeli nadal nie będziesz zadowolony, kombinuj dalej, ale już z planszami testowymi.
 

drobers

New member
paprykarz18 napisał:
Potwierdzam. "Overscan" na pewno pomoże. Mi też trochę ścinało na ustawieniach fabrycznych.




Ja wbiłem "cudzie" ustawienia i jestem zadowolony z kalibracji.
Oto one:

Brightness 51
Contrast 54
Color 52

IRE 7,5 przy filmach HD i dobre DVD. Przy słabych DivX-ach zmieniam na 0.0.

Ustawienia kolorów indywidualne:
Gain: Red = 48, Green = 42, Blue = 43
Offset: Red = 50, Green = 45, Blue = 45

Powinna być widoczna poprawa w porównaniu do ustawień fabrycznych. Jeżeli nadal nie będziesz zadowolony, kombinuj dalej, ale już z planszami testowymi.
GAIN TO WZMOCNIENIE A OFFSET TO CO TO JEST?, Paprykarz tam sa jeszcze jakies luminacje chrominacje do czego to wszystko??, i skad wziąc plansze testowe?
 

tomek67

New member
drobers napisał:
GAIN TO WZMOCNIENIE A OFFSET TO CO TO JEST?, Paprykarz tam sa jeszcze jakies luminacje chrominacje do czego to wszystko??, i skad wziąc plansze testowe?
Gain (wzmocnienie) i offset służą do ustawiania szarości.
Chodzi o to, żeby szary był neutralny bez domieszek kolorów.
Gain robi to dla janych szarości, a offset dla ciemnych.
Plansze testowe:
[FONT=&quot] http://www.burosch.de/shop/shop_content.php?coID=123&[/FONT]
http://www.homecinema-fr.com/colorimetre/index_en.php
Ta druga wersja po francusku
Nie znam tego języka, ale można się połapać bo meny jest banalne.
 

kurcze

New member
Dziś oglądałem przez 5 godzin filmy na ścianie, obraz jak dla mnie super. Filmy HD rewelacja :) Z zwykłą telewizją cyfrową już tak pięknie nie jest, ale i tak lepiej mi się ogląda niż na zwykłym TV. Odkąd pierwszy raz zobaczyłem te 100" fullhd to banan z twarzy nie zchodzi mi do teraz. Nie wiem czy są lepsze projektory w tej cenie, ale ja jestem bardzo zadowolony z zakupu i szczerze polecam.

Po podłączeniu do komputera benq nie pracuje mi w rozdzielczości 1280x1024,musze przestawić na HD Ready. Można zmusić projektor do pracy w innych rozdzielczościach? W HD Ready nie widać krańcowych części obrazu, można to poprawić?
 

lipa_ml

New member
kurcze napisał:
Dziś oglądałem przez 5 godzin filmy na ścianie, obraz jak dla mnie super. Filmy HD rewelacja :) Z zwykłą telewizją cyfrową już tak pięknie nie jest, ale i tak lepiej mi się ogląda niż na zwykłym TV. Odkąd pierwszy raz zobaczyłem te 100" fullhd to banan z twarzy nie zchodzi mi do teraz. Nie wiem czy są lepsze projektory w tej cenie, ale ja jestem bardzo zadowolony z zakupu i szczerze polecam.

Po podłączeniu do komputera benq nie pracuje mi w rozdzielczości 1280x1024,musze przestawić na HD Ready. Można zmusić projektor do pracy w innych rozdzielczościach? W HD Ready nie widać krańcowych części obrazu, można to poprawić?

w500 nie jest fullhd tylko hd ready ale napewno obraz fajnie wygląda na 100"

a to mam przy okazji pytanko , w500 akceptuje sygnał 1080p i jak to wygląda ? wchodzi 1080p przerabia go do 720p i ponownie interpoluje na 1080p ? czy jest jakas róznica miedzy 720p a interpolowanym do 1080p ?

znalazłem super cene na w500 2799 zł tylko nie znam sklepu zupełnie i sie waham tam kupic http://elektronicznyswiat.pl/index.php/4,1,1707
 

Pit80

New member
Do mnie dotarł narazie ekran Da Lite a jutro spodziewam się Benqa.
W wolnej chwili zamontuję i postaram się jakieś screenshoty zapodać.

Mógłbyś kolego Kurcze napisać jaki długi jest kabel zasilający i komponent które są w zestawie?
 

kurcze

New member
w500 nie jest fullhd tylko hd ready
Wiem, pomimo że obraz był hd ready to filmy są fullhd.

Mógłbyś kolego Kurcze napisać jaki długi jest kabel zasilający i komponent które są w zestawie?
Kabel od zasilania jest taki jak odkomputera, czyli krotki, komponent nie wiem, gdzieś go wrzuciłem i teraz nie moge znalezc mam maly balaganik ;) O ile sie tylko da podlacz projektor przez HDMI.
 
Ostatnia edycja:

drobers

New member
paprykarz18 napisał:
Potwierdzam. "Overscan" na pewno pomoże. Mi też trochę ścinało na ustawieniach fabrycznych.




Ja wbiłem "cudzie" ustawienia i jestem zadowolony z kalibracji.
Oto one:

Brightness 51
Contrast 54
Color 52

IRE 7,5 przy filmach HD i dobre DVD. Przy słabych DivX-ach zmieniam na 0.0.

Ustawienia kolorów indywidualne:
Gain: Red = 48, Green = 42, Blue = 43
Offset: Red = 50, Green = 45, Blue = 45

Powinna być widoczna poprawa w porównaniu do ustawień fabrycznych. Jeżeli nadal nie będziesz zadowolony, kombinuj dalej, ale już z planszami testowymi.
No ja poprawe zauważyłem znaczną fotki po kalibracji:
Dzieki paprykarz bardzo mi pomogłeś
 

Attachments

  • DSC00076.JPG
    DSC00076.JPG
    25,7 KB · Wyś: 504
  • DSC00080.JPG
    DSC00080.JPG
    45,3 KB · Wyś: 495
Ostatnia edycja:

Pit80

New member
kurcze napisał:
Kabel od zasilania jest taki jak odkomputera, czyli krotki, komponent nie wiem, gdzieś go wrzuciłem i teraz nie moge znalezc mam maly balaganik ;) O ile sie tylko da podlacz projektor przez HDMI.

Narazie będę podłączony HDMI do nboxa natomiast komponent chciałem wykorzystać chwilowo do starego odtwarzacza DVD.

Będę musiał dokupić dlugi kabel do kompa żeby nie sztukować zasilania. Mój Benq będzie wisiał przy suficie
 

drobers

New member
Pit80 napisał:
Narazie będę podłączony HDMI do nboxa natomiast komponent chciałem wykorzystać chwilowo do starego odtwarzacza DVD.

Będę musiał dokupić dlugi kabel do kompa żeby nie sztukować zasilania. Mój Benq będzie wisiał przy suficie
Pit 80 wieszaj go jak najbliżej ściany, ja optymalnie mam go przy suficie w odległości 3,15m. Obraz 195cm -około 160 w podstawie, jest super
 

lipa_ml

New member
drobers napisał:
Pit 80 wieszaj go jak najbliżej ściany, ja optymalnie mam go przy suficie w odległości 3,15m. Obraz 195cm -około 160 w podstawie, jest super
nie pojawił sie efekt trapezu jak wisi przy suficie? bo po jakims kątem musi padac obraz
 
Ostatnia edycja:

paprykarz18

New member
drobers napisał:
No ja poprawe zauważyłem znaczną fotki po kalibracji:
Dzieki paprykarz bardzo mi pomogłeś

Fotki trochę przebarwione wyszły. Ja sam walczę od kilku dni z moim aparatem, aby go dobrze ustawić. Nie potrafię zrobić zdjęć obrazu z projektora. Wszystkie wychodzą z przekłamanymi kolorami, poruszone albo nieostre.
Dzisiaj spróbuję zrobić kilka fotek ze statywu. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.



Ktoś się pytał o długość komponentu dołączonego do BenQ. Ma on długość 3 metrów i jest niskiej jakości.



Poza tym, podzielę się moimi wczorajszymi wrażeniami. Wyświeciłem już ok. 150 godzin na moim W500. Głównie oglądam stare filmy w DivX. Wczoraj zrobiłem wyjątek i obejrzałem "Ratatuj" oraz "Piraci z Karaibów: Na krańcu świata" w HD. Efekty wbiły mnie w fotel. Najlepiej zapamiętałem scenę, gdy Deep pokazany jest sam na statku, który tkwi na czymś białym w rodzaju pustyni. Doskonały kontrast. Ciemny statek oraz ubrany na czarno pirat na tle śnieżnobiałej próżni. Świetny kontrast ma ten projektor. Na prawdę jestem zadowolony.

I tak po prawie trzech miesiącach użytkowania jestem szalenie zadowolony i wady jakie mogę wskazać to tylko:
- lens shift w joysticku - fatalne rozwiazanie
- mały zoom
- głośna praca oraz dziwne, niereguralne odgłosy wydawane podczas wentylowania lampy; jakieś dziwne trzaski, tykania, momentami pulsacyjne wiercenie... nie podoba mi się to i przeszkadza w oglądaniu - filmy stereo oglądam ze słuchawkami na uszach; dodam, że siedzę z głową metr od projektora

gdyby tych trzech wad nie było i czarne paski przy filmach węższych niż 16:9 były bardziej czarne niż są, gdyby mniej świeciły, to ten projektor uznałbym za doskonały, idealny dla mnie i z nikim, nigdy bym się nie zamienił na inny :)
BenQ W500 z trochę lepszym czarnym, większym zoomem, tradycyjnym lens shiftem i cichszy o 5 dB a ten projektor byłby bezkonkurencyjny. Ale za taką cenę i te wady wybaczam :)
 

tomek67

New member
paprykarz18 napisał:
Fotki trochę przebarwione wyszły. Ja sam walczę od kilku dni z moim aparatem, aby go dobrze ustawić. Nie potrafię zrobić zdjęć obrazu z projektora. Wszystkie wychodzą z przekłamanymi kolorami, poruszone albo nieostre.
Dzisiaj spróbuję zrobić kilka fotek ze statywu. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.
Statyw to podstawa. Ustaw też opóźnienie migawki na np. 2 s żeby nie poruszyć aparatu.
Daj niską czułość 80-100 ASA.
No i czasem trzeba trochę poprawić ekspozycję.
 

lipa_ml

New member
paprykarz18 napisał:
- głośna praca oraz dziwne, niereguralne odgłosy wydawane podczas wentylowania lampy; jakieś dziwne trzaski, tykania, momentami pulsacyjne wiercenie... nie podoba mi się to i przeszkadza w oglądaniu - filmy stereo oglądam ze słuchawkami na uszach; dodam, że siedzę z głową metr od projektora
hm juz sam nie wiem na temat tej głośnosci wszedzie na forach pisza ze w500 jest porównywalny głośnością do konkurencji a z twoich opisów wychodzi jak by wył niesamowicie wiec albo jestes bardziej wyczulony na ten hałas albo masz skopaną sztuke , ja swojego zamówie chyba w przyszłym tygodniu to sie przekonam
 

kurcze

New member
Kupując benq najbardziej obawiałem się jego głośnej pracy. Albo mam szczęście i mój egzemplarz jest wolny od tej wady, albo mam coś nie tak ze słuchem. Głośność pracy projektora oceniam mniej więcej tak jak głośność wiatraczka od zasilania komputera. Jak oglądam film to mi w ogóle nie przeszkadza ten szelest, który żeby usłyszeć musze się na nim skupić. Projektor jest 2 metry odemnie.

edit:

Przeprowadziłem mały test. Włączyłem projektor i odpaliłem TVP1, położyłem na nim mikrofon i rozpoczołem nagrywanie. Potem podniosłem go [słychać szumy jak podnosze] i trzymałem 1 metr nad nim. Jeśli coś słyszycie to prędzej to jest mój komputer niż projektor, jednak jest od niego głośniejszy.

Link: www.fprojektory.pl/benqw500.wma
 
Ostatnia edycja:

tomek67

New member
paprykarz18 napisał:
- głośna praca oraz dziwne, niereguralne odgłosy wydawane podczas wentylowania lampy; jakieś dziwne trzaski, tykania, momentami pulsacyjne wiercenie... nie podoba mi się to i przeszkadza w oglądaniu - filmy stereo oglądam ze słuchawkami na uszach; dodam, że siedzę z głową metr od projektora
Te dziwne odgłosy to pewnie przesłona.
W Epsonie też ją ciut słychać.
Podnosi ona dynamiczny kontrast.
Gdzieś w menu powinna być od tego opcja coś w stylu "Auto iris".
Tylko jak to wyłączysz to ciemne sceny nie będą tak dobrej jakości.
 

paprykarz18

New member
kurcze napisał:
Głośność pracy projektora oceniam mniej więcej tak jak głośność wiatraczka od zasilania komputera.

[...]

Link: www.fprojektory.pl/benqw500.wma


Przecież wiatraczki od zasilacza komputerowego są strasznie głośne! Pierwsze co zrobiłem, gdy kupiłem nowego kompa to rozkręciłem zasilacz, zerwałem pląby gwarancyjne, zamontowałem prawie bezszelestny wiatraczek o bardzo małych obrotach, wyrzuciłem do śmietnika wiatraczek fabryczny i tak działam.

Za test bardzo dziękuję, jednak Orłoś za bardzo zagłusza projektor. Chciałbym po prostu posłuchać jaki hałas wydobywa się z twojego egzemplarza. Mógłbyś nagrać z bliska tylko sam hałas projektora? Chodzi mi o to, czy również pracuje tak nieregularnie i wydaje takie same odgłosy, jak mój.
Najlepiej nagraj go po tym, jak już obejrzysz jeden film, aby był dostatecznie rozgrzany.
Z góry dzięki za nagranie.


A wyczulony jestem strasznie, o tym już pisałem w tym temacie.
 

paprykarz18

New member
tomek67 napisał:
Te dziwne odgłosy to pewnie przesłona.
W Epsonie też ją ciut słychać.
Podnosi ona dynamiczny kontrast.
Gdzieś w menu powinna być od tego opcja coś w stylu "Auto iris".
Tylko jak to wyłączysz to ciemne sceny nie będą tak dobrej jakości.

Wyłączę automatyczną przesłonę i posłucham. Ciekawe jakie odgłosy mi znikną.
Swoją drogą ta przesłona trochę wkurza. Oczy przyzwyczają się do jasnych scen, a później, gdy mają przeczytać białe napisy na czarnej scenie to wydaje się, że światło tych białych napisów jest strasznie stłumione, ledno świeci. Też tak macie z białymi, małymi elementami na czarnym tle? :)
 

kurcze

New member
Za test bardzo dziękuję, jednak Orłoś za bardzo zagłusza projektor. Chciałbym po prostu posłuchać jaki hałas wydobywa się z twojego egzemplarza.

Musisz mieć przecież jakieś porównanie. Jak nagram sam odgłos projektora to w zależności od tego jak masz ustawione i mocne głośniki tak głośny będzie szum. Tymczasem na moim nagraniu masz normalną głośność z jaką oglądam TV, czyli jakieś porównanie. Oglądam już 3h i żeby coś usłyszeć z projektora musze do niego podejść na pół metra i się wsłuchać przy włączonych głośnikach. Natomiast jak wyłącze dzwięk to z odległości 2 metrów nic nie słychać. Z metra delikatny szelest.

Ps. nie mam problemów ze słuchem i myłem uszy ;)
 

tomek67

New member
paprykarz18 napisał:
Swoją drogą ta przesłona trochę wkurza. Oczy przyzwyczają się do jasnych scen, a później, gdy mają przeczytać białe napisy na czarnej scenie to wydaje się, że światło tych białych napisów jest strasznie stłumione, ledno świeci. Też tak macie z białymi, małymi elementami na czarnym tle? :)
Nie mam pojęcia. Oglądam w wersji bez napisów.
Czasem przez ciekawość wyłączałem przesłonę,
ale wtedy jednak ciemne sceny robiły się zbyt kiepskie.
 
Do góry