Zgrywanie z kamery HD

mariof

New member
Bez reklam
slimak napisał:
A od razu z płyty DVD bez zgrywania na HDD w PS3 się nie da?

Pozdrawiam
da się, PS3 czyta płytkę z plikami HD.mpg i (u mnie) się nie "tnie" pomimo że bitrate sięga 30Mbps. Można też z dysku po USB ale dysk musi mieć FAT32 (tylko). Póki co konsola "nie widzi" NFTS:(. Podobno ma to się zmienić (?). Przed chwilą spróbowałem ze zwykłego flasza po USB - też działa bez "zacięć":)
 

ghusgs

New member
viValdi napisał:
A po co zgrywasz do m2t? Jak zgrywam z mojej HC3 za pomocą PS10.7 to dostaje pliki m2v.

Ponieważ HDVSplit zgrywa właśnie do .m2t a taki format polecono mi w tym wątku jako najlepszy do archiwizacji:
pxl666 napisał:
ja grabuje do m2ts i to jest format do archiwizacji... codo m2t to to samo co m2ts

Chyba że jest jeszcze jakiś lepsiejszy (dokładniejszy) format do archiwizacji.

--------------------------------------------------------------

mariof napisał:
...nie kombinuj "jak koń pod górę"..., Kup gdzieś na wyprzedaży lub z "drugiej ręki" Pinnacle 10. Zaktualizuj do 10.7 i zgraj w formacie HDV1080/50i. Sam tak robię i efekt jest bardzo dobry.

Akurat Ty mogłeś tego nie doczytać na poprzedniej stronie, gdzie pisałem już że MAM Pinnacle 10, ale zależy mi (na razie!) tylko na zgraniu surowego materiału HDV tak, aby nic a nic nie stracić na jakości. Zatem pxl666 polecił HDVSplit, który jako grabber bardzo mi się spodobał. Ale (co również napisałem w poprzednim poście) pojawiła się kwestia przeplotu, który jest bardzo widoczny na poglądzie zgranych plików m2t (a właśnie ten format polecono mi do archiwizacji). Nie chcę się powtarzać dlaczego chcę archiwizować, bo wyjaśniałem to już wcześniej. Wystarczy przeczytać dokładnie moje posty w tym wątku (nie jest ich dużo).

mariof napisał:
Podłączałem kamerę (też mam HC7) po HDMI, i oglądałem surowy materiał na LCD 42". Potem robiłem edycję Pinnacle 10.7, zgrywałem na płytkę DVD (ca 20min). Teraz wkładam do PS3 (przegrywam na HDD konsoli), odtwarzam i... nie widzę różnicy:)

OK, jednak wytłumaczę... ;)
Żeby wyjaśnić o co mi chodzi, posłuże się analogią do nagrań audio... Aby na PC otrzymać najdokładniejszy, SUROWY materiał z kasety magnetofonowej, najprościej jest potraktować ją najbardziej dokładnym grabber'em. Dostajesz wtedy pliki .wav, duże bo duże, ale za to bezstratne na jakości. Takie .wav'y wypalasz na CD/DVD, jako idealnie dokładny backup materiału z kasety, tak?
Potem, gdy już wybierzesz najlepszy dla Ciebie program do edycji, kompresji lub montażu tych wav'ów, to korzystasz ze zarchiwizowanego materiału na płytach CD/DVD. Jako że na CD/DVD masz wtedy (bezstratny) surowy materiał, możesz robić z nim co Ci się tylko podoba - edytować, kompresować, tworzyć miksy, itp. itd. które potem znów nagrywasz na Audio CD i możesz pochwalić się innym co stworzyłeś.
Ale surowy (i bezstratny!) materiał masz nadal na CD/DVD - na wszelki słuczaj, jakby czasem kasety szlag trafił... I dokładnie taki sam cel przyświeca mi przy zgrywaniu surowego materiału HDV z kamery HC7 na twardy dysk.

Jestem na etapie, gdzie w plikach .m2t zgranych HDVSplitem (z tego co radzicie - najdokładniejszym grabber'em) na komputerze widać w trakcie ruchu na filmie przeplot... i to bardzo!

I pytanie: czy zatem jeśli surowy i bezstratny materiał HDV oznacza obecność przeplotu, to czy POTEM taki przeplot będę w stanie usunąć z plików .m2t za pomocą jakiegoś programu? Jeśli tak, to jakiego? Bo wiem, że część programów może usuwać przeplot, ale jedynie w trakcie przechwytywania z kamery, tylko to oznacza utratę jakości - a jak już wcześniej parę razy pisałem, przy archiwizacji surowego materiału absolutnie nie wchodzi to w grę!

Z tego co piszecie, TV same usuwają przeplot. OK. Ale ja poza ogladaniem zmontowanego materiału na TV, chcę też bez efektów ubocznych móc oglądać go na PC (przeznaczenie: divx, avi, internet, itp.)

Pinnacle 10 kupiłem już dawno, ale nie chce instalować, bo tam aby obsługiwać HD trzeba aktywować go online. A nie wiem, czy wkrótce nie będę chciał się go pozbyć, na rzecz Adobe Premiere Elements 4.0, lub innego programu. W zależności, który najlepiej poradzi sobie z edycją plików .m2t (usuwanie z nich przeplotu, kompresja do avi, efekty, itp.)

Bardzo Was proszę, wczytajcie się w to, o co napisałem w tym i 3 poprzednich postach tego wątku, bo już prościej wytłumaczyć tego nie potrafię... Liczę na Waszą fachową pomoc i dokładne zrozumienie :) Z góry bardzo dziękuję.

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

slimak

New member
Bez reklam
Skoro wiozłeś za przykład dźwięk wav, to ja też dam ci przykład z wav. Jak kopiujesz z jednego folderu do drugiego dźwięk wav to używasz jakiegoś specjalnego grabbera czy tylko przenosisz dane (kopiuj wklej). W przypadku kamer na kasetki mini DV (HDV2) jest dokładnie tak samo, tylko odczyt danych jest z taśmy a nie z dysku. Niezależnie czy użyjesz HDVSplit, Pinnacle, Vegas, itp. m2v, m2t, m2ts (HDTV2). Dokładnie to samo co było na taśmie będzie zapisane na dysku (jedyny od tego wyjątek to jak w programie zaznaczysz usunięcie przeplotu).
Jeżeli potem taki plik z przeplotem skrócisz na którymś z programów (bez dodawania efektów, napisów itp.) i zapiszesz do takiego samego formatu jak był na początku ( np. w Pinnacle to HDV2) to plik wynikowy będzie JDENTYCZNY z oryginałem na taśmie (tylko krótszy o to co wyciąłeś).


Co do przeplotu, usuwaj go dopiero w konkretnym klipie, który chcesz obejrzeć w komputerze, a nie w całym materiale.


Tu nie chodzi o to, że Cię nie rozumiemy, ale o to, że robisz problem w miejscu gdzie go ABSOLUTNIE NIE MA.:D
 
Ostatnia edycja:

ghusgs

New member
slimak napisał:
Niezależnie czy użyjesz HDVSplit, Pinnacle, Vegas, itp. m2v, m2t, m2ts (HDTV2). Dokładnie to samo co było na taśmie będzie zapisane na dysku (jedyny od tego wyjątek to jak w programie zaznaczysz usunięcie przeplotu).

To akurat wiem i rozumiem :) Dlatego idąc za radą pxl666, do archiwizacji wybrałem HDVSplit, gdyż jest darmowy, prosty i dokładny. Zrzuca materiał do plików .m2t, które "posiadają" przeplot (nie ma w nim opcji jego usuwania). A skoro z racji specyfiki nagrań HDV 1080i, przeplot w plikach .m2t musi być, to OK. O ile tylko będę mógł ten przeplot później usunąć edytując plik .m2t w innym programie obsługującym ten format.

slimak napisał:
Co do przeplotu, usuwaj go dopiero w konkretnym klipie, który chcesz obejrzeć w komputerze, a nie w całym materiale.

Czyli potwierdzasz, że plik .m2t (zawierający przeplot) mogę otworzyć w jakimś programie i dopiero wtedy usunąć z niego ten przeplot?
Jeśli tak, to podaj mi proszę wskazówkę na konkretnym przykładzie programu jak to się robi. Bo ja np. w VideoStudio 11+ opcję usuwania przeplotu z surowego materiału znalazłem tylko na etapie przechwytywania bezpośrednio z kamery, a nie na etapie edycji gotowego pliku .m2t/m2ts. Całkiem jednak możliwe, że słabo szukałem i przeoczyłem ;)

z góry dziękuję i pozdrawiam ;)
 

viValdi

New member
Bez reklam
@ghusgs

Ja zupełnie nie rozumiem, o co ci chodzi.
Czy chcesz mieć na dysku DOKŁADNIE to co nagrałeś na taśmie? Zakładam, że tak. No to zrób normalny przechwyt za pomocą Pinnacle'a. W czasie tego procesu nie dokonuje się żadna kompresja czy zmiana formatu, żeby to mogło być "niedokładne". To jest prawie zwykłe kopiowanie, tyle że proces jest synchroniczny i trzeba zapisać w komputerze strumień danych.

Deinterlace możesz zrobić w Pinnacle'u po tym, jak już skończysz edycję całego materiału - np. Make Movie : File : Video Settings:Options : Advanced Options:progressive Encoding

Podobnie w Make Disk :Use Progressive Encoding

Niestety usuwanie przeplotu nie da ci materiału jak prawdziwe 1080p - jeśli to jest twój cel.
 

FPawlak

New member
Witam,
To ja też dołącze się do tematu.

Z grywaniem w SD nie miałem probłemu - urzywałem Vegas'a. Zdażało się czasami że na kasecie miałem dwie różne rzeczy i tylko jedną rzecz wypalałem na DVD, niekiedy z kilku kases zgrywałem kawałki i nagrywałem na jedną kasete do późniejszej obróbki. Ciągle miałem zachowanego timestamp'a więc zawsze mogłem podejrzeć kiedy coś było nagrane.

Myślałem że HD będe mógł robić w taki sam sposób, a tu kicha - Vegas nie odczytuje timestamp'a. Jaki jest program którym moge zgrać materiał HD z kasetm, a następnie nagrać na jedną kasetke DV zachowując timestamp??
Timestamp'a urzywałem również do obróbki filmu z kilku kamer - mogłem latwo sprawdzić kolejność klipów. A nowy Vegas potrafi to zrobić nawet sam - jeszscze nie probowałem, tylko czytałem o tym.

A co do samej obróbki to wymyśliłem sobie że bede wszystko obrabiać w HD i wypalać w SD na DVD, a także z powrotem nagrywać na kasete (HD), żeby za jakiś czas jak potanieje Blue-Ray wypalić to z tych kaset i cieszyć się wspomnieniami w HD :).
 

FPawlak

New member
To co nikt nic nie wymyśli z tym timestamt'em?
Szkoda, bo nadal mi na tym zalerzy. Udało mi się tylko znaleźś HDVSplit'a - może wstawić timestamp'a do nazwy pliku, zawsze coś, ale wolałbym więcej
 

slawek1972

New member
slimak napisał:
Skoro wiozłeś za przykład dźwięk wav, to ja też dam ci przykład z wav. Jak kopiujesz z jednego folderu do drugiego dźwięk wav to używasz jakiegoś specjalnego grabbera czy tylko przenosisz dane (kopiuj wklej). W przypadku kamer na kasetki mini DV (HDV2) jest dokładnie tak samo, tylko odczyt danych jest z taśmy a nie z dysku. Niezależnie czy użyjesz HDVSplit, Pinnacle, Vegas, itp. m2v, m2t, m2ts (HDTV2). Dokładnie to samo co było na taśmie będzie zapisane na dysku (jedyny od tego wyjątek to jak w programie zaznaczysz usunięcie przeplotu).

Witam,

mam pytanie związane z tym co napisałeś. Zrobiłem taki eksperyment: zgrałem kasetę (kamera to Canon HV30) za pomocą programu Nero Vision 4 Essentials, powstał plik o wielkości 12 790 480 896 B. Suma wielkości wszystkich plików jakie powstały po zgraniu w programie Pinnacle Studio Ultimate 11: 12 310 690 657 B. Zgrałem kasetę programem HDVSplit.0.77StaticBeta, suma wielkości plików to 12 523 579 392 B. Skąd te różnice?

Pozdrawiam
Sławek
 
Do góry