Zestaw audio 5.1 do ~4000zł, 16m2

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Panowie, im więcej się czyta i radzi to jest się coraz głupszym:) Jeszcze wybór samej marki kolumn to rozumiem ale nie wiem tak na prawdę jak dopasować wieklość kolumn do pomieszczenia 15 - 16 mkw. Jedni piszą że lepiej większe bo da lepszego kopa, inni że lepiej mniejsze bo poprawi się scena i jakość odbioru. Z ciekawości napisałem do kilku różnych firm zajmujących się nagłaśnianiem i sprzedażą sprztu do KD w sprawie doboru kolumn do mojego metrażu. Dylemat to kolumny MA MR4/MR6 i Roth Oli 30/40. Poniżej przedstawiam odpowiedzi na moje pytanie:

Kino-domowe.pl - "Przy wielkości Pana pomieszczenia zdecydowanie lepiej będzie zostać przy Roth Audio Oli 30 lub Monitor Audio MR4. Wstawienie Oli 40 lub MR6 to takiej kubatury, będzie swego rodzaju dźwiękowym harakiri.
Z tych dwóch modeli - Oli 30 i MR4 - osobiście wybrałbym Oli 30, jako bardziej żywą, detaliczną kolumnę. "

Audio Świat - "Ja należę do zdecydowanych zwolenników marki Monitor Audio tak więc polecam tą też markę. Co do samego wyboru kolumn, to wybór mniejszej kolumny ograniczy Pana w kwestii kontrolowania dolnego pasma, którego tak kolumna - MR4 ma mało. Lepszym rozwiązaniem jest MR6 która będzie w pełni kontrolowana przez Pana amplituner który jest na tyle mocny że będzie w stanie dobrze nagłośnić te kolumny nawet przy cichym odsłuchem.
Zdecydowanie łatwiej jest zmniejszyć poziom basu poprzez odjęcie go w amplitunerze niż go dodać, ponieważ przy dodawaniu go będzie Pan bardzo zniekształcał całą charakterystykę brzmienia która jest bardzo dobrze dopracowana w tych kolumnach. "

Salon Audio-Video, - "Panie Krzysztofie, tak naprawdę temat jest złożony, bo teoretycznie i MR 4i MR 6 powinny dobrze zagrać w Pana metrażu. Aczkolwiek do tych 15m2
sugerowałbym jednak mniejsze MR 4. Nie mniej jednak ciężko mi w 100% dać gwarancję satysfakcji ponieważ w każdym pomieszczeniu może być zupełnieinaczej. Jeżeli zależy Panu na pięknym środku i dobrze kontrolowanym basiemożna wziąć pod uwagę kolumny Eposa - świetnie grają! "

Trans Audio - " Do pomieszczenia 15m to Oli 30, Oli 40 nie będą miały gdzie się rozwinąć."

RAFKO - "Tak na dobrą sprawę to nie jest kwestia kolumn, ale akustyki tego pomieszczenia. Ale relatywnie rzecz biorąc, powiedziałbym tak: jeśli ma być to do muzyki elektro gdzie liczy się dużo basu to wybrałbym 40, jesli ma być to rok, pop, jazz lub inna... wydaje mi się że 30 wystarczą. "

Więc jak widać nawet wśród ludzi znających temat opinie są podzielone. Odsłuch w tym wypadku też niewiele pomoże bo wiadomo że sala odsłuchowa ma inną akustykę, metraż, wygłuszenie. Może się okazać że Roth 40 w sali fajnie zagrają a po zakupie zadudnią nam te małe mieszkanka. Czyli nawet po odsłuchu dopasowanie do wielkości pomieszczenia to loteria.
 

don111

Banned
akustyka to 80% sukcesu, znaczenie ma przede wszystkim wytłumienie pokoju (ściany, podłoga), stosunek długości boków, ustawienie na krótszej/dłuższej ścianie itd
jeżeli lubisz więcej basu, dodajesz go na jakimś korektorze i do tego lubisz posłuchać głośniej albo chcesz mieć zapas mocy żeby nie "żyłować" kolumn zbytnio to wybierz większe kolumny, MA MR6/BX6 grają bardzo dobrze w mniejszych pomieszczeniach, zwłaszcza po zatkaniu bas refleksów, Oli 40 nie mają twardego charakteru basu i też nie dudnią nawet niezbyt daleko od ściany
w razie czego jest spore pole manewru, granitowe, grube cokoły pod kolumny, maty wygłuszające za kolumny, dostrojenie pokoju aby nie było gołych ścian, podłogi itd
jak nie słuchasz bardzo głośno to radzę te mniejsze kolumny, dźwięk jest mniej "przytłaczający" tzn kolumny grają bardziej przestrzennie, lekko, bas jest bardziej punktowy

sam wiesz najlepiej jak grały poprzednie kolumny w Twoim pokoju, więc na tej podstawie jakieś wnioski już możesz wyciągnąć...
obojętnie czy wybierzesz mniejsze czy większe, to i tak będzie o wiele lepiej od Jamo s606 pod względem kontroli basu w tym pokoju
 
Do góry