Zestaw audio 5.1 do ~4000zł, 16m2

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
krzysiek1980 u ciebie na żadnych kolumnach nie będzie niskiego basu i dobrze kontrolowanego ... akustyka pomieszczenia a szczególnie podpunkt jego wielkość ,
proponuję byś poczytał Spis artykułów poradniczych (poradnik hifi.pl) ,
by uzyskać dobry niski i kontrolowany bas musiałbyś mieć pomieszczenie minimum 25m" ,
mam 38m" i dobrą akustykę pomieszczenia i książkowo powiedzmy roztawione kolumny i miejsce odsłuchu ...
bass mam nawet ten najniższy i dobrze kontrolowany / podobnie średnie i wysokie tony ,
dziś dla testu ustawiłem kolumny w odległości L/P Fronty 2metry i 2,5m od kolumn usiadłem (~16m" tak to ustawione napewno jest) i dżięk był natarczywy a powyżej 40% mocy amplitunera przykry dla uszu ,
więc krzysiek1980 nie pisz że takie kolumny w pokoiku 3x3m lub mniejszym ustawisz i posłuchasz z przyjemnością .

Wiem że jak jest większy pokój to bas ma gdzie się rozejść, ale też nie zgadzam się że jak ktoś ma pokój 16 mkw to żadne kolumny nie zagrają u niego dobrze. Po to producenci robią różnej wielkości kolumny i o różnej mocy z tej samej serii żeby każdy mógł sobie dopasować do wielkości pomieszczenia. W kolumnach masz możliwość zatkania otworu BR, również samym ampli można skorygować dudnienie. I nie mówimy tu o pokoju 3x3, bo w takim to faktycznie pełnowymiarowe kolumny się nie sprawdzą, ale już w 16 mkw uważam że można dobrać odpowiedni sprzęt. Co do niskiego basu to jest on też uwarunkowany wielkością głośnika niskotonowego, więc logiczne że w niewielkich podłogówkach nie zejdzie on tak nisko jak w kolumnach z 25cm głośnikiem niskotonowym. Ale do stereo w zupełności wystarczy a w KD przeważnie jest sub za niskie odpowiedzialny.
 

Krzych_c

New member
Cyt : "Co do niskiego basu to jest on też uwarunkowany wielkością głośnika niskotonowego, więc logiczne że w niewielkich podłogówkach nie zejdzie on tak nisko jak w kolumnach z 25cm głośnikiem niskotonowym. Ale do stereo w zupełności wystarczy a w KD przeważnie jest sub za niskie odpowiedzialny."

Nie masz racji Krzysiek. Przy dobrej jakości głośniku 16-18 cm, odpowiedniej obudowie kolumny, wytłumieniu, i tak jak pisał Irek6311 - wielkości pomieszczenia, bas zejdzie niżej niż w kiepskiej jakości 25 cm. Przyjmuję tu taką samą wielkość pomieszczenia, powiedzmy 18m2. Uwierz mi że dobre kolumny podstawkowe zagrają lepiej basem na Twoim metrażu niż Jamo 606. A przy okazji uzyskasz jeszcze lepszą lokalizację i scenę dźwięku, nawet przy dużym poziomie głośności.
 
I

irek6311

Guest
krzysiek1980 napisz jak liczysz metry " ?
dł x sz x wys i 3x3m ściany i wysokość 2,5m = 22,5m"
16cm głośnik zejdzie też do 40Hz ale z BR tylko jego dynamika będzie dobra ,
krzysiek1980 nie pisz więc że takie głośniki są lipne a potrzebne 25cm bo to porównywałem z Altus 110 i bass był identyczny (może z Altus 110 mocniejszy ale to szczegół) ,
moim zdaniem piszesz o czymś o czym nie masz zbyt dużego pojęcia ...
ja w tej branży siedzę 30 lat i podstawy akustyki znam a nadal się uczę by na bierząco w KD i Stereo być .
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Cyt : "Co do niskiego basu to jest on też uwarunkowany wielkością głośnika niskotonowego, więc logiczne że w niewielkich podłogówkach nie zejdzie on tak nisko jak w kolumnach z 25cm głośnikiem niskotonowym. Ale do stereo w zupełności wystarczy a w KD przeważnie jest sub za niskie odpowiedzialny."

Nie masz racji Krzysiek. Przy dobrej jakości głośniku 16-18 cm, odpowiedniej obudowie kolumny, wytłumieniu, i tak jak pisał Irek6311 - wielkości pomieszczenia, bas zejdzie niżej niż w kiepskiej jakości 25 cm. Przyjmuję tu taką samą wielkość pomieszczenia, powiedzmy 18m2. Uwierz mi że dobre kolumny podstawkowe zagrają lepiej basem na Twoim metrażu niż Jamo 606. A przy okazji uzyskasz jeszcze lepszą lokalizację i scenę dźwięku, nawet przy dużym poziomie głośności.

W zupełności się zgadzam. Ja nie pisałem tu o Jamo s606, bo jak wiadomo one w stereo kiepsko grają. Piszę tu o porównaniu basu płynącego z kolumn o podobnych parametrach z głośnika 13cm vs 25 cm. No chyba nie powiecie że w pokoju 25 mkw obie kolumny tak samo nisko zejdą i bas będzie tak samo mocny?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
krzysiek1980 napisz jak liczysz metry " ?
dł x sz x wys i 3x3m ściany i wysokość 2,5m = 22,5m"
16cm głośnik zejdzie też do 40Hz ale z BR tylko jego dynamika będzie dobra ,
krzysiek1980 nie pisz więc że takie głośniki są lipne a potrzebne 25cm bo to porównywałem z Altus 110 i bass był identyczny (może z Altus 110 mocniejszy ale to szczegół) ,
moim zdaniem piszesz o czymś o czym nie masz zbyt dużego pojęcia ...
ja w tej branży siedzę 30 lat i podstawy akustyki znam a nadal się uczę by na bierząco w KD i Stereo być .

Czy ja gdzieś napisałem że mniejsze głośniki są lipne? Napisałem że w małym pomieszczeniu taki głośnik 13 cm wystarcza w zupełności a w większych żeby osiągnąć nisko schodzący bas jednak trzeba zastosować kolumny o większej średnicy głośnika niskotonowego. Bo w takim przypadku po co produkują kolumny o większej średnicy głośnikach skoro tak jak piszesz wystarczy mała kolumienka do nagłośnienia dużego salonu?
 
I

irek6311

Guest
krzysiek1980 mam 38m" i kiedyś z przodu stały tylko Altus 110 > bass był mocny i niski ...
teraz na 2x Yamaha NS-F150 też mam niski bass ( jest go mniej bo 16cm głośniki są mniej efektywne w tym paśmie) ...
ale ja mam też duże pomieszczenie i jakby to stało w 16m" do 25m" to subwoofer byłby zbędny .
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
krzysiek1980 mam 38m" i kiedyś z przodu stały tylko Altus 110 > bass był mocny i niski ...
teraz na 2x Yamaha NS-F150 też mam niski bass ( jest go mniej bo 16cm głośniki są mniej efektywne w tym paśmie) ...
ale ja mam też duże pomieszczenie i jakby to stało w 16m" do 25m" to subwoofer byłby zbędny .

No właśnie, do tego zmierzam że nie ma sensu kupować dużych kolumn do małego pomieszczenia bo tylko będzie to wszystko dudnić ale w większych salonach kupno mocniejszych kolumn już ma sens. Tak na marginesie to zgubiliśmy przez tą dyskusję główny wątek. Ja cały czas uważam że w kolegi matrażu 16 mkw da się zamontować podłogówki które dobrze zagrają.
 

Krzych_c

New member
Cyt. "W zupełności się zgadzam. Ja nie pisałem tu o Jamo s606, bo jak wiadomo one w stereo kiepsko grają. Piszę tu o porównaniu basu płynącego z kolumn o podobnych parametrach z głośnika 13cm vs 25 cm. No chyba nie powiecie że w pokoju 25 mkw obie kolumny tak samo nisko zejdą i bas będzie tak samo mocny?"

Dziś to już rzadko się zdarza by producenci pakowali 25-ki do kolumny, chyba że Tonsil. Bodajże jeszcze Jamo 608 ma taki głośnik z boku. Ale podam przykład - PARADIGM MONITOR 7V7 na dwóch 14, zejdą niżej niż w/w Jamo z 25-ką, na metrażu jaki podałeś. Idąc półkę wyżej, na takiej powierzchni Paradigmy zejdą również niżej niż Klipsch F3, czy Altus 300.
 

Jarek1973

New member
W takim razie jakie podłogówki na taki metraż i do tego optymalnie jaki amplituner. Sam jestem w trakcie wyboru sprzętu na 13 metrów kwadratowych wysokość pokoju 2,8 metra z podwieszonym sufitem i czym więcej czytam tym głupszy się staje powiem szczerze. Kasa na kino nie jest mała, ale wydać ją bezmyślnie potem żałując to niezbyt miła perspektywa.
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
ja dopiero kompletuje wszystko ;) a tv to zabytek, będzie minimum 46 cali, chyba ze postawie na projektor hehe
 
I

irek6311

Guest
FFooXX5 masz dobry zestaw ale on się marnuje w takim pokoiku ...
4x Monitor Audio MR2 w metrażu do 16m" + subwoofer spokojnie dają radę ,
Monitor Audio MR6 potrzebują pomieszczenia 25m" lub większego bo ich sprawność/efektywność jest za mocna na pokoik 16m" ,
wiem że każdy kupuje pod swój gust i za swoją kasę ale to przerost formy nad treścią ,
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
ja inwestuje przyszłościowo bo metraż się zmieni za jakiś czas, a nie mam zamiaru co chwile zmieniać sprzęt, a tak przynajmniej nie potrzebuje suba, i w cale się tak nie marnują jak Ci się wydaje :)
 

Jarek1973

New member
Dlaczego podłogówki Jarek 1973 ?


Jakoś mi nie pasuje małe podstawkowe. Podłogowa nie zajmuje aż tak dużo miejsca ale jakoś to bardziej wygląda. Co byście radzili z podłogowych i amplitunera , bo powiem szczerze , że jak tak dalej pójdzie to rzucę ten pomysł w diabły i podłącze pierdziawki od komputera i tak zostanie. Chociaż ja chcę kupić i mieć w końcu dobre kino domowe, które zagra w moim pokoju.
 

gemini4all

New member
Dobra Panowie to ostateczne podpowiedzi co lepiej sprawdzi się w moich (wymienionych w 1 poście) warunkach:
- Quadral Quintas 5000 + sub Jamo 210 + Onkyo TX-NR609
- HARMAN KARDON HKTS 30BQ + AVR 260
- ? wasze propozycje zgodnie warunkami z 1 posta, budżet w razie potrzeby może być podniesiony do ~5000zł

Audiofilem nie jestem, ale dobrze by było żeby za wydane pieniążki dźwięk był naprawdę przyjemny. Raczej nie jestem fanem basu, wolę czysty, krystaliczny dźwięk od dudnienia.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Panowie, bo wszyscy przeważnie polecają MA MR6, ale przecież jest konstrukcja mniejsza - MA MR4. Podejrzewam że brzmienie jest podobne do MR6 a w mniejszych pomieszczeniach może by się lepiej sprawdziły? Czy ktoś ich słuchał, bo jakoś nikt nie poleca tych kolumn? Tak myślę ża na 15 mkw niektórzy piszą że MR6 są za duże i w pełni nie pokażą swoich możliwości, więc może MR4 by były lepszą opcją?
 

gemini4all

New member
A no są Monitor Audio MR6, MR4, BX6 jak również Boston Acoustics Classic CS 226/CS 23/CS 225c/CS Sub10, Dali Concept 6 i tak można w nieskończoność wybierać, polecać ale na coś trzeba się zdecydować :) Mam zatem kilku faworytów i będę ich "odsłuchiwał"

- Quadral Quintas 5000 + sub Jamo 210 + Onkyo TX-NR609
- HARMAN KARDON HKTS 30BQ + AVR 260
- Denon AVR-1612 + Boston Acoustics Classic CS 226/CS 23/CS 225c/CS Sub10
- Onkyo TX-NR609 + MONITOR AUDIO MR4 / MR1 / MR CENTER
- ONKYO TX-NR609 + DALI CONCEPT 6 SET
 
Do góry