Zdjęcia na plaźmie

Jak wyglądają zdjęcia na plaźmie


  • Total voters
    0

NoTes

New member
Hm ... nie do końca Kolega zrozumiał to co napisałem, ale już nie będę polemizował. Napiszę tylko jedno, że całą sztuką robienia dobrych zdjęć jest "widzieć" w momencie fotografowania, a nie po fakcie. Taką umiejętność nabywa się przez lata zaczynając przygodę z fotografią od robienia zdjęć jakimkolwiek analogiem (w tej chwili chyba nierealne, a moim zdaniem dobrze byłoby), gdzie każde zdjęcie musiało być w pewien sposób przemyślane. Na początku często zdarzały się wpadki np. drzewo wyrastające z głowy, ale szybko trzeba było nauczyć się patrzeć bo takie zdjęcie do niczego się nie nadawało. W dobie cyfrówek każdy kto zaczyna fotografować przeważnie zaczyna od "głupiego jasia" i pstryka setki zdjęć nie zastanawiająć się w zasadzie jak ono wyjdzie (ewentualnie się skasuje).
Fotografia to Sztuka :mrgreen: a nie na sztuke.
ZdRuFkA
 

jacecek

New member
NoTes napisał:
Hm ... nie do końca Kolega zrozumiał to co napisałem, ale już nie będę polemizował. (...)
Fotografia to Sztuka :mrgreen: a nie na sztuke.
ZdRuFkA


Nic ująć.

Dodam tylko (o czym być może RheeTCT nie wie), że do przedstawienia całej postaci stosowało się ujęcie pionowe. Dziś w dobie fotografi cyfrowej i oglądania zdjęć głównie na ekranie tego typu kadrowanie jest mało używane.

P.S. Dorzucę jeszcze parę archaicznych nazw typu maskownica, suszarka do zdjęć, lustrzanka dwuobiektywowa (chyba STAR 66), powiększalnik KROKUS z obiektywem do koloru JAMPOL. Ech, to były czasy ...
 

NoTes

New member
A i jeszcze był wywoływacz, przerywacz (woda z octem) i utrwalacz oraz obowiązkowe światło czerwone lub oliwkowe (teraz zupełnie z czym innym kojarzone ;)), no i w ciemni nie wolno było niestety palić, bo odbitki wychodziły jakby mniej ostre :mrgreen:.
Pozdrawiam Kolegę jacecek.
 

RheeTCT

New member
Ale się koledzy chwalą kombatanctwem fotograficznym,he,he.Wyobraźcie sobie,że nie są mi również obce wymieniane wyżej atrybuty.
Jak sądzę różnimy się nieco podejściem do fotografii.Dla mnie wykonanie ujęcia jest początkiem przygody ze zdjęciem ,a nie jego zakończeniem.Czyżby koledzy nie kadrowali pod powiększalnikiem?Dzisiejsza "ciemnia" elektroniczna daje fantantystyczne możliwości ,a zdjęcia których nie uważam za stosowne opracowywać zdarzają się czasem,ale jednak rzadko.Może to niedostatki mojego warsztatu ,a może zbyt wysokie wymagania/oczekiwania - albo najpewniej i jedno i drugie.
Oczywiście kontrolować cały kadr w momencie naciskania spustu migawki to ideał,ale zależy jeszcze co i gdzie się fotografuje.Nie muszę chyba tłumaczyć,że sytuacje dynamiczne są nie do ogarnięcia.
BTW ja do dziś kadruję pionowo pionowe tematy - inaczej się nie da.Trudno, szare czy czarne pasy po bokach ekranu nie są takie straszne.
Pozdrawiam starą wiarę
 

s_trebor

New member
Nawiązując do głównego tematu wątku to pooglądałem wczoraj swoje zdjęcia na plaźmie Samsung PS50A656 i muszę stwierdzić, że nie byłem zachwycony.
Przede wszystkim zdjęcia wyświetlane na 656 są nienaturalnie przekolorowane, np.
- trawa traci szczegóły (zalewa ją kolor zielony),
- niebo jest zbyt intensywnie niebieskie.
- woda na basenie wychodziła niebieska jak w często widzimy w katalogach reklamowym.

W rzeczywistości tak przecież nie wygląda. Oglądając te zdjęcia na monitorze LCD nie mam takiego "poprawiania" fotki.

Najgorsze jest to, że nie można zmienić żadnych ustawień wyświetlania tych zdjęć, chyba, że nie wiem jak, ale w czasie wyświetlania zdjęć opcje regulacji obrazu są niedostępne.
 

NoTes

New member
RheeTCT napisał:
Ale się koledzy chwalą kombatanctwem ... .
BTW ja do dziś kadruję pionowo pionowe tematy - inaczej się nie da.Trudno, szare czy czarne pasy po bokach ekranu nie są takie straszne.
Pozdrawiam starą wiarę

A gdzieżbym się tam znowu przechwalał (mój wiek mi na to nie pozwala :p). A wracając do meritum to faktycznie prezentujemy odmienne szkoły fotografi (i niech tak zostanie), bo ja zaczynałem robić zdjęcia, gdy film musiałem zanieść do Pana Fotografa i niestety nic sobie nie mogłem wykadrować. Tak było długo, długo ... a dopiero późnej była ciemnia, za siedzeniem w której specjalnie nie przepadałem (rzadko cokolwiek "poprawiałem" pod powiększalnikiem) a i teraz znam dużo więcej ciekawszych zajęć niż ślęczenie przed komputerem w domu i "dłubanie" przy zdjęciach. Szkoda mi czasu, co wcale nie znaczy, że nie lubię się czasem pobawić zdjęciami, ale to już jest bardziej "art" niż konieczność.
Na koniec, żeby ten post nie został przez SzMod odesłany w cyfrowy niebyt to dodam, że piknie wyglądają moje zdjęcia na PV80 (niestety jeszcze nie na moim :( ) i muszę stwierdzić, że dużo lepsze są te wykonywane w trybie tematycznym od "serduszka" (robiła żona), nie wspominając już o moich robionych na pełnym manualu.
ZdRuFkA
 

RheeTCT

New member
Kolega s_trebor zaniepokoił mnie informacją,że na Samsungach wyświetlane zdjęcia są "poprawiane" z marnym skutkiem,a co gorsza nie można nic zmienić w ustawieniach.Rozumiem,że chodzi o wyświetlanie bezpośrednio z karty SD,czy pendrive'a przez usb?Nie wiem jak to jest w tym modelu(PS656),a biorę go pod uwagę w planach zakupu.Czy może ktoś zna rozwiązanie tego problemu?Gdyby rzeczywiście nie można było nic wyregulować to byłaby straszna kicha.
Ajak to wygląda w innych plazmach?Np. w Panasonikach?
 

espero

New member
Witam

Chcialbym dorzucic swoje trzy grosze w temacie. Otoz zakupilem TV Panasonic 50PY800, rowniez z mysla o ogladaniu kolekcji zdjec. Jakosc wyswietlania zdjec przeszla moje najsmielsze oczekiwania. Chce zaznaczyc, ze jestem "wymagajacym konsumentem" ;) i czasem trudno mnie zadowolic. Ale tym razem jestem bardzo zadowolony. TV z karty SD wyswietla zdjecia blyskawicznie, nie trzeba czekac. Posiada cos w rodzaju galerii z miniaturami zdjec, sortuje po datach, tygodniach, miesiacach.
pozdrawiam,
Jarek
 

adam.s

New member
w kwestii sposobu odtwarzania zdjeć - czy ktoś próbował przez usb (z pendrive'a) w DVD po kablu HDMI lub komponencie? Samo DVD skaluje nawet do 1080p - ja planuje zakup PV80 wiec skaler raczej ustawie na 720p - czy będą straty? Zastanawiam sie jak zachowa się dvd ( takie z amplitunerem bo mysle o zestawie kinowym) - rozdzielczość zdjeć 8M, czy trzeba wogóle skalować? czy najlepiej jednak po D-sub prosto z laptopa... HELP
 

espero

New member
RheeTCT napisał:
Rozumiem,że nie ma "ulepszania" obrazu?A jak z ewentualnymi regulacjami dla tego źródła?

wiekszosc regulacji jest dostepna tak jak podczas ogladania tv. Oczywiscie wszystkie ulepszacze mozna tez wylaczyc, co w przypadku zdjec z dobrego cyfraka jest najrozsadniejszym rozwiazaniem - nie ma co poprawiac...
 

wojgod

New member
Stałem się posiadaczem 37PV80.
Przy oglądaniu zdjęć ze slotu SD można zmieniać takie ustawienia jak kontrast, jasność, kolory, balans bieli, itp. Nie można skalować obrazu, czyli jeśli mamy zdjęcia w 4x3 to będą paski po bokach. JPG w 16x9 wypełnia cały ekran. Ze slotu SD zdjęcia wyglądają wyśmienicie !

Jeśli chodzi o zdjęcia z DVD to mam kino Panasonic HT855 ze skalowaniem do 720p. Zdjęcia wyglądają średnio. Raczej nie będę oglądał zdjęć z DVD. Szczególnie po tym jak zobaczyłem je ze slotu SD. Myślę jednak, że to kwestia samego DVD. Gdy oglądałem zdjęcie w filmie DVD wyglądało świetnie, ale to samo zdjęcie z przeglądarki JPG z DVD już słabo.

Z dsub jeszcze nie próbowałem.
 

jarmalik

Member
Bez reklam
Przecież to oczywiste że żadne urządzenie DVD (z drobnymi wyjątkami takimi jak KISS czy Snazio) nie mogą dać takiej jakości zdjęć na plaźmie czy LCD jak z wbudowanego czytnika. Typowy odtwarzcz DVD po wczytaniu "obrabia" zdjęcia tylko do rozdzielczości 576 choćby były nagrane w dużo wyższej i inic tu nie pomoże żadne skalowanie na wyjściu do 720 czy 1080 jeśli chodzi o ilość widocznych szczegółów. Może mieć tylko wpływ na "gładkość" obrazu. Ćwiczyłem ten temat dwa lata temu kupiwszy 50 calową plazmę 1366x768 z czytnikami na 9 rodzajów kart. Zdjęcia oglądane wprost z czytnika są rewelacyjne i wręcz niesamowite! Czasem aż wydaje się pojawiać złudzenie trzeciego wymiaru. Tymczasem te same zdjęcia wypalone na CD lub DVD wypuszczone z mojego DENONA ze skalerem po HDMI wyglądają jak szesnasta analogowa kopia oryginału;) Oczywiście oglądanie zdjęć z karty wchodzi w rachubę tylko przy świeżej "produkcji" a co z archiwum? Pozostaje albo komputer albo urządzenie potrafiące czytać i wypuścić sygnał HD a więc odtwarzacz blu-ray lub np. Tvix. Ja między innymi w tym celu (ale także do oglądania filmów z kamery HD) nabyłem PS3. I jestem zachwycony zarówno jakością wyświetlanych zdjęć (identyczna jak ze slota kart) jak i ich obsługą, zwłaszcza rewelacyjnym zoomowaniem:)
 

wojgod

New member
do jarmalik:
oczywiście zgodzę się, że jakość z DVD i z czytnika musi się różnić. Ale to co jeszcze raz podkreślę, to to, że gdy miałem film na DVD z wstawionym zdjęciem, to wyglądało ono całkiem przyjemnie. Natomiast gdy użyłem przeglądarki JPG w DVD to jakość była już dla mnie niezadowalająca.

Archiwum też można zrobić na kartach SD :), co przy ich spadającej cenie nie jest aż takie niewykonalne i drogie. Szkoda tylko, że obsługa tego czytnika (przynajmniej w PV80) nie jest idealna.
 

RheeTCT

New member
jarmalik - sorry za głupie może pytanie,ale nie mam PS3.Jak umieszczasz zdjęcia w PS3-nagrywasz w nagrywarce na płyty BR,czy wgrywasz do pamięci?Czy PS3 ma czytnik kart czy przez USB?
 

jarmalik

Member
Bez reklam
Rożne sposoby są możliwe. Najmniej chyba polecałbym nagrywanie na dysk wewnętrzny PS3 ze względu na jego małą pojemność, ale to jest możliwe. Ja nagrywam płyty CD (wcale nie trzeba do tego celu wypalać BD!), można też DVD w postaci zwykłych zdjęć *.jpg prosto z aparatu lub po obróbce do poszczególnych folderów. PS3 widzi wszystkie foldery i wchodząc do nich mam dostęp do całej biblioteki zdjęć na danej płycie. Oczywiście można także podłączać dowolne urządzenie USB ze zdjęciami i także pięknie to działa. Ostatnio próbowałem także podłączyć aparat fotograiczny do PS3 przez USB i też działa! Ale przypuszczam że to się nie sprawdzi dla każdego aparatu cyfrowego: tylko wtedy gdy pliki można przesyłać bez dedykowanego oprogramowania czyli konsola musi widzieć kartę w aparacie jako normalny napęd. Ostatnio jednak tworzę sobie bibliotekę zdjęć na dysku komputera i udostępniam ją dla PS3 przez sieć i to jest dopiero wygodne, chociaż minusem jest konieczność włączenia komputera, ale jeśli ktoś ma stale go włączonego to nie problem. W ten sposób w jednym miejscu mam dostęp do wszystkich zdjęć! Co do czytnika kart w PS3 to... głupia sprawa:???: , wielu pisze o takowym, ale mi się nie udało go odnaleźć. Może ktoś coś wie na ten temat?;)
 
Do góry