Zamiana 42PV80 na 50".....!!!

ArtS007

New member
Bez reklam
Robi, to proste. Im wyższy stopień skalowania, tym więcej szczegółów należy do obrazu dodać. Dodaje się je poprzez interpolację informacji z sąsiednich pikseli. Dlatego efekt skalowania SD na HD Ready jest z reguły lepszy. Piszę z reguły, gdyż zakładam podobną klasę skalerów. W skrajnych przypadkach może być przeciwnie, ale musiałoby być tak, że telewizor Full HD ma bardzo dobry skaler, a HD Ready słaby. Generalnie jednak bardzo dobre skalery, to domena drogich odtwarzaczy, nie telewizorów.

ArtS :)
 

robiw

New member
Ja ma stare, poczciwe DVD Onkyo DV-S555 i nie zamierzam go zmieniać - Onkyo jest super :). Za chwilę zmieniam analogową UPC na cyfrową więc jakość trochę wzrośnie acz nie dramatycznie ;-). Już sam nie wiem choć z drugiej strony na tym 42PV80 obraz może być z analoga...tyle, że mały, no i kratka... robiw
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Dlaczego nie każdy ją ma? To jakieś specjalne wersje na Szkocję i resztę świata? :confused:

Robi. Jak Ci się kratka nie podoba, proponuję Samsunga PS42A451. Bardzo ładny i porwnywalny jakościowo z PV80 telewizorek. Osobiście posiadam i jestem zadowolony.

ArtS :)
 

robiw

New member
Serwis (przez telefon) powiedział, że kierowca przyjedzie, zabierze i będą przyglądać się tej, jak to powiedzieli, "kratownicy" jakby idioci mieli te same warunki oświetleniowe w serwisie i jakby była to wina sygnału lub elektroniki. To widać jak świeci światło od tyłu (tzn. na ekran) - zamieszczałem zdjęcia.

Zastanawiam się pomiędzy 50A451 a 50A551 - to nie z uwagi tyleż na kratę, do której się trochę przyzwyczaiłem choć przeszkadza, tylko na to, że małe te 42"..a żona mówiła, kupuj większy ;-). Zastanawiam się tylko nad pewnymi aspektami w porównaniu do Panasonica bo niechciałbym wydać bez sensu kolejne ponad 1000zł:

- skalowanie SD,
- filtr antyodblaskowy,
- czy zawiśnie na poprzednim wieszaku,
- czy ma wyłącznik z przodu,
- i czemu tak dużo wszystkie koreańczyki energii zużywają?

pozdrawiam... robiw
 

wader11

Member
Krate widac przy dosc specyficznym kącie padania światła na ekran. Ja mam okno równolegle do Panasa i widzę kratę jak nie mam zasłoniętych rolet ( kolor biały ) . Po opuszczeniu rolet krata staje się niewidoczna. Kratę widać tylko w słoneczne dni - jak słonce pada na ekran. W innych przypadkach kraty nie widać .
MOim zdaniem nawet jak widać tą kratę to nie jest to denerwujące - przynajmniej dla mnie. Wspomnę że wieczorem kiedy przeważnie oglądam tv krata nie jest widoczna .
Reszta zalet tego tv przyćmiewa tak marginalną sprawę jak tzw. krata :) .
A zawsze można kupić inny tv który ma inne wady :) zerknij na LGPG6000 albo Samsunga :) albooo Kuro :eek:k:
 

zsoi3

New member
Bez reklam
ArtS - to znaczy, ze moj 42pv80 tez ja ma? To dlaczego ja jej nie widze - mimo, iz wiem czego szukac, wiem jak szukac, etc... Moze mam uszkodzony egzemplarz (racja - bez naklejek :) ) Chyba musze zwrocic sie do serwisu Panasonica aby mi wymienil ekran na ekran z kratą :D
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Jak napisał Twój przedmówca, to prawdopodobnie kwestia odpowiedniego oświetlania (kąt padania świwtła). Poza tym może poszczególne egzemplarze nieco się różnią i po prostu tej kratki nie widać. Atomów też nie widzisz, a są.

Robi, ty jesteś źródłem inspiracji. Nie żartuję.

Od razu wspomnę, że nie mam porównania do Panasonika.
- skalowanie SD
Wg mnie przyzwoicie.
- filtr antyodblaskowy
Nie oglądam raczej w dzień, a jeśli oglądam, to w średnio jasnym pomieszczeniu. Jednak mogę powiedzieć, że Sam radzi sobie w dzień lepiej od Sony Trinitron. I generalnie jest nieźle.
- czy zawiśnie na poprzednim wieszaku
Prawdopodobnie tak. Wieszaki mają przecież możliwość regulacji.
- czy ma wyłącznik z przodu
Nie ma żadnego wyłącznika fizycznego. Co do Standby nie jestem pewien. Generalnie ma dotykowe przyciski, niewidoczne na pierwszy rzut oka.
- i czemu tak dużo wszystkie koreańczyki energii zużywają?
Kiki przy teście 551 podawał całkiem nieduże wielkości w porównaniu do mocy znamionowej. W każdym razie nawet w trybie dynamicznym sporo brakowało do mocy znamionowej.

ArtS :)
 

robiw

New member
Panowie,
Wczoraj oglądałem sobie "obudowy" ;-) tych 451 i 551 i powiem, że wykonanie w porównaniu z Panasem 42PV80 to troszkę lipa - jakieś odstające plastikowe elementy, obudowa z plastiku (tył też), jakiegoś takiego taniego - w Panasie ładna przednia ramka wyglądająca jak szyba a tutaj jakieś takie powyginane :-( i w 551 w dodatku jakieś brzydactwo pod spodem stylizowane na aluminium, brrr. Ładny to był 656 ale drogi. LG też super model 6000 (taka tafla szklana)...Obraz za to fajny tyle, że wykonanie takie sobie....coż cena... robiw
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Gdzieś Ty widział plastik z tyłu? Zresztą, czy na co dzień będziesz analizował niuanse wykonania, czy oglądał wyświetlany obraz. Nie przyglądałem się za dokładnie mojemu telewizorowi, ale gemneralnie nic mu nie odstaje, a osłona z tyłu prawie na pewno jest z cienkiej blachy (zimna w dotyku). Jedyne, co mi się nie podoba, to srebrny uśmieszek na dole obudowy. Ale poza tym wygląda prawie jak Pioneer bez głośników. Napisz może, o jakie odstające elementy Ci chodzi, to porównam.

A tak A propos, z czego jest zrobiony z przodu Panasonic, jeśli nie z plastiku?

Coś mi się zdaje, że ciężko jest Ci się pozbyć zaoszczędzonych pieniędzy i trochę wybrzydzasz. Jak chcesz mieć bardzo dobre wykonanie, kup (sorry :) ) Pioneera.

ArtS :)
 
Ostatnia edycja:

robiw

New member
No czepiam się czepiam ;-). Wnętrze Opla i Mercedesa też jest z plastiku... tyle, że innego ;-). Chyba przyzwyczaiłem się do tych prostych linii panasa i stąd takie zdanie - w panasie tam ramka to jakby wycinek płaskiej tafli plastiku bardzo przypominającego szkło a tu taka jakaś wygięta, błyszcząca się ;-)... Zdecydowanie lepiej wygląda 451 w porównaniu do tej tandetnej, plastikowej, odstającej listwy umocowanej pod spodem 551 częściowo jakby pokrytej aluminium ;-). Najbardziej mi osobiście podoba się stylistyka LG ale ta tafla szklana strasznie odbija światło. Fajne też jest 656 ale drogie :-(... pewnie zostanę przy 451 choć kiki (na privie) strasznie...strasznie przekonuje do 551... robiw

A może coś z LG? A jak jest ze skalowaniem w tych TV w porównaniu do 42PV80 i z dźwiękiem z głośników? robiw
 
Ostatnia edycja:

ArtS007

New member
Bez reklam
robiw napisał:
pewnie zostanę przy 451 choć kiki (na privie) strasznie...strasznie przekonuje do 551...
Sądzę, nie bez podstaw zresztą, że 451 i 551, to taki sam telewizor, tyle, że ten drugi ma matrycę Full HD. Nie dziwię się Kikiemu, że poleca 551, gdyż miał okazję przekonać się o jego walorach osobiście. Dziwię się natomiast, że nie jest konsekwentny i dyskwalifikuje 656 tylko na podstawie cudzych zdjęć. To pierwsze podejście jest bardziej wiarygodne.

Nie zmienia to faktu, że 451 i 551, to modele pokrewne. Co najwyżej 451 może mieć trochę gorszą czerń, ze względu na jaśniejszy panel. Panele Full HD są z reguły nieco ciemniejsze.

ArtS :)
 

robiw

New member
Czemu FullHD są ciemniejsze? A swoją drogą to nie mogłyby być czarne jak są wyłączone tylko takie szare jak stare CRT ;-)... robiw
 

robiw

New member
-> ArtS007: jako, że jak sam mówiłeś, stanowię dla Ciebie źródło inspiracji ;-) to zamieszczę kilka fotek. Wiem, że to nie ma znaczenia jeśli chodzi o obraz itp. ale zwaz na to, iż jeśli Samsung wykonuje z przymróżeniem oka to co widać to jak musi być wykonany w środku (czytaj źle) - mam tu na myśli 551, którego widziałem w sklepie dla inteligentnych inaczej. Poniżej Panas:

Zobacz jak ładnie spasowane, żadnych szczelin, prostota i elegancja, żadnych dziwnych krzwizn:
attachment.php


A tutaj widok rogu przy matrycy - idealnie. W Samsungu z tej "uszczelki" wystawały jakies frędzle:
attachment.php


I ostatnie zdjęcie: żadnych wyginających się listew (jak w 551), idealnie spasowane, bardzo dobry materiał:
attachment.php


Ciekawe, że nie na wszystkich zdjęciach 551 ta beznadziejna, przeźroczysta listwa jest. Sam zajmuję się elektroniką i wiem, że dbałość o szczegóły przekłada się także na wykonanie wnętrza, płytki itp. Dużo lepiej wypada tu LG model 6000 tyle, że drogi i ponoć gorszy... robiw
 

Attachments

  • panas1.jpg
    panas1.jpg
    53,5 KB · Wyś: 127
  • panas2.jpg
    panas2.jpg
    73 KB · Wyś: 109
  • panas3.jpg
    panas3.jpg
    50 KB · Wyś: 115

adam.s

New member
odległość do ekranu przy 42'' a 50"

Nawiazując do temtu wątku zamiana 42PV80 na (jakieś) 50" - chciałbym włączyć się do dyskusji w kontekście sugerowanej odległości od ekranu. Ja jeszcze nic nie zmieniam bo dopiero kupuje i zastanawiam sie nad dwoma omawianymi tu modelami - każdy w innej wielkości: Pan 42PV80 (2800 zł) i Sam 50a451 (3500 zł). Oprócz szeregu pytań które zdążył juz poruszyc robiw (dzieki za dociekliwość) chciałbym poznać waszą opinię nt. optymalna i akceptowalna odległość widz-telewizor. Przyjmijmy najbardziej chyba typowe polskie warunki: dvd, powiedzmy ze skalowaniem do 1080, cyfrowy sygnał z kablówki z kilkoma na razie programami HD 1080i (czyli jak sie nie mylę = "HD Ready" ?). Konsole i blueray'a pomijam czyli odkładamy na bok dyskusję nt. rozdzielczości matrycy.
Miałem okazje obejrzeć wczoraj 42PV80 z DVD (tez Panasa) i kilka programów z kablówki (sygnał analogowy): z 3 metrów dvd (po Euro RGB) jest zupełnie ok tj. piksele troche widoczne ale nie przeszkadzają, programy TV troche gorzej ale do przezycia. Nie miałem okazji obejrzeć nic nadawanego w HD wiec nie wiem na co stac ten odbiornik. Z 4 metrów piksele praktycznie niewidoczne... Ja mam 3 metry do telewizora, rozsadek mówi mi: 42" ale wolałbym dla kinowego efektu 50". Oczy na pewno mi nie wyjdą - sprawdzałem w sklepie, jedyne co mnie zastanawia to jak się zachowa przeskalowany obraz rzucony na taką matrycę i ogladany z 3 m... (czyli dvd i zwykły analogowy sygnał z kablówki).
ARTS007 (dzieki za kompetentne i wyważone wypowiedzi na wszytskich forach): napisałeś, że w kwestii przeskalowania dużą rolę odgrywa dvd/czy raczej amplituner - masz jakies doswiadczenia ze spretem z nizszej półki - mysle o zakupie całego kina do 1500 zł. Tu mówimy o przeskalowaniu do 760p wiec nie powinno byc tak źle? na 42" w panasie było ok, jak moze zachować się 50" ?
A czy macie własne doswiadczenia z porównaniem jakości sygnału programów nadawanych w PALu ze zwykłej kablówki a innych zródeł np. kablówka ale nadajaca cyfrowo, Cyfra+, Polsad HD czy N ... Czy waszym zdaniem zródło sygnału wpływa na poprawę jakości obrazu tzn. widoczne piksele !!!- pytam egoistycznie koncentrując się na ogladaniu z moich 3m: czy moge pozolic sobie na 50"?
Pozdrawiam
adam.s
 

zsoi3

New member
Bez reklam
adam.s napisał:
A czy macie własne doswiadczenia z porównaniem jakości sygnału programów nadawanych w PALu ze zwykłej kablówki a innych zródeł np. kablówka ale nadajaca cyfrowo,adam.s

Tak - kupilem 42pv80 - podlaczylem do UPC analogowego. Obraz w miare ok - ale z wad obrazu to lekkie odbicia krawedzi, np. widoczne dobrze na logach stacji (troszke tutaj pomaga wlaczenie filtru grzebieniowego 3D) oraz obraz troszke za ciemny. Pare dni pozniej byla instalacja u mnie UPC cyfrowe - odbic krawedzi juz nie ma, obraz jest ostrzejszy i jest jasniejszy.

Tą jasnosc obrazu zaobserwowalem na moich ustawieniach jasnosci i kontrastu na ok. 33% (dopalam nowa plazme) - wczesniej bylo dosyc ciemno (trudno ogladac w dzien); teraz (przy sygnale cyfrowym) jest wystarczajaca a wieczorem akurat.

Co do wielkosci 42 cale (ogladam z oko. 3 -3.5 metrow) - ekran jest ok; prawde wprawdzie mowia Ci, ze z czasem ekran jakby maleje w oczach; ale 50 cali w moim pokoju byloby juz a duzo i tv dominowalby nad wszystkim (chociaz pewnie lepiej by sie ogladalo). Wielkosc ekranu w stosunku do odleglosci z jakiej ogladamy to po prostu nie wszystko - tv musi gdzies stac i komponowac sie we wnetrzu (w sumie pokoj to nie sala kinowa :) )
 
Ostatnia edycja:

robiw

New member
A ja powiem tak: juz na 2-gi dzień żałowałem, że kupiłem te 42" i do tego Panasa (kratka) - dobrze, że nadarzyła się okazja i z dużą stratą go zmienię. Nie kupuj 42" - mogę się założyć, że BĘDZIESZ ŻAŁOWAŁ. Trzeba było kikiego nie słuchac w moim przypadku ;-) choć doradzał dobrze w kwestii kompromisu - teraz 50" są dużo tańsze; za 3400 masz Sama 50A451 tyle to ja zapłaciłem za 42PV80. Nie kupuj 42" powtarzam - jeszcze postawisz mi za to browara ;-)... robiw
 
Ostatnia edycja:

bogdan_kr

Member
Bez reklam
zsoi3 napisał:
kupilem 42pv80 - podlaczylem do UPC analogowego. Obraz w miare ok - ale z wad obrazu to lekkie odbicia krawedzi, np. widoczne dobrze na logach stacji (troszke tutaj pomaga wlaczenie filtru grzebieniowego 3D) oraz obraz troszke za ciemny. Pare dni pozniej byla instalacja u mnie UPC cyfrowe - odbic krawedzi juz nie ma, obraz jest ostrzejszy i jest jasniejszy.
Miałem bardzo podobne doświadczenia. Przez kilkanaście dni miałem dostęp zarówno do kanałów z kablówki (analogowo) jak i z satelity ("n").
Przy programach z kabla widoczne były lekkie odbicia krawędzi obrazu i czasem lekkie smużenia. Nie na wszystkich kanałach ale jednak.
Przy "n-ce" tego nie ma (w przekazie cyfrowym takie odbicia, przebicia czy inne ślady nie powinny występować) - ogólnie jakość tych samych kanałów jest lepsza. Ponieważ jest to przekaz kodowany cyfrowo to czasami, przy dynamicznych scenach, szybkim ruchu, widać artefakty obrazu związane z algorytmami kompresji ruchomego obrazu. Jednak również nie na wszystkich kanałach. Prawdopodobnie zależy to od kodowania sygnału przez nadawcę danego programu a zwłaszcza od tzw. bitrate.

Tak więc adam.s, w moim przypadku mogę odpowiedzieć twierdząco - źródło sygnału wpływa na jakość obrazu. W przypadku dekoderów cyfrowych (czy to tv kablowej czy satelitarnej), jeżeli możesz na telewizor podać sygnał o rozdzielczości większej niż w PAL, np. 720p czy 1080i poprzez HDMI czy komponent, to może być tak, że sam dekoder ma w sobie jakiś skaler, który podciąga rozdzielczość obrazu przesyłanego do tv (pracując przy tym nad jakością takiego skalowania). Ale pamiętaj, że źródło obrazu to nie tylko nośnik (kabel czy dekoder satelitarny) ale także materiał nadawany na danym kanale przez nadawcę. Na niektórych programach piksele będziesz widział.

Pozdrowienia!
 
Do góry