z5500 czy x4500

kubia

New member
hej,

rozważam zakup telewizora 46 cali.
i teraz pytanie: czy warto dopłacać do ixa?
z jednej strony starsza technologia (be, 100hz itp) i nieco droższy
z drugiej strony rgb led a co za tym idzie piękna czerń

będę głównie oglądał filmy (wieczorem) i grał na konsoli (w ciągu dnia)

odległość to jakieś 3 metry.

co polecacie?
 

qazar

Member
Bez reklam
Ja zdecydowanie polecam ci serie x :) jest też alternatywa, świetnie grający samsung a956 :)
Z5500 to dobry tv, ale ustępuje serii 46/52x4500
 

Ares78

New member
A ja trochę z innego punktu widzenia, jeśli będziesz grał dużo to jednak z5500 tutaj 200hz będzie się sprawdzać bardzo dobrze, do filmów to od 46 cali wiedzie prym jednak seria X zwłaszcza przy wieczornym oglądaniu. Czy warto dopłacać to już musisz sam się zastanowić, oba telewizory są dobre, pytanie co podejdzie bardziej pod Twoje wymagania.
 

qazar

Member
Bez reklam
Granie z trybem MF to pomyłka, ten tryb w grach trzeba wyłączać... Ja mam w domu a956 i z5500 i zdecydowanie wybrał bym LCD z diodami led i LC :)
 

kubia

New member
qazar napisał:
Granie z trybem MF to pomyłka, ten tryb w grach trzeba wyłączać... Ja mam w domu a956 i z5500 i zdecydowanie wybrał bym LCD z diodami led i LC :)

LC?

a czy dobrze rozumiem że x4500 ma rgb led w przeciwieństwie do a956 który ma białe?
to duża różnica?
 

Sych

New member
Wystarczy spojrzeć na cenę obu modeli. Również wolałbym X4500, ale nie stać mnie. Jakość obrazu i komfort oglądania jest świetny. Zapytaj się forumowiczów posiadających ten tv. Jak nowe modele Samsunga na ledach porównywali do W5500 i do Z5500, gdzie Sony wychodziło lepiej, X4500 nie ma porównania....
 

Ares78

New member
Nie ma co mieszać jak telewizor ma być podświetlony diodami to najlepiej LED rgb, lepsza czerń bo telewizor sam wygasza je miejscowo. Kolorowe diody zaś wpływają lepiej na odwzorowanie barw niż białe (które są po prostu tańsze). Z ważniejszych cech x4500 to bardzo rozbudowana ingerencja w ustawienia, czyli dość istotne dla tych którzy są naprawdę wymagający.
 

qazar

Member
Bez reklam
Jest różnica pomiędzy samsungiem a956 a samsugami b6000/7000/8000, samsung seri a786/956 mają białe diody led i local daimming i świeci znakomicie, trzeba przypomnieć że nawet sony zmieniło politykę i wróciło z diód rgb do białych, które technicznie rozwiązanie jest lepsze ? Ile osób tyle opinii ;)
Dla mnie w porównaniu np. samsung a956 z sony z5500 jest oczywiste że lepszym jest samsung :) kolory, czerń, po stronie sony jest tylko lepsza płynność. Seria x4500 jest droga i czy lepiej kupić samsunga a956 czy sony x4500 to już najlepiej samemu wybrać...
 

Ares78

New member
Przechodzą na białe diody zapewne po to, żeby telewizor był dostępniejszy dla zwykłego użytkownika, bo niestety x4500 swoje kosztuje. W przypadku LED rgb chodziło mi przede wszystkim o możliwość wygaszania miejscowego (Local Dimming), pozwala to na osiąganie naprawdę dobrej czerni jak na LCD, także każdy kupuje to na co go stać.
 
Ostatnia edycja:

qazar

Member
Bez reklam
Ale miejscowe wygaszanie mają i białe diody, sony na chwile obecną nie jest wstanie wykrzesać odpowiedniego potencjału z diod rgb, które na pewno są droższe ale czy lepsze to już takie pewne nie jest...
Ceny sony zawsze ma wyższe i jest to normalne, wystarczy porównać podobne produkty jak b550 i v5500, b650 i w5500
 

Ares78

New member
Tutaj nie będę się spierał, czekam na IFA co ciekawego zostanie nam zaprezentowanie, bo plotki są coraz bardziej sprzeczne. Za to przy cenie w5500 będę się kłócił za 3500-3600zł można mieć 40 cali + 5 lat gwarancji, b650 kosztuje raptem 200zł mniej, a świeci przecież gorzej (na plus za to bardzo rozbudowane USB).
 

PiotrM_

New member
Pozwolę sobie wyrazić swoją opinię o Local Dimmingu.
Rozwiązanie to wydaje się być naprawdę sprytne, ale poza oczywistą korzyścią w postaci niemal idealnej czerni, produkuje niestety efekty uboczne.
Chodzi przede wszystkim o poświatę na krawędziach o wysokim kontraście (np. biały kwadrat na czarnym tle). Tych nawet kilkaset diod umieszconych za ekranem, nie jest w stanie wystarczająco selektywnie zapalać i wygaszać obszary podswietlenia.
Co do RGB - tu chyba nie chodzi jedynie o cenę diod, ale również o konieczność rozbudowywania układów sterowania...a efekt? przeczytać można w sieci artykuły, w których oczywście chwali sie czerń, ale narzeka że z kolei kolory są nienaturalnie przesycone. Zwyczajnie po prostu trudno jest w ten sposób zapanować nad kolorem, z jednej strony towrzonym przez podswietlenie selektywnym światłem z diod, z drugiej ustawianym w strukturze LCD.

Kolejną sprawą jest gubienie szczegółów w cieniach - o tym równiez mozna przeczytać w testach m.in Samsunga 796.

Osobiście sądzę, że Local Diming nie ma raczej przyszłości. Oczywiście mogę się mylić, ale czy warto rozwijać technologię, która poprawiając jedno, psuje drugie? Żeby Local Dimming pracował sprawnie, potrzeba wielokrotnie większej liczby punktów świetlnych za matrycą, oraz znacznie szybszych procesorów, które nimi sterują, to z kolei powoduje lawinowy wzrost ceny urządzenia a efekt wciąż jest daleki od ideału.
 

m_ila

New member
Post PiotrM-a dość stary ale bardzo jary. Może znajdzie się ktoś mocny w temacie technologii i skomentuje te bardzo interesujące spostrzeżenia. Nie spotkałam się z taką oceną mimo że od tygodnia wertuję forum bardzo uważnie.
Jestem właśnie "na kupnie" 46 cali i ciągle nie mogę podjąć decyzji czy wybrać x4500 czy w5500. Powyższy post dużo wnosi do takiej decyzji. Ale jego sensowności sama nie jestem w stanie ocenić. Przyglądam się tym modelom od niedawna i w warunkach dalekich od optymalnych. Nawet w sony center gdzie dziś byłam sygnał SD z cyfry był tak beznadziejny, że moje niedospane oczy świeciły pewnie lepiej od monitorów.
No - forumowicze - dajcie głos ;)
 
Do góry