Wybór subwoofera - ciężka sprawa

Krys202

New member
Witam forumowiczów. Na wstępie chcę powiedzieć że o radę proszę osoby które miały do czynienia lub mają nadal z klockami o których się wypowiadają. Bo mitów i stereotypów na forach jest bardzo dużo a nie pomaga to w niczym.

Jakiego suba potrzebuje ? Przede wszystkim uniwersalnego. Który w muzyce będzie potrafił nadążać za kolumnami a w filmie czy grze zatrząść pokojem. Pokój to niecałe 30m2 na poddaszu - żadne kolumny nie chcą w nim grać basem, wytłumianie pokoju to bardzo duży koszt, dlatego zdecydowałem się na subwoofer. Muzyka która będzie odtwarzana przez subwoofer to : dance, R&B , HH , trochę hausu techno elektro (ale rzaadko), W innej muzyce sub nie jest mi potrzebny do szczęścia :) Filmy - lubię z dobrymi efektami najlepiej wojenne,także tutaj musi dobrze wybuchnąć a nie brzęczeć membraną. Stosunek muzyka/ filmy i gry 65%/35%

Wiem że temat był wałkowany ale większość jest już mało aktualna i może są jakieś nowe propozycje na rynku.

Budżet - im mniej tym lepiej aczkolwiek mówimy o kwotach w przedziale 1500zł - 2000zł z hakiem. wiem że za te pieniądze nie będzie rewelacji ale prawda jest taka że na rynku jest dużo sprzętu w tym przedziale cenowym dlatego proszę was o radę, czego warto posłuchać i nad czym się zastanowić.

Propozycje które mi wydają się ciekawe w kolejności od najlepszego. Stosunek cena/jakość

- JBL ES250 P (bezprzewodowy, ma dobre opinie i ciekawą cenę- tutaj boje się o zgranie ze stereo)
- Yamaha Yst sw1500 (duża moc niskie zejście i podoba mi się brzmienie subów yamahy)
- JBL L8400 (Mocniejszy ale sporo droższy, i nie wiem czy zamknięta obudowa poradzi sobie z filmem i grą)
- Jamo SUB650 (zamknięta obudowa dośc duża moc)

TO tyle co przychodzi mi do głowy po przeglądnięciu wielu tematów i postów na forach.
Odrzuciłem Paradigm - ponoć tylko dobrze będzie w kinie
Velodyne - Ciężko będzie z jakimkolwiek odsłuchem i jest odwrotnie w stosunku do Paradigm'a
B&W - w tym przedziale cenowym nie ma subów adekwatnych do wielkości mojego pokoju ( tak mi się wydaje)
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
szukaj w subwooferach studyjnych !!! miałem okazje i za tysiaka trafiłem emu ps12 - zabija skurczybyk...aha oczywiscie obudowa zamknieta - nie podbija byle czego tylko gra wyrównanym pasmem...plusem tych subów jest piekne dzielenie pasma(odciecie basu dla satelit, odciecie wysokich dla suba) ale oczywiście wymagaja nieco innego połaczenia(brak mozliwości podłączenia pod nie kolumn choc i takowe sie trafiają - głownie chinch we/wy i xlr we/wy)
Yamahę możesz sobie darowac...oni od lat moc biorą z kosmosu....
aha napisz jak i pod co chcesz podłączyć

ps.mam pare kawałków gdzie bas jest słyszalny - a raczej odczuwalny - tylko na subie studyjnym.......niestety z racji mocy i wielkosci(12 cali) wędruje sobie co nieco :)
 

Krys202

New member
Zaciekawiłeś mnie tymi subami studyjnymi - tylko czy to się nada ? Podłącze go do amplitunera stereo HK 3490 - ma 2 wyjścia na subwoofery - czym Kablem Y Chinch albo 1x - 1x zalezy już od samego suba.
 

McMatheo

New member
Jednak coś napiszę...

W tym samym dziale mamy świeży w miarę wątek, gdzie użytkownik opisuje dojście do decyzji o zakupie MA GS20. Tu też pojawia się słynny tekst opisujący proporcje słuchania muzyki do oglądania/słuchania filmów. I mam wrażenie, że wszyscy się oszukujemy i im dłużej to robimy tym bardzie wiarygodni się stajemy - głównie dla samych siebie.

Co to znaczy słuchać muzyki? W jakim trybie? Z jakiego nośnika?

Jeśli mamy na myśli koncerty wielokanałowe na DVD czy BD to faktycznie nie ma innego wyjścia - trzeba i warto mieć system przestrzenny. Mam jednak niejasne przeczucie, że pisząc o słuchaniu muzyki chodzi nam jednak o 2 kanały, czyli stereo. Nieważne czy źródłem jest radio czy jakieś CD.

Oczywiście można przy pomocy DSP z 2 kanałów zrobić różne rzeczy ale na to szkoda czasu...


No więc o co chodzi?

Ano o to, że dywagowanie nad sprzętem KD pod stereo to w 90% nieporozumienie. Jasne, że przy jakimś budżecie warto go wydać jak najlepiej ale samo ustalanie budżetu wymaga rozsądku.

16 lat temu kupiłem średniej klasy wzmacniacz stereo Sony za wówczas 1800zł, do tego CD również Sony za 1700zł i za 2000 zł kolumienki DALI 104. Kupując w ubiegłym roku KD postanowiłem testować kolumny na tym zestawie oraz w drugą stronę - zamiast mojego wiekowego wzmaka podstawiałem amplitunery KD. Skończyło się na wnioskach, że przy budżecie 15k na komplet KD żaden zestaw owego KD w stereo nie był w stanie zagrać jak moje leciwe stereo. W efekcie mając możliwość posiadania 2 systemów zostawiłem przy życiu owe stereo i śmieję się jak ktoś chce posłuchać w KD najnormalniejszej płyty CD. NAPRAWDĘ jest duża różnica, nawet dla kogoś komu słoń nadepnął na ucho.

Wchodząc w szczegóły - z moich doświadczeń wynika, że największą barierą jest konstrukcja amplitunerów, potem głośników.

Dzisiaj twierdzę więc, że szkoda dużej kasy na KD bo można ją wydać lepiej. Nie widzę również sensu szukania suba, który "dobrze zagra w muzyce". KD ma inny cel a sub ma być efekciarski a nie audiofilski. Nie wydałbym więc absolutnie kasy na MA GS20 do grania w KD i nie szukałbym "kulturalnego" suba.

Do zestawu subów dorzuć jeszcze Infinity Beta SW12 oraz Yamahę NS-SW700.
 

Krys202

New member
do McMatheo - Pisząc "słuchanie muzyki" mam na myśli odtwarzanie płyt CD w trybie stereo. Zresztą jak byś przeczytał stopkę to wiedział byś że CD yamahy nie jest po to żeby zbierać kurz. Robiłem testy porównawcze i CD zdeklasowało wszystkie inne źródła dźwięku, a jak jest jeszcze dobra płytka to w ogóle nie ma o czym mówić. Od początku zależało mi na stereo bo muzyka dominuje w moim pokoju i sprzęt gra zawsze jak jestem w domu. Kupiłem amplituner stereo dlatego że ma radio dobrą cenę i kilka innych funkcji i porównując z typowymi wzmacniaczami w tej klasie cenowej w tym przypadku hk980 nie było dużej różnicy na kolumnach które ja odsłuchiwałem.

Kolumny mission kupiłem dlatego że w swojej klasie grały najlepiej miały super bas i dynamikę lepsza niż wszystkie jbl jamo klipsch . Oczywiście były też kolumny lepsze ale na nie po prostu nie miałem pieniędzy.
Od początku chciałem system 2.0 a robiąc odsłuchy tylko się w tym utwierdziłem, ale jakież było zaskoczenie kiedy głośniki które masakrowały basem w studiu odsłuchowym,w moim pokoju nie grają nim wcale a materiały wygłuszające wyceniono na parę tys zł. Postanowiłem kupić suba bo to już chyba jedyne rozwiązanie.

III jako że nie tylko słucham muzyki ale i gram na ps3 i czasem film obejrzę chcę mieć coś co i w tym przypadku się spisze - dlatego nie wiem skąd Twoje poirytowanie.

Dzwoniłem do "fabryki dźwięku" polecono mi "ADAM sub8" ale nie miałem nigdy styczności z subami studyjnymi. Czy w moim przypadku lepiej się sprawdzą niż standardowe subwoofery ?
 
Ostatnia edycja:

McMatheo

New member
Ależ gdzie widzisz moje poirytowanie? Ja zaś widzę wyzłośliwianie się w pisaniu o CD...

Jesteś w podobnej sytuacji do mojej - też próbowałem pogodzić różne potrzeby. Ba! Też miałem/mam CD i zakładałem nawet, że mając je nie będą go używał, może sprzedam, może schowam... Wiec to, że masz coś w opisie kompletnie niczego nie dowodzi, nie wiadomo też co opisujesz - może system przed zmianami a przecież sam do końca nie wiesz jak te rozważania się skończą. Dajmy więc spokój schematom.

O kolumnach nic przecież nie piszę. Mało tego - sam zakładałem, że kolumny jakie miałem są elementem niezmienialnym i w praktyce okazuje się to faktycznie najbardziej uniwersalny element międzysystemowy (KD vs stereo). Co z tego jednak skoro są inne ograniczenia dla stereo granym przez KD? Pierwotnie miałem zakupić amplituner, BD, głośniki poza fronatmi, które mam no isubwoofer. Skończyło się na 2 systemach (tak na marginesie w mym opisie nie ma więc drugiego systemu hehehe).

KD ma być KD bo do stereo mu daleko przy normalnym budżecie
Stereo to stereo i siłą rzeczy nie jest wielokanałowe.

Mam ten komfort, że mam do tego dwa osobne pomieszczenia ale rozumiem też próbę godzenia potrzeb z ograniczonymi możliwosciami. Tych prób nie kwestionuję i nie ma zamiaru kwestionować bo twardo stąpam po ziemi i wiem, że rzadko "się ma co się chce". Wywołuję natomiast racjonalne refleksje nad gonitwą za najczęściej nieosiągalnym. Przecież cholernie często próba godzenia wszystkiego kończy się tym, że mamy wszystko... co najwyżej przeciętne. I sub jest na to świetnym przykładem - coś "zamkniętego" kupisz za wspomniany budżet ale czy będziesz zadowolony? Czy przypadkiem nie bronisz idei nie do obronienia w swej sytuacji?
 

Krys202

New member
Tyle że ja nie chce godzić kina i stereo. Ja patrzę na to w ten sposób : Stereo jest priorytetem a że mogę też obejrzeć film czy pograć to tylko plus. I zgodzę się z Tobą że najlepszą opcją były by dwa zestawy osobno do KD i Stereo. Ale to za parę lat będę myślał. A wracając do suba - wycisz na maxa niskie tony w swoim wzmacniaczu i posłuchaj muzyki w stereo - nie brakuje Ci czegoś ?? mi właśnie brakuje dolnego pasma, spowodowane to jest akustyką pomieszczenia. I tutaj wybieram mniejsze zło czyli kupienie suba za 2 tys a nie ładowanie nie wiadomo jakich kwot w wytłumienie pomieszczenia w którym nie wiem jak długo będę mieszkał. Suba zawszę mogę sprzedać po zmianie pokoju. Dlatego nie rozwódźmy się nad tym czy jest to dobre czy złe - jest to konieczne w moim przypadku. Jak już mam kupić to chce wybrać jak najlepiej i stąd ten post i prośba o pomoc.
 

McMatheo

New member
A robiłeś testy z innymi elementami systemu, w tym ze wzmacniaczem stereo? Mimo wszystko zastanawia mnie tak jednoznaczne zrzucenie odpowiedzialności na akustykę pomieszczenia. Kolejnym zbiegiem okoliczności jest to, że przez 6 lat mieszkałem na tzw. poddaszu, gdzie sprzęt stał w pokoju mierzącym po podłodze właśnie ok. 30m2. Stał pod prostą ścianą a promieniował ku ścianie kolankowej 1,2m a potem ściętej pod kątem 40 stopni. Nie było żadnego problemu.

Jeśli potwierdzą się mimo wszystko wątki dziwnej akustyki to paradoksalnie wybór wg mnie masz prosty... JBL ES 250. Dlaczego? Bo bezprzewodowość daje Ci elastyczność doboru ustawienia, co zdaje się jest kluczowe. Z tego właśnie powodu sam się na niego zdecyduję. Na szczęście niezależnie od tej funkcji to całkiem fajna maszynka.
 

Krys202

New member
Wysłałem zdjęcia do firmy "apama" i powiedzieli że to ewidętnie akustyka. Mój sufit jest w panelach także to też robi dużo złego. A kolumny stoją pod skosem i grają w stronę skosu. nie mam możliwości ustawienia tego inaczej ;/ aczkolwiek próbowałem i skutek nie był zadowalający. Bas idzie po ścianach i suficie a w reszcie pokoju go po prostu nie ma. Podłączałem już kilka kolumn i źródeł zawsze jest tak samo fale się na środku wygaszają. Jeżeli chciał byś pomóc i masz doświadczenie wyśle Ci zdjęcia może coś wymyślisz ... ?

A co do suba to myślałem że dołożę i pomyślę nad l8400 albo velodyne cht10q poczytałem trochę o nim ma fajne opcje i dobre recenzje. Nadal nie wiem co myśleć o subach studyjnych....
Tylko czy nie lepiej będzie kupić sprawdzonego es250 mieć spokój z kablami i jakoś przeboleć ewentualne braki w stereo ;] kompromis goni kompromis - paranoja jakaś :(
 

prez8s

New member
...fale się na środku wygaszają. ...

No ale tak to jest chyba zawsze, ja mam pokój prostokąt i również w środku pokoju praktycznie zero basu, więc to nie jest jakaś anomalia, tak po prostu jest. Musisz siedzieć przy ścianie, a nie na środku pokoju. Wrzuć to zdjęcie twojego pokoju.
 
Ostatnia edycja:

Krys202

New member
Ok . Tyle że u mnie jest bas tylko w samych rogach trochę przy samych ścianach a ogólnie w całym pokoju nie ma basu. poza tym jak nie siedzę na środku to jaki sens ma stereo ? Scena się gubi i dźwięki się zlewają. Na zdjęciu jeszcze stare CD.
 

Attachments

  • widok z lewego rogu biurka.jpg
    widok z lewego rogu biurka.jpg
    61,1 KB · Wyś: 543

prez8s

New member
No, sytuacja nie do pozazdroszczenia. Myślę że bez całkowitego przemeblowania nic z tego nie wyjdzie, za dużo masz klamotów w pokoju, w dodatku tłumiony sufit. Na twoim miejscu wywaliłbym wszystkie meble i zaczął od eksperymentów z ustawieniem kolumn, jak znajdziesz dobre miejsce to dopiero wtedy powoli dodawaj meble i kombinuj z ich ustawieniem by nie pogorszyły brzmienia. Nie nastawiaj się koniecznie na umieszczenie miejsca odsłuchowego na środku, bo zazwyczaj bas na środku pomieszczenia jest dużo słabszy.
 
Ostatnia edycja:

Krys202

New member
No, sytuacja nie do pozazdroszczenia. Myślę że bez całkowitego przemeblowania nic z tego nie wyjdzie, za dużo masz klamotów w pokoju, w dodatku tłumiony sufit. Na twoim miejscu wywaliłbym wszystkie meble i zaczął od eksperymentów z ustawieniem kolumn, jak znajdziesz dobre miejsce to dopiero wtedy powoli dodawaj meble i kombinuj z ich ustawieniem by nie pogorszyły brzmienia. Nie nastawiaj się koniecznie na umieszczenie miejsca odsłuchowego na środku, bo zazwyczaj bas na środku pomieszczenia jest dużo słabszy.

Myślałem nad przemeblowaniem ale nie ma jak inaczej poustawiać mebli przez te zje... skosy :(
jedynie kolumny na przeciwległą ściane ;/ ale za dużo było by kłopotu z kablami to raz a dwa zaburzyło by to koncepcje pokoju. . . On jeszcze nie jest taki jak ma być tego całego wypoczynku nie będzie biurko też pójdzie na opał. Chcę wstawić jeszcze dwa fotele i mały stolik zamiast tych żółtych ale pewnie i tak nie będzie tego jak poprzestawiać. A sufit to ogólnie masakra akustyczna.
 

duken

New member
Krys202 nie wiem skąd jesteś, ale jezeli masz możliwość wpadnięcia na giełde elektroniczna do Krakowa, to w niedziele niedaleko wejścia od strony ulicy balickiej jest wieksze stoisko z głośnikami, i często z tego stoiska słychać jak daje uderzenie subwoofer (dla mnie miodzio) - nie wiem jaki to sprzet ale mysle że warto sprawdzić zanim zrobisz zakup. (ja niestety na razie sie tam nie wybieram, ale może ktoś z forumowiczów)
 

Krys202

New member
Jestem w Krakowie co drugi tydzień i teraz się wybieram. Hehehehe i nawet jestem przy Balickiej :D czemu nie pisaliście wcześniej że tam jest giełda elektroniczna ?? Jeździł bym częściej :D Poszukam jakiś inf dokładnie gdzie to jest i się wybiorę na pewno. Da się tam posłuchać jakiegoś lepszego sprzętu?? Nigdy tam nie byłem ;/ Musze kupić wtyki bananowe to akurat będzie pretekst żeby dziewczynę wyciągnąć :) Duken wielkie dzięki za info :)
 
Ostatnia edycja:

artur25

New member
witam
jezeli można to ja też zapytam mam 2 suby do wyboru dali dedykowany do conceptow 6 oraz jbl es 250p, i teraz mozje pytanko odnośnie jbl :
na jakiej zasadzie działa transmisja bezprzewodowa, czy nie bedzie problemu z zakłócaniem przez sieci wifi ??
 

maracz

New member
Krys202>Mam pokój prawie dokładnie taki jak Ty i basu mi nie brakuje na środku pomieszczenia,jak dla mnie jest go nawet za dużo.
Jest normalną sprawą też że basu jest zawsze więcej w rogach i przy ścianach z tym że jest to bas owszem,większy ale też o wiele gorszej jakości,to znaczy jest mniej czytelny,buczący,zlany w jednostajną kluchę.

Z Twoich wpisów wywnioskowałem(o ile się nie mylę) że jesteś tak zwanym basolubem,który przedkłada ilość basu nad jego jakość,do jakiegoś czasu mojej przygody z audio też taki byłem i wiecznie mi było mało basu,na szczęście wyleczyłem się już z tego i dzisiaj wolę basu mniej ale lepszej jakości,przy odsłuchu stereo oczywiście.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
witam
jezeli można to ja też zapytam mam 2 suby do wyboru dali dedykowany do conceptow 6 oraz jbl es 250p, i teraz mozje pytanko odnośnie jbl :
na jakiej zasadzie działa transmisja bezprzewodowa, czy nie bedzie problemu z zakłócaniem przez sieci wifi ??
Ta transmisja ma 4 kanały, gdy zakłócają się z wifi zmienia się kanał i wszystko gra.
 

Krys202

New member
Krys202>Mam pokój prawie dokładnie taki jak Ty i basu mi nie brakuje na środku pomieszczenia,jak dla mnie jest go nawet za dużo.
Jest normalną sprawą też że basu jest zawsze więcej w rogach i przy ścianach z tym że jest to bas owszem,większy ale też o wiele gorszej jakości,to znaczy jest mniej czytelny,buczący,zlany w jednostajną kluchę.

Z Twoich wpisów wywnioskowałem(o ile się nie mylę) że jesteś tak zwanym basolubem,który przedkłada ilość basu nad jego jakość,do jakiegoś czasu mojej przygody z audio też taki byłem i wiecznie mi było mało basu,na szczęście wyleczyłem się już z tego i dzisiaj wolę basu mniej ale lepszej jakości,przy odsłuchu stereo oczywiście.


:) Owszem lubię bas (jak znaczna ilość forumowiczów) ale nie w takim stopniu jak myślisz. Okres że wzmacniacz miał odkręcone niskie tony na max mam już za sobą. U mnie basu nie ma siedząc na środku słyszę tylko jak chodzi membrana. Mam porównanie z odsłuchami w studiu i wiem co pisze. Ale skoro masz taki sam pokój to może wrzuć fotki zobaczę jak masz ustawione kolumny i coś spróbuje odgapić.

Nie do każdej muzyki potrzeba dużo basu, ale ja słucham bardzo różnej i o tyle jakiegoś soft rocka, starszego pop'u jakoś jeszcze można słuchać to muzyka typu r&b hip hop czy haus brzmi po prostu blado tak jak by ktoś ją"wykastrował".

Byłem dziś odsłuchiwać suby, JBL es 150 / 250 nie mieli na stanie, Dali concept i Harman Kardon. Najbardziej "zdyscyplinowanie" grał zamknięty dali - Jak dla mnie bez jaj czegoś mu brakowało "oddechu". JBL fajnie nie przeciągał nadmiernie basu ale nie wyrabiał na niskich częstotliwościach. Harman - typowo kinowe brzmienie, bardzo długi przeciągany podbity bas - nie dla mnie. Na 90% jestem zdecydowany na ES250 ;] czekam tylko na możliwość odsłuchu jak będzie tak szybo jak es150 i nie będzie sobie za dużo dogrywał będę usatysfakcjonowany. Black coś wspominał że lubi robić przeciągi, muszę sam posłuchać. . .

Pytanie z innej beczki. Co da wyłożenie całej ściany za kolumnami matami z "piramidkami" ??widziałem dzisiaj takie rozwiązanie w studiu odsłuchowym.
 
Do góry