Wybór subwoofera - ciężka sprawa

prez8s

New member
Te piramidki nic ci nie pomogą.
Może spróbuj podnieść kolumny w górę, tak żeby mieć wyloty bassreflex na wysokości siedziska odsłuchowego i zobacz co to da. Spróbuj także przysunąć je bliżej. U mnie podniesienie kolumn o 30cm i przysuniecie blizej srodka daje więcej głębokiego basu na srodku pomieszczenia i znikają dudnienia w rogach.
A na temat zastosowania subwoofera to mimo wszystko myślę że nie tędy droga, stereo w połączeniu z subwooferem już nie brzmi tak spójnie i jednolicie. Kombinuj z ustawieniem kolumn i miejsca odsłuchowego, to da na pewno tanszy i lepszy efekt niż zakup dodatkowo subwoofera.
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
Krys202- tak patrze po raz kolejny na te twoje zdjecia i mowiac szczerze naprawde ciezko znalesc jest przyczyne braku basu ?! spotykalem sie z sytuacjami ,gdy go brakowalo , jednak byly to albo zbyt male pomieszczenia , lub za slaby sprzet - u ciebie nie wystepuje wedlug mnie ani jeden ani drugi problem.to poddasze moze byc faktycznie akustycznym dramatem,jednak pod tymi panelami wedlug mnie jest jakas welna mineralna wiec stanowi ona izolacje akustyczna i pomieszczenie z tymi skosami powinno raczej dzialac jak pudlo rezonansowe- szybciej stawalbym na dudniacy bas niz jego brak...
moze przyczyna jest zbyt szerokie rozstawienie kolumn ?! probowales je przestawic blizej siebie ?
sub moze rozwiazac problem, jednak twoje kolumny to nie sa jakies popierdolki i pod wzmacniaczem stereo napewno sa w stanie bas z siebie wydobyc !
 

Krys202

New member
TAK pod panelami jest wata mineralna. Bas z siebie wydobywają ale słyszę go tylko w rogach albo w innych pomieszczeniach. stare kolumny też nie grały basem kiedyś udało mi się jakoś tak poustawiać że te stare kolumny coś grały. Tyle że jak sprzedałem je kumplowi do bloku to jest masakra nie ważne gdzie stoją basu jest od groma. . . Dziś spróbuje dać kolumny na długa ścianę ale nie wiem co z tego wyjdzie.

A tak z innej beczki kupiłem wtyki bananowe i zniknął problem z charszczącymi wysokimi tonami - Było to słyszalne jak perkusista szybko grał na talerzach (myślałem że kolumny mają po prostu słabe głośniki wysoko tonowe). Czy jest to możliwe że źle stykający kabel powoduje takie zniekształcenia ?

Nic biorę się za dźwiganie tych kloców ;]
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
w bloku jest zupelnie inna sytuacja- sciany powoduja odbicia dzwieku.
u ciebie jesli sciany sa np. oblozene plyta g-k pod ktora rowniez jest welna to najprawdopodobniej
stworzylo sie cos w rodzaju komory bezechowej.zakup suba moze nie przyniesc spektakularnych efektow.
 

Krys202

New member
w bloku jest zupelnie inna sytuacja- sciany powoduja odbicia dzwieku.
u ciebie jesli sciany sa np. oblozene plyta g-k pod ktora rowniez jest welna to najprawdopodobniej
stworzylo sie cos w rodzaju komory bezechowej.zakup suba moze nie przyniesc spektakularnych efektow.

Ściany są z polotermu i cegły na zewnętrznych jest styropian a wewnątrz normalny tynk. Subwofer gra całkiem nieźle jak się go dobrze ustawi. Przełożyłem kolumny na długą ścianę - jeśli chodzi o bas to było go nieznacznie więcej ale ogólnie nie mam jak tam dać kolumn a poprawa była bardzo mizerna więc to rozwiązanie odpada. Kolumny próbowałem dać bliżej siebie ale efekt był odwrotny basu nawet w rogach ubyło . Nie mam już zielonego pojęcia co można zrobić - chyba tylko ten sub zostaje . . . A i tak będzie musiał stać na przeciwległej ścianie w stosunku do kolumn albo gdzieś z boku. mój teraźniejszy sub udało mi się tak ustawić że osoba która nie wie gdzie jest subwoofer nie potrafi zlokalizować jego miejsca - przeważnie wszyscy mówią że bas jest z kolumn. Pewnie i tak szału z tym subem nie będzie ale co mam zrobić ?
 

prez8s

New member
Zerknełem do neta i widze ze twoje kolumny mają bassreflexy z tyłu. Myśle że nie jest to dobre rozwiązanie w silnie stłumionym pomieszczeniu. Jak dobrze pamiętam teoria mówi, że tylni bassreflex daje o 3dB mniej basu niż przedni, czyli dwukrotnie mniej.
Na twoim miejscu gdybym był bardzo zdesperowany, to chyba zainwestowałbym w Tonsil Zeus, tu chyba na pewno nie narzekałbyś na brak basu.
 

maracz

New member
Krys202->Ja mam kolumny wystawione bardziej na środek pokoju i w takim ustawieniu basu jest dość.
Twoich kolumn co prawda nie słuchałem ale z tego co wiem to słyną one z raczej potężnego basu,tak więc zakup suba może nic nie dać .
 

Krys202

New member
Zerknełem do neta i widze ze twoje kolumny mają bassreflexy z tyłu. Myśle że nie jest to dobre rozwiązanie w silnie stłumionym pomieszczeniu. Jak dobrze pamiętam teoria mówi, że tylni bassreflex daje o 3dB mniej basu niż przedni, czyli dwukrotnie mniej.
Na twoim miejscu gdybym był bardzo zdesperowany, to chyba zainwestowałbym w Tonsil Zeus, tu chyba na pewno nie narzekałbyś na brak basu.

Nie wiem ile razy mam się jeszcze powtarzać. Kolumny mają basu bardzo dużo i nie w nich jest problem tylko w pomieszczeniu. A zeusy to możesz sam sobie zakupić . Z kolumn jestem zadowolony poza niskimi tonami i tyle. Jeżeli nie potrafisz pomóc to daruj sobie rady typu "kup zeusy" podejrzewam że nawet one nie grały by basem tak jak powinny ;] missiony zniosłem do innego pokoju i grają basem bardzo dobrze nawet na środku. pokój nie ma skosów ani paneli tynk wszędzie i płytki na podłodze. Jest pogłos ale z powodu bardzo małej ilości mebli i detali Pomieszczenie jest otwarte na kuchnie przedpokój i schody. Nie wiem wszystkiemu winne chyba te panele na suficie bo innej przyczyny nie widzę.
 

Krys202

New member
PANOWIE !! JEST BASS !! udało się ustawić kolumny - tyle że stoją ze 2.5 metra od tylnej ściany. tyły kolumn zaczynają się tam gdzie skos się kończy. BAs najlepszy jest przy tylej ścianie i po bokach. na środku dalej kiepsko ale jest to już fajny bas wyrazisty głęboki trochę dudni ;/ . Takie rozwiązanie jest niestety nie do przyjęcia. Nie mogę wystawić ogromnych kolumn na środek pokoju ;/ jest wyjście ale wtedy musiał bym zrobić znaczne przemeblowania itd.

Temat uważam za zamknięty !! Zmieniam miejsce odsłuchowe kolumny bardziej do przodu odsłuch do tyłu i jest miodzio. Dzięki za rady szczególnie maracz. Po pół dniowym ganianiu z kolumnami się udało. jestem w 100% usatysfakcjonowany bas schodzi tak nisko że nie da się opisać :) <jupi> w końcu mogę się cieszyć pełnym dźwiękiem. Dzięki wszystkim za bardzo pomocne rady !!
 
Ostatnia edycja:

prez8s

New member
Zamiast sie durny palancie obrazac i wieszac psy na forumowiczach to trzeba bylo przeczytac najpierw ze zrozumieniem to co bylo napisane pare postow wczesniej.
 
Ostatnia edycja:

Krys202

New member
Zamiast sie durny palancie obrazac i wieszac psy na forumowiczach to trzeba bylo przeczytac najpierw ze zrozumieniem to co bylo napisane pare postow wczesniej.

Na nikogo się nie obrażałem ani nie wieszałem psów. Uwagi o zeusach zachowaj dla siebie i tyle. Rozstawiałem kolumny na wiele sposobów. Nawet wg Twojej rady wywaliłem dużo mebli i próbowałem. Tyle że efek przyniosło postawienie kolumn praktycznie na środku pokoju. A jako że to pokój nie tylko odsłuchowy nie stawiałem ich tak wcześniej. Dzisiaj przesuwałem pół dnia i się udało. A durnego palanta to sobie poszukaj w rodzinie na pewno się jakiś znajdzie. . .
 

prez8s

New member
Dobra, sorry z tym palantem to może przesadziłem, ale ewidentnie nie stosujesz sie do wskazówek i podpowiedzi, upierasz sie przy swoim a potem zmieniasz zdanie i piszesz ze znalazles rozwiazanie, które jak by nie bylo zostało zasugerowane wczesniej. Czytaj ze zrozumieniem, zamiast sie denerwować i innych.
 
Do góry