Wybór głośników

NinoValenti

New member
Ale te melodiki BL 40 MK2 czy 1? Bo BL40mk1 kosztują ok1300 to jest dla mnie w sam raz i do okolicy tej kwoty chciałem wydać na dwie pierwsze kolumny a resztę kupię z czasem. A czy te głośniki bedą wystarczająco mocne dla tego wzmacniacza ? I czy są jesszcze jakieś kolumny ok 1500 za parę ? może poprostu kupic narazie jakies dwie małe?
p.s. przepraszam że tak rzadko odpisuję ale nie mam kiedy się nad tym zastanowić ostatnio ;(
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ale te melodiki BL 40 MK2 czy 1? Bo BL40mk1 kosztują ok1300 to jest dla mnie w sam raz i do okolicy tej kwoty chciałem wydać na dwie pierwsze kolumny a resztę kupię z czasem. A czy te głośniki bedą wystarczająco mocne dla tego wzmacniacza ? I czy są jesszcze jakieś kolumny ok 1500 za parę ? może poprostu kupic narazie jakies dwie małe?
p.s. przepraszam że tak rzadko odpisuję ale nie mam kiedy się nad tym zastanowić ostatnio ;(

Raczej wzmacniacza nigdy nie kręcisz na max., więc nic złego nie powinno się stać. Dlatego też napisalem że sprzęt dobiera się pod konkretny metraż. Ja te kolumny też mam podpięte pod Onkyo serii 6xx i wzmacniacz który ma na wyjściu 55 W na kanał. Wszystko trzeba robić z głową;) Z kolumn zerknij na te co Blackninja zaproponował i mogę jeszcze dodać np. Paradigm Monitor Mini v.7 . Możesz kupić na początek jakieś kolumny podstawkowe, a później rozbudowac zestaw do 5.1 dając je jako efektowe. Zależy jakim budżetem bedziesz dysponował.
 

NinoValenti

New member
Dziękuje za pomoc , byłem w sklepie słuchałem heko i pylonów, a na koniec wybrałem jeszcze inne pylony opal 23 i raczej niedługo je kupie ;) jeszcze raz dzięki
 

szyprzy

New member
Cześć!
Jestem bardzo poczatkujący w temacie audio i chciałbym poprosić Was o radę w doborze głośników i ich ustawienia.

Mój obecny setup to amplituner Yamahy RX-V577, 40 calowy TV i kolumny podlogowe ciatronic.
Ustawienie wygląda jak na obrazku poniżej:
dropbox.com/s/qymp9fwl2mop5h7/setup.png?dl=0
Problemy jakie widzę to słabej jakości głośniki i fakt, że kolumna podlogowe lewa jest zle ustawiona wzgledem miejsca sluchajacych tj. sofy, ktora stoi ustawiona centralnie do telewizora. Mój salon liczy sobie 17m^2, sofa jest w odleglosci około 4m od tv/głosników.

Chciałbym wymienić głośniki i zastanawiam się nad monitorami podstawkowymi, żeby można było ustawić je w równych odsętpach od tv, na szafce RTV (patrz obrazek powyżej). Z szafką jest taki problem (pomijając fakt samego stanie na szafce, czytałem na forum, że nie jest to optymalne rozwiązanie), że na tej samej wysokości co TV jestem w stanie postawić tylko jeden głośnik, drugi musiałby stać na niższym stopniu szafki.

Jakie rozwiązanie dotyczące ustawienia byłoby wg Was najbardziej optymalne i jakie głośniki moglibyście mi polecić do takiego ustawienia.
Chciałbym, żeby głośniki służyły mi do grania na konsoli, oglądania filmów oraz słuchania muzyki (głównie elektronika). Mój budżet to 2000zl.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Wymiana kolumn ma jak najbardziej sens
Kwestia samego ustawienia głośników - najlepiej jest gdy oś głośnika wysokotonowego znajduje się mniej więcej na wysokości oczu słuchacza ,więc nie mogą stać zbyt nisko .Druga sprawa to taka ,że powinny być trochę odsunięte od tylnej ściany szczególnie kiedy otwór bas reflexu znajduje się na tylnej ściance .Jeżeli szafka jest stabilna to jak najbardziej może do tego służyć .Faktem jest że standy nadają się najlepiej ,ale też często nie ma miejsca aby jest wstawić i koszt samych standów pociągnie cenę zestawu

Bardzo rzadko się zdarza aby przy ustawieniu kolumn(szczególnie przy systemie wielokanałowym) można było zachować idealną symetrię - często nie pozwala na to sam układ pokoju i rozmieszczenie mebli więc nie należy do tego podchodzić zbyt krytycznie
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Cześć!
Jestem bardzo poczatkujący w temacie audio i chciałbym poprosić Was o radę w doborze głośników i ich ustawienia.

Mój obecny setup to amplituner Yamahy RX-V577, 40 calowy TV i kolumny podlogowe ciatronic.
Ustawienie wygląda jak na obrazku poniżej:
dropbox.com/s/qymp9fwl2mop5h7/setup.png?dl=0
Problemy jakie widzę to słabej jakości głośniki i fakt, że kolumna podlogowe lewa jest zle ustawiona wzgledem miejsca sluchajacych tj. sofy, ktora stoi ustawiona centralnie do telewizora. Mój salon liczy sobie 17m^2, sofa jest w odleglosci około 4m od tv/głosników.

Chciałbym wymienić głośniki i zastanawiam się nad monitorami podstawkowymi, żeby można było ustawić je w równych odsętpach od tv, na szafce RTV (patrz obrazek powyżej). Z szafką jest taki problem (pomijając fakt samego stanie na szafce, czytałem na forum, że nie jest to optymalne rozwiązanie), że na tej samej wysokości co TV jestem w stanie postawić tylko jeden głośnik, drugi musiałby stać na niższym stopniu szafki.

Jakie rozwiązanie dotyczące ustawienia byłoby wg Was najbardziej optymalne i jakie głośniki moglibyście mi polecić do takiego ustawienia.
Chciałbym, żeby głośniki służyły mi do grania na konsoli, oglądania filmów oraz słuchania muzyki (głównie elektronika). Mój budżet to 2000zl.

Podstawkowe muszą być na podstawkach bo według twojego rysunku grałyby w kolana. Jak wyżej napisano powinny grać na wysokości uszu a chociaż głowy.
Kolumny na pewno do wymiany bo Clatronic...wiemy co produkuje...

Czy ten budżet jest elastyczny?
A co z kolumną centralną?
 

szyprzy

New member
Podstawkowe stojące na szafce byłyby na takiej samej wysokości jak aktualnie kolumny podlogowe.
Jeśli ustawienie kolumn podlogowych tak jak w tej chwili stoją ciatronici, z lewą odsuniętą o około metr od osi, jest ok nie bede kombinował z podstawkowymi tylko zostane z podłogowymi.
Jeśli chodzi o centralny to w tej chwili chciałem się jeszcze wstrzymać ze względu na budżet, bo zdaje sobie sprawe ze 2k na kolumny to i tak nie jest zbyt wiele.
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Tez mysle ze lepiej podlogowe.
Pytalem o budzet bo chcialem ci zasugerowac kolumny QAcoustics 2050i lub najnowsze 3050. Warto ale czy jestes wstanie rozciagnac budzet..
 

Motyl32

New member
Szukam porządnych głośników do niewielkiego salonu, lub porady, czy subwoofer może rozwiązać mój problem z basem...
Do tej pory słuchałem na Jamo 606 i Onkyo 708, lecz w znacznie większym salonie, w domu.... Dawało to jakoś radę, ale czasem brakowało mi mięsistego basu...
Obecnie salon (w bloku) jest znacznie mniejszy (20m?) , i niestety Jamo 606 już nie za bardzo dają radę z basami...
Jak już pisaliście, niestety to Jamo 606 nie lubi małych pomieszczeń...

Ogólnie szukam czegoś z ciepłym, pełnym brzmieniem.
W tej chwili mam ustawioną regulację tonów: bas+10 oraz wysokie +6, ponadto jeszcze spore podbicie niskich i wysokich na korektorze w Onkyo.
Mimo wszystko nie jestem zadowolony z brzmienia. Trzeba zrobić głośno, żeby dobrze usłyszeć niskie tony.
Jeszcze gdy siedzę naprzeciwko głośników, jest OK, niestety pozostałe miejsca nie są nagłośnione, tak jakby mogły być.

Wypatrzyłem Monitor Audio M6, co jeszcze możecie mi polecić w kwocie do ok. 5 000 zł ?
A może najpierw spróbować, jak to wszystko zagra po dokupieniu subwoofera ?

Muzyka różna - lata 80-te, nowości dance, elektronika, czasem rock.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Jak szukasz dobrego basu to odsłuchaj kolumn Klipsch, Paradigm lub ewentualnie Melodika BL. JBL też grają efekciarsko. Monitor Audio jak dla mnie są do bardziej wyszukanego grania i w nich dyskotekowego basu nie usłyszysz. Ogólnie dla mnie Jamo 606 są niezbyt dobre jesli chodzi o samą reprodukcję dźwięku i strasznie ciężko ustawne. Miałem je w 15 mkw i też bas był kiepski. W ciemno nie bierz kolumn, bo szkoda wydanej kasy. Jest sporo salonów gdzie za darmo możesz sobie odsłuchać. Nie ma się co oszukiwać że w blokach akustyka pozostawia wiele do życzenia i uzyskanie w każdym rogu pokoju tak samo mięsistego basu jest praktycznie niemozliwe, dlatego większośc próbuje dobrze ustawic sprzęt strikte pod miejsce odsłuchowe. Druga kwestia to amplituner Onkyo, który sam w sobie jest średni do odsłuchu stereo. O ile w kinie wymiata, to przy stereo już nie jest tak pięknie. Jak byś podłączył wzmacniacz nawet z niższej półki to byś usłyszał różnicę. Co do suba, to tutaj zdania są podzielone, bo dla jednych to profanacja stereo a inni nie widzą w tym nic złego. Uważam że przy dobrze dobranych kolumnach i elektronice nie ma potrzeby wspomagania się subem, a tym bardziej na 20 mkw. Jeżeli subwoofer ma grać w muzyce to tylko konstrukcja zamknięta, bo BR będzie za wolny. Tutaj kwota na porzadny subwoofer będzie przynajmniej w połowie tej co masz na fronty.
 

Motyl32

New member
Dziękuję, mam akurat w Szczecinie możliwość odsłuchu tych zestawów Melodika BL40. Pewnie je wezmę :)

Co do JBL, to kiedyś ich słuchałem i nie podeszły mi żadne, to samo Klipsch. Fakt, że to było w markecie, może mieli te niższe modele...

Tak przy okazji, to kiedyś (1990?) podłączyłem jakieś zwykłe, tanie radio samochodowe z Niemiec, bezpośrednio pod Altony 80. Zagrało to nie gorzej, niż mój ówczesny zestaw Tosca 303 + deck Unitry.

Tak że zgadzam się w pełni, że głośniki odpowiadają za minimum 70% brzmienia całości
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
W marketach nie ma co odsłuchiwać kolumn, bo tam akustyka leży. Wiele otwartych przestrzeni i gwar. Do tego w marketach jak zauważyłeś brak nawet średnich modeli producentów, zarówno kolumn jak i elektroniki. Myslę że z Melodiki będziesz zadowolony, chociaż przy szybkiej muzie Paradigm zrobiły na mnie też duże wrażenie. Trochę inny sposób grania tych kolumn i warto posłuchac obu:)
 
Czy ktoś może słuchał kolumn monitor audio silver 100? Jest sens doplacać ponad 800 zł w stosunku do starszej wersji silver 2? Na papierze to różnic nie zauważyłem istotnych. Ale jestem laikiem w tej kwestii. Może coś lepszego w tej cenie?

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 

pwilko

New member
Czy głośniki MONITOR AUDIO MR4+MR1+MRCenter+MRW10 podpięte pod Ampli Yamaha 781 Będą dobrze grały ( wiem ze kazdy ma inne wymagania) ale może Ktoś ma podobny zestaw i potrafi coś doradzi(nie mam możliwości odschłuchu).Sprzęt ma służyć -filmy,różny rodzaj muzyki.Pokój 20m.Obecnie posiadam Wharfedale Crystal II 40/WH2 +Sub Wharfedale WH-210.Może to głupie pytanie ale czy po zmianie na Audio monitor różnica będzie bardzo odczuwalna.Pozdrawiam
 

pwilko

New member
Mala pomyłka z mojej strony, mianowicie moje pomieszczenie ma 14 m2. Nadal dla mr4 bedzie za duża powierzenia?Ogólnie czy te głośniki dobrze się sprawują, chodzi mi o cały zestaw.
 
Do góry