Wrażenia z Epsona TW2900 po HD Ready

FunkyKoval

New member
Bez reklam
FunkyKoval > to mnie pocieszyles - 4 sztuki z rzedu? Czy to bylo na samym pozatku premiery tego modelu?. Bo juz bylem zdecydowany na tw2900 albo nowy tw3200.

Z tego co widze jest to dosyc znany problem z tymi czerwonymi planami. Pytanie tylko czy dotyczy to jakiejs partii czy tez wszystkich. Ciezko mi uwierzyc, ze tak znana firma - ktora badz co badz robi panele do wiekszosci producentow projow LCD wypuszcza takie buble!!.

To nie jest benq za 1000zl zeby sie takie rzeczy dzialy. Jak kupuje monitor lcd to nawet nie bysle o tym ze bedzie mial czerwone plamy.

Czy jest tutaj na forum jakis zadowolony uzytkownik projektorow TW2900 / TW3000 /TW3500 (ktore nie maja wady)?

Ja tez jestem bardzo rozczarowany Epsonem. Gdzies na jakiejs stronie, nie pamietam jakiej, wyczytalem ze projektory Epsona z ta wada pochodza z serii pre-produkcyjnej(?). Oczywiscie Epson zaprzeczyl gdy zapytalem ich o to.
Co do samej wady to to chyba nie panele, bo te czerwone rogi nasilaja sie z czasem. Tzn. jak projektor sie nagrzeje to bardziej je widac. Mechanik z epsona powiedzial ze to chyba wada konstrukcyja i ze wysle notke z tym problemem do centrali. I co ciekawe... po 3 dniach od jego wizyty zadzwonil do mnie jakis facet z epsona i jeszcze raz zapytal co sie dokladnie dzieje. Powidzialem co i jak, ale nic wiecej sie nie dowiedzialem.
Nie wiem, moze po prostu mialem pecha, ale fakt jest taki ze raczej juz nigdy nie kupie od nich projektora .
 
Ostatnia edycja:

sviru

New member
Wypytalem juz garstke ludzi co do tego problemu. Wyglada na to, ze byla to jakas wada wczesnej produkcji. Teraz ponoc nic sie nie dzieje. Zreszta jest gw 3 lata. Jesli jest cos nie tak to sie nalezy wymiana, naprawa itp.
 

sviru

New member
Albo beda mialy nowa wade "wieku dzieciecego", ktorej juz teraz dorosle 290 i 3500 nie maja.

Generalnie myslac tymi kategoriami to nigdy tego projektora nie kupie :)
 

pa3

New member
Bez reklam
Coś mi się zdaję że nastepca tego modelu o którym wczesniej pisałeś, również bedzie chorował na te czerwone szaleństwa, w końcu jest to praktycznie ten sam "klon", który jest najtańszym LCD 1080p na rynku.

Tak czy siak najlepiej poczekać na opinię w necie, chyba że będziesz mógł kupić z możliwośćią zwrotu
 

mobigy

New member
Z tego co wyczytałem w necie to problem czerwonawych przebarwień w rogach dotyczy niestety większości nowych modeli Epsonów z serii TW i nie jest to jak widać wada spotykana tylko w modelach przedprodukcyjnych jak to sugerują niektórzy recenzenci. Wg. mnie nowe modele też mogą mieć tą samą wadę gdyż od premiery TW2900/3500 minął już prawie rok, a specjalnie w tej materii nic się nie zmieniło.

PS. Zastanawiam się czy winę za te przebarwienia nie ponosi jakieś silne pole elektromagnetyczne generowane np. przez kable / głośniki etc (chociaż w przypadku LCD to raczej nie możliwe) ewentualnie jakieś naprężenia na matrycę wewnątrz obudowy.
 

sviru

New member
Co do nastepcy tw2900 > tw3200 - sadze, ze roznica w budowie miedzy nimi bedzie zadna. Lampa ta sama, panele te same. Prawdopodobnie nieco agresywniejszy Iris i to wszystko.

Szczerze mowiac to juz sie boje teraz kupowac w ciemno. Nadal obstaje za tym projektorem bo obraz jest swietny. Kolory sacza sie z tego projektora. Rozdzilczosc tez bardzo dobra - nieco out of foucs jedna czesc ekranu - ale to chyba ma zwiazek z lens shiftem ktorego uzylem.

W kazdym razie Panowie ze sklepu przyjeli i obiecali wyslac sprzęt do epsona na kalibracje.
Szczegółów nie znam - nie wiem czy to chodzi o jakaś kalibrację ISF, czy też jakąś fizyczną ingerencję.

Czekam na finał bo już za nim tęsknie ;).

Oczywiście z tą purpurą można żyć - jasne. Jednak sprzęt powinien być wolny od takich wad - przynajmniej za te pieniądze.

Byćmoże ekran gray rozwiązałby sprawę. Większy kontrast i jakoś by się zgubiło.
Na zachodnim forum wspomniano o tym problemo w połączeniu z włączonym IRIS. U mnie jednak bez względu na to czy IRIS włączony czy też nie problem był identyczny.

Położenie lens shiftu i zoomu też nic nie zmianiało.

W przypadku użycia jak najminejszego zoomu - kiedy ekran był o najmniejszej przekątnej... czerni nie było. Nie był to nawet odcień szarości - wtedy cały ekran był praktycznie purpurowy (na czarnej planszy oczywiscie). Na 100 calach było lepiej bo nie było to aż tak widoczne.

Jedyny mankament - skutecznie psujący ten projektor.
 

sviru

New member
Widac przy ogladaniu filmów - w tym problem. Widać w ciemnych scenach. Czarne pasy jeszcze nie pomagają.

Im mniejsza przekątna wyświetlanego obrazu tym bardziej ten purpurowy widać.

Ciemne sceny np. w kosmosie obnazają wadę bardzo konkretnie.
 

cezar1972

New member
Eh, a rozważałem zakup tego proja. Do niedawna myślałem, że nie mam problemu z tęczą, ale moje dzieci ją widzą, więc zrezygnowałem z zakupu proja DLP. Będę chyba musiał rozważyć jakiś LCD 720p
 

sviru

New member
Znalazlem profesjonalna recenzje - kolejna, ktróra wspomina o tym problemie.

"In fact, the blacks reproduced by the EH-TW2900 have a slight purple tinge, which demanding users may find unacceptable"

Epson EH-TW2900 - DigitalVersus

Zdaje sie, ze to jest wada fabryczna i albo wystepuje albo nie. Niektorzy jej nie mają wcale = więc oznacza to, że istnieją sztuki wolne od tej wady. Możliwe, żę odsetek "czerwonych" to zaledwie 1-5%.

W końcu oni sprzedają tego setki tysięcy sztuk prawdopodobnie - rocznie. Wiadomo, ze niezadowolony uzyszkodnik przyjdzie szukac pomocy na forum. Szczesliwi pomocy nie szukaja.
Założę się, że spora liczba osób nie zwraca na to uwagi pomimo, ze problem istnieje.

Ja bym sie nie odwracal od tych EPSONOW. Alternatywy brak - chyba, ze SANYO Z800 - niestety cena 5500zl.

Kupowanie 720p pod postacia TW700 to pomylka. Mialem w domu i roznica w porowaniu do tw2900 jest bardzo duza.
 

cezar1972

New member
sviru
dzięki za opinię. Mam teraz trudny orzech do zgryzienia. Szukam proja w cenie ok. 4000 PLN (jak będzie warto to mogę dołożyć max. 10%) Ten Epson to górna granica moich możliwości finansowych. Niestety nie jestem zbytnim szczęśliwcem jeżeli chodzi o kupno bezawaryjnego sprzętu (mój ostatni zakup to aparat Nikon D90 w którym padał migawka po 10 zdjęciach - znajoma kierowniczka z Fotojokera powiedziała, że to pierwszy znany jej taki przypadek; pytała nawet w innych sklepach sieciowych i nikt nie słyszał o czymś podobnym :)). Tak więc jeżeli projektor będzie miał jakąś wadę, to znając moje szczęście trafi w moje ręce :)
 

pa3

New member
Bez reklam
W tej recenzji jest porównanie do Mitsubishi HC3800, który posiada lepszą głebie, czerń oraz kontrast wzgledem Epsona (koszty projektorów są takie same)
 

sviru

New member
W różnych recenzjach różnie piszą. Jednak ogólnie mitsubishi jest bardzo dobrym wyborem jeśli kogoś nie męczy tęcza. Cena w PL taka sama to fakt.
Brak lens shiftu i zoomu 2x. Jest również głośniejszy.

Gdyby nie problem z tęczą brałbym tego mitsu :). Na dodatek mitsu bez przesłony radzi sobie lepiej niż Epson z przesłoną.
 

sviru

New member
cezar1972 > jeśli masz do wydania 4000 z kawałkiem to w sumie masz dwa wyjścia tylko.

Tak jak napisał pa3 > Mitsubishi HC3800 - japoński zawodnik. Mało awarii, szybkie koło. Solidne recenzje. Jeśli nie jesteś wrażliwy na tęczę i montaż będzie ok - brać. Cena 4400.

Druga opcja to TW2900. Tutaj ogólnie jest super oprócz tego purpurowego. Ryzyk fizyk... Można poczekać jeszcze miesiąc na TW3200 - w niemczech cena 999euro - czyli z wysylka 4100. Gwarancja europejska - respektowana w PL. Oczywoscie wedlug EPSONA TW3200 ma byc lepszy w cyferkach od 2900. Podobnie zresztą miało być w przypadku 3500 i 2900. Ten pierwszy niekoniecznie jest wyraźnie lepszy od drugiego.

Optomy, viviteki, benq to 4000 odpadają. Tęcza aż miło.

Innych pomysłów nie mam. Jestem w sumie w takiej sytuacji jak ty. Zostałem bez projektora.
 

sviru

New member
pa3 > co do tego testu - nie jestem pewnien czy zrobiono pomiary z wlaczonym IRIS czy tez bez. Na konkurencyjnej stronie znalazlem wynik kontrastu dla tego modelu - zmierzony 1017:1.

W tym tescie mamy zaledwie 500. Co moze sugerowac wylaczony IRIS.

Cytuje

"OK, in this photo, the epson is producing the blacker blacks, but this is the exception. With no significant bright areas, the Epson's dynamic iris closes down enough to produce really good blacks. The HC3800 with a dynamic iris, is consistent, but can't get blacks quite that black. In other images with some bright areas, that's not the case."

Jesli ktoś jest zainteresowany oto fotki z purpurowego szalenstwa.

http://cdmods.neostrada.pl/epson/IMG_1115.jpg
http://cdmods.neostrada.pl/epson/IMG_1119.jpg
http://cdmods.neostrada.pl/epson/IMG_1092.jpg
http://cdmods.neostrada.pl/epson/IMG_1124.jpg

Oczywoscie w aparacie byla ustawiona ekspozycja dluga - dlatego tez obrazki wyglądają na bardzo purpurowe. W rzeczywistosci wygląda to tak jak na tym zdjęciu z filmu walle E.

Zdjęcie dobrze oddaje rzeczywostość i tak to właśnie wygląda.
 
Ostatnia edycja:

cezar1972

New member
Mitsu to DLP. Poza tym w tym porównaniu obraz z Epsona bardziej mi podchodzi niż z Mitsubishi (oczywiście pomijając purpurowe rogi).
Te purpurow rogi są faktycznie nie do przyjęcia.
Chyba poczekam na nowe Epsony. Może znając problem z panelami problem ten zostanie rozwiązany?
 

pa3

New member
Bez reklam
Ja również na waszym miejscu poczekałbym na premierę TW3200 - jak na 3LCD jest to naprawdę tani projektor (999 Eurasów).
Co do porównania z HC3800 to trzeba pamietać że są to dwie różne technologie, więc jakość obrazu będzie zupełnie inna czy tam specyficzna, tak samo można porównywać TV LCD z Plazmą - jeden woli to, drugi tamto, a prawda jest taka że każdy swoje chwali i poleca :wink:
 
Do góry