TX-42S10E a TX-42G10E

basket4rap

Member
Bez reklam
czy zauważył ktoś naprawdę w jakości obrazu i funkcjonalności różnicę między tymi dwoma modelami? można również dodać do porównania tej pary model TX-42U10E (który jest bardzo bliski TX-42S10E)
 

Rivam

New member
Naprawdę dużo było pisane na ten temat. Masz oddzielne tematy o plazmach serii S i G, test obu telewizorów przeprowadzony przez Kikiego, do tego znajdzie się jeszcze parę innych ciekawych tematów na tym Forum oraz w całym Internecie. To podstawa do przeczytania, bo nikt Ci tu jednoznacznie nie odpowie. Czytać, czytać, czytać.
Szczególnie zwróć posty autorstwa @gorylla, który też wahał się nad kupnem S albo G i ostatecznie kupił... S10 :)
 

basket4rap

Member
Bez reklam
ok, właśnie naczytałem się już tych oddzielnych tematów o tych seriach z 30 stron i chciałem też usłyszeć takie podsumowanie tutaj w kilku zdaniach, ale skoro raczej nie da się tak oddać tego no to będzie trochę czytania:)
 

basket4rap

Member
Bez reklam
właśnie je przeczytałem, a jeszcze mam pytanie, ponieważ jakoś nie mogę znaleźć tych testów Kikiego? (może źle szukam) ale byłbym wdzięczny za link do nich.
 

gorylla

New member
Bez reklam
thx rivam za polecenie moich przemyśleń

wiem, że wiele osób się ze mną nie zgadzało (czy nie do końca zgadzało) a część i owszem- kupiła s-kę i bardzo sobie chwali.

Ja powiem tak. Ze swojej s-ki jestem bardzo zadowolony. TV ma w sumie dwie wady- lekkie bzyczenie i słaby jakościowo plastik obudowy. Jeśłi chodzi o bzyczenie to jest to temat bardzo kontrowersyjny- zależy to chyba głównie od predyspozycji danego użytkownika i być może od danego egzemplarza. A jeśli chodzi o plastik- to niestety jest to przypadłość całej serii plazm panasa z kolorem pianoblack, więc dotyczy również serii G.

Jeśli chodzi natomiast o wersję G ma trzy wady- dwie te same co s-ka i trzecią- cenę. Oferując tak naprawdę niewiele więcej kosztuje sporo więcej. Jestem więc zdecydowanie za wersją S. Różnice techniczne są naprawdę niewielkie i raczej nie rekompensują różnicy w cenie.

Według mnie trafniej jest wybierać między serią X (jak ktoś nie potrzenuje fhd) a S, bądź S a np. G15 czy V10 (bo te modele mają już naprawdę dużo więcej do zaoferowania niż S, tzn. właściwie w kwestii szeregu dodatkowych "bajerów" typu vieracast, dlna, thx, itp.

Różnice techniczne możesz najłatwiej znaleźć na stronce panasa.
 

basket4rap

Member
Bez reklam
dzięki za kolejnego Twojego dość obszernego posta a właśnie przeczytałem chyba już właśnie większość Twoich opinii na ten temat i trochę Kikiego, ale mam jeszcze 2 pytania:

1. co znaczy że w tej serii S przy Filtr Natural Vision jest oznaczenie "AR"? bo przy serii G jest napisane "jest" a przy serii V "pro" i jak to się ma w rzeczywistości do siebie?

2. Jak seria S ma się tak naprawdę do serii U, bo w osobnym wątku o 42U10E na tym forum ludzie sobie zachwalają i że różnice między U a S są bardzo niewielkie z kolei znalazłem wypowiedzi Kikiego, że to U to cienizna i należy omijać szerokim łukiem?
 

slimak

New member
Bez reklam
Zacznijmy od końca. Seria S i G ma dokładnie taką samą matrycę (sprawdzone). Seria U, S, G, V mają prawdopodobnie (na 95%) takie same matryce. Różnice sprowadzają się do przedniej szyby, która nie jest integralną częścią matrycy (sprawdzone). Szyba między S a G różni się minimalnie przezroczystością, oraz naniesionym na powierzchnie filtrem. Filtr ten minimalnie zmniejsza dostawanie się światła zewnętrznego na matrycę.



5e91d9abb2d655ef.jpg

Oświetlona matryca nie jest ciemna i przez to nie jest w stanie pokazać czerni nawet przy wyłączonych pikselach.



W serii V filtr jest jeszcze trochę lepszy.
Różnica w filtrach ma znaczenie tylko przy oglądaniu w jasnych pomieszczeniach.
Dodatkowo seria G i V mają mocniejszy tor sterowania matrycy, dzięki czemu uzyskują mocniejszą (jaśniejszą) biel.
Model U w porównaniu do S różni się tylko ilością wejść AV i trybem ECO.

Ze względu na trochę lepszy filtr i mocniejszy tor sterowania G nadaje się lepiej do jasnych pomieszczeń, w pozostałych warunkach oświetleniowych model G i S mają taki sam obraz (po kalibracji obydwu TV).
 
Ostatnia edycja:

gorylla

New member
Bez reklam
Bo NeoPDP to technologia, a nie sam panel. Niestety wielu robi błąd myślowy podobny do Twojego- sp[rowadzają NeoPDP do matrycy.

A żeby "dostać" od Panasonica niejako certyfikat NeoPDP telewizor musi spełniać łącznie kilka cech. Nie pamiętam jakiej cechy nie spełnia S10, że nie posiada takiego "certyfikatu" technologii NeoPDP, ale ktoś już o tym pisał w początkowych postach wątku o G10. Nie wiem, czy nie chodzi o procesor Vreal4

Panel mają na pewno taki sam.
 

MAXIMUS_00

New member
mam od ok. 10 dni model TX-P46S10E i miałem szczęście testować u siebie w mieszkaniu oba modele G i S w rozmiarze 46 cali podłączanych pod tą samą kablówkę i inne źródła sygnału (od sąsiada mieszkającego 3 piętra wyżej przytaszczyliśmy jego model 46G10E) analogowe programy z kablówki WIDAĆ RÓŻNICĘ NA KORZYŚĆ MOJEGO MODELU S co przyznał również sąsiad jeżeli chodzi od DVD lub BR obaj stwierdziliśmy że jest remis bez wskazania lepszego bo oba wyglądały tak samo. Potwierdza to bezcelowe wydatkowanie dodatkowych kilkuset złotych na wyższy model, te pieniądze lepiej przeznaczyć na jakieś inne urządzenie np. BR
 

Tomaszz

New member
slimak napisał:
Panel neoPDP + 600Hz + 6144 s g+ K natywny 40 000 = TV neoPDP


Właśnie interesują mnie ta gradacja kolorów. Pisałeś (właściwie to nawet wyliczałeś) stopnie gradacji w serii S i G. W G jest 6144, a w S 5120. Czasami u siebie (raczej tylko w mat. HD) dostrzegam color banding, czy to znaczy, że w serii S jest jeszcze troszkę gorzej?
 
Ostatnia edycja:

gorylla

New member
Bez reklam
Małe problemy z gradacją pojawiają się i na mojej esce i to zarówno w HD jak i SD. Nie wiem, jak by było na G, bo widzieć go widziałem, nawet się trochę bawiłem, ale "po swojemu" nie testowałem.

Ogólnie nie przykładałbym do tego zbyt wielkiej wagi. Przecież poprzednie serie PY/PZ85, czy nawet taki tuz jak PY800 mają również 5120. A przecież jakość obrazu jest w nich rewelacja. Spotkałem się nawet z twierdzeniami, że były to lepsze serie, niż obecne neo-sreo.
 

slimak

New member
Bez reklam
Tomaszz napisał:
W G jest 6144, a w S 5120. Czasami u siebie (raczej tylko w mat. HD) dostrzegam color banding, czy to znaczy, że w serii S jest jeszcze troszkę gorzej?

Chyba nie.
Porównywałem przez tydzień PV60 ->3072 i S10 ->5120 i color banding występował na obydwu jednakowo.
To oznacza, że Panasonic nie upłynnia sztucznie przejść. Jeżeli dostanie sygnał z color banding to go potem dokładnie pokazuje bez względu na 3072, 5120 czy 6144 stopnie gradacji.


---------------------------------------------


Zrobiłem porównanie schematów P42U10E i P42G10E.

Schematy, płytki, układy scalone itp. w obydwu TV są identyczne z wyjątkami:

1) Wentylatorki, czujnik ECO, dioda karty SDHC, oraz boczne gniazdo D-sub i HDMI nie występują w U. U ma też inną przednią szybę.

2) W zasilaniu nie znalazłem różnić, ale płytki mają inne oznaczenie
G->ETX2MM747MFF,
U-> ETX2MM747MFE
Oraz w zestawieniu elementów widać, że w G jest parę diod więcej.

3) Niektóre układy scalone w U mają wyższy numer np.
„Procesor Wideo”
G -> IC80001= MN2WS0053
U -> IC80001= MN2WS0059

G -> IC90003= MNZSFH8KPF3
U -> IC90003= MNZSFH8KPF4
-------------------------------------------
Wyjście na FPGA (jedyny IC z całkowicie innym numerem).
G -> IC93003= TVRQ383
U -> IC93003= TVRQ703

4) W układzie SC (Scan Drive- sterowanie panelem) są dodane dodatkowe tranzystory do końcówki mocy w G10E.

5) Fw (oprogramowanie) to samo, ale U i S mają zablokowane niektóre funkcje menu i 600Hz.
 
Ostatnia edycja:

fafik73

New member
MAXIMUS_00 napisał:
mam od ok. 10 dni model TX-P46S10E i miałem szczęście testować u siebie w mieszkaniu oba modele G i S w rozmiarze 46 cali podłączanych pod tą samą kablówkę i inne źródła sygnału (od sąsiada mieszkającego 3 piętra wyżej przytaszczyliśmy jego model 46G10E) analogowe programy z kablówki WIDAĆ RÓŻNICĘ NA KORZYŚĆ MOJEGO MODELU S co przyznał również sąsiad jeżeli chodzi od DVD lub BR obaj stwierdziliśmy że jest remis bez wskazania lepszego bo oba wyglądały tak samo. Potwierdza to bezcelowe wydatkowanie dodatkowych kilkuset złotych na wyższy model, te pieniądze lepiej przeznaczyć na jakieś inne urządzenie np. BR
ja kupiłem X10 bo FHD mnie nie interesował, natomiast gdy kupowałem w sklepie stały obok siebie S10,G10 i G15 wszystkie 42 cale ,leciała prezentacja z BR mecz hokeja na lodzie i moim zdaniem S10 miał naładniejszy obraz,biel była biała gdy w G10 i G15 wpadała w róż,sprzedawca mówił , że wszystkie są na ustawieniach fabrycznych , materiał prezentacyjny był z tego samego źródła
 
Do góry