TV Samsung - brak dźwięku przestrzennego

TheHunter

New member
Witam wszystkich.
Nie wiem czy zakładam temat w dobrym dziale, ponieważ nie wiem czy problem tyczy się telewizora czy kina domowego, ale jako że chodzi o dźwięk to myślę, że mój problem bardziej pasuje do tego działu.
Jakiś czas temu kupiłem sobie używany telewizor Samsung UE48H5000AW. Po czasie dokupiłem kino domowe Samsung HT-TZ215. Telewizor jest z nim połączony kablem optycznym. Jako że telewizor nie posiada smarta, używałem z nim wcześniej Google Chromecasta, a obecnie mam podpięty Mi Tv Stick od Xiaomi. Wszystko pięknie działa ale dźwięk jest w stereo i za nic nie jestem w stanie zmusić TV żeby puścił dźwięk przestrzenny. W ustawieniach dźwięku mam do wyboru 4 opcje formatu dźwięku na wyjściu cyfrowym, ale tylko dwie są dostępne, pozostałe są wyświetlone na szaro i nie da się ich wybrać.
8c688f6a6757f.jpg

Da się zrobić coś żeby to śmigało w 5.1 czy zostaje mi stereo?
Pozdrawiam.
 

miroski

Member
Żeby wybrać Dolby Digital lub DTS w TV taki dźwięk musi być podawany przez Stick'a. Jeżeli nie jest to znaczy, że albo aplikacja takiego sygnału nie oferuje albo Stick ma na sztywno ustawione PCM. Sprawdż ustawienia. Najlepszą aplikacją do sprawdzania ścieżek audio jest Netflix.
 

TheHunter

New member
Domyślnie w sticku mogę ustawić albo PCM, albo automatyczny format dźwięku, zgłaszany przez urządzenie. Po wejściu w ustawienia ręczne i zaznaczeniu wszystkich opcji
7efe2631ccf47.jpg

w netflixie pojawia się ikonka 5.1 jednak po wybraniu ścieżki z dźwiękiem przestrzennym nastaje cisza. W stereo odtwarza normalnie. Po ustawieniu sticka w ten sposób opcje w TV dalej są na szaro, tak jak wcześniej.
 

miroski

Member
Z ciekawości sprawdziłem u siebie. Nowszy telewizor ale jak wiadomo problemy z jakiś działaniem mogą ciągnąć się przez lata. Do TV podłączyłem Chromecasta Google TV (normalnie mam go wpiętego do amplitunera) i zamiast HDMI ARC połączyłem TV z soundbarem kablem optycznym. Coś jest na rzeczy. Wszystko zagrało ale gdy zacząłem grzebać w ustawieniach posypało się i też końcu nie mogłem zmienić dźwięku w ustawieniach TV na DD. Po kombinacjach udało się ale dźwięk w tylnych głośnikach był jakiś cherlawy, prawie niesłyszalny. Pomogło odłączenie głośników od zasilania i ponowne podłączenie.
Spróbuj tak. W TV format dźwięku wejściowego na bitstream a w Sticku automat i scieżka dźwiękowa 5.1 z Netflixa. Jezeli nie ma 5.1 i nie można zmienić w TV na DD, wyłącz TV z sieci, odczekaj i włącz. Jeżeli nie pomogło odłącz od zasilania i włącz Sticka. Dalej nie można wybrać DD - wyłącz w Sicku automat i włącz ręcznie wszystkie dostępne formaty. Nie pomogło to powtórz procedurę z odłączaniem zasilania telewizora i Sticka. W końcu zaskoczy i do następnego grzebania nie powinno być problemów.
 

miroski

Member
Mam nowszego Samsunga z Tizenem więc to wygląda inaczej. U mnie na jednym ekranie są zakładki format dźwięku wejściowego i format dźwięku wyjściowego. Na pewno u Ciebie nie ma gdzieś tego pierwszego?
 

miroski

Member
Chyba po prostu wejście optyczne w kinie nie obsługuje DD. Rozłącz optyka i sprawdź czy wtedy można zmienić w ustawieniach TV na Dolby Digital. Jeszcze lepiej gdybyś miał jakiś stary odtwarzacz DVD i połączył go optykiem w kinie żeby się przekonać.
 

TheHunter

New member
Powinno obsługiwać, jeśli wierzyć oznaczeniom na obudowie i specyfikacji samego kina. No nic, może telewizor jest po prostu za stary i nie da rady puścić takiego sygnału.
022394fd179fc.jpg


Edit.
Po ustawieniu w sticku ręcznie formatów dźwięku i uruchomieniu na netflixie materiału ze ścieżką 5.1, uzyskałem w TV możliwość wybrania Dolby Digital. Mimo to z głośników nie leci żaden dźwięk. DTS jest dalej na szaro.
 
Ostatnia edycja:

TheHunter

New member
Tak, oczywiście.
Generalnie w wielkim skrócie, jak już uda mi się uzyskać ikonkę 5.1 w Netflix to nastaje cisza. I to niezależnie czy w materiale wybiorę ścieżkę z dźwiękiem przestrzennym czy zwykłym. Jeśli świeci się ikonka 5.1 to z głośników nie leci dźwięk.
 

miroski

Member
Sprawdź stronę 29 instrukcji kina. Tam może być rozwiązanie. Jedno zdanie po auto tłumaczeniu jest takie:
‎W przypadku wybrania opcji "Wyświetl telewizję", jeśli chcesz słuchać dźwięku ‎‎kabel optyczny między telewizorem a kinem domowym.‎
 

Ahmaret

Member
Posiadam xiami mi tv stick i z tego co zauważyłem przy jego uruchamianiu to wyświetla się napis dźwięku DTS 2.0 będę w domu to sprawdzę ale na 99% tak pisze
 

TheHunter

New member
Z pendrive odtwarza normalnie, w TV mogę wybrać sobie format dźwięku w zależności od odtwarzanego pliku. Zarówno ścieżki z Dolby Digital jak i DTS ładnie śmigają, słychać że kino pracuje tak jak powinno. Natomiast stick dalej sprawia problem, po ręcznym ustawieniu formatów dźwięku mogę wybrać ścieżkę 5.1 w Netflix ale z głośników nie wydobywa się żaden dźwięk.
Dodam jeszcze że Chromecast miał ten sam problem.

Tak sobie teraz myślę, czy przyczyną może być to, że telewizor nie ma złącza HDMI ARC? Są tylko takie oznaczone jako DVI i STB.
 
Ostatnia edycja:

miroski

Member
Kolego TheHunter, zapoznałeś się z instrukcją kina jak pisałem? Jest do pobrania na stronie Samsunga.pl, strona 28/29. W skrócie. Anynet+ na obu urządzeniach, Receiver-on i ViewTV.
 

TheHunter

New member
Tak, patrzyłem do instrukcji, mam nawet papierową bo sprzedający dorzucił do kina. Jednak mój TV prawdopodobnie nie ma funkcji Anynet+, nie widziałem nigdzie w ustawieniach takiej opcji.
 
Do góry