sony z4500 vs sony w5500 ?

Dawidowski1000

New member
Wojna, święta wojna od zawsze na forum:)

Powracając do topicu to serię Z4500 mogę polecić z czystym sumieniem. Serii W5500 jeszcze nie widziałem w akcji, ale jak widać na papierze parametry ma trochę gorsze niż seria Z4500, chociażby panel 8 bit, czy podświetlenie CCFL.
Osobiście poczekałbym na jakiś sensowny test na tutejszym forum lub białym forum i wtedy dokonał wyboru. Jak pisał przedmówca najlepiej byłoby pójść w matryce podświetloną LED'ami takie TV grają naprawdę wyśmienicie vide 46'' 55'' X4500.
 
Ostatnia edycja:

qazar

Member
Bez reklam
Nie rozumie dlaczego seria Z ma mieć jakąkolwiek przewagę nawet nad w4500, która usprawiedliwiała by chyba 3 tyś różnicy, aż taka siła marketingu ? Mhmm ja rozumie że to pierwszy tv "200Hz" ale dla mnie nie ma niczego co by powodowało że zamiast kupić w4500 kupił bym z4500 co do z4500 vs. w5500 to nawet tu z jest droższa od nowego W, który jak dla mnie świeci jednak lepiej
 

awujotka

New member
Bez reklam
Ja w tej chwili mam 46z4500 - i jestem happy. Obraz na nim jest bez porównania lepszy niż na Philipsie 9803, który był ledach. Żadnych smużeń, rozmazań itd. Mam kablówkę Aster analogową więc odbieram na nim kanały sd - i znowu porównanie do philipsa 9803 (tu było nie do oglądania, widać było dokładnie wszystkie fuzle), natomiast w Soniaku obraz jest sd jest naprawdę do zaakceptowania. No chyba, że ogląda się z 0,5 m, wtedy chyba żaden tv nie pokaże dobrze sygnału sd.:p
W hd (z n-ki i blu-ray'a) jest boski!
W Saturnie w W-wie (Arkadia) niedawno stały obok siebie W500 i Z4500 i na tych modelach była widoczna różnica na korzyść Z. Zaznaczam, że na obydwu szedł ten sam materiał, na Z obraz był ostrzejszy i bardziej wyraźny. A oba telewizory miały podobne ustawienia, tzn. tryb demo i dynamiczny.
Tak więc mogę ten model z czystym sumieniem polecić!:)

No i u mnie zero cloudingu!
 

ernet

Active member
Bez reklam
johnyq117 napisał:
Witam.
W środę zakupiłem takowy tv i na początku byłem pod wrażeniem - kolory, głębia, wyrazistość są super.
Jednak po dłuższym oglądaniu niestety widać efekt płynności jaki sie obserwuje na LCDkach (plazmy tego efektu nie mają) czyli obraz w ruchu jest lekko rozmazany dopóki nie stanie. No i jeszcze wkurzająca rzec - matryca jest dodatkowo podświetlana by uzyskać lepszy kontrast - jest super ale przy czarnym obrazie i wieczorem jak jest ceimno w pokoju w 3 rogach widać białe, jaśniejsze plamki rozszerzające się do środka ekrenu wielkośći ok 5,6 cm.
No i wg mnie najistotniejsza wada. Do kompletu kupiłem DVD Onkyo 406 i wszystko śmiga oprócz filmów w divx i poprzez kabel HDMI _ GŁOŚ SIE TNIE - RAZ JEST , RAZ GO NIE MA. Zaznaczę że wczoraj udałem się do SOny Centre by przetestować inny egzemplarz tego samego tv (DVD jest na 100% dobre bo sprawdziłem na innym tv samsunga poprzez HDMI i na divx głos jest czysty i wyraźny - wogóle sie nie tnie). Na innym egazempalrzy było dokładnie to samo pomimo zmiany kilku kabli HDMI. Na koniec testów podłączyliśmy DVD pod TV 40Z4500 i o dziwo tu głos z divx także był normalny - czysty i wyraźny. W salonie stwierdzili że jest najprawdopodobniej soft skopany pod divx -pomyślcie w nowym tv!!! W poniedziałek jadę oddać te telewizor i zastanawiam się czy nie wziąść tego 200Hz 40Z4500 czy może Plazmę Panasonica 40G10.
A jeszcze jedno jak podłączę DVD kablami analogowymi (EURO LUB CZINCZE) TO GŁOS JEST NORMALNY. ale kto będzie oglądał po zwykłych kablach divx jak się ma wejścia HDMI w obu sprzętach.

TAK WIĘC ODRADZAM KUPNO MODELU 40W5500!!!

No, może ostatni wniosek jest zbyt radykalny ;) Napisz więcej o swoich obserwacjach tego TV. Z tego ,co się orientuję jesteś pierwszym na forum, który ten model ma. Tak, to dziwne z tymi Divix'ami tym bardziej,że na innych modelach smiga bez problemu. Twój test ( inne kable,inny model TV .. ) jest OK. Też bym tak sprawdzał.
 

cyber78

Member
Bez reklam
qazar napisał:
Nie rozumie dlaczego seria Z ma mieć jakąkolwiek przewagę nawet nad w4500, która usprawiedliwiała by chyba 3 tyś różnicy, aż taka siła marketingu ? Mhmm ja rozumie że to pierwszy tv "200Hz" ale dla mnie nie ma niczego co by powodowało że zamiast kupić w4500 kupił bym z4500 co do z4500 vs. w5500 to nawet tu z jest droższa od nowego W, który jak dla mnie świeci jednak lepiej

Całkowicie cię nie rozumiem, piszesz że W5500 ma gorsza matrycę (8bit w porównaniu z 10bit) gorsze podświetlanie (CCFL zamiast WCG-CCFL) dużo gorszy dźwięk (chociaż ja też używam dźwięku z kina, to jednak nie pomijałbym tego aspektu - dla większości może być bardzo ważny) , w testach na www.hdtvtest.co.uk, na które się tak powołujesz jest wyraźnie napisane : "Higher input lag even in [Game Mode]" czyli opóźnienia mimo trybu GRY, tylko 100Hz w porównaniu z 200Hz w modelu Z, a jednak ty piszesz że W "jednak świeci lepiej".
A taką opinię dajesz tylko po oglądaniu TV w markecie.
 

Sych

New member
Osobiście zastanawia mnie sens wystawiania opinii, "testów" po oglądaniu tv w sklepie. Przecież to nic nie daje. Oglądając W4500 w sklepie nie miałem aż tak rewelacyjnych wrażeń, jak po podłączeniu w domu i spędzeniu przy tv sporych chwil w celu dostosowania obrazu do moich preferencji. A z niektórymi tv których miałem przyjemność oglądać w sklepie i w domu, odczucie było inne- w sklepie super, w domu ni-jak.. Chyba każdy wie, że sklepy czasami promują dane modele puszczając na nich lepszy sygnał, a na innych gorszy. Druga sprawa to kalibracja, lub po prostu zmiana niektórych ustawień na +...
Wracając do sedna, nie mam wyrobionego zdania na W5500, ale po wynikach testu o których wyżej pisał Cyber, jestem dobrej myśli i mile zaskoczony. Czekam na kolejne..
 

Sych

New member
qazar napisał:
Nie rozumie dlaczego seria Z ma mieć jakąkolwiek przewagę nawet nad w4500, która usprawiedliwiała by chyba 3 tyś różnicy, aż taka siła marketingu ? Mhmm ja rozumie że to pierwszy tv "200Hz" ale dla mnie nie ma niczego co by powodowało że zamiast kupić w4500 kupił bym z4500 co do z4500 vs. w5500 to nawet tu z jest droższa od nowego W, który jak dla mnie świeci jednak lepiej

Z4500 i X4500 to modele które nie zostały zastąpione nowszymi. Może są różnice w jakości podzespołów, może część elektroniki jest lepszej jakości. Nie wiem jak sprzedaje się ten model, skoro nie został jeszcze wycofany to pewnie sprzedaje się w miarę dobrze. Osobiście, gdyby był trochę tańszy, lub nie było by rewelacyjnego modelu W4500, to pewnie bym go kupił. Co do 200Hz, czytałem różne testy, widziałem u znajomego. Niektórzy piszą tak tak, inni inaczej. Teoretycznie klatek jest więcej. W teście na białym forum, wyraźnie napisali, że 200Hz jest to ulepszone 100Hz, cechujące się lepszymi parametrami i większą ilością klatek. Faktem jest, że nie w każdej sytuacji przydaje się. Tak samo jak DVD w samochodzie, za które trzeba dużo dopłacić, a nie zawsze się przydaje. Kupują je Ci, których na to stać...
 

Ares78

New member
qazar z tymi 3 tysiącami to troszkę popłynąłeś ;) różnica w granicach 1,5 tys czyli wychodzi za 46 calowe W4500 można mieć 40 calową Ztkę tak to wygląda czy warto? Obraz na Ztce jest lepszy co nie znaczy, że w4500 na zły mi wystarczał i nawet nie próbowałem się szarpać na coś lepszego, jeśli X4500 to 46 calowe na podświetleniu LEDowym - wrażenia bezcenne szkoda, że koszt duży.
 

qazar

Member
Bez reklam
cyber78 napisał:
Całkowicie cię nie rozumiem, piszesz że W5500 ma gorsza matrycę (8bit w porównaniu z 10bit) gorsze podświetlanie (CCFL zamiast WCG-CCFL) dużo gorszy dźwięk (chociaż ja też używam dźwięku z kina, to jednak nie pomijałbym tego aspektu - dla większości może być bardzo ważny) , w testach na www.hdtvtest.co.uk, na które się tak powołujesz jest wyraźnie napisane : "Higher input lag even in [Game Mode]" czyli opóźnienia mimo trybu GRY, tylko 100Hz w porównaniu z 200Hz w modelu Z, a jednak ty piszesz że W "jednak świeci lepiej".
A taką opinię dajesz tylko po oglądaniu TV w markecie.

Ale co ma imput lag do obrazu w danym tv? oczywiście dla graczy ten tv bez wymiany firmware jest spalony i to fakt. Mimo 8 bitowego panelu (którego słabsza jakość jest widoczna tylko w grach) jednak nie widać aż tak dużą różnice pomiędzy w4500 i w5500 w ty aspekcie. O dżwięku już się wypowiadałem. Co do testowania tv w markecie to nie bądż śmieszny, chyba że sam wiesz gdzie go widziałem ? I w czym ma przewage to "legendarne" 200Hz na trybem 100Hz ? Widziałęś w akcji np. w grach tryb 200Hz np. na średnich ustawieniach?
 

johnyq117

New member
Dalsze wnioski i spostrzeżenia po 5 dniach oglądania.

Witam ponownie.
A więc postanowiłem dalej zgłębić wątek odtwarzania filmów w formacie divx tym razem z pamięci USB(telewizor jest zaopatrzony w takowe wejście z boku po lewej stronie) Wrzuciłem dwa różne filmy na pena i co się okazało - ten sam problem - głos się tnie, dodatkowo miałem zdjęcia na pamięci i podobno można by było je zobaczyć na tv - niestety kolejne rozczarowanie - telewizor widzi tylko katalogi - więc zapodałem zdjęcia do katalogu i niestety dalej niewidoczne i nie można ich w jakikolwiek sposób zobaczyć.
Kolejnym jak dla mnie minusem jest widoczny efekt smużenia i niedoskonałości obrazu ruchomego (szybkie zmiany). Jeśli miałbym zmieniać TV a tak na pewno będzie (jeszcze ze 3,4 dni potestuję Soniaka 40W5500 100Hz ) to zmienię go na albo 200Hz 40 calowego lub ewentualnie 46 cali albo pożegnam się z LCD i wrócę do Plazmy.
Wcześniej miałem (tylko przez dwa dni) 42-PZ85 Panasonica. Miałbym go do dzisiaj tylko po jakimś czasie zauważyłem rysę na matrycy i go oddałem. Trzy kolejne miały jakieś mankamenty powstałe w transporcie (zaznaczam że kupowałem TV w autoryzowanym salonie Panasonica i na moje pytanie czt to jakieś buble z zachodu to mi powiedzieli że nie odpowiadają za wady powstałe podczas transportu), czwarty jaki oglądałem miałcentralnego czarnego piksela na środku i po tym fakcie dałem sobie spokój z serią PZ85 - czekam na nowe serie G10 lub GW10.

Wracając do 40W5500 to jedynie jestem zadowolony z jakości kolorów (żywe i mocne) oraz jak podbije się kolor czarny i biały to jest naprawdę fajny efekt. Z ustawianiem redukcji zakłóceń radzę nie przesadzać - przy maksymalnych ustawieniach jest gorzej na na poziomie średnim.
No i jeszcze jedna wada jak dla mnie (chyba juz o tym pisałem ale efekt lekko się powiększył) chodzi o doświetlenie obrazy - przy ciemnym , czarnym tle widać było białe chmurki w 3 rogach - teraz zauważyłem że już nie są to rogi a całe pionowe pasy tak na ok 10-14 cm po obu stronach ekranu - zaznaczam że widoczne to jest na ciemnych scenach lyb na czarnym tle. Jakoś nie mogę się do tego przyzwyczaić.
Podsumowując: Jak miałbym raz jeszcze skusić się na ten TV - to za żadne skarby - no chyba że byłby to suwenir.

Zaznaczę że podłączyłem jeszcze te samo DVD z tv Samsunga 23 cali i tam także głos szedł czysto i wyraźnie no i nie zanikał tak jak w soniaku.
 
Ostatnia edycja:

p.stasiak

New member
Co do zdjęć to prawdopodobnie wszedłeś nie w tą opcję (co mi też się często zdarzało na początku) i wtedy zdjęć nie widzi. Spróbuj jeszcze raz czytając dokładnie nazwy opcji w menu. Oczywiście jeśli zdjęcia są w jpg czy jakimś formacie RAW.

Co do redukcji zakłóceń zgodzę się że najlpesze są ustawienia małe, mowa tu o obrazie z Nki.
 
Ostatnia edycja:

vkrzychoo

New member
ja rozumiem x super ledy i tak dalej ale czy ta roznica jest tak baaardzo widoczna zeby dooplacac tyle kasy? ja osobiscie wole 52 z4500 niz 46 x4500 na ledach, ktos sie nie zgodzi?
 

Sych

New member
Cenowo oczywiście Z. Ale X, ledy to "inny wymiar" Inna technologia. Mniejsze zużycie energii, prawdziwa czerń (ledy wygasają), lepszy obraz. Miałbym kasę, wziąłbym X. W moim przypadku też atrakcyjnieszy jest Z, bo na X mnie po prostu nie stać. Ale zdaję sobie sprawę z wyższości jakości obrazu X nad Z.
 

awujotka

New member
Bez reklam
ja zaraz pewnie zostanę zakrzyczana przez zwolenników ledów, ale wydaje mi się, że dobrze myślisz chcąc 52Z niż 46X. Jak wybieraliśmy nasz tv, odwiedziłam Centrum Sony i tam jeden pod drugim wisiały serie Z i X. Po odpaleniu materiału z dvd (film o aparacie Alfa), gdzie było dużo czerni i szarosci - lepszy (dla naszych oczu) obraz dawał własnie Z. widac było więcej szczegółów, a na X jedna wielka szaro-buro-czarna plama. Ale to moja subiektywna opinia.:p
I wybralismy własnie Z-tkę, z tym, że 46 cali, bo 52 to byłoby dla nas za dużo. A przesiadalismy sie z 37, przez chwilę było 42 Philipsa (na ledach właśnie), i doszlismy, że 46 jest akurat.
 

NIUNIA

New member
Fotki na 40W5500

cytuję
/A więc postanowiłem dalej zgłębić wątek odtwarzania filmów w formacie divx tym razem z pamięci USB(telewizor jest zaopatrzony w takowe wejście z boku po lewej stronie) Wrzuciłem dwa różne filmy na pena i co się okazało - ten sam problem - głos się tnie, dodatkowo miałem zdjęcia na pamięci i podobno można by było je zobaczyć na tv - niestety kolejne rozczarowanie - telewizor widzi tylko katalogi - więc zapodałem zdjęcia do katalogu i niestety dalej niewidoczne i nie można ich w jakikolwiek sposób zobaczyć./
johnyq117
Nie mogę z Tobą "johny117" zgodzić się jeżeli chodzi o czytanie zdjęć z pamięci USB, sam sprawdzałem na tym modelu jak czyta zdjęcia, i muszę powiedziec że wygląda to bardzo ładnie. Podgląd zdjęć i zmiana ręczna na kolejne, nie zabardzo widowiskowo, ponieważ fotka pokazuje się powoli od góry i trwa to kilka sekund. Jednak gdy przełączysz na pokaz slajdów to ładuje sie kilka sekund, a potem bardzo ładnie wchodzi prezentacja i fotki naprawdę pierwsza klasa aż się chce oglądać.
Moim zdaniem coś jest nie tak z Twoim egzemplażem. Sprubuj zgrać fotki bezpośrednio na pena bez kotalogu, nie ma bata muszą być widoczne. Bawiłem się nim w piątek i muszę przyznać że zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie.
I noszę się z zamiarem zakupu tego modelu.
 

sqallpl

New member
Rozważam zakup modelu z4500. Denerwuje mnie troche ten srebrny pasek na dole. Mam astygmatyzm i blizne na rogowce i wszystkie jasne elementy przy slabym swietle, lub po ciemku dosc mocno mi sie rozmazuja/promieniuja. Chcialbym zapytac czy od tego paska nie odbija sie za bardzo obraz z tv i czy nie jest to denerwujace?
 

Hartson

New member
Bez reklam
Jeżeli dobrze Ciebie zrozumiałem to chodzi o srebrny kolor maskownicy głosników pod ekranem. Prawdopodobnie w sklepach Sony można dokupić maskownicę o innym kolorze ( czarny, wiśniowy ).
 

Ares78

New member
awujotka napisał:
ja zaraz pewnie zostanę zakrzyczana przez zwolenników ledów, ale wydaje mi się, że dobrze myślisz chcąc 52Z niż 46X. Jak wybieraliśmy nasz tv, odwiedziłam Centrum Sony i tam jeden pod drugim wisiały serie Z i X. Po odpaleniu materiału z dvd (film o aparacie Alfa), gdzie było dużo czerni i szarosci - lepszy (dla naszych oczu) obraz dawał własnie Z. widac było więcej szczegółów, a na X jedna wielka szaro-buro-czarna plama.
Od razu zakrzyczana ;) Jesteś pewna, że w przypadku X4500 przekątna byłą co najmniej 46 cali? Bo od tej wielkości zaczyna się LEDowe podświetlenie, generalnie mam wrażanie, że rozmawiamy o dwóch różnych telewizorach, bo dla mnie X miało znacznie lepszą czerń dzięki właśnie nowszej technologii, w klasycznym LCD jak masz podświetlenie to jest ono stałe nawet przy ciemnych scenach, diody w takich sytuacjach się wygaszają...
I po drugie herezje szerzysz jak TV może być za duży? :D
 

cyber78

Member
Bez reklam
Nie wiem czy tak było w Twoim przypadku, ale to jest stary chwyt sprzedawców, postawić obok siebie dwa telewizory i puścić na obu ten sam obraz, ale albo dajemy na jeden TV sygnał przez układ doszumiający albo tak ustawiamy parametry obu telewizorów że jeden daje krystaliczny obraz a drugi znacznie gorszy.
W taki sposób można sprzedać najgorsze badziewie.
To, jaki wpływ ustawienia obrazu mają na efekt końcowy sam się przekonałem po zakupie mojego 40W4220, po rozpakowaniu od razu podłączyłem PS3 i włączyłem grę Uncharted - obraz tragiczny, wyglądało to jak rozdzielczość cztery razy mniejsza, i zero wygładzania , po prostu dno.
Jak poustawiałem wszystko (przede wszystkim ostrość z 30 na 2) to gry zaczęły wyglądać przepięknie, i SD też nagle zyskało 'lepszy sygnał'.
Jak ktoś chce porównywać modele w sklepie to ja mam taką radę, poszukać na forum optymalnych ustawień zaproponowanym przez właścicieli danych modeli TV, pójść do sklepu i takie poustawiać, ewentualnie trochę się nimi pobawić. Oczywiście po zakupie warto jeszcze takie ustawienia dostosować pod siebie, ale na testy w sklepie to wystarcza.
A jak obraz na jakimś TV wygląda DUŻO gorzej niż na drugim, to prawdopodobnie kombinują z sygnałem, wtedy trzeba zmienić sklep.
 

awujotka

New member
Bez reklam
Do Cyber78:
No tak... nie sądzę, że akurat w CS zależało im na zniechęcaniu klientów do najdroższego modelu z oferty (mam na myśli X). Zetka wisiała sobie na X, na obydwu szedł ten sam materiał z BD. Jak się przyglądaliśmy i poprosiliśmy o udostępnienie sygnału SD, to wtedy jeszcze nie wiedzieli, który model nas interesuje... ja pisałam tylko o swoich odczuciach, czerń rzeczywiście była czarna, tylko przejścia między kolorami były jakieś dziwne na X. I tak jak napisałam - jak dla mnie - obraz tworzył szaro-buro-czarną plamę, bez rozróżnienia szczegółów, które były przeze mnie widziane na modelu Z.
Ale to tak ja w życiu: jeden woli blondynki, drugi brunetki...:p do moich oczu bardziej przemówił obraz z Zetki.

do Ares78:
Obydwa modele były 46-calowe...
Oj, ja wiem, że tv nigdy nie jest za duży, ale dla mnie większy byłby za duży... albo inaczej, za mała odległość dzieliłaby mnie od 52 cali i moje oczy zaczęłyby się buntować:p, szczególnie przy sd...
 
Do góry