Sony KDL EX500 (32 EX 500 37/40/46/55EX500) nowe CCFL- opinie, test, wszystko o...

papaty

New member
Oto wyniki kalibracji przeprowadzonej w sposob profesjonalny z wykorzystaniem Eye-One na 55ex500. przeprowadzona kilkukrotnie. wyniki sa takie, ze udalo sie uzyskac bardzo bardzo zblizony obraz do 6500, niewielkie problemy sa tylko z dolnymi partiami szarosci. na dzien dzisiejszy jest to najbardziej precyzyjna i dostosowana niemal perfekcyjnie kalibracja 55ex500, choc autor bedzie staral sie jeszcze bardziej poprawic parametry. podziekowania dla rugdocta z AVS Forum - to on wykonal kalibracje.

Oto ustawienia:

Picture Mode- Custom
Backlight-min (ja dalem na 4 bo mam sloneczny pokoj, u niego tv stoi w zaciemnionym - zmiany w natezeniu podswietlania nie rozwalaja kalibracji kolorow)
Picture- 89
Brightness- 52
Color- 50
Hue- 0
Color Temp- Warm2
Sharpness- 1 (ja mam max dla wszystkich zrodel)
Noise Reduction- Off
MPG Noise Red- Off
MotionFlow- Standard
Cinemotion- off
Ambient Sensor- Off

Advanced Settings
Adv Contrast Enhancer- low
Black Corrector- low
Gamma- 0
Clear White- Off
Live Color- Off

White Balance
RGain 0
GGain -0
BGain 0
RBias -0
GBias -0
BBias +1
 

Mike25

New member
Też się wypowiadam w tamtym temacie, znam tego autora i wymieniłem z nim kilka postów. Dziwmi mnie mocno wartości Bbias na plusie. On wcześniej podawał na AVSforums jeszcze inną kalibrację, wcale mnie nie zdziwi jak za jakiś czas będzie to jeszcze inna kalibracja. Większość posiadaczy kolorymetrów co jakiś czas odkywa nowe najlepsze ich zdaniem ustawienia. To normalne, bo nie ma czegoś takiego jak jedyna i najlepsza kalibracja. Panele S-PVA (a taki ma 55EX500), charakteryzujące się niewielką niebieską tintą w ciemnych gradacjach, wymagają obniżenia tej wartości, nie zwiększania jej! Tak właśnie jest w profesjonalnej kalibraji tego modelu ze strony testu Sony KDL40EX503/ KDL40EX503U/ KDL-40EX503 Review, gdzie wartość Bbias jest obniżona do -3.

Tym niemniej warto podchodzić z przymrużeniem oka do wszelakich kalibracji, a już zwłaszcza tzw profesjonalnych, bo paradoksalnie im wiecej takich kalibracji napotkamy, tym bardziej się okazuje jak bardzo potrafią być różne i to w obrębie tego samego modelu! Najlepiej więc robić ustawienia pod swoje własne preferencje. W moim EX500 najlepiej się sprawdza nieco stweakowana kalibracja wzięta z przytoczonego testu na hdtvtest.co.uk
 
Ostatnia edycja:

Ares78

New member
Bo kalibracja też zależy od tego jaki sygnał będzie podawany do telewizora w jakich warunkach (jak mocno nasłonecznione pomieszczenie) czy nawet od tego czy preferuje się oglądanie wieczorami czy też w dzień, owszem sprawdzić u siebie można, ale nie traktować jako jedyną właściwą wyrocznie :) Ale fajnie papaty, że podrzuciłeś ustawienia.
 

papaty

New member
najpierw podawal inna, ale mial cos namieszane z miernikiem czy softem i blednie pokazywal. a niebieskiego dolozyl, bo kalibrowal pod warm2, ktore wrzuca czerwien i zolc.
 

Mike25

New member
najpierw podawal inna, ale mial cos namieszane z miernikiem czy softem i blednie pokazywal. a niebieskiego dolozyl, bo kalibrowal pod warm2, ktore wrzuca czerwien i zolc.
Tylko, że Warm2 nie powoduje zaniku niebieskiej tinty w ciemnych scenach. Przy warm2 należy bardziej zmniejszyć czerwienie (dlatego dziwią mnie wartości 0 wszystkich parametrów oprócz ostatniego), ale również Bbias odpowiedzialny za niebieskie zabarwienie w ciemnych gradacjach, bo ono cały czas jest, choć rzecz jasna mniejsze niż w temperaturze zimnej, czy neutralnej, ale jest.
 
Ostatnia edycja:

Mike25

New member
Ok, przy czym mam kilka ustawień, w zależności od źródła. Do oglądania telewizji używam temperatury warm1, a do filmów z blue ray i laptopa warm2. W obu przypadkach muszę niwelować niebieską poświatę w ciemnych gradacjach.

Moje ustawienia dla poszczególnych źródeł. Sorry, że po angielsku, ale pisałem je na forum AVS, może potem przetłumaczę, ale myślę, że wszystko jest zrozumiałe :)

SD/HD cable television

Picture Mode- Custom
Backlight- 4
Picture- 92
Brightness- 52
Color- 55
Hue- 0
Color Temp- Warm1
Sharpness- 8
Noise Reduction- low
MPG Noise Red- Off
MotionFlow- Standard
Cinemotion- Aut.2 / OFF

Advanced Settings
Adv Contrast Enhancer- OFF
Black Corrector- low
Gamma- -1
Clear White- low
Live Color- Off

White Balance
RGain -1
GGain -1
BGain 0
RBias 0
GBias -3 (eliminate greenish cast in dark shadows)
BBias -2 (eliminate bluish cast in dark shadows)

Additionally, when watching movies at night, sometimes I turn theatre mode ON (orange button on the remote controller), which has color temperature warm2 and reduce backlight to min-2.



HD cinematic movies (blue-rays, laptop)

Picture Mode- Cinema (theatre orange buttun)
Backlight- 5 during a day, min-2 at night
Picture- 90
Brightness- 50
Color- 52
Hue- 0
Color Temp- Warm2
Sharpness- 2
Noise Reduction- low / OFF (depending on the content)
MPG Noise Red- Off
MotionFlow- Standard / OFF
Cinemotion- Aut.2 (helps to keep cinematic motion when using 100hz motionflow)

Advanced Settings
Adv Contrast Enhancer- OFF (sometimes I switch to low, especially in a very dark movies like Harry Potter etc - helps to see more detail in the shadows)
Black Corrector- low
Gamma- 0 / -1 (depending on the backlight)
Clear White- low
Live Color- Off

White Balance
RGain -2
GGain -1
BGain 0
RBias -1
GBias -2 (eliminate greenish cast in dark shadows)
BBias -2 (eliminate bluish cast in dark shadows)


HD animated movies (Ice Age, Toy Story, Shrek, etc), nature programmes (BBC planet earth, Life series, Oceans, etc), concerts

Picture Mode- Custom
Backlight- 8 (5 at night)
Picture- 92
Brightness- 50
Color- 62
Hue- 0
Color Temp- Warm2
Sharpness- 5
Noise Reduction- low / OFF (depending on the content)
MPG Noise Red- Off
MotionFlow- Standard
Cinemotion- Aut.2 (helps to keep cinematic motion when using 100hz motionflow at the same time)

Advanced Settings
Adv Contrast Enhancer- OFF
Black Corrector- low
Gamma -1
Clear White- low
Live Color- Off

White Balance
RGain -2
GGain -1
BGain 0
RBias -1
GBias -2 (eliminate greenish cast in dark shadows)
BBias -2 (eliminate bluish cast in dark shadows)
 

Mike25

New member
Czy ktoś z Was zauważył problem bandingu w EX500? Ostatnio zaobserwowałem głównie na kanałach sportowych to zjawisko. Jest głównie zauważalne w meczach piłki nożnej, gdy kamera szybko jedzie przez boisko to na zielonej murawie widać takie jakby pasy pionowe i nieraz poziome, co trochę przeszkadza w oglądaniu. Parokrotnie zauważyłem również ten efekt w filmach HD i normalnych kanałach SD, w scenach z dużymi partiami jednolitego tła np niebo, wspomniana już wcześniej murawa itp. Z tego co wyczytałem na zagranicznych forach to jest to powszechny defekt EX500 jak i podobno większości TV na rynku i nic się z tym nie da zrobić.
 

Adaroth

New member
Mam jedno proste pytanie: czy to będzie dobry telewizor dla teścia (chce kupi 40 cali) tzn. taki które się nie zepsuje po miesiącu i będzie służył lata. Będzie miec bardzo dobry obraz w SD (pózniej w HD), a ja na imprezach rodzinnych będę wolny od złowrogich spojrzeń i głupich docinek szwagra.:twisted:

Jaki sklep, który oferuje powyższe LCD polecacie?

Pozdrawiam
 

Jericho24

Member
Bez reklam
Mam jedno proste pytanie: czy to będzie dobry telewizor dla teścia (chce kupi 40 cali) tzn. taki które się nie zepsuje po miesiącu i będzie służył lata. Będzie miec bardzo dobry obraz w SD (pózniej w HD), a ja na imprezach rodzinnych będę wolny od złowrogich spojrzeń i głupich docinek szwagra.:twisted:

Jaki sklep, który oferuje powyższe LCD polecacie?

Pozdrawiam
Najlepiej jak tesciu sam pojdzie do sklepu i poslucha porad sprzedawcy. Wtedy ty bedziesz mial czyste konto ;)
 

Mike25

New member
Mam jedno proste pytanie: czy to będzie dobry telewizor dla teścia (chce kupi 40 cali) tzn. taki które się nie zepsuje po miesiącu i będzie służył lata. Będzie miec bardzo dobry obraz w SD (pózniej w HD), a ja na imprezach rodzinnych będę wolny od złowrogich spojrzeń i głupich docinek szwagra.:twisted:

Jaki sklep, który oferuje powyższe LCD polecacie?

Pozdrawiam
Nie decyduj za niego, tylko mu doradź i wyraźnie zaznacz, że ostateczną decyzję zostawiasz jemu, żeby nie było potem pretensji :)
Nie ma TV idealnych, każdy ma wady jak i zalety. Zaletą EX500 jest matowy ekran, super skalowanie SD, bardzo dobry poziom czerni dzięki matrycy S-PVA, jak i przyzwoite kąty widzenia (ale nie oczekuj tutaj cudów po LCD). I tyle, wszystko inne to kwestia subiektywna i zagłębiania się w bardziej szczegółowe parametry co należy już zrobić samemu, aby wybrać to co nam odpowiada. W praktyce jest to mało realne bez orientowania się w kilku parametrach (m.in poszczególne technologie produkcji matryc LCD i różnice między nimi), jak również samodzielnego przetestowania TV przynajmniej przez kilka dni.
 
Ostatnia edycja:

Ares78

New member
Mam jedno proste pytanie: czy to będzie dobry telewizor dla teścia (chce kupi 40 cali) tzn. taki które się nie zepsuje po miesiącu i będzie służył lata. Będzie miec bardzo dobry obraz w SD (pózniej w HD), a ja na imprezach rodzinnych będę wolny od złowrogich spojrzeń i głupich docinek szwagra.:twisted:

Jaki sklep, który oferuje powyższe LCD polecacie?

Pozdrawiam

Żaden model nie jest w 100% bezawaryjne, ale od tego jest gwarancja, a model jak napisał przedmówca godny polecenia. Nie zmienia to faktu, że i tak teścia trzeba zabrać do sklepu, żeby zobaczył na własne oczy sprawdził czy np. obsługa menu mu odpowiada etc.
 

Adaroth

New member
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Teść już go widział w Sony Center i też mu się podobał ale zwrócił również uwagę na EX700.
 

Ares78

New member
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Teść już go widział w Sony Center i też mu się podobał ale zwrócił również uwagę na EX700.

EX700 fajny do powieszenia na ścianie wtedy prezentuje się bardzo dobrze, ale pod względem stricte obrazu lepiej pozostać przy ex500 i dodatkowo ma lepsze głośniczki.

Mike25 teraz mam w5500, ex500 mają teście, ale tylko w przekątnej 32 cale... Na filmach nic nie zauważyłem (a przynajmniej nie rzuciło mi się w oczy) natomiast konsoli nie podpinałem.
 
Do góry