Sony 55XD8505 - subiektywna mini recenzja po zakupie sprzętu

Machinero

Member
Witajcie,

sam niedawno stałem przed wyborem jaki telewizor kupić do ok. 5000 PLN. Na rynku jest ogrom modeli, wielkości, technologii które można dostać w tych pieniądzach, a nawet bardzo polecanych modeli jest zawsze kilka do wyboru.

Ja szukając optymalnego wyboru dla siebie w końcu postawiłem na SONY 55XD8505. Niestety recenzji na jego temat w necie jest jak na lekarstwo,a często wypowiadają się osoby które tego TV ani bezpośredniej konkurencji na oczy nie widziały. Oprócz tego, że jest polecany na forum niewiele można właściwie się na jego temat dowiedzieć. Zamierzam więc w kilku słowach opowiedzieć o zakupie, rozwiać wątpliwości co do tego modelu, a może właśnie uratować kogoś przed tym TV... wszystko jest sprawą względną :) Zatem zaczynamy:

Najpierw wygląd.

Pierwsze co rzuca się w oczy to to, że TV jest bardzo dobrze poskładany. Dbałość o detale jest mega wysoka - wszystkie miejsca łączeń, rogi ramki, znaczki itp. są wykonane naprawdę doskonale. Nie ma się absolutnie do czego przyczepić, nawet na siłę. Po prostu najwyższa jakość.

Pilot jest jeszcze ciekawszy!
W tegorocznym modelu został podzielony na 2 warstwy. Górna została pokryta plastikiem w dotyku przypominającym aksamit ! Dodatkowo razem z przyciskami stanowi jedną całość - dzięki czemu żadne okruszki czy kurz nie wpadnie między przycisk a ramkę pilota. Takie rozwiązanie jest moim zdaniem suuuper wygodne, a pilot jest tak przyjemny w dotyku, że cały czas chce się go używać! :) Dolna część pilota to już zwykły plastik o fakturze skóry, jednak na pewno nie tandetny. Całość sprawia naprawdę rewelacyjne wrażenie.

Telewizor pracuje pod kontrolą Android TV. Nie ukrywam, że bałem się takiego zakupu. Myślałem, czy Żona da sobie radę z obsługą, szczególnie, że naczytałem się w necie bardzo wiele złego o samym systemie, a już na Androidzie w SONY wiele osób nie zostawiało suchej nitki. Że restartuje się przy zmianie kanału, że nie reaguje na przyciski, zawiesza się bez powodu, zmiana programu trwa 20s itp. itd.

Po 4 dniach obcowania z TV powiem od razu - JEST DOBRZE.

Na pewno nie jest to system idealny i myślę, że nie jest również dla każdego, ale na pewno nie trzeba z nim walczyć żeby zmienić kanał czy wybrać źródło.
Największą zaletą są oczywiście aplikacje.
Potrzebujesz narzędzie do zarządzania biblioteką filmów i seriali które masz na komputerze ale chcesz odtwarzać na TV- Archos Video który nawet napisy ściągnie za Ciebie, chcesz posłuchać muzyki przez amplituner podpięty do TV- Spotify, VOD-jest, TVP PLAYER - jest, strumieniowanie zdjęć czy filmów bezpośrednio z komórki czy tabletu - wbudowany Google Cast jest na pokładzie. Ogólnie uderza niesamowita utylitarność sprzętu !

Ja wiem, że przecież możesz podpiąć laptopa kablem hdmi do TV i masz to samo. Ja wiem, że możesz kupić bluetooth audio receiver i puszczać Spotify z tabletu wprost na wzmacniacz, ja wiem, że możesz wreszcie kupić dongla i mieć androida w każdym TV. Ale uwierz mi - TO NIE JEST TO SAMO.
Cały bajer polega na tym, że tu właśnie NIC nie musisz podłączać, dołączać, przeciągać, zmieniać wejścia/wyjścia, włączać osobnym pilotem, konfigurować itp.
Nie latasz z myszką od kompa przez pół pokoju, nie potykasz się o kabel HDMI od stojącego na stole na wpół otwartego laptopa, nie parujesz przez pół wieczoru bluetootha żeby posłuchać piosenek online, czy nie przegrywasz na wolnego pendriv-a filmu przez 20 min w którym potem i tak rozjeżdzają Ci się napisy w default-owym playerze telewizora.
W android TV naciskasz przycisk na pilocie i działa. Po prostu, zwyczajnie. Myślę, że w dzisiejszych czasach taka oszczędność czasu i prostota obsługi to ogromny plus.

Do tego zmiana programu z wpiętej bezpośrednio do TV anteny bez kart CI trwa ok. 0,5s-1s, menu działa płynnie, Netflix ładuje się ok 10s, telewizor nie zawiesza się i nie restartuje.

Chciałbym jednak uczulić na czym dostarczamy TV treści do wyświetlenia. Wygrane kiedyś na imprezie firmowej najtańsze 8GB pendrive-y nie uciągną takich transferów jakie wymagane są do obsługi 4K czy np. dużych bibliotek zdjęć w wysokiej rozdzielczość i system może zamulić. Sam wpadłem w taką pułapkę :) Po zakupie szybkiego pen-a (150 read/50 write) problem całkowicie znika.

Teraz wyświetlacz. SONY ma 100Hz matrycę, wsparcie HDR, Edge LED, 8bit kolory i... tak matrycę IPS. Dla wielu to herezja - bo nie ma takie czerni jak VA, a kąty nie są przecież tak istotne...

Ciężko mi opowiadać obiektywnie o jakości obrazu, nie jestem ekspertem, nie mam sprzętu i próbek, a oceniam jedynie na moje niewprawne oko.
Jak dla mnie kolory na - co ważne - niepodkręconych firmowych filmikach - są bardzo ładne, nieprzesycone ale wyraźne, obraz jest szczegółowy, upscaling świetny, czerń jest naprawdę znośna, płynność ruchu ekstra. Minus który nawet mi rzucił się w oczy to, że w HDR sceny ciemne/czarne są zdecydowanie zbyt ciemne. Może to jeszcze kwestia konfiguracji obrazu ale jeśli scena jest bardzo ciemna to czerń pochłania większość szczegółów. Cóż telewizor nie ma podświetlenia strefowego, więc cudów nie ma, ale nie zdziwiłbym się gdyby inne modele radziły sobie z HDR lepiej niż 8505.

Podsumowując:

Nie wiem czy SONY 55XD8505 to najlepszy sprzęt w tej klasie cenowej.
Ba, nie wiem nawet, czy to najlepszy sprzęt dla mnie ! Jednak po dotychczasowym obcowaniu mogę spokojnie powiedzieć, że nie jest to bubel i gniot. Obraz jest dobry lub bardzo dobry, wykonanie ponadprzeciętne, utylitarność androida dla mnie miażdży !

Jeżeli ktoś stoi przed wyborem TV dla siebie i bierze pod uwagę ten model SONY niech pisze w tym temacie - na pewno szczerze odpowiem zarówno o wadach jak i zaletach tego telepatrzydła !
 

aksimoN

New member
kupiłem i użytkuje 55SD8505 w różnych opisach znalazłem że ta matryca jest lepsza od tej zastosowanej w XD ale mam pytanie czy w XD widać wyraźnie podświetlenie bo w moim modelu widać wyraźnie plamy:
attachment.php
 

Attachments

  • IMG_20170223_172712.jpg
    IMG_20170223_172712.jpg
    269,2 KB · Wyś: 1474

ewaldus

New member
Jak się daje podświetlenie i kontrast na full, to tak wygląda. Ustaw TV i później wrzuć, to samo zdjęcie.

Wysłane z mojego SM-N7505 przy użyciu Tapatalka
 

aksimoN

New member
Ok, czy ewentualna kalibracja też poprawi ten clouding?
Czy jest w ogóle sens płacić i kalibrować ten telewizor?
 

strazakp

Banned
Ok, czy ewentualna kalibracja też poprawi ten clouding?
Czy jest w ogóle sens płacić i kalibrować ten telewizor?
Też jestem ciekawy odpowiedzi na ro pytanie.

Do autora tematu: Dzięki za super recenzje!!! :)
Ja również jestem na etapie kupna nowego TV. Tzn może już jako bogadszy o doświadczenia bo przez 10dni miałem w domu kupiony w ME TV Panasonic 58dxe720, ale nie bardzo byłem z niego zadowolony więc oddałem.
Od dłuższego czasu brałem pod uwagę jedynie Panasonic i Sony. Zacząłem od tego pierwszego i tańszego, wiedząc dokładnie że to 60Hz ale VA.
Po zwrocie Panasa już tylko Sony jest moim wyborem i myślę że na dniach go kupię. Chce ten sam model co ty masz czyli 55xd8505 ale postanowiłem poczekać te kilka dni na nowy xe85 bo zapowiada się interesująco pod względem danych (m.in VA). Jezeli cena będzie do przełknięcia dla mnie to go biorę ale jeżeli nie to od razu kupuje 55xd8505.
Faktycznie opisów, recenzji i testów jak na lekarstwo a głównie takich nie sponsorowanych a użytkowników.
W sklepach najczęściej polecają ten model jak i inne Sony sprzedawcy z logiem Sony na koszuli ;-)))
Kilkukrotnie testowałem ten TV w sklepie m.in podłączając materiały video pod USB i jeżeli są odpowiednie aplikacje ściągnięte to wszystko działa prosto i intuicyjnie.
Wykonanie faktycznie super i tutaj zarówno Sony jak i Panas są wzorem dla innych, np Samsunga ks.
Androidem faktycznie wiele osób straszyli ale każdy system ma swoje wady a Android jest faktycznie najbardziej uniwersalny i myślę że to przyszłość w TV i więcej producentów będzie z niego korzystać...kwestia czasu tak jak to jest w smartfonach.
Teraz już mamy aktualizacje do android6 i wiele osób chwali sobie.
Kwota 5000zl to sporo na TV 55" i faktycznie można wymagać ale wiadomo że zawsze będzie coś za coś i trzeba pójść na jakiś kompromis. Kupując dużo droższy TV też będzie to samo i pewnie też nie będzie idealnego TV.
Choć jestem już w 100% zdecydowany na Sony to twoja recenzja jeszcze bardziej uświadomiła mnie że będzie to dobry wybór :)
Dodam jeszcze że ja korzystam z dekodera NC+ oraz gram na konsoli Xbox one s.

P.S A czy przypadkiem xd85 nie ma 10bit kolory??? Napisałes że ma 8bit.
 
Ostatnia edycja:

Idaho70

Member
@strazakp

Przyjąłem tę samą strategię co do Sony. Boję się jednak, że nowe XE wystartują z wysokiego pułapu.
Ja mam jeszcze inny pomysł, poczekać aż KD55XD9305 stanieje do 5,5k

Czekam , "na dniach" kiki ma dać dobre ceny :D :D :D
 

strazakp

Banned
@strazakp

Przyjąłem tę samą strategię co do Sony. Boję się jednak, że nowe XE wystartują z wysokiego pułapu.
Ja mam jeszcze inny pomysł, poczekać aż KD55XD9305 stanieje do 5,5k

Czekam , "na dniach" kiki ma dać dobre ceny :D :D :D
Nie wiem czy 55xd93 będzie szybko ok 5500zl...wątpię. Tak samo wątpie by nowy model 55xe85 kosztował poniżej 5500zl, a obstawiam okolice 6000zl :-(
Tez czekam na ceny które maja byc "na dniach" od Kiki ego. Zobaczymy jak to będzie naprawde ;-)
Sony Center podaje ze nowe modele będą w połowie marca ale liczę na to ze Kiki ma lepsze uklady ;-)
 
Ostatnia edycja:

aksimoN

New member
Po zwrocie Panasa już tylko Sony jest moim wyborem i myślę że na dniach go kupię. Chce ten sam model co ty masz czyli 55xd8505 ale postanowiłem poczekać te kilka dni na nowy xe85 bo zapowiada się interesująco pod względem danych (m.in VA).

Też się czaiłem na 9305 ale cena nie spadła do dobrego pułapu.. polecam zastanowić się na SD8505 ponieważ ma wyraźnie lepszą patrycę niż XD8505.

W SD8505 jes matryca VA o 50cd/m2 lepsza jasność i static contrast na poziomie 4000:1 (1500:1 w XD) MotionFlow 1000 (800 w XD)
 

RHJG

New member
Bez reklam
Witam kol.strazakp Sony 55xd8505, ma 1073741824 colors,30 bits.Matryce ma 10bits(8bits+FRC) FRC metoda stosowana w celu zwiększenia głębokości barwy paneli 8-bitowych, zwiększając je od standardowych 16,7 miliona kolorów 1,07 miliarda w przypadku płyty "10-bitowym" (8-bitowych + FRC). Istnieje szereg FRC algorytmów, które różnią się w swojej skuteczności. Praktycznie nie do odróżnienia 8bits+FRC od natywnej 10bits.Wszystko zależy od ceny ale moim zdaniem warto dołożyć do nowej serii Sony XE na VA.
 

strazakp

Banned
Witam kol.strazakp Sony 55xd8505, ma 1073741824 colors,30 bits.Matryce ma 10bits(8bits+FRC) FRC metoda stosowana w celu zwiększenia głębokości barwy paneli 8-bitowych, zwiększając je od standardowych 16,7 miliona kolorów 1,07 miliarda w przypadku płyty "10-bitowym" (8-bitowych + FRC). Istnieje szereg FRC algorytmów, które różnią się w swojej skuteczności. Praktycznie nie do odróżnienia 8bits+FRC od natywnej 10bits.Wszystko zależy od ceny ale moim zdaniem warto dołożyć do nowej serii Sony XE na VA.
Dzieki za info.
Ja wiem ze nowa seria xe na VA i ze warto taki brać ale czy warto dołożyć...? Ciekawe ile trzeba będzie dołożyć? Na razie jeszcze nic nie wiadomo o cenach wiec może się okazać ze np trzeba będzie dołożyć 1500zl...Warto??? Dla mnie to zbyt dużo za tv :-( Poczekamy zobaczymy ;-) Podobno do konca lutego ma byc wiadomo.
 

pepka

Member
Bez reklam
Myślę, że różnica bedzie bliżej 2000 (pewnie nawet z lekkim plusem). Lepiej chyba dołożyć do 55xd9305 niż pchać się w "nowe".
 

pepka

Member
Bez reklam
Pytanie czy będzie dobra na wejściu... czy po wakacjach ;-).
No i "dobra" to pojęcie dość względne.
 

strazakp

Banned
Pytanie czy będzie dobra na wejściu... czy po wakacjach ;-).
No i "dobra" to pojęcie dość względne.
Mnie interesuje cena już teraz w najbliższych dniach bo właśnie teraz chce kupić TV.
Wiem że to pojęcie względne ale Kiki wie jaki pułap cenowy mnie dotyczy i pisząc że warto poczekać na xe85 (nie kupować teraz 55xd85) chyba coś już tam musi wiedzieć o cenach. Zobaczymy....
 

pepka

Member
Bez reklam
Możecie mieć rację. Nie mniej warto w takiej sytuacji rozważyć zakup xd9305. Ja bym brał to co sprawdzone.
 

pepka

Member
Bez reklam
Czekamy, czekamy (już minimum kilka osób). Mnie jeszcze Philips na ten rok intryguje. Mówiłeś marzec/kwiecień, dobrze kojarzę?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Tak, pokazy są 12-15.03 w Madrycie. Zrobimy relację.
Ale sprzedaż ma być od kwietnia.
Niestety nie ma żadnych przecieków...
 
Do góry