Seria B, poziom czerni, automatyczne zmiany jasności

jgx

New member
Bez reklam
Link do mkv ze sceną generującą powtarzalnie błąd przy częstotliwościach innych niż 60Hz:

2shared - download test.mkv

Rozjaśnianie pomiędzy 11 a 16 sekundą filmu (zbliżenie Jacka Bauera).

Błąd może nie występować przy 24Hz, jeżeli ktoś poprosił serwis Samsunga o zmianę opcji w menu serwisowym.

Błąd jest najbardziej zauważalny w trybie MOVIE (jedynym z pełną gamą temperatur kolorów).

Proszę o odzew czy widać :)
jak mam sciągnąć ten test? Coś nie działa ten serwer chyba?
 

SULIx

Member
Miałem własne urządzenie, które odczytuje mkv a wypluwa obraz po HDMI (Popcorn Hour A100 - odczytuje mkv z sieci lokalnej lub usb i ma pilota). I można to samo wideo odtworzyć w 24, 50, 60Hz... Jasno i z błyskaniem w 24/50 a ciemno i poprawnie w 60Hz. Serwisant to widział, byłem przecież przy prezentacji.


No to klopsik bo nie mam na czym odtworzyć mkv w serwisie. Muszę pomyśleć.Może w końcu kupię B - ray z mkv ...

Plik ze strony 2shared - download test.mkv też da się pobrać. Trzeba kliknąć na samym dole w: Save file to your PC: click here
 

Orion123

New member
Moja odpowiedź na nie:

http://www.hdtv.com.pl/forum/samsung/51085-samsung-ps50b550-czy-ps50b551.html#post497245

..przynajmniej w moim egzemplarzu. Być może u kolegi to działa ale cały świat korzysta w tym telewizorze z Movie mode z powodu dobrej w nim reprodukcji kolorów i ma wyłączoną fałszywą czerń (DETALE!) a problem ze zmianą poziomu jasności u nich występuje, stąd mój sceptycyzm.
Powiem więcej, w Movie mode problem widać u mnie NAJBARDZIEJ, na identycznych ustawieniach w trybie Standard - zmiany jasności są MNIEJ widoczne, choć są (znowu - w moim egzemplarzu).

Sprawdzcie koledzy ,czy wystepuje to 'migotanie', przy wybranej proporcji obrazu :
'screen fit' , inaczej 'dopasowanie do ekranu' ?
 

honki

New member
Sprawdzcie koledzy ,czy wystepuje to 'migotanie', przy wybranej proporcji obrazu :
'screen fit' , inaczej 'dopasowanie do ekranu' ?

Dla rozdzielczości 1080i (oglądanie mkv) mam cały czas screen fit.

Dla 720p na tym samym HDMI natomiast (dekoder N) - telewizor przełącza się zmyślnie w 16:9.

Błąd występuje w obydwu rozdzielczościach i obydwu proporcjach rozmiaru obrazu.

Offtop: brak odzewu na próbkę mkv oznacza, że wszystkim Jacek Bauer miga czy też że problem już nie istnieje? :)
 

honki

New member
Jeżeli ktoś z czytających obejrzy sample mkv w 50Hz i zauważy szybkie zmiany jasności w Movie mode - proponuję zmienić GAMMA na +1. W tej konkretnej scenie problem zniknie.

Niestety - będzie to jedynie oznaczało, że kawałek hardwaru lub softwaru, który jest przyczyną błędu uzna, że akurat w TEJ KONKRETNEJ SCENIE z gamma +1 zmieniać jasności nie trzeba. Efekt migotania po prostu zacznie występować w innych scenach, z innym stosunkiem elementów jasnych do ciemnych :)

Jeżeli jednak dodać do tego, że w trybie STANDARD błąd ten zawsze był mniej widoczny - być może ktoś stwierdzi, że po tych dwóch zmianach rzecz nie jest tak irytująca.

Dla mnie nie jest to rozwiązanie do zaakceptowania, ponieważ:

- nie kupowałem TV, który inaczej wyświetla obraz w różnych częstotliwościach (kuriozum!),
- lubię wysoką temperaturę kolorów trybu MOVIE i nie będę z niego ani ze źródeł 50Hz/24Hz rezygnował,
- pomimo, że nikt wprost tego nie potwierdził takiego zachowania swojego TV, nawet jeżeli pozbędę się w dużym stopniu tego co umownie nazywam migotaniem - nadal pozostanie inny błąd. Przy przełączaniu się z 60Hz na 50Hz - ekran, nawet defaultowy telewizyjny czarny, robi się potwornie szary, zupełnie prześwietlony. W efekcie każdy program z dekodera N jest niezwykle jasny. Po przejściu z bardzo ładnej czerni menu w 60Hz jest to szczególnie zauważalne... Już samo to niepoprawne wyświetlanie obrazu 50Hz to IMHO istotna wada mojego egzemplarza :/

Właśnie wysłałem drugie pismo do producenta. Przyznam, że po tym jak kilka osób potwierdziło występowanie błędu - spodziewałem się informacji także o kilku wysłanych do producenta mailach/listach... :)
 

jgx

New member
Bez reklam
honki co prawda nie mam obecnie plazmy sama w domu ale bardzo mnie ten temat który zapodałeś interesuje ponieważ właśnie ze względu na rozjaśnioną czerń oddałem dwa 50b650, plazmy te testowałem tylko na sygnale z cyfry+ więc sygnał 50Hz.
Mam pytanie jak moge przetestować inne modele (konkretnie mam dostęp do 650 i 850) tzn. ten film test jest w 50Hz czyli nagram go na pena i zapuszcze z usb i efekt opisywany przez ciebie będzie widoczny, tak? a czy mógłbyś nagrać ten sam film w 60Hz aby było możliwe porównanie? I jescze jedno - wspominasz że samo przestawienie z z 60 na 50Hz powoduje rozjaśnienie matrycy bez sygnału, czy da się to jakoś przetestować na tv do którego nic nie jest podłączone oprócz kablówki czy masz możliwość nagrać na swoim odtw. sieciowym takich czarnych plansz testowych w 50 i 60 lub 24hz które mozna by zapuścić z usb na penie aby porównać czerń matrycy na tych sygnałach? Po testach oczywiście wysmaruje maila do samsunga w tej sprawie :-D
 
Ostatnia edycja:

honki

New member
honki co prawda nie mam obecnie plazmy sama w domu ale bardzo mnie ten temat który zapodałeś interesuje ponieważ właśnie ze względu na rozjaśnioną czerń oddałem dwa 50b650, plazmy te testowałem tylko na sygnale z cyfry+ więc sygnał 50Hz.
Z moich doświadczeń wynika, że identycznie miałbyś z każdym innym sygnałem 50Hz, z dowolnego wejścia, nawet wbudowanego tunera TV.

Mam pytanie jak moge przetestować inne modele (konkretnie mam dostęp do 650 i 850) tzn. ten film test jest w 50Hz
Nie, ten sample jest w 24:

VIDEO: [avc1] 1280x720 24bpp 23.976 fps

Ale zachowanie mojego egzemplarza TV jest z tym samplem identyczne jak dla 50Hz.

czyli nagram go na pena i zapuszcze z usb i efekt opisywany przez ciebie będzie widoczny, tak?
Niestety nie mam modelu 650, więc nie mam pojęcia jak wygląda odtwarzanie mkv z pendrajwa :/

a czy mógłbyś nagrać ten sam film w 60Hz aby było możliwe porównanie?[...]
Tak, jeżeli tylko telewizor będzie przełączał się w 50Hz i 60Hz w zależności od fps sampla..

Być może uda mi się zrobić trzy plansze 24/50/60 w weekend...
 

jgx

New member
Bez reklam
zarówno 650 jak i 850 odtw. mkv z pena bez problemu, jeśli dałbyś rade przygotować czarne plansze w 50/60/24 Hz byłbym wdzięczny, potestuje na w/w modelach to co byś przygotował i zdałbym relacje :)
wracając do filmu test - nagram go na pena i w weekend pofatyguje się odpalić to na 650 - sprawdze czy przłącza na 24 i zobacze czy efekt rozjaśnienia występuje
 
Ostatnia edycja:

SULIx

Member
honki co prawda nie mam obecnie plazmy sama w domu ale bardzo mnie ten temat który zapodałeś interesuje ponieważ właśnie ze względu na rozjaśnioną czerń oddałem dwa 50b650, plazmy te testowałem tylko na sygnale z cyfry+ więc sygnał 50Hz.
Mam pytanie jak moge przetestować inne modele (konkretnie mam dostęp do 650 i 850) tzn. ten film test jest w 50Hz czyli nagram go na pena i zapuszcze z usb i efekt opisywany przez ciebie będzie widoczny, tak? a czy mógłbyś nagrać ten sam film w 60Hz aby było możliwe porównanie? I jescze jedno - wspominasz że samo przestawienie z z 60 na 50Hz powoduje rozjaśnienie matrycy bez sygnału, czy da się to jakoś przetestować na tv do którego nic nie jest podłączone oprócz kablówki czy masz możliwość nagrać na swoim odtw. sieciowym takich czarnych plansz testowych w 50 i 60 lub 24hz które mozna by zapuścić z usb na penie aby porównać czerń matrycy na tych sygnałach? Po testach oczywiście wysmaruje maila do samsunga w tej sprawie :-D

Co to znaczy "rozjaśnioną czerń" ?? Moim zdaniem plazmowce Samsunga serii B nie mają zbyt mało czerni z samej definicji.Kolor czarny jest naprawdę na poziomie dobrej klasy Panasonica. Mam porównanie z Panasem u kolegi.Problem o którym mowa w tej części forum dotyczy migotania ciemnych miejsc na ekranie w określonych sytuacjach sygnału 50 Hz. Jak pisze honki, bo ja nie mam możliwości na razie przełączania z 50 Hz na 60 Hz na sygnale 60 Hz problem nie występuje. Sytuacja nie jest na tyle ewidentna i dramatycznie dostrzegalna, że tak jak pisałem pewnie w większości średnio spostrzegawczy widz tego może w ogóle nie widzieć.
Gdyby sprawa była tak oczywista zapewne do serwisu Samsunga ustawiały by się kolejki z reklamacją.
 

honki

New member
Co to znaczy "rozjaśnioną czerń" ??
To znaczy szarą :)

Nie mam luksomierza żeby to skwantyfikować ale na całkowicie czarnej planszy efekt jest taki jak gdybyś podkręcił straszliwie brightness. Czarny jest szary i już. Mógłbym się pokusić o zrobienie zdjęć z takim samym czasem naświetlania w tych samych warunkach oświetlenia pokoju - 50Hz i 60Hz ale po co - tak w moim egzemplarzu po prostu jest i nie chce być inaczej więc na temat definicji "rozjaśnionej czerni" chyba nie ma co strzępić języka. Może zmuszę się do odnalezienia statywu do aparatu jeżeli Samsung odrzuci moją kolejną reklamację...

Sytuacja nie jest na tyle ewidentna i dramatycznie dostrzegalna, że tak jak pisałem pewnie w większości średnio spostrzegawczy widz tego może w ogóle nie widzieć.
Gdyby sprawa była tak oczywista zapewne do serwisu Samsunga ustawiały by się kolejki z reklamacją.
Masz rację - vide moja połowica. Nie rozumie dlaczego chcę TV reklamować i już :p
 

jgx

New member
Bez reklam
sulix pisze o sytauacji gdy na ekranie jest czarne i jeszcze coś - wtedy czarne wydaje się czarne (im więcej tego coś tym czarne jest bardziej czarne - kontrast) - jak na ekranie jest tylko czarna plansza to wtedy jest świecąco szara a nie czarna i taka jest prawda
honki czy dasz rade zrobić te plansze?
 

honki

New member
zarówno 650 jak i 850 odtw. mkv z pena bez problemu, jeśli dałbyś rade przygotować czarne plansze w 50/60/24 Hz byłbym wdzięczny, potestuje na w/w modelach to co byś przygotował i zdałbym relacje :)
Prosit (Mogę to przemuksować do MKV, jeżeli nie będzie działać jako AVI ale powinno być O.K.):

2shared - download frame50.avi

2shared - download frame60.avi

Ten sam fragment Jacka Bauera co ostatnio ale, odpowiednio, w 50 i 60fps.
Strasznie to wygląda po konwersji z 24fps ale efekt rozjaśnienia całego ekranu i migotania jednej sceny przy 50fps został zachowany, właśnie sprawdziłem.

A tu dwie czarne plansze, 50 i 60fps:

http://www.2shared.com/file/12814875/65a69cb8/base50.html

http://www.2shared.com/file/12816446/7491af2e/base60.html
 
Ostatnia edycja:

SULIx

Member
sulix pisze o sytauacji gdy na ekranie jest czarne i jeszcze coś - wtedy czarne wydaje się czarne (im więcej tego coś tym czarne jest bardziej czarne - kontrast) - jak na ekranie jest tylko czarna plansza to wtedy jest świecąco szara a nie czarna i taka jest prawda
honki czy dasz rade zrobić te plansze?

Jak już pisałem wcześniej mam stałe porównanie tego Sama z dobrej klasy Panasem u kolegi.Gwarantuje Wam, że nie ma dramatycznej różnicy w zwyczajnym oglądaniu poszczególnych filmów czy scen.Kolega ma kolekcję ok. 200 filmów w tym 60 na blu-ray. Blu-ray chodzą identycznie pod względem czerni zarówno na moim Samie jak i na jego Panasie. Trzeba zawsze pamiętać, że ten jego Panasonic cały czas na dziś kosztuje ok. 1900 zł. więcej od PS50B551/50. Czarne plansze nad którymi się tak doktoryzujecie będą może w takim wypadku o jakieś 10 % ciemniejsze w Panasie niż w Samie. Jednak 1900 zł. więcej za 10% więcej czerni na planszach to chyba lekka przesada. Między innymi zapewne z tego powodu staliście się posiadaczami PS50B550/51. Bardziej na pewno niedobry jest fakt, że w niektórych sytuacjach ten Sam migocze sobie w trybie 50 Hz w ciemniejszych nieskontrastowanych scenach. Jednak nie jest to regułą, że wszędzie i zawsze jest to widoczne. Ja np. od dłuższego czasu tego nie zaobserwowałem. Może akurat chwilowo z mojej analogowej kablówki posłali ciut lepszy sygnał. Niedawno też przeniosłem tv do sypialni i objawił mi się nieładny dodatek akustyczny.Wcześniej czytałem taki wpis na forum ale nie zwracałem ta to uwagi. Obudowa tego tv jest fatalnie spasowana i to bez żadnej podkładki z zewnętrzną ramką.Przy rozgrzewaniu i schładzaniu tv trzeszczy. Dosyć mocno to upierdliwe po wyłączeniu.Nie można spokojnie zasnąć. Na razie maksymalnie popuściłem wszystkie wkręty obudowy. Chyba trochę pomogło.Tv jak wiecie nie ma złych parametrów obrazu ale przez takie skopane detale jednak trochę irytuje. Nadal uważam, że w stosunku do ceny i tak jest to najlepsze tv na rynku.
 

honki

New member
Kolega ma kolekcję ok. 200 filmów w tym 60 na blu-ray. Blu-ray chodzą identycznie pod względem czerni zarówno na moim Samie jak i na jego Panasie.
SULIx, zupełnie jakbyś sprzedał konto :)
Nie rozumiem takiej nagłej zmiany - po postach potwierdzających wagę problemu - nagły przypływ zadowolenia z TV i przejście na drugą stronę barykady?

Wracając do meritum - w moim egzemplarzu obraz 24Hz z blurejowych filmów byłby tak samo niepoprawnie jasny jak 50Hz i mógłby migotać. Dopiero 60Hz naprawia u mnie i poziom jasności i migotanie.

Czarne plansze nad którymi się tak doktoryzujecie będą może w takim wypadku o jakieś 10 % ciemniejsze w Panasie niż w Samie.
Nie doktoryzujemy się, plansze mają tylko pomóc zdiagnozować problem - dać zainteresowanym broń do ręki w sklepie lub serwisie. Jeżeli komuś ten błąd nie przeszkadza - doskonale :)

Powtórzę po raz ostatni jaki ma wpływ częstotliwości sygnału wejściowego na mój egzemplarz telewizora:

24/50Hz - jasno, niepoprawnie.
60Hz - ciemno, poprawnie.

To samo wejście HDMI, te same ustawienia, wystarczy zmiana częstotliwości sygnału wejściowego.

Bez doktoratu zapewniam, że Panasonic twojego znajomego wyświetla obydwie próbki identycznie.

Być może w twoim egzemplarzu jest inaczej. Nie zmienia to faktu, że powtarzanie w kółko argumentów o niskiej cenie telewizora i jakichś znajomych mających zupełnie inny model telewizora nie jest specjalnie celowe (w tym wątku!).

Jeżeli uważasz, że telewizor może i powinien wyświetlać obraz zupełnie inaczej przy innej częstotliwości odświeżania - oczywiście rozumiem. Ja natomiast uważam, moje 3.3tys (a tyle zapłaciłem) powinny dać mi telewizor, który umie tak samo wyświetlić obraz 24/50 i 60Hz.
 

jgx

New member
Bez reklam
SULIx, zupełnie jakbyś sprzedał konto :)
Nie rozumiem takiej nagłej zmiany - po postach potwierdzających wagę problemu - nagły przypływ zadowolenia z TV i przejście na drugą stronę barykady?

Wracając do meritum - w moim egzemplarzu obraz 24Hz z blurejowych filmów byłby tak samo niepoprawnie jasny jak 50Hz i mógłby migotać. Dopiero 60Hz naprawia u mnie i poziom jasności i migotanie.


Nie doktoryzujemy się, plansze mają tylko pomóc zdiagnozować problem - dać zainteresowanym broń do ręki w sklepie lub serwisie. Jeżeli komuś ten błąd nie przeszkadza - doskonale :)

Powtórzę po raz ostatni jaki ma wpływ częstotliwości sygnału wejściowego na mój egzemplarz telewizora:

24/50Hz - jasno, niepoprawnie.
60Hz - ciemno, poprawnie.

To samo wejście HDMI, te same ustawienia, wystarczy zmiana częstotliwości sygnału wejściowego.

Bez doktoratu zapewniam, że Panasonic twojego znajomego wyświetla obydwie próbki identycznie.

Być może w twoim egzemplarzu jest inaczej. Nie zmienia to faktu, że powtarzanie w kółko argumentów o niskiej cenie telewizora i jakichś znajomych mających zupełnie inny model telewizora nie jest specjalnie celowe (w tym wątku!).

Jeżeli uważasz, że telewizor może i powinien wyświetlać obraz zupełnie inaczej przy innej częstotliwości odświeżania - oczywiście rozumiem. Ja natomiast uważam, moje 3.3tys (a tyle zapłaciłem) powinny dać mi telewizor, który umie tak samo wyświetlić obraz 24/50 i 60Hz.
uważam że honki ma racje - nie widze powodu (no chyba że samsung skupia się na rynku USA a Europe ma w głębokim ...) aby tv lepiej (prawidłowo) wyświetlał sygnał 60Hz a gorzej 50 i niska cena absolutnie tego nie usprawiedliwia, dobra robota z tymi testami, pojutrze dam znać jak poszły testy na 650 i 850
 

cezaryece

Member
To ja poprosze o jakieś pliki referencyjne, bo ja na swoim B550 podobnych efektów nie zuwazyłem. Owszem, zauwazyłem, że niektóre filmy z media Pleyera, z zewnętrznego DVD (BD nie mam) oraz w TV mają czasem bardzo szarą czerń. Ale to jest tak, ze film w ciemych scenach wyraźnie odznacza sie od czarnych pasów. I to nie kazdy film (przynajmniej jesli chodzi o filmy z Media Pleyera). I mam wrażenie, że to nie jest problem TV, tylko własnie sygnału mu podawanego. Np kanał Movies24 daje bardzo szare filmy, podobnie filmy DVD z lat 90 i wcześniejsze, podobnie pliki filmowe tzw kinówki. Większość plików MKV (czyli rpipy BD) maja super czerń. Ale może ja nie odtworzyłem jeszcze materiału na 50Hz.
 

honki

New member
Pliki masz w poprzednich postach. Jeżeli odtwarzasz filmy z komputera, to nic prostszego jak ustawić 50Hz i potem sprawdzić ten sam kawałek filmu na 60Hz. Nie musisz nawet bawić się w ściąganie różnych próbek tego samego wideo 50Hz/60Hz bo komputer sobie przecież poradzi na tym samym materiale, wystarczy jedna, ta 50Hz:

2shared - download frame50.avi

Na movie mode, my mamy migotanie pomiędzy 11 a 16 sekundą filmu (zbliżenie Jacka Bauera).

Ale to jest tak, ze film w ciemych scenach wyraźnie odznacza sie od czarnych pasów.
Wydaje mi się, że masz innego rodzaju problem - twój odtwarzacz używa ustawień PC. Czerń filmu powinna być taka sama jak czarnych pasów (w większości wypadków).

(pierwsza strona, po prawej: DWIE DEFINICJE BIELI I CZERNI)
Powered by Google Docs

http://**********.com/lofiversion/index.php/t18599.html

Jeżeli dobrze zrozumiałem, że podajesz obraz z komputera przez DVI-HDMI, to zmień HDMI Black Level – Low i zobacz jak to wtedy wygląda, ew. sprawdź ustawienia sterownika karty graficznej (nvidia i ati mają to gdzieś w zakładce video). Wybierz początek filmu gdzie widzisz, że czerń tła jest szara w porównaniu z czernią pasków i kombinuj tak, żeby była taka sama.
 

SULIx

Member
Widzę, że niedokładnie zostałem zrozumiany. Zgadzam się z opinią panującą na tym wątku, że PS50B550/51 ma wadę polegającą na migotaniu ciemnych części obrazu w niektórych scenach. Jednak jak sami doskonale wiecie, że przez fakt iż ma to miejsce w niektórych scenach stawia nas w niejednoznacznej sytuacji w serwisie. Nikt też nie uzna reklamacji o treści: Ten tv ma zbyt mało czerni w trybie 50 Hz. Uznają nam hipotetycznie reklamację: ten telewizor migocze . To jest ewidentna wada. Gorsza czerń w 50 Hz jest nie do obrony nawet gdy spór będzie się toczył przed sądem. Dlatego też moja sugestia aby zajmować się tym co jest ewidentne. Sugerowałem wcześniej abyśmy przestali się godzić na tę wadę i w wypadku lekceważenia przez serwis Samsunga złożyć grupowy pozew do sądu.Jest to całkiem wykonalne.
Nie są to kosztowne i długotrwałe procesy. Kiedyś wygrałem taką sprawę z pewną firmą. Pozew przygotował radca prawny regionalnego oddziału Federacji Konsumentów.Kosztowało to tyle "co łaska".Zostawiłem 30 zł wolnego datku na Federację.Koszt sądowy 150 zł. Teoretycznie Samsung może nie chcieć takiej afery bo internauci mogliby wyrządzić niepowetowane szkody niepochlebnymi wpisami. A wystarczyłoby poinformować o sporze jakąś gazetkę branżową.Oni na prawdę nie mają o czym pisać.Trzeba jednak determinacji i konkretów a nie deliberowania nad czarnym czarnym czy czarnym szarym. Potrzeba na pewno więcej materiału wideo ale nagranym w bardziej powszechnym formacie niż mkv. Trzeba wymieniać się tymi plikami, składania reklamacji i opisywania jej efektów. Mój tv mignął ostatnio dwa razy na dobrym sygnale z "Tańca z gwiazdami". Jednak nikt nie będzie z nas nagrywał godzinami poszczególnych programów aby złapać jakąś jedną czy dwie sceny.Jeśli macie takie nagrania na których jest coś ewidentne to zamieszczajcie linki do nich. Chyba wszystko o sprawie zostało już na tym forum powiedziane. Teraz potrzeba konkretnego działania.
 
Do góry