Samsung seria B550 (32b550, 37b550, 40b550, 46b550) test, opinie, wszystko o serii...

kold11

New member
Czy ktoś podłączał do B550 dysk 3,5" 2TB?
Jeżeli tak to proszę też napisać jaki dysk, jaki sys plików, partycje i jaka obudowa.
 

mati8321

New member
Witam wszystkich. W kablówce w Puławach oprócz kanałów analogowych i cyfrowych w DVB-C uruchomili kanały znajdujące się w mux1 oraz mux2 ale co ciekawe w DVB-T. Teraz mam problem, bo pomimo iż telewizor b553 posiada oba tunery (DVB-C/T), to osobno wybiera się źródło anteny: naziemna lub kablowa. Teraz tak mając programy w DVB-C (źródło kablowa przy wybieraniu anteny) a programując źródła naziemna znajduje w DVB-T a DVB-C usuwa i odwrotnie. Czyli rozumuję, że pomimo iż telewizor ma oba tu8nery, nie ma możliwości, by jednocześnie zaprogramować programów z DVB-T i DVB-C. Mylę się, czy może ktoś zna rozwiązanie tego problemu oprócz oczywiście dołączania dodatkowego tunera zewnętrznego. Proszę o odpowiedź i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
 
Ostatnia edycja:

arso

New member
Poruszałem ten temat już wcześniej, na dzień dzisiejszy ten odbiornik nie potrafi pracować jednocześnie w DVB-t i DVB-c więc albo jeden tuner albo drugi.
Pozdrawiam
 

asterix1212

New member
Mam pytanie czy model le37b550 ma dekoder dvbt bo na różne sposoby szukałem i jedni piszą że ma a inni że nie .
Próbowałem poszukać w menu ale tylko po stronie analogowej znalazłem kanały ,apo stronie cyfrowej nie znalazł , chyba że źle szukam , może ktoś pomóc:):niewiem:
 

Crazydrake

New member
Witam. Szybkie pytanie mam samsung 40B551
Firmware
T-CHELEU-1017
T-CHL5DEUC-2009.0
T-CHL5DEUS-1007
Czy przy takiej wersji mogę instalować firmware wg poradnika kolegi Gormar? Ewentualnie czy można wrócić do wcześniejszej wersji wg procedury na forum SammyGo?
 

smok1ng

New member
Witam, czy z poniższymi ustawieniami preferowanymi dla B550 również obraz na B551 będzie o "niebo lepszy"? Niestety jak dla mnie obraz nie powala.

Picture Modes
Picture Mode : Movie
Color Temperature : Warm 2
Aspect Ratio : 16 x 9
Picture Settings
Backlight : 4
Contrast : 84
Brightness : 48
Sharpness : 0
Color : 45
Tint : G50/R50
Advanced Settings
Black Tone : Off
Dynamic Contrast : Off
Gamma : -2
Color Space : Auto
White Balance : Factory Default
Fleshtone : 0
Edge Enhancement : Off
Picture Options
Color Tone : Warm 2
Size : 16:9
Digital NR : Off
HDMI Black Level : Low
Film Mode : Auto1
Blue Only Mode : Off
Auto Motion Plus : Off
 

marop

New member
Witam,
mam problem ze swoim LE37B550 mianowicie HDMI zaczelo wariować. Wybieram źródło HDMI 2 z dekodera SAT - jest działa, przełączam źródło na DVD (inny fizycznie kabel podlaczone pod HDMI 1) czyli HDMI 1 a tam obraz z Dekodera sat ze HDMI 1, po wypięciu kabla z DVD obraz zniknał. Na HDMI 3 i 4 też kopia to samo co na HDMI 2 czyli dziala tylko jedno HDMI a na wszystkich innych jest to samo co na tym działającym. Odrazu do serwisu czy to coś do przestawienia np w ustawieniach serwisowych? W ust. serwisowych grzebane było zaraz po kupnie zmieniane na model 650 od tamtej pory nic. wczoraj było wszystko ok dziś ku mojemu dziwieniu nie dziala. (wejście PC działa bez problemu)
 
Ostatnia edycja:

marop

New member
Pozwole sobie na odpowiedz samemu sobie ... dla potomnych. Za opisany przeze mnie problem powyzej odpowiedzialny jest układ (w moim tv bylo to:) Silicon Image AH03CD2 (uklad do ktorego wchodza sciezki od kazdego HDMI. Poprawienie lutow na nozkach tego ukladu pomoglo i HDMI zaczelo dzialac jak nalezy. Jeśli to by nie zadzialalo to pozostaje chyba wymiana plyty glownej koszt na chwile obecna ok 220zł.
 
A

andyet

Guest
Czy mógłby ktoś polecić jakiś na 100% działacy HUB USB do B550? chciałbym podłączyć kartę wifi edimax oraz pendrive jednocześnie. Prosiłbym również jeśli ktoś posiada o jakieś linki do skalibrowanych ustawień obrazu SD,HD, analogowego antenowego lub wklejenie ich w tym temacie :) (kiedyś znalazłem stronę na forum avs, gdzie były podane różne ustawienia, ale niestety nie zapisałem jej sobie). Z góry dziękuję.
 
Ostatnia edycja:

mariusz 70

New member
Mam telewizor LE 40 B554. 2 tygodnie po okresie gwarancyjnym podczas długotrwałego oglądania zaczyna migać. Był 2 razy w serwisie i nic nie znaleziono. Po jakimś czasie zorientowałem się, iż po odłączeniu z sieci na noc, następnego ranka działa bez problemów. Lecz tylko przez kilka godzin, po czym znów miga.
Jaka może być tego przyczyna? Z góry dziękuje za odpowiedź.
 

gormar

New member
Instrukcja instalacji SamyAPP (DTS, PVR, Default Source, energy saver) + WiFi

Instrukcja instalacji SamyAPP (DTS, PVR, Default Source, energy saver) wraz z uruchomieniem sieci WiFi (telnet, FTP) w TV Samsung B550.

Wymagania wstępne:
0. TV Samsung B550 z oprogramowaniem w wersji maksymalnie 2008.0

1. Kabel ex-Link sporządzony według opisu (zalecam sprawdzić multimetrem poprawność połączeń i brak zwarcia, ewentualnie można obciąż wtyki od jakichś starych niepotrzebnych kabli i polutować jedynie odpowiednie żyły): Enable Serial Console on non CI+ Devices - SamyGO
2. Komputer z portem COM (RS-232C).
3. Pobrana aktualizacji firmware T-CHL5DEUC-2008v24-auto-arvix2-net-GMT.rar
4. Pobrane archiwum RAR z wstępnie przygotowaną konfiguracją SamyAPP: SamyAPP-B550.rar.
5. Na komputerze, który będzie podłączany do TV pobrana aplikacje do komunikacji poprzez terminal i konsole szeregową. Polecam PUTTy.
6. opcjonalnie karta WiFi kompatybilna z modułami dostępnymi dla tego modelu TV, czyli: rt2870sta oraz rt73. Listę można przejrzeć tutaj. Ja ze swojej strony Polecam Edimax EW-7711 lub EW-7718.
7. Przynajmniej podstawowa znajomość języka angielskiego.
8. Przynajmniej podstawowa znajomość obsługi systemu z konsoli poleceń (najlepiej Linux'a). W tym najczęściej używanych komend:
a) wyświetlanie zawartości aktualnego katalogu w postaci listy szczegółowej: ls -l lub konkretnego katalogu ls -l nazwa_katalogu
b) wyświetlenie ścieżki dostępu do aktualnie przeglądanego miejsca w systemie plików: pwd
c) zmiana aktualnego katalogu: cd nazwa_katalogu
d) skopiowanie plików wraz z katalogiem i podkatalogami: cp -R
e) wyświetlenie listy uruchomionych procesów: ps
f) wyświetlenie zawartości pliku na konsole: cat nazwa_pliku
f) konfiguracja karty bezprzewodowej: iwconfig nazwa_karty
9. Umiejętność obsługi edytora tekstu: vi (manual: How to Use the vi Editor). Podstawowe komendy to:
a) rozpoczęcie edycji w miejscu wskazywanym przez kursor: i
b) zakończenie edycji: ESC
c) skasowanie znaku za kursorem: x (tylko po wyjściu z trybu edycji).
d) skasowanie całej linii: dd (j.w.)
e) zapisanie zmian w pliku: :w
f) wyjście bez zapisywania zmian: :q!


Konieczne działania:
1. Rozpakowanie z archiwum T-CHL5DEUC-2008v24-auto-arvix2-net-GMT.rar katalogu T-CHL5DEUC z aktualizacją na pendrive z systemem FAT32.

2. Rozpakowanie zawartości archiwum SamyAPP-B550.rar (dwa foldery) najlepiej na ten sam pendrive'a do katalogu głównego.

3. Podłączenie tak przygotowanego pendrive'a do TV. Przy wykorzystaniu karty WiFi USB preferowane skorzystanie z HUB'a USB. Ale nie jest to wymagane gdy mamy zamiar korzystać jedynie z dysku sieciowego.

4. Aktualizacja oprogramowania w TV. W przypadku:
a) wyłączonego TV podczas wykonywania czynności z punktu 3-ciego:
Wybrać z pilota Menu a następnie Plug&Play i kliknąć aktualizacja oprogramowania. Jako źródło wybrać pamięć USB.
b) włączonego TV podczas wykonywania czynności z punktu 3-ciego:
Po pojawieniu się okna z informacją o podłączeniu pamięci masowej wybrać: Aktualizacja oprogramowania.

5. Podłączyć do najlepiej wyłączonego TV kabel ex-Link do TV i komputera. Wtyczka stereo jack w miejsce opisane jako "service" w TV (poniżej wyjścia optycznego), a wtyczkę DB-9 żeńską do portu COM (RS-232C) komputera.

6. Wchodzimy w Menu Serwisowe: ze stanu oczekiwania (Stand-by) wciskamy na pilocie po kolei klawisze: Info, Menu, Mute, Power. Po tym uruchomi się telewizor z widocznym menu serwisowym.

7. W Menu Serwisowym musimy zmienić kilka opcji: Control -> Sub Option -> RS-232 Jack na Debug oraz wyłączyć Watchdog (disable). Jeżeli wcześniej tego nie zrobiliśmy włączamy również opcje WiseLink Movie (enable) i WiseLink HiDef (enable).
Poruszamy się po nim kursorami a cofamy przyciskiem RETURN. Uwaga: zmiany dokonywane są natychmiast. Dlatego należy postępować bardzo ostrożnie, aby nie przełączyć jakiejś opcji niepotrzebnie. To może spowodować kompletną awarię TV !!!!

8. W komputerze podłączony do TV należy uruchomić PUTTY. W konfiguracji Sesji (Session) wybrać: "Serial", jako "Serial line" wpisać nazwę portu, do którego podłączyliśmy kabel. Najczęściej będzie do COM1. Prędkość połączenia wpisać 115200. W ustawieniach Connection->Serial sprawdzić, czy reszta parametrów połączenia jest poprawna: Speed Bound powinno już być 115200, Data bits: 8, Stop bits: 1, Parity: none, Flow Control: None (tu będzie konieczna zmiana).
Powrócić do kategorii Session i tam zapisać (Save) ustawienia jako przykładowo: Samsung TV COM. Następnie wcisnąć przycisk "Open" (na dole).

9. Jeżeli połączenie udało się to teraz po wciskaniu kolejnych klawiszy z przypisanymi literami tworzących słowo: debug, pojawią się komunikaty: "[SERIAL INPUT MANAGE] 1-th ENABLE Magic serial input match!", "[SERIAL INPUT MANAGE] 2-th ENABLE Magic serial input match!", i tak do: "[SERIAL INPUT MANAGE] 5-th ENABLE Magic serial input match!" aż ostatecznie: "[SERIAL INPUT MANAGE] serial input ENABLE!!!!!".

10. Po pojawieniu się ostatniego z nich należy wpisać liczby: 1198282 i wcisnąć ENTER. Wtedy pojawi się TOP Debug Menu.

11. W TOP Debug Menu wpisujemy liczbę: 11 i zatwierdzamy klawiszem ENTER dzięki czemu przechodzimy do menu TD Debug, następnie wybieramy "spI Debug" wpisując: 04 i również zatwierdzamy ENTER'em. Na sam koniec pozostaje nam wybranie Shell wpisując numer: 68 i oczywiście zatwierdzając klawiszem ENTER. Teraz mamy już pełny dostęp do wewnętrznego oprogramowania TV.

12. Najpierw należy ustalić gdzie w systemie plików znajduje się podłączony pendrive do telewizora. Jeżeli jest to jedyne urządzenie pamięci masowej to jego zawartość znajdzie się w katalogu /dtv/usb/sda1. Aby się upewnić należy wydać komendę: ls -l /dtv/usb/sda1 . W wyniku jej działania powinniśmy zobaczyć znajomą listę katalogów (mtd_contents, mtd_rwarea, T-CHL5DEUC).

13. Kopiujemy potrzebne pliki do pamięci telewizora: cp -R /dtv/usb/sda1/mtd_contents/ / oraz cp -R /dtv/usb/sda1/mtd_rwarea/ /

14. Następnie, jeżeli chcemy mieć działającą sieć WiFi i dysk sieciowy, edytujemy pliki konfiguracyjne. W tym momencie przyda się znajomość edytora vi. Wydajemy komendę: vi /mtd_rwarea/wireless.sh i w pliku zmieniamy linijkę $AP_SSID=nazwa_sieci po znaku równości wpisujemy nazwę odpowiadającą wybranemu punktowi dostępu sieci WiFi (Access Point = AP). Należy również zmienić przynajmniej parametr: $AP_PSK=moje_hasło. Do tego może zaistnieć konieczność zmiany opcji szyfrowania połączenia: $AP_AUTH=WPA2PSK na przykładowo WPAPSK (OPEN, czyli sieć otwarta, nie polecam) i $AP_ENC=AES na TKIP (NONE, czyli brak szyfrowania, nie polecam). Resztę parametrów trzeba zmienić w przypadku nie korzystania z karty WiFi USB z rodziny Edimax EW-7711 lub kompatybilnej. Wtedy należy "odkomentować" #WIFI_DEV=rausb0. Niestety w takim przypadku nie potrafię zagwarantować, iż powyższy skrypt zadziała z włączonym szyfrowaniem.

15. Teraz możemy uruchomić "ręcznie" bezprzewodową kartę sieciową wydając polecenie: /mtd_rwarea/wireless.sh

16. Poprawność zestawienia połączenia sprawdzamy poprzez komendę iwconfig nazwa_adaptera, czyli dla Edimax EW-7711: iwconfig ra11n0. W odpowiedzi powinniśmy zobaczyć m. in. wybrany przez nas SSID stacji bazowej: ESSID:"nazwa_AP", prędkość połączenia (Bit Rate). W razie braku takich informacji należy ponownie przejrzeć parametry połączenia widoczne w pliku: /mtd_rwarea/wireless.sh. Jeżeli nie wiemy czy dana sieć używa WPA2, czy WPA trzeba trochę poeksperymentować z parametrem: $AP_AUTH. Tak samo z $AP_ENC, któremu możemy przypisać AES lub TKIP. Ewentualnie w ogóle "zdjąć" zabezpieczenia w routerze i ustawić dla testu: $AP_AUTH=OPEN i $AP_ENC=NONE

17. Jeżeli chcemy mieć dostęp do udziałów sieciowych poprzez wbudowany odtwarzacz "Media Play" i wirtualne urządzenie USB to edytujemy również plik: /mtd_rwarea/mounts.sh: vi /mtd_rwarea/mounts.sh. Tam musimy zmienić parametr: SERVER_IP=adres_IP_serwera. Gdzie zamiast adres_IP_serwera wpisujemy IP wybranego serwera sieciowego. Przykładowo 192.168.1.2. Przy korzystaniu z DHCP na routerze najlepiej takiemu serwerowi przypisać stały IP po jego MAC'u (tzw. IP BIND). Taka opcja powinna być dostępna w "okolicy" ustawień sieci LAN lub DHCP na routerze.

18. Na koniec przed ponownym uruchomieniem telewizora możemy spróbować uruchomić skrypt do podłączenia zasobów sieciowych: /mtd_rwarea/mount.sh & . Apmersand się przyda, gdyż wyśle proces interpretatora poleceń w tło a skrypt domyślnie montuje zasoby aż do skutku, czyli możemy się nie doczekać powrotu do linii poleceń. W razie czego możemy co prawda użyć kombinacji CTRL+Z, ale to ostateczność.

18. Wyłączamy i włączamy telewizor i teraz cały proces uruchamiania karty sieciowej i montowania zasobów sieciowych będzie odbywał się automatycznie.


Uwagi co do obsługi nowych funkcji telewizora:
1. Rozpoczynamy nagrywanie wciskając klawisz z czerwoną kropką. Wtedy SamyGo PVR poszuka czy istnieje ścieżka /mtd_rwarea/network/PVR i umożliwia zapis. Jeżeli nie, zacznie przeszukiwać dostępne urządzenia masowe USB, czy na którymś z nich znajduje się katalog PVR. Jeżeli chcemy aby nagrania odbywały się na dysk sieciowy, katalog PVR powinniśmy utworzyć w udostępnionym zasobie na serwerze.

2. W trakcie odtwarzania poprzez Media Play możemy zmienić dostępne ścieżki dźwiękowe wciskając jednokrotne zielony przycisk a później klawisza MUTE (przekreślony głośnik).

3. Zmiana trybu oszczędzania energii następuje poprzez jednokrotne przyciśnięcie zielonego przycisku a później klawisza 1. Za to klawisz 3 naciśnięty po zielonym wyłączy ekran. Włączamy ponownie stosując tę samą metodę: zielony a później klawisz 3.

4. W pliku konfiguracyjnym SamyAPP: /mtd_contents/SamyGo/SamyAPP/app.ini możemy zmienić klawisz modyfikatora (opisany jako M) z domyślnego zielonego (GREEN). Oprócz jeszcze kilku innych rzeczy, ale raczej mało przydatnych.
 
Ostatnia edycja:
Do góry