Samsung LE40C550, a LE40C530 - czy ten drugi ma lepszy obraz?

andrew9

New member
Witam,

Mam dosyć dziwne pytanie, ale po wizytach w kilku sklepach i przekonaniu się, że wrażenie to nie jest tylko moim wrażeniem, wolę się upewnić.

Wybieram telewizor dla starszych osób, pominę już rozważania o wszystkich modelach (między innymi plazmach HD Ready i kilku telewizorach LCD), w każdym razie prawie na pewno zdecydowany jestem na coś z serii LE. Najpierw myślałem o 37 calowy, prawie na pewno skończy się na 40. Chciałbym zamknąć się w kwocie 2 tys. więc wchodzą w grę modele 530 i 550 (zresztą funkcje z tych wyższych nie są mi potrzebne).

Do tej pory zdecydowany byłem już prawie na 550, ale miałem jeszcze możliwość bezpośredniego porównania z 530, z której skorzystałem. Teoretycznie matryca, a więc i jakość obrazu powinna być identyczna. Ale.. nie jest.


Mam zgrane na pendrivie trochę materiałów testowych, z którymi oglądałem telewizory, w tym także trochę zdjęć, które sam robiłem. Dzięki temu mogę je dość dobrze porównać. W końcu zacząłem mieć dwa pendrive'y, żeby móc bezpośrednio je porównywać. Teraz się to przydało. Najpierw przeglądałem materiały na LE40C550, potem przeniosłem się na 530. Ponieważ miałem wrażenie, że zdjęcia na tym drugim są wyraźnie ostrzejsze, wyświetliłem zdjęcia jednocześnie na obu (na szczęście stały niedaleko siebie).

Okazało się i potwierdziła to potem druga osoba (z obsługi, chociaż na początku nie chciała wierzyć twierdząc, że matryce są takie same) - a potem kolejne w innym sklepie, na innych egzemplarzach telewizorów - że zdjęcia wyświetlane na modeli niższym - czyli LE40C530 są wyraźnie ostrzejsze. Widząc to wzięliśmy się za zmianę ustawień - najpierw ustawiając je tak samo, później resetując i tu i tu, programując telewizor od zera itp. Nic się nie zmieniło.

Byłem gotów pogodzić się z tym, że to ten jeden egzemplarz tak miał (w tym samym sklepie podszedłem jeszcze do 650, ale tam również były idealnie ostre), ale jak pojechałem specjalnie do innego sklepu, okazało się, że jest tak samo. Widziało to kilka innych osób, wszystkie bez wątpliwości zwróciły na to samo uwagę.



Teraz moje pytanie.. o co chodzi? Z tego, co wiem, to po pierwsze - modele te mają tą samą matrycę, a więc i jakość obrazu powinna być taka sama lub zbliżona, a po drugie - model 550 jest modelem wyższym, droższym i teoretycznie lepszym. Czemu więc jakość obrazu jest gorsza?

Będę wdzięczny za wyjaśnienie, jeśli ktoś ma jakieś informacje bądź doświadczenia na ten temat. W tym samym sklepie model 530 jest w całkiem dobrej cenie (1900 zł), więc niewykluczone, że zdecydowałbym się w takim razie na niego. Przez internet mogę mieć za tyle samo (a nawet trochę mniej, ale niewielka różnica) model 550 i taki planowałem kupić, ale jeśli jest gorszy..?
 

elmoone

New member
Le40c550 jest lepszym modelem, a całość rozbija się o zainstalowaną matrycę. Samsung montuje w swoich telewizorach matryce Samsunga (prawdopodobnie najlepsze), AU Optronics (w starszych modelach dość słabe, ale ostatnio porównywalne w stosunku do matryc Samsunga - mam taką zainstalowaną w moim le40c550) oraz Chi Mei Optoelectronics (uważa się za gorsze od matryc AUO i Samsunga).

Aby sprawdzić jaka w danym telewizorze jest zainstalowana matryca musisz sprawdzić pole "Version" na naklejce przyklejonej z prawej strony telewizora i tak:

SQxx - matryca Samsunga (jeśli masz taką możliwość bierz bez zastanowienia).
AAxx - matryca AU Optronics (jeśli w pobliżu niema telewizora z matrycą Samsunga możesz wziąć, jeśli jest to porównaj i sam wybierz).
CM/CNxx - matryca Chi Mei Optoelectronics (jeśli możesz, unikaj - gorsze kąty widzenia i gorsza jakość obrazu w porównaniu z powyższymi rodzajami matryc).

xx - "rewizja" matrycy.

Tutaj masz dość wyczerpujący opis rodzaju matryc: www hdtv com pl/forum/521053-post462.html

P.S.: Wielu narzeka, że matryce AU Optronics mają słabe kąty widzenia, być może wcześniej tak było, ale u mnie (mam Samsunga le40c550 z matrycą AA02) kąty widzenia są bardzo dobre, a obraz nie traci jakości podczas patrzenia z boku.
 
Ostatnia edycja:

andrew9

New member
Le40c550 jest lepszym modelem, a całość rozbija się o zainstalowaną matrycę. Samsung montuje w swoich telewizorach matryce Samsunga (prawdopodobnie najlepsze), AU Optronics (w starszych modelach dość słabe, ale ostatnio porównywalne w stosunku do matryc Samsunga - mam taką zainstalowaną w moim le40c550) oraz Chi Mei Optoelectronics (uważa się za gorsze od matryc AUO i Samsunga).

Aby sprawdzić jaka w danym telewizorze jest zainstalowana matryca musisz sprawdzić pole "Version" na naklejce przyklejonej z prawej strony telewizora i tak:

SQxx - matryca Samsunga (jeśli masz taką możliwość bierz bez zastanowienia).
AAxx - matryca AU Optronics (jeśli w pobliżu niema telewizora z matrycą Samsunga możesz wziąć, jeśli jest to porównaj i sam wybierz).
CM/CNxx - matryca Chi Mei Optoelectronics (jeśli możesz, unikaj - gorsze kąty widzenia i gorsza jakość obrazu w porównaniu z powyższymi rodzajami matryc).

xx - "rewizja" matrycy.

Tutaj masz dość wyczerpujący opis rodzaju matryc: www hdtv com pl/forum/521053-post462.html

P.S.: Wielu narzeka, że matryce AU Optronics mają słabe kąty widzenia, być może wcześniej tak było, ale u mnie (mam Samsunga le40c550 z matrycą AA02) kąty widzenia są bardzo dobre, a obraz nie traci jakości podczas patrzenia z boku.

Dziękuję za odpowiedź.

Czy możesz mi powiedzieć, w którym dokładnie miejscu jest ta nalepka i jak wygląda? (może masz jakieś zdjęcie) Wydaje mi się, że w którymś sklepie widziałem coś takiego (białe) z prawej strony, ale na moim (tak, już kupiłem - o tym zaraz) nic takiego nie ma. Dokładnie się przyjrzałem, ale są tylko nalepki (chyba czarne, nie mogę teraz sprawdzić) chyba z jakimiś numerami seryjnymi, ale nic o Version, a bardzo chętnie bym to sprawdził.


Co do zakupu, to dokonany już został tego samego dnia, którego zadałem pytanie, ponieważ dzwoniąc pod różnych sklepach trafiłem na bardzo dobrą promocję w Media Markcie. Nie dość, że telewizor był tam (model 530) za 1880, co samo w sobie było najlepszą ceną, jaką znalazłem w sklepach stacjonarnych (a i uwzględniając przesyłkę, niewiele mniej zapłaciłbym bym zamawiając przez internet, gdzie ceny zaczynają się od 1800 + przesyłka przynajmniej kilkadziesiąt złotych), to jeszcze do końca tego dnia obowiązywała promocja, gdzie za każde wydane 100 złotych otrzymywało się kupon w wysokości 10 do wydania w sklepie. Kupiłem telewizor + kabel (też przeceniony z 50 na 30) HDMI i razem dostałem 190 zł do wydania. Można więc powiedzieć, że telewizor kosztował 1700, co uważam za naprawdę dobrą cenę. Na podjęcie decyzji miałem właściwie kilkanaście minut (kiedy dzwoniłem, było jeszcze 1,5 godziny do zamknięcia, a musiałem tam dojechać), więc nie wahałem się już długo.

Jeszcze na miejscu w sklepie porównałem po raz trzeci wyświetlanie zdjęć na modeli 530 i 550 i znowu była ta sama różnica - obraz na 530 wyglądał lepiej, wyraźnie lepiej (i potwierdziły to kolejne osoby). Kupiłem więc dłużej się nie zastanawiając.

Telewizor przez weekend przetestowałem i sprawuje się bardzo dobrze. Chętnie jednak sprawdziłbym tę matrycę. Gdybyś mógł podać szczegóły, gdzie tego szukać, będę wdzięczny.
 

elmoone

New member
Naklejka z kodem modelu, numerem seryjnym i wersją matrycy powinna być z prawej strony i wygląda tak:



Jeżeli nie masz takiej naklejki (w niektórych egzemplarzach tak jest) możesz sprawdzić rodzaj matrycy wchodząc do Menu Serwisowego, ale ostrzegam wejście do Menu Serwisowego powoduje powrót do ustawień fabrycznych.

Aby wejść do Menu Serwisowego należy wcisnąć na pilocie (przy wyłączonym telewizorze) odpowiednio:

POWER -> INFO -> MENU -> MUTE -> POWER

Gdy telewizor się włączy powinieneś zobaczyć takie menu (w twoim przypadku powinno być "Model : LE40C530"):



Swoją uwagę powinieneś zwrócić na linijkę "Type :" i tak na przykładzie mojego telewizora przedstawię ci jak należy czytać tę linijkę:

Type: 40L6AF0C

40 - Przekątna w calach
L - Producent Matrycy [A: Samsung, D: CMO, I: CPT, L: AUO, P: ChiLin, Q: IPS alpha]
6 - Częstotliwość Odświeżania [1: 100/120Hz, 2: 200/240Hz, 6: 50/60Hz]
A - Typ Panelu [A: AntiGlare, T: TN, U: Ultra Clear]
F - Rozdzielczość (F: Full HD, H: HD Ready, U: UD)
0 - Numer Panelu (pierwszy: 0, drugi: 1, itd.)
C - Typ Podświetlania [C: CCFL, E: Edge LED, L: LED]

P.S.: Jeśli dostałeś się już do Menu Serwisowego to nie radzę się nim bawić (no chyba, że się na tym znasz) ponieważ nie dość, że możesz uszkodzić telewizor to jeszcze możesz stracić gwarancję.

P.S.2: Jeśli zapłaciłeś za model le40c530 1700 zł to dokonałeś dobrego wyboru, ponieważ obydwa modele różnią się tylko dodatkami (brak AllShare, zmniejszoną o jeden liczbą portów USB i HDMI) oraz wyglądem, a ceny modelu le40c550 zaczynają się od jakiś 1900 zł i dochodzą do prawie 2500 zł.

P.S.3: Ja kupiłem mój le40c550 w sklepie NEO24.PL za 1911 zł (plus 10 zł za dostarczenie towaru do punku odbioru), a do tego w promocji dostałem uchwyt SAMSUNG WMN1000B za 1 zł, więc także się długo nie zastanawiałem nad wyborem. O dziwo w sklepie NEO24.PL model le40c530 był/jest droższy od le40c550 i nie był objęty promocją, a jeszcze zabawniejsze jest to, że model le37c550 też był/jest droższy (do tej pory nie mogę zrozumieć jak to jest możliwe) i nie był objęty promocją.
 

andrew9

New member
Dzięki za obszerną odpowiedź :)

Naklejka z kodem modelu, numerem seryjnym i wersją matrycy powinna być z prawej strony i wygląda tak:


Jutro jeszcze poszukam (telewizor nie stoi u mnie), ale prawie na pewno nigdzie takiej nalepki nie było. Będę w takim razie musiał zaryzykować z tym menu serwisowym (no może nie musiał, ale interesuje mnie to).


Jeżeli nie masz takiej naklejki (w niektórych egzemplarzach tak jest) możesz sprawdzić rodzaj matrycy wchodząc do Menu Serwisowego, ale ostrzegam wejście do Menu Serwisowego powoduje powrót do ustawień fabrycznych.

Aby wejść do Menu Serwisowego należy wcisnąć na pilocie (przy wyłączonym telewizorze) odpowiednio:

POWER -> INFO -> MENU -> MUTE -> POWER

Spróbuję jutro póki jeszcze za wiele ustawień nie jest zrobionych. Przy okazji - ustawienia fabryczne to tylko dźwięk i obraz, czy także zaprogramowane kanały i ich kolejność? Czy po prostu wszystko..?


P.S.: Jeśli dostałeś się już do Menu Serwisowego to nie radzę się nim bawić (no chyba, że się na tym znasz) ponieważ nie dość, że możesz uszkodzić telewizor to jeszcze możesz stracić gwarancję.

Nie zamierzam. Może rzucę okiem z ciekawości, ale nie mam potrzeby i ochoty na taką zabawę i niepotrzebne ryzyko.


P.S.2: Jeśli zapłaciłeś za model le40c530 1700 zł to dokonałeś dobrego wyboru, ponieważ obydwa modele różnią się tylko dodatkami (brak AllShare, zmniejszoną o jeden liczbą portów USB i HDMI) oraz wyglądem, a ceny modelu le40c550 zaczynają się od jakiś 1900 zł i dochodzą do prawie 2500 zł.

P.S.3: Ja kupiłem mój le40c550 w sklepie NEO24.PL za 1911 zł (plus 10 zł za dostarczenie towaru do punku odbioru), a do tego w promocji dostałem uchwyt SAMSUNG WMN1000B za 1 zł, więc także się długo nie zastanawiałem nad wyborem. O dziwo w sklepie NEO24.PL model le40c530 był/jest droższy od le40c550 i nie był objęty promocją, a jeszcze zabawniejsze jest to, że model le37c550 też był/jest droższy (do tej pory nie mogę zrozumieć jak to jest możliwe) i nie był objęty promocją.
[/quote]

Też miałem zamawiać w NEO24 i nawet miałem już to zamówienie przygotowane (le40c550 za 1884 zł plus ta sama promocja z uchwytem ściennym), ale ponieważ zależało mi, żeby telewizor mieć jak najszybciej (najlepiej w weekend), bo chciałem go jeszcze z kimś przetestować, kto potem wyjeżdżał), a w NEO mogli mi go sprowadzić dopiero na wtorek i dodatkowo pojawiła się ta kwestia z jakością obrazu (przynajmniej na zdjęciach) i przewagą w mojej ocenie (i nie tylko) modelu niższego, to kiedy trafiłem jeszcze na taką promocję nie zastanawiałem się długo (zresztą nie mogłem ;) ).

Uważam, że generalnie zakup był dobry. Jeszcze zobaczę, jak będzie po podłączeniu kablówki cyfrowej (UPC).
 

takitamsobie

New member
Witam serdecznie,

Mam zamiar zakupić właśnie LE40C530. Czy mogę prosić o opinie osoby, które posiadają ten model?

Ma być podpięty do laptopa (gry) i oglądania filmów (dvd).

Czy to dobry wybór.


pozdrawiam
 

andrew9

New member
Witam serdecznie,

Mam zamiar zakupić właśnie LE40C530. Czy mogę prosić o opinie osoby, które posiadają ten model?

Ma być podpięty do laptopa (gry) i oglądania filmów (dvd).

Czy to dobry wybór.


pozdrawiam

Nie pisałem chyba o tym wcześniej, ale w ramach testów podłączyłem go pod komputer i uruchomiłem Crysis'a w FullHD. Efekt.. powiedzmy, że niezły :)

Nagrałem filmik, co prawda w niższej rozdzielczości (aparat), ale mogę gdzieś wrzucić.


Co do ogólnych wrażeń, to przejrzyj moje ostatnie posty, trochę o nim pisałem. Ewentualnie jeśli interesuje cię coś konkretnego, to pytaj.
 

andrew9

New member
Obiecałem kilka słów na temat tego telewizora, więc oto one. W sumie trochę już pisałem w swoich poprzednich postach, więc do nich odsyłam, ale jeszcze żeby podsumować.

Telewizor wybierałem głównie do odbioru kanałów telewizyjnych, na początku (ale krótko) na zwykłym sygnale analogowym, w bliskiej perspektywie także cyfrowej telewizji naziemnej, a z czasem mam nadzieję także kanałów w wyższej rozdzielczości. Na początku polecono mi plazmy HD Ready (na rynku są właściwie trzy modele 42'' - Panasonic'a (niestety bez odczytu filmów z kart pamięci), Samsunga oraz LG. Długo się im przyglądałem i je testowałem i generalnie byłem już zdecydowany na LG (ze względu na jakość obrazu i dźwięku - trochę gorsze niż w Panasonicu, ale lepsze - przynajmniej w mojej ocenie - niż w Samsungu. Do tego bardzo sprawny odczyt filmów z pendrive'a i bardzo ładne wyświetlanie zdjęć przekonały mnie do tego modelu), jednak ostatecznie okazało się, że telewizor będzie za duży i trzeba poszukać czegoś mniejszego.

Tu z konieczności uwaga została już skierowana w stronę telewizorów LCD, jako, że plazmę 37 calową ma tylko Panasonic, który jednak nie odczytuje tych filmów (funkcja, z której nie chciałem rezygnować). Rozejrzałem się więc, co jest dostępne, ale okazało się, że w przedziale do 2 - 2,5 tys. (bliżej tej niższej granicy) nie ma dużego wyboru. Oczywiście telewizorów jest sporo, ale jak się przyjrzy dokładniej, to okazuje się, że 37 i 40 calowych już mniej (sporo 32'', które jednak są małe i większych od 40, których nie brałem pod uwagę), do tego większość nie odtwarza filmów z pamięci zewnętrznej, a jak już odtwarza, to ma z tym duże problemy (Sony). Na dobrą sprawę w większości sklepów dostępny był jeden model LG, ale droższy (ponad 2,5 tys. - były i tańsze z serii, w sumie całkiem niezłe, ale bez odczytu filmów), kilka Samsungów (z tej samej serii, w dwóch rozmiarach) oraz Sony. Jednak te ostatnie miały tak duże problemy z odczytem filmów (na około 10 próbek, które miałem nagrane na pendrivie, z których LG odczytywał wszystkie, a Samsung wszystkie oprócz rozszerzenia MOV, Sony odczytał.. jeden...), że nie brałem ich pod uwagę.

Wybór ograniczony został więc do Samsunga. Tu najpierw patrzyłem na modele 37 calowe, jednak ostatecznie padło na 40. Było też kilka modeli: 530, 550, 630 i 650, jednak te dwa ostatnie już droższe, a dla mnie nie oferowały funkcji, które byłyby istotne. Stąd wybór między 530 a 550. Miał być ten drugi, jednak ostatecznie po bezpośrednim porównaniu ostrości obrazu (wyświetlanie zdjęć), o czym pisałem niżej, wybór padł na LE40C530.


Krótko o wrażeniach:

+ bardzo dobra jakość obrazu w wysokiej rozdzielczości - nie tylko w Full HD, ale także HD Ready i podobnych

+ zupełnie znośna jakość obrazu przy sygnale z satelity, oraz bardzo przyjemna przy odczycie filmów w mniejszej rozdzielczości z pendrive'a (divx). DVD nie sprawdzałem, ale zaryzykowałbym, że jakość będzie pomiędzy tymi, a HD, więc na pewno przynajmniej poprawna

+ jako plus, choć tu może nie jest rewelacyjnie, ale znośnie - plus jako dla telewizora LCD na pewno - wygląd sygnału ze zwykłego kabla antenowego. Jest zupełnie poprawnie, ale te 3 metry przynajmniej (no, może 2,5) trzeba liczyć, żeby obraz nie raził. Jednak jak na LCD, a nie plazmę zdecydowanie nie jest źle


+ plus dla dźwięku, jednak przede wszystkim za jego czystość i szczegółowość. Pod tym względem jest naprawdę przyjemny dla ucha, lecz jednocześnie wyraźnie brakuje mu niższych dźwięków. Można je podkręcić i jest lepiej, jednak dalej nie idealnie. Plazma LG, a zwłaszca Panasonica, prezentowała się pod tym względem lepiej. Do odbioru zwykłych kanałów telewizyjnych wystarcza to w zupełności (a i przy słuchaniu muzyki jest nieźle - o dziwo brak tonów niskich tak nie razi, a jednak szczegółowość dźwięku jest zauważalna i bardzo przyjemna), jednak do dynamicznych filmów z Blu-ray'a czy DVD może być niewystarczająco

+ obsługa - tu nie miałem może faworyta w porównaniu LG - Samsung (na pewno ten drugi ma przyjemniejszego pilota), w każdym razie trudno mi coś zarzuić Samsungowi. Funkcje są przemyślane i intuicyjne, telewizor działa szybko i generalnie jest łatwy w obsłudze. Dodatkowo praktycznie wszystko zrobić można za pomocą przycisków na samym telewizorze, co nie jest może niezbędne, ale na pewno czasami przydatne, a nie jest regułą wśród innych producentów

+ świetnie działająca funkcja odczytu danych z pamięci zewnętrznej - zdjęcia wyglądają rewelacyjnie, filmy z wysokiej rozdzielczości doskonale (także nie full HD), napisy i divxy odczytywane są zupełnie poprawnie. Są także funkcje dodatkowe, jak np. pokaz slajdów z muzyką i inne, które również bardzo sprawnie działają. To bardzo duży plus dla tego modelu


Trochę wad:

- trochę powolne przełączanie kanałów. Z tym, że oglądając inne telewizory nie widziałem tu chyba, żeby gdzie indziej było lepiej. Na pewno nie jest źle, jednak dla mnie mogłoby to trwać krócej. Najlepiej sprawdzić samemu

- nie wiem, czy da się to zmienić (na razie nie znalazłem takiej możliwości), ale nie podoba mi się też bezpośredni wybór kanałów - np. nr 1, czy 2. Po przyciśnięciu trzeba czekać sekundę czy dwie, aż telewizor zaakceptuje, że jest to kanał o pojedynczym numerze. Domyślnie pojawia się miejsce na numer czterocyfrowy i nie ma takiego przełączania, jak to zwykle było w telewizorach kineskopowych, gdzie od razu po przyciśnięciu np. 1 następowało przełączanie kanałów, a przy numerach większych od 9 trzeba było najpierw wcisnąć przycisk wskazujący na wybór wielocyfrowego kanału. Tu jest odwrotnie i nie podoba mi się to, bo najczęściej i tak używa się kanałów początkowych, a prze to nie są wczytywane od razu tylko trzeba czekać te dodatkowe chwile. Mam nadzieję, że mimo wszystko da się to zmienić

- pewne problemy z ustawianiem proporcji obrazu. Generalnie trudno tu narzekać, bo są praktycznie wszystkie możliwe ustawienia (4:3, 16:9, auto, dopasowanie do całości, własne dopasowanie z możliwością rozszerzenie i zwężenia oraz przesuwania w pionie i kilka innych), jednak plazma Panasonica działała tu trochę lepiej. Nie wiem, jak to robiła, ale dostosowywała się praktycznie do każdego kanału i robiła to bardzo dobrze (bez czarnych pasów, ani zniekształceń). Z kolei LG radził sobie fatalnie właściwie nie potrafił nic zrobić automatycznie. Samsung jest po środku, nie jest idealnie, ale da się optymalne ustawienia zwykle znaleźć (inna sprawa, że nie bardzo dla wszystkich kanałów te same, a nie można chyba zapamiętywać oddzielnych dla każdego z osobna - tylko dla różnego źródła jako całości)

- czasami dość długie wczytywanie zdjęć z usb - zarówno miniaturek, jak i całych, ale generalnie nie jest to dużym problemem

- sporadyczne zacięcia (widziałem w sklepie, w domu się jeszcze nie zdarzyło) przy odczytywaniu z pendrive'a filmów w najwyższej rozdzielczości

- brak synchronizacji podczas odtwarzania filmów z napisami. Nie testowałem tu jeszcze dokładnie, ale na pewno zdarza się to podczas przewijania. Nie wiem, czy przy zwykłym odtwarzaniu również, ale chyba czytałem, że problem nie występuje po przekonwertowaniu napisów do formatu rst. Nie sprawdzałem jeszcze


Nie pamiętam, czy jeszcze coś zaobserwowałem. To takie kilka wrażeń i uwag, o których teraz pamiętam.


Wspominałem także, że podłączyłem telewizor do komputera. Efekt był na początku dziwny, bo po pierwsze obraz, pomimo wyboru rozdzielczości telewizora nie zajmował całego ekranu (była mała ramka po bokach), a po drugie był trochę szarpany i na pewno nie idealny. Podobny efekt był w grach i podczas odtwarza filmów z Blu-ray (nie ripów, tylko pełnych filmów z płyt). Lepiej było przy rozdzielczości 1650 i tu już zajmował cały ekran. Dopiero później, bo przełączeniu ustawienia obrazu z natural albo standard na "Film" nastąpiła ogromna poprawa. Zwłaszcza Crysis, który wcześniej wręcz trochę męczył, teraz zaczął wyglądać po prostu rewelacyjnie. Poniżej link do dwóch przykładowych filmów, jednak w sumie niewiele na nich widać, bo raz, że aparat nagrywa w 640*480, a dwa, że kompresja na YouTube jest widoczna. Ale efekt naprawdę był rewelacyjny i pomimo niewielkiej odeglości od ekranu (mniej niż metr, potem trochę więcej) spokojnie można było tak grać. Oczywiście nie polecam, bo szkoda oczu, ale na pewno z większej rozdzielczości spokojnie można telewizora używać jako monitora. Podejrzewam, że wtedy można też używać pozostałych trybów obrazu, które z bliska są męczące.

YouTube - ‪Film 1‬‎

YouTube - ‪Film 2‬‎


Filmy na Blu-Ray również po tej zmianie wyglądały świetnie.



I to chyba tyle jeśli chodzi o różne wrażenia z użytkowania. Telewizor generalnie mogę polecić. Nie ręczę, że na rynku nie dostanie się nic lepszego, czy też lepiej dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Ja zdecydowałem się szybko ze względu na promocję, na którą trafiłem, jednak nie mam powodu, żeby żałować decyzji. Telewizor sprawuje się dobrze, przy podłączeniu do lepszej jakości sygnału bardzo dobrze. Są pewne minusy związane z obsługą, ale być może niektóre da się jeszcze wyeliminować. Poza tym trudno mi wskazać na jakieś wyraźne wady, które mogłyby wpłynąć na rezygnację z zakupu. Jest to dobrej jakości sprzęt za dobrą cenę. Generalnie polecam.
 

takitamsobie

New member
Dzięki za recenzję :) Ja cały czas się waham, najpierw chciałem kupić LG 37 cali LH3000, teraz myślę o Samsungu LE 40C530. Dzisiaj jednak zaczął mi chodzić po głowie :) Samsung LE650 40 cali. I mam pytanie. Czy jako użytkownik odczuję zauważalną różnicę pomiędzy C530 a C650? Telewizor zamierzam używać tylko do odtwarzania DVD/blue ray i do podłączenia laptopa przez HDMI. Czy ten C650 jest naprawdę tak dobrym telewizorem (dobrym - wartym 600 zł więcej niż C530)? Czy może do takich zastosowań starczy w zupełności C530?


Mam dylemat i chciałbym prosić o pomoc w wyborze.


pozdrawiam najserdeczniej! :)
 

andrew9

New member
Dzięki za recenzję :) Ja cały czas się waham, najpierw chciałem kupić LG 37 cali LH3000, teraz myślę o Samsungu LE 40C530. Dzisiaj jednak zaczął mi chodzić po głowie :) Samsung LE650 40 cali. I mam pytanie. Czy jako użytkownik odczuję zauważalną różnicę pomiędzy C530 a C650? Telewizor zamierzam używać tylko do odtwarzania DVD/blue ray i do podłączenia laptopa przez HDMI. Czy ten C650 jest naprawdę tak dobrym telewizorem (dobrym - wartym 600 zł więcej niż C530)? Czy może do takich zastosowań starczy w zupełności C530?


Mam dylemat i chciałbym prosić o pomoc w wyborze.


pozdrawiam najserdeczniej! :)

No cóż. Nie odpowiem ci na pytanie, czy warto, żebyś dopłacił, natomiast wiem, że w moim przypadku raczej nie miałoby to sensu. Różnice między C530/550 a 650, to przede wszystkim 100Hz i kilka dodatkowych wejść (np. chyba drugie USB (chyba, bo w jednym sklepie mówili mi, że to serwisowe - jeżeli byłoby jednak drugie, to umożliwiłoby to podłączenie dysku zewnętrznego. Jednak w dobie kilkudziesięciogigowych pendrive'ów nie wydaje mi się to takie ważne). Ma on również możliwość podłączenia do sieci, natomiast nie wiem, czy także do internetu (w sensie samodzielnego odtwarzania np. filmów z YouTube).

I po kolei:

- efekt 100Hz jest ciekawy, ale.. mnie np. trochę denerwujący. Ruch faktycznie jest znacznie płynniejszy, ale dla mnie staje się wtedy nienaturalny. To pewnie kwestia przyzwyczajenia, ale z kolei 50Hz mnie nie razi, więc nie wiem, czy warto by było dopłacać. Może większe znaczenie ma to w grach, trudno powiedzieć (proponuję ewentualnie nagrać filmik z jakiejś bardziej dynamicznej, wrzucić na pendrive'a i sprawdzić w sklepie)

- podłączenie do sieci - przy odczycie z pendrive'a mi to potrzebne by zupełnie nie było. Niemniej może się czasami przydać (przesyłanie np. filmu bezpośrednio z komputera). Do własnej oceny

- dodatkowe wejścia - dla mnie zbędne, ale znowu - dla kogoś może to mieć znaczenie.


Jakość obrazu (poza 100Hz) z tego, co wiem, jest porównywalna.



Ja raczej bym do 650 nie dopłacił, przynajmniej nie 600 złotych. Gdybym miał trochę więcej pieniądzy, a różnica była mniejsza to może. Ale raczej nie tylko dlatego, że jest to model 'lepszy', tylko jeśli konkretne jego dodatki miałyby dla mnie wymierne znaczenie. Ale nie zniechęcam (ani nie zachęcam) ;)
 

takitamsobie

New member
Dzięki za odpowiedź.

Naprawdę przydało by się mi zdanie kogoś, kto podpinał TV 60 i 100 Hz do laptopa i czy jest taka widoczna różnica z tym związana.


Chyba że model C650 jest rzeczywiście bardziej przyszłościowy i warto na niego postawić.


Ja mam straszny mętlik związany z wyborem LCD 40 calowego do max 2500 :-?.

A może jest jakaś inna marka w tej cenie godna polecenia?

Wdzięczny jestem za każdą sugestię.


pozdrawiam
 

elmoone

New member
Naprawdę przydało by się mi zdanie kogoś, kto podpinał TV 60 i 100 Hz do laptopa i czy jest taka widoczna różnica z tym związana.

Różnica między 50/60 Hz i 100/120 Hz polega na tym, że w modelach 100/120 Hz przy bardzo dynamicznych scenach jest częściowo redukowane smużenie, przez odpowiednie zwiększenie ilości ramek. W praktyce pomaga to głównie przy materiałach o niskiej jakości, przy materiałach o wysokiej jakości (HQ, HD i Full HD) smużenie w modelach 50/60 Hz jest praktycznie niezauważalne.

Chyba że model C650 jest rzeczywiście bardziej przyszłościowy i warto na niego postawić.

Jeśli chodzi o różnice modelów C550 (taki posiadam) i C650 to sprowadzają się one głównie do dwóch rzeczy. Model C650 posiada:

www.samsung.com/pl/ napisał:
100 Hz Motion Plus

LE46C630K1W_feature04.jpg

Technologia Auto Motion Plus 100 Hz umożliwia bardziej płynne odtwarzanie szybkich animacji i efektów specjalnych w filmach. Analizując i zwiększając liczbę ramek funkcja Auto Motion Plus 100 Hz stanowi gwarancję, że nic się nie rozmaże. Zamiast tego efekty specjalne są bardziej błyskotliwe, animacje bardziej płynne, a transmisje sportowe bardziej wyraźne. A widzowie wprost nie mogą się oderwać od ekranu.

www.samsung.com/pl/ napisał:
Internet@TV

Nowa platforma Internet@TV umożliwia widzom dostęp do całej gamy różnorodnej rozrywki, m. in. filmów wideo, muzyki, portali społecznościowych, wiadomości i gier. Dzięki funkcji Internet@TV dostępnej w telewizorach marki Samsung możesz zaoferować coś wyjątkowego dla każdego członka rodziny. Po prostu podłącz nowy telewizor Samsung do Internetu za pomocą kabla Ethernet lub włóż bezprzewodową kartę, aby uzyskać dostęp do atrakcyjnych serwisów, takich jak LOVEFiLM, BBC iPlayer, Twitter, YouTube i wiele innych.

Do tego dochodzi jeszcze lekka zmiana wyglądu, parę szczegółów i to by było na tyle.

P.S.: Jeśli chodzi o różnice między modelami C530 i C550:

P.S.2: Jeśli zapłaciłeś za model le40c530 1700 zł to dokonałeś dobrego wyboru, ponieważ obydwa modele różnią się tylko dodatkami (brak AllShare, zmniejszoną o jeden liczbą portów USB i HDMI) oraz wyglądem, a ceny modelu le40c550 zaczynają się od jakiś 1900 zł i dochodzą do prawie 2500 zł.
 
Ostatnia edycja:

andrew9

New member
Jeszcze wrócę do tej instrukcji sprzed kilku dni.

Jeżeli nie masz takiej naklejki (w niektórych egzemplarzach tak jest) możesz sprawdzić rodzaj matrycy wchodząc do Menu Serwisowego, ale ostrzegam wejście do Menu Serwisowego powoduje powrót do ustawień fabrycznych.

Aby wejść do Menu Serwisowego należy wcisnąć na pilocie (przy wyłączonym telewizorze) odpowiednio:

POWER -> INFO -> MENU -> MUTE -> POWER

Sprawdziłem z ciekawości, żeby zobaczyć, jak to wygląda i jaka jest ta matryca.




Gdy telewizor się włączy powinieneś zobaczyć takie menu (w twoim przypadku powinno być "Model : LE40C530"):



Swoją uwagę powinieneś zwrócić na linijkę "Type :" i tak na przykładzie mojego telewizora przedstawię ci jak należy czytać tę linijkę:

Type: 40L6AF0C

40 - Przekątna w calach
L - Producent Matrycy [A: Samsung, D: CMO, I: CPT, L: AUO, P: ChiLin, Q: IPS alpha]
6 - Częstotliwość Odświeżania [1: 100/120Hz, 2: 200/240Hz, 6: 50/60Hz]
A - Typ Panelu [A: AntiGlare, T: TN, U: Ultra Clear]
F - Rozdzielczość (F: Full HD, H: HD Ready, U: UD)
0 - Numer Panelu (pierwszy: 0, drugi: 1, itd.)
C - Typ Podświetlania [C: CCFL, E: Edge LED, L: LED]

U mnie jest:

40A6AF0C

Czyli wynikałoby, że faktycznie matryca Samsunga.

Data produkcji z tego, co zrozumiałem 2010-05-24, kupiony 7/31/2010 i to mnie ciekawi, na jakiej podstawie ten parametr jest podany - pierwsze uruchomienie..?

Trochę jeszcze innych rzeczy było podanych, ale nic mi już nie mówiły. Najbardziej interesowała mnie ta matryca.


P.S.: Jeśli dostałeś się już do Menu Serwisowego to nie radzę się nim bawić (no chyba, że się na tym znasz) ponieważ nie dość, że możesz uszkodzić telewizor to jeszcze możesz stracić gwarancję.

Trochę mnie kusiło, żeby sprawdzić np. ustawienia, ale wolałem nie ryzykować na w sumie nie swoim telewizorze, więc już to zostawiłem. Miałem zresztą nadzieję, że jak wyjdę bez niczego, to ustawienia jednak zostaną zachowane, ale niestety nie - wszystko faktycznie się zresetowało. W sumie niewielki problem, bo dużo nie było, jedynie szkoda, że nie sprawdziłem wcześniej proporcji ekranu, jakie ustawiłem (to ręczne ustawianie), bo długo je dopasowywałem. Ale też okazało się, że to już nie problem ze względu na zmianę sygnału (o tym zaraz).



P.S.2: Jeśli zapłaciłeś za model le40c530 1700 zł to dokonałeś dobrego wyboru, ponieważ obydwa modele różnią się tylko dodatkami (brak AllShare, zmniejszoną o jeden liczbą portów USB i HDMI) oraz wyglądem, a ceny modelu le40c550 zaczynają się od jakiś 1900 zł i dochodzą do prawie 2500 zł.

Wczoraj utwierdziłem się w przekonaniu, że był to dobry wybór. Przyszli w końcu pracownicy UPC, żeby podłączyć cyfrową kablówkę i przy okazji pakiet kilkunastu kanałów HD. Efekt przyznam, że przerósł moje oczekiwania. Tzn. w przypadku kanałów w wysokiej rozdzielczości spodziewałem się (może trochę niepewnie) bardzo dobrej jakości i tu nie zostałem rozczarowany (jest naprawdę dobrze, nie w 100%, bo zdarzają się jakieś gorsze fragmenty, ale ogólnie wygląda to świetnie). Natomiast bardzo pozytywnie zaskoczył mnie wygląd 'zwykłych' kanałów. Szczerze mówiąc nie oczekiwałem wyraźniej zmiany jakości, a jeśli już jakąś to niewielką, zauważalną może z 2-3 metrów, ale nie z bliskiej odległości. A różnica okazała się kolosalna.

Nie miałem jeszcze możliwości bardzo dokładnego sprawdzenia wszystkiego, ale po takim pobieżnym przejrzeniu kanałów, tylko chyba Puls czy jakiś inny polski wyglądał kiepsko, natomiast wszystkie inne zaczęły wyglądać po prostu bardzo dobrze, również z bliskiej odległości (~1 m). Zniknęły wszystkie rozmazania, niewyraźne fragmenty i podobne rzeczy, które są bolączką sygnału SD na płaskich telewizorach. Nawet jakiś stary polski film, który akurat leciał na jedynce, wyglądał znacznie, znacznie lepiej. Naprawdę efekt jest bardzo dobry.

Pozytywnie zaskoczyły mnie również kanały HD polskich kanałów - jedynki, polsatu i TVN. Polsat nie wiem czemu, w HD nadawał w formacie 4:3, więc tu różnica była mniejsza, ale już TVN był w pełnej panoramie i w dużej rozdzielczości wyglądał dużo lepiej, natomiast jak na TVP HD zaczęła się chyba szansa na sukces, nie wiem, czy w Full HD, ale w idealnej jakości i ostrości (akurat ta taka trochę szklana sceneria uwypuklała wszelkie ostrości), to aż przyjemnie się na to patrzyło. Szczerze mówiąc nie sądziłem, że już w polskiej telewizji nadawany jest sygnał w takiej jakości.


Tak więc jeszcze w ramach uzupełnienia podsumowania - jeśli ktoś ma lub planuje mieć sygnał cyfrowy (przynajmniej w UPC, nie wiem, jak w innych, ale nie podejrzewam, żeby było gorzej) to może spokojnie myśleć o zakupie tego typu telewizora. Naprawdę nie jest już tak źle, jak jeszcze ze 2 lata temu i sygnał nawet kanałów, które nie nadają jeszcze w HD, wygląda już zupełnie dobrze (a czasami bardzo dobrze).
 

scarman20

New member
- sporadyczne zacięcia (widziałem w sklepie, w domu się jeszcze nie zdarzyło) przy odczytywaniu z pendrive'a filmów w najwyższej rozdzielczości

To akurat nie jest wina telewizora tylko predkosci odczytu danych z pendrive. Nalezy zwrocic uwage ze pendrive musi byc dostatecznie szybki aby nadążył odtwarzać film w rozdzielczosci FULL HD. Z przenosnym dyskiem twardym lub dostatecznie szybkim pendrivem nie bedzie takich problemów.

Od dwoch dni jestem posiadaczem modelu LE40C530 i jestem bardzo zadowolony. Zdumiewająca jakosc obrazu po podlaczeniu do laptopa poprzez VGA. Niestety nie mam w laptopie HDMI wiec dzwiek musze poprowadzic zwykłym kabelkiem jack->jack.

Jakosc obrazu 5+. Zwykly divx z pendrive z odleglosci 2,5m wyglada bardzo przyjemnie. Jednak aby telewizor rozwinal swoje skrzydla nalezalo by go podlaczyc do odtwarzacza Blue-Ray badz przynajmniej do telewizji satelitarnej HD. Ja osobiscie narazie puszczam filmy z komputera w formacie mkv ale w niedalekiej przyszlosci planuję zakup konsoli PS3. (miedzy innymi dla odtwarzacza Blue-Ray)

Tak jak juz kolega wczesniej pisał bardzo przyjemna dynamika dzwieku, nie spodziewalem sie tego po wbudowanych glosnikach w telewizorze. Do wieczornego ogladania filmow zdecydowanie wystarczy.

Wszystkim szukajacym telewizora Full HD sredniej klasy z zbudowanym USB gorąco polecam ten model bo za te pieniadze raczej nic lepszego sie nie znajdzie...
 

andrew9

New member
To akurat nie jest wina telewizora tylko predkosci odczytu danych z pendrive. Nalezy zwrocic uwage ze pendrive musi byc dostatecznie szybki aby nadążył odtwarzać film w rozdzielczosci FULL HD. Z przenosnym dyskiem twardym lub dostatecznie szybkim pendrivem nie bedzie takich problemów.

Tak, domyślam się, że to nie problem z telewizorem w sensie możliwości wyświetlania takiego obrazu, tylko odczytu danych z pendrive'a. Ten jednak jest jednym z szybszych na rynku, więc ograniczenie z jego strony nie wchodzi w grę (zresztą jak wspominałem na LG nie było takiego problemu). Jednak jak napisałem, występowało to na tyle sporadycznie, że nie stanowiło większego problemu.

Od dwoch dni jestem posiadaczem modelu LE40C530 i jestem bardzo zadowolony. Zdumiewająca jakosc obrazu po podlaczeniu do laptopa poprzez VGA. Niestety nie mam w laptopie HDMI wiec dzwiek musze poprowadzic zwykłym kabelkiem jack->jack.

Jak pisałem, poprowadziłem sygnał z karty graficznej w komputerze (kabel HDMI) i obraz był bardzo przyjemny (choć z bliskiej odległości trochę raził - dopiero po włączeniu trybu Movie było lepiej). Z laptopa pewnie byłoby tak samo dobrze.


Jakosc obrazu 5+. Zwykly divx z pendrive z odleglosci 2,5m wyglada bardzo przyjemnie. Jednak aby telewizor rozwinal swoje skrzydla nalezalo by go podlaczyc do odtwarzacza Blue-Ray badz przynajmniej do telewizji satelitarnej HD. Ja osobiscie narazie puszczam filmy z komputera w formacie mkv ale w niedalekiej przyszlosci planuję zakup konsoli PS3. (miedzy innymi dla odtwarzacza Blue-Ray)

Proponuję sprawdzić także ripy z Blu'ray (zajmujące po 1,5 - 2GB). Nie jest to pełny Blu-ray (te też sprawdzałem na komputerze), ale jakość jest bardzo, bardzo dobra.


Wszystkim szukajacym telewizora Full HD sredniej klasy z zbudowanym USB gorąco polecam ten model bo za te pieniadze raczej nic lepszego sie nie znajdzie...

Ja również mogę jeszcze raz polecić. Po kilku kolejnych testach uważam, że był to bardzo udany zakup.
 

aronn

New member
Witam!

Zdecydowałem sie na le40c530 po waszych recenzjach, teraz chciałbym zapytać jeśli telewizor będzie na stałe podpięty do komputera (nie jako monitor) po dość długim kablu HDMI czy bezproblemowo będzie odczytywał filmy FULL HD odtwarzane z komputera? Czy może polecicie mi jakieś lepsze rozwiązanie?
Telewizji mało bede oglądał więc chodzi mi głównie o filmy i seriale włączane przez PC.
 

scarman20

New member
Proponuję sprawdzić także ripy z Blu'ray (zajmujące po 1,5 - 2GB). Nie jest to pełny Blu-ray (te też sprawdzałem na komputerze), ale jakość jest bardzo, bardzo dobra.

dzieki sprawdze:) bo w sumie nawet ciekawy bylem czy warto sciagac te ripy ale skoro mowisz ze tez jest git to wyprobuje. ale wczoraj ogladalem starcie tytanow w 1080p + glosniki z wieży i efekt był niesamowity... co prawda film zajmuje ok 10GB ale na prawde warto było sciagac.


Witam!
Zdecydowałem sie na le40c530 po waszych recenzjach, teraz chciałbym zapytać jeśli telewizor będzie na stałe podpięty do komputera (nie jako monitor) po dość długim kablu HDMI czy bezproblemowo będzie odczytywał filmy FULL HD odtwarzane z komputera? Czy może polecicie mi jakieś lepsze rozwiązanie?
Telewizji mało bede oglądał więc chodzi mi głównie o filmy i seriale włączane przez PC.

Zalezy jak dlugi ma byc to kabel? 3m? 5m? 10m? Fakt faktem aby obraz nie tracil na jakosci wymagany jest kabel HDMI dobrej jakosci. 10 metrowy kabel dobrej jakosci to wydatek rzędu ponad 1000zł. Napisz ile metrów potrzebujesz to pomoge coś wybrać
 

aronn

New member
Około 4 metry max 4,5, jeszcze nie wiem jak dokładnie poleci ale myślę ze uda mi się zmieścić w tylu metrach.

Chciałem jeszcze się zapytać: gdzie kupić? Chce kupić na raty razem z kinem domowym ale tam gdzie jest tv i kino tanie jest wysokie oprocentowanie a tam gdzie droższe tam 0%.
W Auchanie jest ten telewizor teraz za 1980zł jeśli oddam jakiś stary no i raty 0% ale nie wiem czy jakiegoś haczyka nie będzie.
 
Ostatnia edycja:

andrew9

New member
dzieki sprawdze:) bo w sumie nawet ciekawy bylem czy warto sciagac te ripy ale skoro mowisz ze tez jest git to wyprobuje. ale wczoraj ogladalem starcie tytanow w 1080p + glosniki z wieży i efekt był niesamowity... co prawda film zajmuje ok 10GB ale na prawde warto było sciagac.

Myślę, że będziesz bardzo pozytywnie zaskoczony :)

Nie jest to może dobre miejsce na rozmowę o tego typu tematach, ale cały czas zaskakuje mnie, jak coś, co zajmuje 1,5-2GB może mieć kopię znacznie lepszą niż pełne wydania DVD.

W każdym razie na telewizorze wygląda to po prostu świetnie. Puściłem Avatara jednej osobie, która uwielbia ten film i sam musiałem przyznać, że szczegóły są fantastyczne.




@ aronn

Jeżeli masz na myśli ripy, to możesz je równie dobrze zgrać na pendrive'a i obędzie się bez kabla. Jeśli mówisz np. o Blu-ray, a w komputerze masz odtwarzacz, to kabel będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli chodzi o jakość i długość to nie jestem ekspertem, ale powiedziałbym, że przy 5 metrach nie ma się chyba jeszcze co obawiać jakiejś wyraźnej utraty jakości. A jeśli nawet to nie takiej, która uzasadniałaby wydatek kilkuset złotych na kabel lepszej firmy.

Ja do testów 'komputerowych' kupiłem najtańszy (fakt, że najtańszy w tym wypadku kosztował 30 złotych, a przeceniony był z 50 - ale gdyby były jakieś po 10 wziąłbym taki) i nie widziałem żadnych oznak, żeby obraz miał być przez to złej jakości. Myślę, że jak nie kupisz czegoś na Allegro za 5 złotych, to powinieneś być zadowolony.

-----
EDIT

Co to miejsca kupna, to poszukałbym jeszcze lepszej oferty. W Internecie jak ja kupowałem, zaczynały się te telewizory od 1800 złotych (+ przesyłka). Nie wiem, jak z ratami, ale nie sądzę, żeby nie dało się w ten sposób kupić.

Ja kupiłem w MM, w bardzo dobrej promocji, bo za 1880 zł (-190, które dostałem w kuponach, więc około 1700 - ale to była raczej jednorazowa oferta), natomiast niewiele więcej kosztował on wtedy w Media Expercie i nie była to jakaś super wyjątkowa oferta (z tego, co widziałem). Tak więc zajrzałbym do tych sklepów, bo może nie są to jakieś bardzo duże różnice, ale zawsze około 100 złotych taniej od sklepu, o którym piszesz.
 
Ostatnia edycja:
Do góry