Pytanie retoryczne

JackSparrow

New member
Witam,
jak zwykle jestem kolejnym początkującym na forum, który kupuje kino i wie, ze nie wie nic...Telewizor już wybralem - Pioneer 42' a co do kina to w jednym sklepie mówią mi tylko Denon i KEFy iQ7 a w drugim tylko Harman Kardon i JBL ES Pack, i sam nie wiem, od kina wymagam też dobrego grania stereo (ktoś mi też podpowiadał, że powinienem kupić osobne zestawy do stereo i do kina). Mam pomieszczenie około 25m2, jestem melomanem (słucham duzo muzyki) ale nie audiofilem, potrzebuję dobrych basów i "cykających" sopranów - nawet troche przesyconych - a odsłuchy tego sprzętu nie pokazały mi tego, mam na samo kino bez telewizora około 15tys budżecik także chyba powininem cośrozsądnego znaleźć prawda? Prosze o pomoc bo sam chyba nie dam rady wybrać :( a już czaje się na to od 2-3 miesięcy... Z góry WIELKIE dzięki!!!
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
zdecydowanie dobra startegia cenowa :D.
Rozpoczynałbym od zestawiania:
Marantz 8002+ Kefy XQ40 - to Cię z pewnością uraduje
Następnie CA 640 + Monitor Audio
Dalej HK 745 + JBL Ls 60
O szczegóły pytaj Blackninja na priw.
A opinie - pytaj Vadera bo testowali wszystkie zestawy przez kilka dni.
 

Karister

New member
Witam.

W audio nie siedzę długo, ale też podpytywałem ludzi o łączenie kina ze stereo w związku z tym, że zamierzam rozbudować swój zestaw 2.1 do 5.1. Miałem także okazję spędzić wiele godzin na forach. Wydaje mi się, że dostałem całkiem ciekawą poradę, z której zresztą zamierzam skorzystać. Mianowicie, dobry wzmacniacz stereo i średni amplituner KD. Wychodzi taniej niż bardzo dobry ampli 5.1, który w stereo i tak zazwyczaj gra słabiej. Wzmak stereo wybrać taki, by solidnie wysterował fronty i podobało się jego brzmienie z głośnikami w muzyce. Ampli 5.1 zamierzam wybrać tak, by obsługiwał najnowsze fajerwerki typu upscaling, DTS HD i resztę.

Przy wyborze kolumn kierowałem się tylko brzmieniem w stereo (w sumie dlatego, że wtedy jeszcze nie myślałem o KD. Ale nie żałuję i teraz zrobiłbym tak samo). W kinie wychodzę z założenia, że i tak zagra to dobrze przy tej klasie sprzętu. :D Założenie może trochę głupie, ale czemu przy kwocie 15tys zł miałoby grać źle w filmie? Mocne uderzenie z subwoofera i wyraźne dźwięki z głośników nie powinny być problemem przy tym poziomie sprzętu. Natomiast smaczki, detale i dźwiękowe niuanse kojarzą mi się tylko z muzyką. Dlatego ona podyktowała wybór firm głośników i elektroniki.



Jeśli chodzi o sam sprzęt, niewiele mogę powiedzieć. Chyba, że opisać swoją konfigurację. Jak przed chwilą napisałem, kierowałem się brzmieniem w muzyce. Wybrałem dość nietypowo, bo Harman Kardon + JBL. Pisano mi, że to specyficzna szkoła dźwięku albo wprost, że zagra do bani. Ale posłuchałem w sklepach i się uparłem przy tej konfiguracji. Są to kolumny Studio L880, sub Studio L8400P, ampli 2.1 HK 3480, CD HD950. Faktycznie brzmienie specyficzne, ale mi się bardzo podoba. Słuchałem Triangli, KEFów, Wharfedale, Infinity z różnymi wzmakami. W brzmieniu HK + JBL było to coś, co przykuwało moją uwagę. Choć jest to faktycznie brzmienie, które trzeba lubić. Dużo mocnego basu (na tym mi w sumie zależało), przyjemne średnie i wyraźne (choć nieuciążliwe, może ciut twarde) wysokie. Niektórzy z moich znajomych twierdzą, że jest za mało sopranu i maltretują gałkę od "treble". ;) Kiedy naprawię, co napsuli, muszę przyznać, że zestaw faktycznie ma dużo dołu, gra mocno i potężnie bez jedwabistych wokali i tego typu bajerów. Może to być też skutek mojej tendencji do maltretowania innej gałki -"bass". :D Dla mnie super, ale warto sprawdzić empirycznie, czy takie coś się spodoba. W kazdym razie do muzyki klasycznej bym nie polecił. Proszę tylko nie myśleć, że zestaw buczy i nic ponadto. Po prostu "ostre dawanie czadu", ale wg mnie w dźwięku niczego nie brakuje. A bez podbijania basu w ogóle jak dla mnie całość jest stonowana. Acha, nie polecam też tego odtwarzacza CD. Jakoś dziwnie podbija średnio-wysokie i wycofuje werbel perkusji. Mi taki zabieg nie odpowiada i często słucham muzyki z kompa ze zwykłą Creative Audigy 2. Choć po godzinnym obcowaniu z CeDekiem nie jest źle. Mimo wszystko, poszukałbym do muzyki czegoś innego. Poza tym odtwarzacze CD od Harmana lubią się psuć. Wymiana lasera w serwisie 5mies po zakupie (przypadek mój i wielu ludzi na forach) plus wiecznie nieświecąca dioda po włączeniu odtwarzacza. W standby świeci na czerwono i po włączeniu powinna zaświecić na niebiesko. W Mediamarkcie na 4 odtwarzacze HK 3 miały ten sam problem. Niby nic, bo tylko dioda, ale irytuje.
Do kina zamierzam dokupić ampli 5.1 AVR 255 centralny Studio LC1 i tyły Studio L830. Nie wiem, co ze źródłem. Może Plasystation 3.

P.S. Aby połączyć ze sobą wzmacniacz/ampli stereo z ampli 5.1 potrzeba złącza pre. Ampli od KD ma mieć wyjście pre-out na fronty a wzmak/ampli stereo wejście main-in albo pre-in. Wtedy duże kolumny frontowe są napędzane przez wzmacniacz stereo, a reszta z ampli 5.1. Sub aktywny powinien mieć wtedy osobne wejścia do stereo i do kina wraz z możliwością zmiany trybu pracy stereo/kino.

To tyle z mojej strony. Mam nadzieję, że w niczym się nie pomyliłem i jestem otwarty na wszelkie pytania.

Pozdrawiam.


edit: długi post, trochę trzeba było ponaprawiać.
edit 2: to, co wyżej. :)
 
Ostatnia edycja:

JackSparrow

New member
Hmm...

Wszystko pieknie panowie, tylko czytając to wszystko co piszecie to nie wiem czy moje marne 15tys starczy na to wszystko, same KEfy Xq40 kosztuję 11tys a gdzie tyły, subwoofer, sprzęcior... a co do samego sprzętu to proponujecie osobno ampli do kina i osobno wzmacniacz do stereo tak? troszkę się szafa zrobi, ale cóż da to efekt tak? a odtwarzacze również osobno ?a co do samej marki? jaki sprzęcior? HK czy Denon a moze Onkyo
 

asoz

New member
Spytaj kiki na priv o KEF'y . Może przygotował Ci jakąś bombe cenową :D
Albo się pomylił :hmm:
Albo proponował Ci zestaw stereo :hmm: :hmm:
 
Ostatnia edycja:

remigiusz

Member
napisał Karister
P.S. Aby połączyć ze sobą wzmacniacz/ampli stereo z ampli 5.1 potrzeba złącza pre. Ampli od KD ma mieć wyjście pre-out na fronty a wzmak/ampli stereo wejście main-in albo pre-in. Wtedy duże kolumny frontowe są napędzane przez wzmacniacz stereo, a reszta z ampli 5.1. Sub aktywny powinien mieć wtedy osobne wejścia do stereo i do kina wraz z możliwością zmiany trybu pracy stereo/kino.


mam pytanie - nie spotkałem się nigdy z pre-in, czy coś takiego istnieje, czy to Twoja pomyłka. Jeśli wzm.stereo nie posiada we main-in to pod jakie można podpiąć pre-out front L i R amplitunera KD , by połączyć oba ampli ? Sub aktywny podpiąłem pod pre -out ampli stereo.
 

Karister

New member
remigiusz,

no tak, rozpędziłem się. Jest to oznaczone jako main-in. Jeśli nie ma main-in, można podłączyc pod inne wejście, np VID, TAPE, CD. Jednak wtedy masz dwa układy sterowania głośnością, a wzmak stereo dorzuca też swoja korekcję barwy dla frontów. Przy podłączeniu do main-in jest to wszystko omijane i sterujesz tylko z ampli 5.1. Nie wiem, co z subem przy takim połączeniu tylko do wzmacniacza stereo.


JackSparrow,

no faktycznie trochę to przekracza te 15tys. Mógłbyś próbować negocjować coś ze sprzedawcą, doskładać funduszy, zrezygnować na początku z osobnego odtwarzacza CD (ale nie wiem, czy wtedy nie pojawi się zabawa z przepinaniem kabli z kinowego odtwarzacza między wzmacniaczem stereo a ampli KD) albo po prostu kupić trochę tańszy sprzęt.
Rozwiązanie z osobnym wzmacniaczem i ampli wg mnie jest fajne. Masz porządnie wysterowane duże kolumny na froncie. W muzyce to pomaga, w kinie nie zaszkodzi. Ale to jest moje zdanie. :p Nie wiem, jakie jest innych forumowiczów.
 

Hoodzielec

New member
Bez reklam
JackSparrow napisał:
ktoś mi też podpowiadał, że powinienem kupić osobne zestawy do stereo i do kina
o - to, to właśnie, panie dzieju!
był to ktoś mądry niewątlpiwie...

używałem do KD procesora dookólnego Yamahy z wbudowanymi dodatkowymi wzmacniaczami na central i tyły, jako dodatka do mojego podstawowego ampa, ale zawsze był problem z prawidłowym ustawieniem poziomu głośności suba (jeśli w trakcie odtwarzania zmieniałem głosność)

teraz mam osobno KD na budżetowym sprzęcie i jest OK (a będzie świetnie po wymianie zestawów głośnikowych)
natomiast do zaangażowanych odsłuchów w stereo mam osobny system i to dopiero jest właściwe dla mnie rozwiązanie, bo teraz kompromisy (głównie cenowe), jakie muszę stosować dla audio, nie są ograniczone uwarunkowaniami wynikającymi z potrzeb KD :D
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
od kina wymagam też dobrego grania stereo (ktoś mi też podpowiadał, że powinienem kupić osobne zestawy do stereo i do kina - przeczytaj co napisałeś.
Rozpocząłbym właśnie od stereo. a później dokupisz resztę. Trochę taniej wyjdzie LS 60 JBL - ale o ceny pytaj blackninja.
 

remigiusz

Member
Rozwiązanie z osobnym wzmacniaczem i ampli wg mnie jest fajne. Masz porządnie wysterowane duże kolumny na froncie. W muzyce to pomaga, w kinie nie zaszkodzi. Ale to jest moje zdanie. :p Nie wiem, jakie jest innych
forumowiczów.[/quote]


ja też jestem z takiego układu zadowolony, jest zdecydowanie lepiej w stereo /mam jeszcze cd /, ale mam jeden problem - podczas korzystania z kd i manipulowania pilotem np. przycisk pauza slyszę dość mocne "uderzenie" we frontach, czy to normalne ?
 
Do góry