PS3 i obciety obraz na różnych TV

daniel4g

New member
Witam,

Przeszukałem forum ale nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na moje wątpliwości.


Problem polega na tym że obraz wyświetlany przez konsole na TV jest z każdej strony minimalnie obcięty. Najbardziej widać to podczas odtwarzania filmów. (testowałem filmy zarówno nagrane na płytę DVD (avi, wmv) jak i odtwarzane przez media server, oraz filmy DVD znajdujące się na dysku komputera które odtwarzam przez media server)
Nie ma tu znaczenia czy film jest w 16/9 czy 4/3 W tym drugim przypadku po bokach mam czarne pasy a mimo to góra i dół filmu są minimalnie obcięte.

Bawiłem się opcją tryb ekranu ale nie udało się rozwiązać problemu. Przy trybie ekranu ustawionym na oryginalny film nie jest obcięty jednak wyświetlany jest on w oryginalnej rozdzielczości zajmuje więc tylko część ekranu z czarnymi pasami z każdej strony. Żadna z opcji trybu ekranu nie zapewnia prawidłowego wyświetlenia filmu.


Wykonałem jeszcze jeden test: zrobiłem zdjęcie w rozdzielczości 1920x1080 dorysowałem na nim specjalne znaczniki, nagrałem na pendrivea i po otworzeniu w PS3 zdjęcie także jest obcięte z każdej strony. Nie mam pewności czy obraz jest obcięty tylko w momencie odtwarzania filmów i zdjęć czy cały czas. Sytuacja wygląda tak, że w menu głównym kiedy wejdę np w gry i przewijam listę do dołu to ikonka która jest na samej górze nie jest widoczna w całości- być może jest to normalne a być może jest to efekt obcięcia.

Wygląda to więc tak jakby konsola nie potrafiła prawidłowo przeskalować obrazu do rozdzielczości TV. Mój telewizor posiada rozdzielczość 720p i nie jest w nim włączone skalowanie ani żadna podobna opcja.

Zgłupiałem zupełnie kiedy podłączyłem konsole pod monitor LG FULL HD i zobaczyłem że filmy i zdjęcia nadal są poobcinane Czy ktoś z szanownych forumowiczów spotkał się z podobnym problemem i udało mu się go rozwiązać?

Z góry dziękuje za pomoc
Daniel
 

Dudziek

New member
Dołączam się do pytania.

U mnie, na tv Grundig Full HD jest ten sam problem (ale nie przy podłączonym PS3, tylko komputerem ustawionym na rozdziałkę 1920x1080 - na 720p obraz jest na całym ekranie)
 

mataman

New member
Bez reklam
To po co się udzielasz? Co ma piernik do wiatraka?

@daniel4g to nie jest wina konsoli tylko tv. Jeżeli telewizor nie ma w opcjach ustawienia "bez overscanu" "pixel to pixel" "1:1", (różnie się to nazywa) to nic nie zrobisz.
 

daniel4g

New member
Tylko dlaczego po podłączeniu do drugiego TV FULL HD również obraz jest obcięty i to w tych samych miejscach? Taki zbieg okoliczności że oba telewizory nie potrafią prawidłowo wyświetlić obrazu z konsoli. Przecież w przypadku TV FULL HD nic nie trzeba skalować wiec teoretycznkie z każdym TV powinno być ok.
 

mataman

New member
Bez reklam
To telewizor ci skaluje, nie konsola. Wejdź w opcje obrazu telewizora i poszukaj takiego ustawienia.

Co to za modele tych tv ?
 

daniel4g

New member
Telewizor FULL HD to LG M237WDP-PZ (właściwie to monitor z tunerem TV) a drugi to Daewoo 32 cale 1366x768 (w tej chwili nie pamiętam jaki to model dokładnie.)
 

gryzio

New member
przede wszystkim wejdź do opcji obrazu hdmi w konsoli i ustaw na wyjściu tylko tryby natywny ekranu - w przypadku daewo 720p

do tego w trybach ekranu telewizora na oryginalny
 

daniel4g

New member
Hmm ciekawa sprawa bo po włączeniu przeglądarki napisy na górnym i dolnym pasku nie są obcięte. Na dole widze cały adres strony, jest nawet zapas z lewej strony i od dołu. Na górze również widzę ikonke WWW w kółku i dalej adres strony, również jest zapas od lewej i z góry. Czy możliwe że obraz jest obcięty tylko przy odtwarzaniu filmów i zdjęć? Chyba, że podesłane przez ciebie linki dotycza jakiegoś innego okna przeglądarki.
 

daniel4g

New member
Testowałem już chyba wszytskie ustawienia: ręczne ograniczenie rozdzielczości w PS3 do 720p, sprawdziłem również wszystkie ustawienia wielkości obrazu w TV i niestety żadne z ustawień nie polepszyło sytuacji. O ile w przypadku mojego TV nie dziwiło mnie że może wystepować problem ze skalowaniem to w przypadku monitora FULL HD jest to dla mnie nie zrozumiałe jakiej klasy by o nie był. Rodzielczość natywna FULL HD, obraz dawany przez PS3 FULL HD, cyfrowe przesyłanie obrazu przez HDMI więc teoretycznie wszystko dla siebie stworzone i takie cuda się dzieją, ktoś tu chyba czegoś nie dopracował w tym całym FULL HD.
 

daniel4g

New member
Dzisiaj podłącze konsolę do jednej z wyższych modeli 50" plazmy panasonica oraz projektora Epson TW5000. Az sam jestem ciekawy efektu (obraz będzie przycięty czy nie)
 

daniel4g

New member
Jestem po teście z Panasonikiem. Podłączam konsole, obraz oczywiście obcięty. Na pilocie przycisk aspect, do wyboru chyba ok 9 trybów: 4/3, 16/9, zoom 1, zoom2 itd. W każdym z nich obraz obcięty. Dopiero zagłębienie się w menu i wybranie trybu THX powoduje prawidłowe wyświetlenie obrazu. We wszystkich innych np kinowym, gra obraz również poobcinany. Wystarczy raz nacisnąć przycisk aspect i obraz znów będzie obcięty i znów trzeba wędrować po menu aby ustawić wszystko prawidłowo. Przetestowałem również stacjonarny odtwarzacz blu ray oraz tuner od cyfry i sytuacja wygląda identycznie. Szokujące jest dla mnie rozmiar tego przycinania obrazu- nie jest to po kilka pikseli ale chyba nie przesądzę jeśli powiem ze na TV 50" jest to po 3 cm z każdej strony(prawo, lewo, góra, dół) i uwierzcie mi, że przy filmie blu ray robi to ogromną różnice. Włączyłem pauze przełączałem się z trybu THX na kinowy i to są wręcz dwa inne kadry. I teraz niech ktoś mi powie jaki cel ma producent aby tak utrudnić ustawienie prawidłowego wyświetlania obrazu. Wg mnie, tryb THX powinien być domyślny i ewentualnie powinna być możliwość ustawienia trybu który obcina obraz. A tu jest tak że mamy ok 15 ustawień przy których obraz jest obcięty i tylko jedno w dodatku zaszyte w menu które powoduje, że widzimy cały obraz. Pozatym takie przeskalowanie obrazu na pewno minimalnie pogarsza jakość a to chyba producentowi nie na rękę. Albo ja się nie znam albo jest to bez sensu.
 

mataman

New member
Bez reklam
No jest bez sensu ale nic na to nie poradzisz. Ja na swoim tv ustawiam to jednym guzikiem, nie muszę się zaglebiac w menu. Poza tym jak raz ustawisz to już tak będzie.
 

daniel4g

New member
Tzn gdybym był w posiadaniu tego panasonica tak bym zrobił. Z moim Daewoo pozostało się pogodzić z tym, że nie widzę całego obrazu.
 
Do góry