Projektor + Ekran

skaba

New member
Witam
"Może to już było..."
Jestem nowy.
Chciał bym sobie sprawić taki zestaw. Dysponuję kwotą ok 6000 pln. Co do projektorów to waham się między Sanio PLV Z800 a Epsonem TW 3600.
Co do ekranu... Jestem ekspertem, bo wiem że chcę elektryczny lub sznurkowy :)
Pożądane wymiary ok 230x130.
Może mi ktoś doradzić?
Pokój ma długość ok 6m, jest raczej ciemny, ale z drugiej strony nie da się go dobrze przyciemnić (nie ma rolet i w najbliższym czasie nie będzie.
Chciał bym raczej kupić cały zestaw w jednym sklepie (większa możliwość negocjacji cen).
Zastanawiałem się nad ekranami firmy Kraft man (trochę o nich czytałem), ale z drugiej strony znalazłem w innym sklepie ekrany Optika. Czy są coś warte?
Jaką strukturę ekranu powinienem wziąć? Generalnie podobają mi się ekrany szare ale z drugiej strony boję się że w dzień będzie tragicznie jasno.
A może zaproponujecie mi coś zupełnie innego?
Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
 

cezar1972

New member
Co do projektora, to w zupełności wystarczy Epson TW3200.
Co do ekranu - masz kilka fajnych wątków tu na forum. Wystarczy poczytać. Kraftmann nie cieszy się zbyt dobrą opinią
 

choina

New member
Zastanawiałem się nad ekranami firmy Kraft man (trochę o nich czytałem), ale z drugiej strony znalazłem w innym sklepie ekrany Optika. Czy są coś warte?
Jaką strukturę ekranu powinienem wziąć? Generalnie podobają mi się ekrany szare ale z drugiej strony boję się że w dzień będzie tragicznie jasno.
A może zaproponujecie mi coś zupełnie innego?
Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
No o Optice też bym chciał się czegoś dowiedzieć (też jestem na etapie kupna ekranu) puki co jestem zdecydowany na Adeo.
Z tego co wyczytałem tu na forum to do oglądania w dzień polecają matowy biały. Jednak bez rolet w oknach się nie obejdzie. Bez nich możesz zapomnieć o komfortowym oglądaniu. Natomiast do projekcji w nocy lub do dobrze zaciemnionego pomieszczenia lepiej sprawdza się szary, chociaż są też zwolennicy białego ale to wtedy jak jest dobrze przygotowane pomieszczenie(ciemne ściany nie powodujące odbić i rozświetlania pokoju)
Co do Kraftmana to raczej zacna firma, ale ktoś tu na forum pokazywał zdjęcia ekranu zwijanego, którego powierzchnia była strasznie pofalowana.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Z tego co wyczytałem tu na forum to do oglądania w dzień polecają matowy biały. Jednak bez rolet w oknach się nie obejdzie. Bez nich możesz zapomnieć o komfortowym oglądaniu. Natomiast do projekcji w nocy lub do dobrze zaciemnionego pomieszczenia lepiej sprawdza się szary, chociaż są też zwolennicy białego ale to wtedy jak jest dobrze przygotowane pomieszczenie(ciemne ściany nie powodujące odbić i rozświetlania pokoju)
.

Nie wiem skąd pochodzą te teorie, ale lepiej ich nie powtarzać ;) Nie maja nic wspólnego z rzeczywistością. Po pierwsze podział na szare i białe jest fałszywy - istotny jest jeszcze gain, jaki dany ekran posiada. W sieci jest milion miejsc, gdzie zostało to objaśnione, wiec nie będę się powtarzał - podstawowe jest jednak to, że oba ekrany służą wyłącznie do oglądania w totalnie zaciemnionym pomieszczeniu. Do tego generalnie służy projektor.
 
Ostatnia edycja:

choina

New member
No tak nie wspomniałem właśnie jeszcze o gain, które czym jaśniejsze pomieszczenie tym powinno być wyższe tak? Oczywiście ważne też jest to, ile lumenów ma projektor.
Jeśli chodzi o kino domowe to najczęściej wymieniane ekrany to: szary 0.8 gain polecany właśnie do jasnych projektorów i jasnych pomieszczeń(chodzi o podbicie kontrastu i czerni), biały 1.0gain do ciemniejszych projektorów i ciemnych pomieszczeń a reszta z wyższym gain to bardziej do prezentacji a nie kina.
Ale ja dopiero się zaczynam bawić projektorami i mogę się mylić. Ja to tak zrozumiałem:)
Dzięki tidus, że mnie poprawiłeś i jeżeli znowu źle myślę to mnie popraw jeszcze raz.
 
Ostatnia edycja:

dekiel

New member
Mam Adeo Tensio Linear vision grey (elektryczny z napinaczami) o powierzchni roboczej 213x120 cm i jestem bardzo zadowolony. Kosztuje trochę ponad 3 kzł ale nie żałuję ani jednej wydanej na niego złotówki...
 

choina

New member
A ja dziś zamówiłem Adeo Linear szary 210x118 elektryczny ale bez napinaczy. Za tydzień ma być u mnie i mam nadzieje, że też będę z niego zadowolony.:)
 

tomatow

New member
Ekrany Optika to budżetowe produkty made in china. Fajerwerków nie ma, natomiast działają, nie psują się i generalnie ludzie są z nich zadowoleni. Na pewno są lepsze (mimo że kasety brzydsze) od Tagi, z których co 2 ma jakiś problem. Jeśli nie chcesz wydać dużo na ekran to możesz brać Optikę.

Sanyo PLV-Z800 świeci naprawdę ładnie, pracuje cichutko i ma kurtynę na obiektyw, co jest fajnym dodatkiem. Jednak musisz pamiętać, że to 1200 ANSI i w jasnym pomieszczeniu będzie słabo. Epsony z serii 3xxx w moim przekonaniu są słabe, wolałbym Sanyo.
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
No tak nie wspomniałem właśnie jeszcze o gain, które czym jaśniejsze pomieszczenie tym powinno być wyższe tak? Oczywiście ważne też jest to, ile lumenów ma projektor.
Jeśli chodzi o kino domowe to najczęściej wymieniane ekrany to: szary 0.8 gain polecany właśnie do jasnych projektorów i jasnych pomieszczeń(chodzi o podbicie kontrastu i czerni), biały 1.0gain do ciemniejszych projektorów i ciemnych pomieszczeń a reszta z wyższym gain to bardziej do prezentacji a nie kina.
Ale ja dopiero się zaczynam bawić projektorami i mogę się mylić. Ja to tak zrozumiałem:)
Dzięki tidus, że mnie poprawiłeś i jeżeli znowu źle myślę to mnie popraw jeszcze raz.
Sam sobie zaprzeczasz w tej wypowiedzi :)
Gain to inaczej wzmocnienie. Wiec do jasnych pomieszczen gain < 1.0. Dodatkowo, jesli projektor jasno swieci to warto zakupic szary ekran. Zyskujemy wtedy na kontrascie.
 

mike29

New member
Sorry za lamerskie pytanie, ale co to znaczy mocno świeci czy jest jakiś parametr od ilu powinno się kupić szary ekran.

Pzd
 

choina

New member
Sam sobie zaprzeczasz w tej wypowiedzi :)
Gain to inaczej wzmocnienie. Wiec do jasnych pomieszczen gain < 1.0. Dodatkowo, jesli projektor jasno swieci to warto zakupic szary ekran. Zyskujemy wtedy na kontrascie.
No nie no znowu. Pisząc jasne pomieszczenie miałem na myśli sale konferencyjne, słabo zaciemnione pomieszczenia.
A gdy projektor jasno świeci to lepszy będzie szary to wiem bo napisałem to samo wcześniej:wink:
Jeśli chodzi o kino domowe to najczęściej wymieniane ekrany to: szary 0.8 gain polecany właśnie do jasnych projektorów i jasnych pomieszczeń
Tu znowu jasne pomieszczenie miało znaczyć, że ściany są jasne a pomieszczenie zaciemnione.
Ale namieszałem ale może ktoś mnie zrozumie:)
 
Ostatnia edycja:

skaba

New member
Witam
Nabyłem Epsona TW 3200 i jestem super zadowolony. Teraz jeszcze jakiś szary (wiem to złe słowo) ekran. Ekran musi mieć duży czarny pas górny.
Na ekran mogę wydać ok 1500 pln
Pożądana szerokość projekcyjna to 200-210 cm
Jakieś propozycje?
Dzięki za radę.
 

skalmen

New member
Jesli elektrycznie rozwijany to polecam Suprema Andromeda Mat Grey wymiar 92", mam taki od 3 lat i jestem super zadowolony zero zmarszczek bardzo dobra jakośc wykonania, wielkosc powerzchni do wyswietlania to 205x114 do tego ramka 5cm czarna i od góry 80 cm tez czarny border. troche przekracza twój budżet bo koszt to około 1850 PLN , ale naprawde doskonała jakość do ceny
pozdr
tak wyglada w realu :
DSCN6614.JPG

DSCN6662.JPG

DSCN6718.JPG
 

skaba

New member
Fakt. Suprema to podobno dobre ekrany....
...
tyle że nie Suprema :)
Nie wiem co Suprema produkuje, ale na pewno nie ekrany :)
Suprema Andromeda to nic innego jak ekrany Grandview Fantasy Series Motorized :)
www,grandviewscreen,com (zamienić przecinki na kropki)
Pocieszające jest to że przynajmniej za bardzo nie zdzierają z Polaków bo ceny są b. podobne.
Swoją drogą polecam na stronie Grandview obejrzeć jakie ekrany polecają do kina domowego (kształt elipsy).
Najbardziej mnie wkurza, że Suprema w Polsce nie sprzedaje modeli FA-M100, tylko albo mniejsze albo większe :(

Ps. Zastanawiam się także nad kupnem ekrannu Avtek Cinema ELECTRIC 240MG. Ma ktoś jakieś doświadczenia z tymi ekranami?
Jest jednak sporo tańszy od Supremy, a do tego ma większy górny border górny, a jest mi potrzebny jak największy.
 

skaba

New member
Witam
Kupiłem FA-M106 Mat Grey (106 cali) Supremy. Trochę niestety przekroczyło to budżet ale stwierdziłem, że jak ekran ma być na lata to trochę dołożę.
Po zakupie mam mieszane uczucia co do firmy Suprema.
Po odebraniu ekranu stwierdziłem marszczenia na górnej części ekranu (czarny border ponad ekranem roboczym).
Zareklamowałem do Supremy (wysyłając im zdjęcia). Przyjechał od nich koleś do mnie i stwierdził że nie wygląda to tragicznie, ale mam rację. Zaproponował rabat, albo wymianę na nowy.
Wymieniłem na nowy i... stwierdziłem to samo, nawet minimalnie gorzej.
Po kolejnej reklamacji mailowej ze zdjęciami, mam wymienić powtórnie. Poprosiłem żeby zanim przekażą mi ekran sami go najpierw zamontowali (odbieram osobiście).
Tydzień temu dostałem kontakt, że wybrali dla mnie ekran, ale też nie są z niego zachwyceni.
Podejrzewam, że mają całą partię taką.
Mam wymienić na nowy z nowej partii (pod koniec wiosny). Zgodziłem się na to rozwiązanie:
1. marszczenie w niczym nie przeszkadza w oglądaniu (widać je tylko gdy jest jasno, a ogląda się po ciemku
2. po pół roku użytkowania będę miał nowy ekran

Plusy Supremy:
1. Widać że firma jest solidna, zależy im na kliencie.
2. Doskonały materiał, super się na nim ogląda i faktycznie podbija kontrast.
3. Ekran chodzi cicho nie ma problemów z silniczkiem (nie buja ekranem podczas opuszczania i podnoszenia ekranu, a jest on u mnie zawieszony na linkach)
4. Ekran po części jest niezgodny ze specyfikacją producenta (ich tabelą) bowiem górny border jest... dwukrotnie większy niż podają :)

Minusy
1. masz duże szanse na marszczenia na ekranie.
2. Nie ma osobnego kabla od przełącznika do opuszczania (jest na kablu zasilającym) więc nie ma jak go zamaskować. Nie mam pojęcia jak to jest rozwiązane w ekranach innych producentów. Być może jest tak samo.
 
Do góry