Producenci matryc

kejdzej

New member
Słuchajcie, jak to jest z TV LCD. Czy to prawda że jest tylko kilku producentów matryc LCD?

Wyczytałem na digitimes[.]com i marketwatch[.]com, że najwięksi producenci martyc na świecie to: "Samsung, LG, Chimei Innolux Corporation (CMI) and AU Optronics (AUO)".

To gdzie tu są producenci telewizorów? Czy inni wykorzystują po prostu matryce wymienionych firm?

Czy Sharp, Toshiba, Sony, Panasonic, Philips, JVC mają swoje matryce czy używają matryc zewnętrznych firm?

Macie może jakieś ciekawe artykuły odnośnie producentów matryc?
 

Picuszek

New member
Sharp, Panasonic, LG używają do swoich TV własnych matryc. Samsung ma zarówno matryce swoje jak i zewnętrznych firm.
Cała reszta ferajny tylko pożycza matryce :smile: Żeby być bardziej dokładnym trzeba powiedzieć że zarówno Sharp jak i LG do swoich najtańszych TV (i monitorów) również wkładają matryce innych firm.
 
Ostatnia edycja:

Ares78

New member
W przypadku matryc faktycznie producentów jest stosunkowo niewielu, ale na dobrą sprawę w dzisiejszych modelach bardziej istotna jest sama elektronika, zastosowane procesory obrazu i ich możliwości bo to one w dużej mierze determinują to co widzimy na ekranie telewizora.
 

szymon247

New member
Sharp, Panasonic, LG używają do swoich TV własnych matryc. Samsung ma zarówno matryce swoje jak i zewnętrznych firm.
Cała reszta ferajny tylko pożycza matryce :smile: Żeby być bardziej dokładnym trzeba powiedzieć że zarówno Sharp jak i LG do swoich najtańszych TV (i monitorów) również wkładają matryce innych firm.

Panasonic stosuje swoje (chociaz nie sa to tak naprawde ichnie matryce) matryce tylko w panelach 32 i 37 calowych i to nie wszystkich. Reszte bierze od LG. Lg stosuje swoje ale i MVA od AUO.
Nawet w większości tanich Sharpów są matryce Sharpa - czesto jednak bez "dopalaczy" czasu reakcji.
Samsung produkuje sam swoje matryce, produkuje też matryce dla innych (głównie dla Sony które korzysta jedynie z matryc Samsunga oraz AUO) z kolei sam Samsung stosuje "loterie" matrycowe wiec w tym samym ich modelu wystepuja zarowno matryce Samsunga, AUO jak i Chi Mei. Sony tez to robi ale tylko na przemian matryce Samsunga oraz AUO.

Sony ma duza czesc udzialu w fabrykach paneli S-PVA Samsunga. W zasadzie kazdego roku w najnowszych modelach Sony i Samsungów znajduja sie te same matryce. W ubieglym roku w Samsungach B530/B550/B650/B750 itp byla stosowana głównie dokladnie ta sama matryca co w Sony W5500. W tym roku Samsungi C650 maja ta sama matryce co Sony EX500. Telewizory roznia sie obudowami, elektronika, dystrybucja i warunkami gwarancji.

Zdecydowanie najwiecej matryc produkuje Samsung (S-PVA), AUO (MVA, S-MVA, A-MVA) i LG (S-IPS).

Warto tez wspomniec ze te same modele telewizorow w roznych rozmiarach maja inne matryce (np nie ma S-PVA w rozmiarze 37'' a IPS-Alpha w TV wiekszych niz 37'').

Praktycznie najlepszymi matrycami sa IPS-Alpha ale maja jedna olbrzymia wade - kiepska czern. Z tego wzgledu najpopularniejsze w telewizorach sa panele S-PVA osiagajace najlepsza czern i mimo, ze pod kazdym innym wzwzgledem sa gorsze od IPS-Alpha to i tak jest lepiej niz w MVA czy panelach ASV Sharpa).
 
Ostatnia edycja:

kapsell

New member
Bez reklam
Toshiba nie swoich fabryk. Jak pisza w swoich materialach reklamowych, dzieki temu biora to co jest najlepsze na rynku.
Tak, matryca nic dzis nie znaczy, nawet w Mantach mozna znalezs matryce od Sony/Samsung...
 

marco30

New member
A JVC ?Jakie ma matryce?

Mam JVC 37 hb1bu i jestem już bardzo zadowolony(po małych przejściach z tunerem) .Ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji jaką ma matrycę ?Też loteria?Inny tv mają naklejki a JVC niema .
 

Kampaj

New member
Bez reklam
Zgadzam się. Przecież matryca to tylko około 10% obrazu wyświetlanego na ekranie. Co do JVC: Jakie naklejki? Z producentem matryc? Chyba jednak nie. Nie wiem skąd mają matryce.
 

kapsell

New member
Bez reklam
JVC to synonim jakosci (szczegolnie w lepszych modealach), nie obawialbym sie o kiepskie podzespoly. Wiec spokojnie.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Zgadzam się. Przecież matryca to tylko około 10% obrazu wyświetlanego na ekranie. Co do JVC: Jakie naklejki? Z producentem matryc? Chyba jednak nie. Nie wiem skąd mają matryce.

Matryca? To ogniwo krytyczne - potem możesz już tylko jakość zepsuć (podświetleniem, elektroniką, itd.)
 

Karpaj

New member
Bez reklam
Teraz Sony to chyba matryce bierze od LG.

Tylko w swoim 84" modelu. Reszta nadal Samsung i AOG.
Ogólnie na rynku zrobiło się śmiesznie, bo mamy coraz więcej matryc od LG (większość Panasoniców, dwa modele Toshiby, cztery (chyba że rozdrobnimy serię 6 philipsa na więcej cześci) modele Philipsa).
Samsung nadal wysyła wszędzie. Coraz mniej jest za to matryc Sharpa - większość po prostu nie jest aż tak wyśmienita, stąd firmy nie kupują "tego drogiego gówna" jak to kiedyś usłyszałem :p.
Coraz lepsze matryce robi też AOG - które wypadają lepiej w modelach Samsunga niż rodowite matryce tej firmy. Do tego chyba jako pierwsi wprowadzili w większej ilości we współpracy z Toshibą matrycę 4k - do modelu ZL2 w 12", 20" i 55".

Ale nadal - to głównie elektronika odpowiada za to jak świeci telewizor. Matryca głównie odpowiada za kąty boczne. Resztą steruje komputer.
 

3echo

Member
Bez reklam
Spotkałem się też z opiniami,że Sony robi własne matryce i,że mają wspólną fabrykę z Samsungiem,ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć.
 

paeru

New member
Bez reklam
Karpaj, AOG w sensie AUO? Kiedyś ich matryce faktycznie były słabe (przede wszystkim tragiczne kąty), w tym roku o dziwo świecą bardzo przyzwoicie.

Co do Sony - kiedyś mieli udziały w fabryce matryc Samsunga, ale to już dawno nieaktualne. I wydaje mi się, że w tym roku tylko jeden model miał prawdopodobnie matrycę LG - EX440, ale ten model wycofano.

Na rynku są jeszcze matryce CMO, ale każdy TV z taką matrycą świeci dosyć dziwnie - nowe "OK" z Media i Saturna, wszystkie 39 (OK, Panas, Philips, Samsung) i 50 calowe TV, jak również niektóre 32 (np. Panasonic EM5).
 

3echo

Member
Bez reklam
A czy ktoś może wie skąd bierze matryce do swoich LCD lub LED-ów FUNAI?
 
Ostatnia edycja:

Karpaj

New member
Bez reklam
Na pewno nie LG i Samsung - zbyt słabe kąty ma. Może to być CMO, lub AUO - dzięki za poprawnienie paeru, nie wiem czemu zawsze aog pisałem :p
 
Do góry