7.5 IRE jest piedestalem wykorzystwanym tylko w sprzecie w USA, juz Japonia np piedestalu nie wykorzystuje.
Co do reszty - grafika komputerowa korzysta z zakresu 0 - 255, w TV 16 to punkt czerni TV a 235 to punkt bieli TV - dokladnie korzystajac z jednostek IRE to 16 = 0 IRE a 235 100 IRE, wlaczenie piedestalu odbywa sie bez utraty zakresu 220 stopni kwantyzacji - tj 16 - 235 to pelny zakres zmian sygnalu posadowiony na piedestale 7.5IRE - czyli w Europie dzielimy 100 IRE na 220 stopni i to daje nam pojedynczy pozioma kwantyzacji, w USA dzielimy na 220 stopni kwantyzacji przedzial 100 - 7.5 - nie tracimy zadnego "bitu". Na wejsciu toru analogowego jest przetwornik AD dla ktorego w specjalnym ukladzie (clamp) ustawia sie poziom czerni czyli w Europie 0IRE a w USA 7.5IRE - to tyle jesli chodzi o 7.5IRE - prosze mi wierzyc - napewno to nie jest problemem n-box. Byc moze jest wlasnie tak jak sugeruejsz - ustawienia matrycy w ukaldzie konwersji przestrzeni kolorow - w czesci TV mozna wybrac - PC (0-255) i DTV (16-235) - poprawny bedzie rzecz jasna DTV.
A by sprawe jeszcze bardziej zagmatwac to powiem ze mimo ze czern i biel mieszcza sie w przedziale 16-235 (chroma - Cb i Cr oraz jej analogowa reprezntacja to przedzial 16 - 240) to dozwolone ale nie zalecane przedzialy sa wieksze i wynosza 1-254 dla lumy i chromy. W sygnale moga (ale nie powinny) wystapic wiec sygnaly "czerniejsze niz czern i bielsze niz biel, podobnie z kolorami).
Co do paska - jest to problem urzadzen studyjnych - mikserow itd. Obszar obrazu TV dzieli sie na 3 obszary:
1 - srodkowy - Title Safe - najwiekszy - w nim dzieje sie akcja, umieszcza sie logo stacji, daje napisy itd = ten obszar jest zawsze widoczny w TV,
2 - obszar Action Safe ktory moze ale nie musi byc widoczny w TV - jesto obszar przejsciowy - stacja nie umeiszcza tam niczego waznego ale jednoczesnie nie ma tam zadnych smieci z obrobki studyjnej,
3 - obszar graniczny - przeznaczony na wszelkie zakladki planow, wejscia mikserow - na tym obszarze moga i zazwyczaj wystepuja "dziwne rzeczy".
TV obcinaja ten obszar, monitory nie.
Troche na ten temat jest np tu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Overscan
http://en.wikipedia.org/wiki/Overscan_amounts
http://www.mastersofcinema.org/reviews/03lookingbeyond.htm
http://www.svt.se/content/1/c6/41/21/70/espec605c.pdf