Praktica Dvc 5.1 Hd

szeniek

New member
Diagnoza błędu

szeniek napisał:
... napotkałem pewien problem przy zapisie filmów ale nie wiem czy dotyczy on kamery czy też użytej karty pamięci . Otóż zdarza się czasami, że jeden z plików nie zapisze się właściwie(jakiś błąd) i np. po przejściu na podgląd kamerka podaje że czas tego pliku to np. 465:25:05 !!! (465 godzin )...

Przyczyną występowania tego błędu była ewidentnie karta pamięci (8GB Transcend SDHC) :( , która nie wykazuje nic w innym sprzęcie (aparat) sprawuje się b.dobrze. Po wymianie na SanDisk Extreme III problem znikł :grin: .
Jestem bardzo ciekaw czy może ktoś jeszcze nabył tę kamerkę? Jeśli tak to zapraszam do wyrażania swych opinii. Ja wiem już jedno - od momentu przekazania tego prezentu synowi ( "zero" doświadczenia) widzę , że moje ręce jakby "przestały się trząść";) . Filmując spokojnie, podtrzymując kamerę drugą ręką można uzyskać efekt filmu akceptowalny za cenę 579,00 zł:eek:k: . Wkrótce napiszę troszkę o obróbce filmów wykonanych kamerką.
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

rotsap

New member
Witam. Właśnie przyszła do mnie paczka z tą kamerką kupioną w cyfrowe.pl. Planowałem wkroczyć w świat kamer HD od Panasa SX5, ale jednak okazało się to za dużo na moja kieszeń.

Właśnie ładuje się akumulator, tymczasem napiszę o swoich pierwszych wrażeniach wzrokowych. Kamerka wygląda naprawdę fajnie, porządnie trzyma sie ją w dłoni, ma bardzo ładne kolory i o ile matowa pokrywa po prawej stronie (od akumulatora) robi wrażenie, o tyle z drugiej strony (ekran lcd) niestey odnzacza sie wysokim połyskiem co skutkuje widokiem paluchów na pokrywie już po kilka minutach trzymania w dłoni ... ale poza tym rewelacja.

Dzięki wielkie dla szeńka, który genialnie opisał kamerę, dokładnie i precyzyjnie. Tylko rada - do wrzucania plików lepiej użyć seriwsów typu drop.io ...

I jeszcze jedno pytania na koniec: Czy mogę zakupić dowolny akumulator NP-120 i powinien działać?
 

szeniek

New member
rotsap napisał:
...

I jeszcze jedno pytania na koniec: Czy mogę zakupić dowolny akumulator NP-120 i powinien działać?

Dzięki za podpowiedź:eek:k: . Co do akumulatorka to owszem każdy NP-120 będzie działał. Zwróć tylko uwagę na pojemność. Nie ufaj opisom typu 2700 mAh czy nawet 3900 mAh bo i takie widziałem(są to raczej ogniwa regenerowane). Ja kupiłem jakiejś firmy "sun...coś tam" 1700 mAh i jest OK. Zwróć jedynie uwagę aby akumulator był nowy - najlepiej zapakowany w blistrer.
Pzdr
 

rotsap

New member
Ok, a oto i moje wrażenia z punktu widzenia totalnego laika.

1. Jakość obrazu - [3+] - Nie mam może wielkiego porównania, ale mam wrażenie jakby telewizor (Full HD) był brudny w momoencie oglądania, cos jak szumy w fotografii, jakby po jakimś filtrze. Obraz na pewno nie jest czysty, Ba, daleko mu do tego. Mimo to kiedy już nasz wzrok przedrze się przez swoisty 'filtr' to widac że kamera ma spory potencjał. Kamera bardzo ładnie ostrzy.

I jeszcze jedno, kamera porusza się jakby skokami, zamiast płynnie, w momencie jak obracam się dookoła a kamera ze mną, to o ile mój ruch jest płynny, to już ruch

2. Możliwości - [4] - kamera nie ma stabilizacji jak wiecie i to czuć, chociaż wkurza mnie to znacznie mniej niż jakość obrazu. Aparatu foto nie testowałem, ale od tego mam inny sprzęt.

3. Wygląd, ergonomia - [4+] - kamera jest naprawdę ładna, ale ma irytujące drobiazgi. Nie wiem jak to jest w innych kamerach, ale po cholerę umieścili przycisk włączenia kamery pod ekranem. Aby włączyć kamerę zawsze trzeba odchylić ekran ... dla mnie bez sensu, nie zawsze otrzebuję podglądu, czasami chcę coś szybko nakręcić ...

Reasumując: za 600 zł + 100 na drugi aku i duża karta ocena na [4-] nie jest zła, nie spodziewałem się może rewelacji w tej cenie, aczkolwiek miałem nadzieję że kamera lepiej poradzi sobie w słabym świetle (póki co testowałem tylko w takim), zobaczymy jak to będzie w mocnym świetle. Tak czy siak nie żałuję, ale prawda jest taka że Praktica dvc 5.1 nie jest kamerą, która może stawiać czoła jakimkolwiek innym kamerom HD ... w każdym bądź razie tak zakładam. To typowa małpka ... no może trochę bardziej LANS ... bo jej lansiarskość wręcz uderza w oczy ... szkoda że konstruktorzy nie skupili się bardziej na jakości obrazu :)
 

dr_Henio

New member
Witam

Zastanawiam sie właśnie nad kupnem tej kamerki, jednogłośnie jesteście za nią czy nie? Lepiej wybrać cos lepszego ale miniDV?

Mogę prosic o probki nagran na priv?

z gory dziekuje pozdr
 

mlody460

Member
Ja juz raczej sie zdecydowalem na zakup.Za taka cene mysle ze warto i to bardzo_Oczywiscie nie rowna sie z innymi HD ale ta cena jednak przemawia.
Gdy ja dostane do rak napisze cos od siebie.
 

szeniek

New member
dr_Henio napisał:
Witam

Zastanawiam sie właśnie nad kupnem tej kamerki, jednogłośnie jesteście za nią czy nie? Lepiej wybrać cos lepszego ale miniDV?

Mogę prosic o probki nagran na priv?

z gory dziekuje pozdr

Witam.
Nie wiem czy ktoś zdecyduje się odpowiedzieć Tobie w tym temacie. Wybór należy do Ciebie. Sam musisz zdecydować jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze. Czytaj fora na temat różnych produktów (kamery miniDV/HD/HDready) a napewno wybierzesz coś dla siebie.
Ja akurat miałem już dosyć leciwego VHS-C i zapragąłem kamery cyfrowej - od razu wiedziałem że nie będzie to kamera FullHD bo fundusze na to nie pozwalały.
Umyśliłem sobie jednak ,że napewno ma to być kamera na karty SD ze względu na:
1.Niska cena nośnika wielokrotnego zapisu (80-155 zł za 8GB)
2.Małe gabaryty i waga nośnika a co za tym idzie - sprzętu
3.Względne bezpieczeństwo zapisanych danych (w stosunku do zapisu np. na DVD albo HDD.
4.Brak zakłuceń fonii (brak napędu taśmy jak w miniDV)

Idąc tym tropem natrafiłem na ten właśnie produkt. Traf chciał że Praktica postanowiła wypełnić lukę w rynku (kamery HDready-czytaj "HD dla ubogich":) ) tanim produktem to i skorzystałem z tej okazji. Pewnie, że sprzęt ten ma braki ale za tą cenę nie znalazłem nic lepszego.

Pozdrawiam
 

szeniek

New member
mlody460 napisał:
czy to prawda ze podczas filmowania gdzy zblizymy slychac zoom??tzn gdy potem odtworzymy go czy tez go slychac????
Zoom optyczny działa na zasadzie zbliżających się do siebie (i oddalających się) soczewek. Nieuniknione jest zatem użycie mechaniki, która będzie ten ruch wymuszać - napęd zaś to nic innego jak silniczek.
Powiem tak - jeśli w czasie filmowania używasz zoom-u a w tle nie ma żadnych innych dźwięków (panuje dookólna cisza) to praca jego będzie niestety doskonale słyszalna, także przy oddtwarzaniu:( . W sprzętach tego typu jest to nie do uniknięcia. Mikrofon i silnik zoom są tak blisko siebie że jedynie dźwięki w tle (szum wiatru, rozmowy, muzyka) są w stanie zagłuszyć nieco pracę silniczka i wtedy "prawie go nie słychać" (tzn. nie zwraca on juz takiej uwagi);) .
Pzdr
 

dr_Henio

New member
Jaka karte polecacie do kamerki?

TRANSCEND SDHC 8GB CLASS 6
A-DATA SDHC 8GB CLASS 6
Kingston SD SDHC 8GB Class 6

Sa jakies roznice? Czy odczyt z tych kart bedzie jednakowy? Pqi jako jedyny reklamuje sie na poziomie 22MB/s

Czego uzywacie do konwersji AVI badz DVD? jakich parametrow audio video uzyc aby nie pogorszyc jakosci i niepotrzebnie powiekszac pliku?


 

szeniek

New member
dr_Henio napisał:
Jaka karte polecacie do kamerki?

TRANSCEND SDHC 8GB CLASS 6
A-DATA SDHC 8GB CLASS 6
Kingston SD SDHC 8GB Class 6

Sa jakies roznice? Czy odczyt z tych kart bedzie jednakowy? Pqi jako jedyny reklamuje sie na poziomie 22MB/s

Czego uzywacie do konwersji AVI badz DVD? jakich parametrow audio video uzyc aby nie pogorszyc jakosci i niepotrzebnie powiekszac pliku?

Absolutnie , tylko i wyłącznie SanDisk Extreme III. Z tym Transcend miałem kłopoty (opis wcześniej) a pozostałych nie używałem więc nie wiem. SanDisk za to sprawuje się bez zarzutu :eek:k: . Wszystkie wymienione odczyt mają raczej zbliżony a te 22MB/s to wartość max osiągana "w porywach"

Co do drugiej części to zależy co chcesz zrobić z plikiem wynikowym.
Jeśli chcesz oglądać na PC to można zostawić tak jak jest (*.mov) lub przerobić na DivXHD (1280x720/30 fps) albo zwykły DivX (max 720x576/30 fps)
Jeśli zaś chcesz oglądać na odtwarzaczu DVD to sugeruję raczej zwykłego DivX ale 30 fps bo tak nagrywa kamerka. Wszystkie filmy, które przerobiłem (niezależnie na jaki format) i dałem 25 fps jakoś dziwnie się "przycinają" ( co nie znaczy że nie dadzą się oglądać). Jestem teraz w trakcie poszukiwania "złotego środka"
pzdr
 
Ostatnia edycja:

jerzy50

New member
kamera Praktica

:eek:k: Witam jestem też jak wy koledzy zainteresowany ta kamerką czytam doladnie wszystkie wasze posty czy macie już swoje nagrania z tej kamerki bardzo bym chciał je zobaczyc jeżeli można to prosze o przesłanie na priva pozdrawiam wszystkich i napewno już niedługo dołącze do grona Praktici jerzy 50
 

ttaaddeekk

New member
Czesc wszystkim, jako że jestem tutaj nowy wiec wypada sie przywitac :)

tez jestem zainteresowany ta kamerka, ze wzgledu na HD oczywiscie, potrzebuje ja glownie do krecenia materialow pod pozniejsza obrobke, wiec jakosc dzwieku nie gra roli tak samo stabilizacja obrazu.

Ale do czego zmierzam, jako ze w wiekszosci kamer stabilizacja obrazu jest cyfrowa wiec, nic nie stoi na przeszkodzie zeby wykonac ja na komputerze, mysle nawet ze to jest duzy plus poniewaz ma sie wieksza kontrole w ten sposob.

tutaj link :)
ww[usun to :)]w.studiodaily.com/studiomonthly/tutorials/howtutorials/f/graphics/6264.html
(UWAGA! Z powodu częstego spamu linki do postów można dodawać dopiero po napisaniu 5 wypowiedzi.) ;)

oczywiscie jak mamy do obrobki np 2h materialu to jest to troche roboty, i dodatkowo rozdzielczosc bedzie troszke mniejsza

pozdrawiam
 

szeniek

New member
ttaaddeekk ! Dzięki stokrotne. Prawdę mówiąc to jestem na siebie wściekły, że sam nie wpadłem na ten jakże prosty pomysł:mrgreen: . Idąc zatem za radą kolegi wstawiam tu linki, które trzeba tylko troszkę zmodyfikować:

-ht[usuń to:D ]tp://rapidshare.com/files/124220907/PrakticaHD_DVC_Sample_720p_PAL.part1.rar
-ht[usuń to:D ]tp://rapidshare.com/files/124234017/PrakticaHD_DVC_Sample_720p_PAL.part2.rar
-ht[usuń to:D ]tp://rapidshare.com/files/124244352/PrakticaHD_DVC_Sample_720p_PAL.part3.rar
-ht[usuń to:D ]tp://rapidshare.com/files/124260789/PrakticaHD_DVC_Sample_720p_PAL.part4.rar

Od tej chwili wycofuję ofertę wysyłania linków na priva !!!

Pozdrawiam
 

szeniek

New member
Do dnia 01-08-2008 jestem na urlopie bez dostępu do netu.
Proszę w tym czasie nie wysyłać prywatnych wiadomości !!!
Oczywiście kamerkę zabieram ze sobą. Po powrocie podzielę się wrażeniami

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

jerzy50

New member
Praktica 5.1 dvc.hd

Witam, ponownie na forum ,już jestem włascicielem tejże kamerki od dwóch dni, wrażenie robi duże porównuje poprzednie opisy ,i sprawdzam jakosc filmowania narazie jestem zachwycony obrazem oglądając w HD na plazmie, pierwsze spostrzeżenie i opinia za te piewniądze nie należy narzekac na sprzęt, jeżeli większe wymagania to koszt przynajmiej 2000 zł i więcej ale bez przesady pozdrawiam wszystkich i do spotkania na forum jerzy 50 p.s. jeszcze napisze napewno po dłuszym sprawdzaniu kamery:eek:k:
 

jerzy50

New member
Kamerka Praktica

Witam ponownie chciałem zaznaczyc ze ZOM wcale tak nie hałasuje to może akurat ten egzemplarz kolegi Młody 460 który jest tak zawiedziony bo umnie nawet to wcale nie przeszkadza a ile to się go używa a co do kamerki to polecam wszystkim w miare dobra za tą cene obraz w HD Super dzwięk okey pozdrawiam jerzy 50
 
Do góry