Pomoc przy doborze sprzetu a/v do salonu

Robak81

New member
Witam wszystkich i pozdrawiam,
Za kilka miesiecy chciałbym sie wprowadzic do nowego domu w zwiazku z tym potrzebuje pomocy w doborze amplitunera, głosnikow oraz telewizora. Nie wiem czy mam zakładac tematy w innych działach czy wszystko załatwie w jednym. Jesli robie zle to prosze o wskazowki.
O ile telewizor to pryszcz bo sa praktycznie dwa modele ktore spełniaja wymagania czyli cena koło 10 tys. i wielkosc od 65" o tyle ampli i głosniki to temat rzeka a słabo wiem z czym to sie je wiec tu prosze szczegolne przyłozenie sie do tematu. Forum to skarbnica bez dna. Probowałem cos na szybkiego znalezc ale tyle jest roznych tematow ze głowa boli. Jesli powtarzam czyjes problemy to z gory przepraszam.
Temat moj wyglada nastepujaco. Pokoj z wykuszem o powierzchni 40m2 o wymiarach 7x5,75. Ponizej zdjecie z projektu

Telewizor bedzie sie znajdował na lewej scianie.

Kwota jaka chce wydac na tv to nie wiecej niz 10 tys. a modele jakie mnie interesuja to:
-Samsung UE65ES8000
Na razie kosztuje 12 tys. ale licze ze jak bede kupował za kilka miesiecy to stanieje o te 2 tys.
-Sharp LC-70LE740E
Czy jeszcze cos jest godnego uwagi?

Jesli chodzi o to na co bedzie wykorzystywany sprzet to głownie do ogladania filmow ale tez lubie słuchac muzyki( na co mi brakuje czasu). Proporcje film/muzyka około 70/30.
Odsłuch nie wchodzi w gre bo nie mam na to czasu. Dwojka małych dzieci, wiele zajec i wiele problemow dnia codziennego. Czesto nie mam czasu zjesc posiłku.

Amplituner - Miałem do czynienia ze sprzetem denona oraz pioneera, były to raczej jakies stare modele ale barwa dzwieku w obu przypadkach mi imponowała. Wiem to kwestia głosnikow ten ale wydaje sie ze sprzet ma klase. Chciałbym zeby poza jakosc dzwieku taki wzmaciacz był długowieczny i bezproblemowy w obsłudze. Chciałbym przeznaczyc na to nie wiecej niz 5 tys. zł. Jesli nie te marki to co innego?

Zestaw głosnikow - tu juz nie ma pojecia. Słyszałem ze angielskie zestawy maja przyjemna barwe. Koda znajomego jakos mnie nie powaliła. Nie wiem jaki to model ale z pewnoscia nie wysoki. Jestem otwarty na propozycje. Tu tez budzet do 5 tys.

Sumujac amplituner + głosniki razem 10 tys. Moze jednak wystarczy mi wzmak za 3 tys a na glosniki lepiej przeznaczyc 7 tys. lub odwrotnie. Chciałbym ze to było solidne i długowieczne.

W niedalekiej przyszłosci dojdzie pewnie jakis odtwarzacz br a w dalszej, powiedzmy za kilka lat nie wykluczony gramofon.

Nie ma pospiechu. Chciałbym aby osoby o roznych nawet mocno subiektywnch pogladach sie wypowiedziały. Z gory dziekuje za poswiecony czas.

Chciałbym dodac zdjecie ale forum nie pozwala wkleic linku?
 
Ostatnia edycja:

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Zdecydowanie lepiej założyć budżet na cały zestaw audio, niż osobno na ampli i kolumny. Zatem 10 tysięcy. W tej cenie na pewno będziesz zadowlony, a wybór jest ogromny. Ale to już bardziej doświadczeni Koledzy ci polecą.

Ode mnie tylko tyle, że każdy zestaw w tej cenie będzie super w kinie domowym (pamiętaj o subwooferze!), natomiast porady, które otrzymasz będa się w 90% odnosić do możliwości muzycznych zestawu :)

Pozostaje jeszcze decyzja czy chcesz 7.1 czy może wystarczy 5.1 :)

A co do odsłuchu, to przy takiej kwocie by się przydał. Skoro jednak nie masz czasu to polecę inne rozwiązanie. Są sklepy, które mogą do Ciebie przywieźć kilka zestawów (np. takich poleconych na forum) i to kosztuje jakieś pieniądze (nie wiem, zakładam około 300 zł). Ale jeśli już wybierzesz jeden z tych zestawów i kupisz go u nich, to odsłuch będzie albo darmowy, albo prawie darmowy :)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
A co do odsłuchu, to przy takiej kwocie by się przydał. Skoro jednak nie masz czasu to polecę inne rozwiązanie. Są sklepy, które mogą do Ciebie przywieźć kilka zestawów (np. takich poleconych na forum) i to kosztuje jakieś pieniądze (nie wiem, zakładam około 300 zł). Ale jeśli już wybierzesz jeden z tych zestawów i kupisz go u nich, to odsłuch będzie albo darmowy, albo prawie darmowy :)

Juz widze jak niosa na 4 pietro 3 zestawy ogromnych kolumn, do tego ampli na dokladke, no ale moze sie myle. Bardzo fajnie by tak bylo, odjac stracony czas, paliwo - dojazd do salonow, wychodzi na to samo - to rewelacja :)
 

Robak81

New member
4 pietro? Przeciez pisałem ze wprowadzam sie do domu a nie do pałacu. Salon jest na parterze. Wystarczy pokonac 3 schodki.

Jesli chodzi o 7.1 vs 5.1 to nie wiem. Czytałem ze praktycznie nie produkuje sie na razie nic co wykorzystuje te 2 dodatkowe kanały... ale moze kiedys sie zancznie wiec dobrze by było miec sprzet rozwojowy. Rozumiem ze jesli chodzi o zestaw głosnikowy to do 5.1 wystraczy dokupic 2 dodatkowe głosniki podobne do tylnych. Czy to jakas głebsza filozofia?
Jest jeszcze 9.1 ale to chyba jakas abstrakcja.
 
Ostatnia edycja:

WiTT

New member
Bez reklam
Odsłuch nie wchodzi w gre bo nie mam na to czasu. Dwojka małych dzieci, wiele zajec i wiele problemow dnia codziennego. Czesto nie mam czasu zjesc posiłku.
Witaj. Jestem w stanie zrozumieć Ciebie, zapewne jeszcze w tym wszystkim budowa/wykończenie domu się przewija. Jeśli mógłbym coś zasugerować, pewnie przez ten czas uda Ci się wybrać ze 2 zestawy między którymi będziesz wybierał. Spróbuj choć na koniec wyboru między 2-3 zestawami (jedna wizyta w jakimś salonie) obejrzeć, posłuchać tuż przed kupnem. Trochę jednak wydajesz, wolałbyś być zadowolonym z wydatku.

Pokoj z wykuszem o powierzchni 40m2 o wymiarach 7x5,75...
Sumujac amplituner + głosniki razem 10 tys. Moze jednak wystarczy mi wzmak za 3 tys a na glosniki lepiej przeznaczyc 7 tys. lub odwrotnie. Chciałbym ze to było solidne i długowieczne.
Cóż, metraż nie ułatwia tutaj zadania. Bardzo wiele będzie zależał efekt końcowy od akustyki pomieszczenia - umeblowanie, rodzaj podłogi, brak gołych ścian (duże powierzchnie) etc. Już teraz powinieneś pomyśleć nad tym.
Co do solidności i trwałości - w tej kwocie bym był raczej spokojny.
Co do balansu kwot - nie do końca tak oszczędzałbym na ampli w tym wypadku. Biorąc pod uwagę powyższe, ampli musi napędzić kolumny w 40m2. To nie może być huherko, tylko porządny klocek z zasilaniem. Co z tego że będziesz miał duże kolumny, jeśli ich nie zasilisz. Znikną w pomieszczeniu. Byłbym ostrożny z oszczędzaniem na ampli.
Jakie miałbym propozycje?
1. Ampli - NAD T748, mam i wiem że potrafi dać prądu do kolumn. Teraz widzę że chodziły promocje w zestawach z NAD BluRay T567 za ok.5k. (ew. sam ampli to ok.4k?). O ceny też spytaj blackninja.
2. Kolumny? Hmm.. Minimum zainteresowania to kolumny oparte o fronty Paradigm 9 v.7, TAGA Harmony Platinum v2 F-100 (nie myl tego z Koda o których pisałeś, nie ta klasa).
Co jeszcze... Klipsch RF52-RC52-RS42, Dali (choć to nie to Dali co kiedyś),
W tym wątku inna osoba jeszcze wybierała CA + MA RX8:
http://www.hdtv.com.pl/forum/kino-domowe/91451-kino-domowe-do-20tys.html
Do rozpatrzenia.
Być może coś z JBL, tutaj blackninja mógłby coś polecić, więcej o nich wie.

Chciałbym dodac zdjecie ale forum nie pozwala wkleic linku?
Pisząc post, spróbuj kliknąć ikonkę z obrazkiem (Insert Image - nie mylić z załącznikiem - tam podaj adres bezpośredni do obrazka; albo dodaj jako załącznik - ikonka spinacza).

---edit---
aha, jeszcze kable, proponuję na Front/Central 2,5/4mm, na surround 1,5/2,5mm. Na fronty i central proponuję lepsze niż zwykłe OFC, ale też bez przesady. No i jeśli tylko amplituner będzie miał bi-amp to oczywiście w ten sposób kabelki.
 
Ostatnia edycja:

mec05

New member
Witam, mam pomieszczenie podobnej wielkości co ty i ostatnio stałem w sumie nadal stoję przed podobnymi rozterkami. Ja robię tak kupiłem wzmak do stereo do tego dobieram głośniki. Przyjemność słuchania muzyki zapewniona. Teraz do tego dobrać AV za rozsądną cenę. Kolumny takie, które dają się rozbudować do systemu 5.1 lub innego, ale teraz producenci w większości stosują takie rozwiązania. Słuchałem bardzo wielu rozwiązań włącznie z bardzo dobrymi i drogimi AV ale jakość muzyki w stereo nie powala. Ja wybrałem wzmak MF M3i + B&W CM9 teraz będę poszukiwać AV.
 

Robak81

New member
Jesli chodzi o okablowanie to jest juz ono połozone pod tynkiem. Robił to moj znajomy elektryk razem z cała instalacja do domu i mowił ze dał lepsze kable. Musze mu wierzyc na słowo. Jesli bedzie zle grało to bede kuł i zrywał ale to juz najczarniejszy scenariusz.

Wzmak i stereo a potem dokładanie kina odpada. Priorytetem dla mnie nie jest muzyka a film wiec musze pojsc na pewien kompromis i kupic dobry zastaw do kina ktory takze sprawdzic sie przy muzie. Sadze ze jak dobiore odpowiednie komponenty to bede usatysfakcjonowany w kazdym przypadku.

Ogladałem zdjecia tego apli NAD t748. Jakis ma taki ascetyczny, bidny design. Jak to mowia: nie oceniaj kasiązki po okładce, ale ten sprzet nie wyglada na tyle co kosztuje. Byc moze na zywo robi lepsze wrazenie. Nie to zebym sie zachwycał byszczacym syfem ale np denon ma troche bardziej nobliwy wyglad. Jak wyglada w nim komunikacja z siecia. Jest wi-fi? Ta moc na kanał tez jakos nie powala ale tak naprawde nie umiem tego ocenic. Moze jakies inne propozyjce...

Jesli chodzi o głosniki to kolega duzo tego wymienił i nie wiem jak sie do tego odniesc. Przydała by sie jakas skrocona charakterystyka. Czytałem na tym forum ze poleca sie czesto marke Jamo albo HK czy CA jak wyglda one na tle innych i w czym sie specjalizuja?Wharfedale co to za marka i z czym sie je?

Jesli chodzi o plazme to jestem mocno sceptyczny co do tej technologii moze nie potrzebnie. Co z trwałoscia?

Pokazania zdiecia pokoju dalej nie moge pokonac. W przypadku "insert image" pojawia sie komunikat UWAGA! Z powodu częstego spamu linki do postów można dodawać dopiero po napisaniu 5 wypowiedzi. W przypadku załacznika po probie wczytania zdjecia z dysku pojawia sie komunikat: This is not a valid image file. Gdy probuje z URL pojawia sie komunikat: Błąd podczas wysyłania. Chyba bede musiał przyspamowac jeszcze 2 posty i potem moze pojdzie.
 
Ostatnia edycja:

d@miano

New member
Ja gdybym miał wydać 20 tys. na sprzęt to wybrałbym TV Sharp LC-70LE740E. Posiadam Sharpa LC-60LE635E i bardzo go sobie chwalę. Samsung UE-65ES8000 przepiękny wizualnie i Sharp się w tym względzie do niego nie umywa, ale Japończyk nie dość, że tańszy to jeszcze te 5'' większy :) ...a uwierz, że to robi różnicę ;) Ja na dokładnie 29m2 mam 60'', ale gdyby było 70'' wcale bym się nie pogniewał :) TV mam już rok czasu i jakość obrazu jest dla mnie zadowalająca, dlatego szczerze polecam. Jeśli chodzi o kino to do 40m2 wstawił bym zestaw: Harman Kardon AVR 460 + Klipsch Reference: RF-82 II + RC-62 II + RS-62 II + JBL ES250PW. Myślę, że zarówno w kinie jak i muzyce byłaby MIAZGA! :) Słyszałem Klipscha RF-82 i nawet sobie nie chcę wyobrażać co się dzieje w opcji 5.1. Na 40m2 myślę, że efekt lepszy niż w Multikinie :p
Mieścisz się spokojnie w 20 tys. i masz jak dla mnie zestawik MARZENIE :)
WIELKI ekran i REWELACYJNY zestaw KD, który ŚWIETNIE i UNIWERSALNIE spisze się w muzyce :)
 

mec05

New member
Witam. Jak dobrze wiesz wybór nie jest prosty. Jeżeli chcesz iść na kompromis polecam AV Arcama lub Marantza, grają nieźle także w muzyce. Ciekawą opcją jest też CA, słuchałem ich wszystkich w różnych konfiguracjach i trzeba samemu ocenić czy taka gra ci odpowiada, każdy gra inaczej. Co do TV. Ja posiadam plazmę Panasonica i jestem mega zadowolony, wady plazmy to stereotypy chyba z lat 90. Ja nie widzę w nich wad. W TV to jest tak, że czym droższe to niestety lepsze:)
 
Ostatnia edycja:

WiTT

New member
Bez reklam
Ogladałem zdjecia tego apli NAD t748. Jakis ma taki ascetyczny, bidny design. Jak to mowia: nie oceniaj kasiązki po okładce, ale ten sprzet nie wyglada na tyle co kosztuje. Byc moze na zywo robi lepsze wrazenie. Nie to zebym sie zachwycał byszczacym syfem ale np denon ma troche bardziej nobliwy wyglad.
Ehh... no widzisz, jak to ująłeś "nie oceniaj książki po okładce" - w tym wypadku 100% trafne :)
Ja zdaję sobie sprawę że design NAD nie odpowiada większości, bo się nie świeci, nic nie mryga etc. Mi to odpowiada, bo lubię takie minimalistyczne podejście, klasyczne, zwłaszcza jeśli to idzie w parze z tym jak to gra. Urządzenia NAD to przede wszystkim JAKOŚĆ GRANIA! I każdy ktokolwiek cokolwiek czytał o audio to wie.
Idź i posłuchaj czegokolwiek od NAD, myślę że się zaskoczysz.

Jak wyglada w nim komunikacja z siecia. Jest wi-fi?
No tutaj Ampli NAD'a nie mają nie wiedzieć czemu portu LAN. Ja korzystam z BluRay T567 który jest centrum multimedialnym (odciąż ampli w ten sposób? może taka filozofia firmy?). Czyta po USB (pendrive, dysk HDD) i w sieci (serwer multimedialny w sieci) większość znanych plików, pliki mkv + napisy SRT (wolę bardziej od TXT) bez problemu.

Ta moc na kanał tez jakos nie powala ale tak naprawde nie umiem tego ocenic.
No masz, a Ty znów o tym co na papierze..a słyszał że papier przyjmie wszystko? Gwarantuje Ci że to co na papierze u NAD bije o głowę innych którzy piszą że ich sprzęty mają po kilkaset W. Miałem wzmak NAD 3240PE (rok produkcji 1980 zdaje się). 2 x 40W na papierze. Nie potrafiłem ponad połowę gałki odkręcić, bo już nie szło wytrzymać od głośności. Ich dane są raz że rzeczywiste do osiągnięcia a dwa że często zaniżone w stosunku co sprzęt może osiągnąć.
I wierz mi, ten ampli ma moc.

Oczywiście każdy kupuje to co jemu się podoba, ale już nie jeden się zdziwił jak posłuchał NAD'a. W tej skromności jest ukryta moc :krol:
 

Robak81

New member
Ostatnio spedziłem wiele godzin na wertowaniu tego forum jak i innych w celu doboru. O ile sam sprzet mniej wiecej wybrałem to pojawił sie problem z ustawieniem go. Zdałem sobie sprawe ze sciana na ktorej bedzie wisiał tv oraz beda stały kolumny podłogowe jest chyba troche za waska. Zrobiłe zdjecia tej sciany i zwracam sie z prośba o rade jakie kolumny tam moge wstawic. Myslałem o MA BX6. Zdaje sobie sprawe ze dosc potezne głosniki i moga sie u mnie nie sprawdzic w tej sytuacji.
 
Ostatnia edycja:

Robak81

New member
http://www.turboimagehost.com/p/15310492/IMGP4183.JPG.html
Po srodku zaznaczyłem szerokosc przykładowego tv np. samsung 65". Od lewej jest zabudowa kominka ktora siega do pierwszej kreski a od niej około 89 cm do krawedzi tv. Tu jest problem bo czytałem ze kolumna powinna stac w odległosci przynajmniej 1m od tv i dodatkowo trzeba ja odsunac od scian. Z drugiej strony ekranu jest nieco wiecej miejsca ale tez nie rozowo. Dodatkowo ma byc tez połka na sprzet pod tv i miejsce na sub. Zastanawiam sie czy wszystko tam pomieszcze i bedzie to miało rece i nogi.
 
Ostatnia edycja:

WiTT

New member
Bez reklam
Ogółem ściana nie taka zła, widać już plusy i minusy organizacji na tej ścianie. Plus że powiesisz TV, no i możesz jeszcze pomyśleć nad wykończeniem kolorystyki.
Jeśli chodzi o odłegłości kolumn, to od tylnej ściany zależy jeśli kolumny mają BR z tyłu, to faktycznie trzeba je trochę odsunąć. Te z BR z przodu są łatwiejsze do ustawienia. Odległość od TV to chyba kiedyś, gdy były TV CRT. Teraz już nie ma tego efektu od TV, więc bym się nie przejmował. Ale by mieć dobrą stereofonię czy przestrzeń to rozstawienie kolumn między sobą jest wskazane. W zależności od odległości słuchania, ale pomiędzy frontami jak jest 2 metry powinno być optymalnie.
Minus a raczej zagrożenie to może być od kominka, jak będą drzwiczki tego kominka? Otwierane na kolumnę? Trzeba będzie ją trochę odsunąć od tego żaru :)
A subwoofer nie musi stać przy frontach czy pod TV, możesz go schować za kanapę na przykład.

Na fajnym etapie jesteś, gdzie powoli się realizują plany i widać jak rośnie to co sobie wymyśliłeś :) Fajna sprawa, też w tamtym roku przerabiałem to, jest radość w wymyślaniu i realizowaniu :)

A Ampli to wybrałeś już, skoro jesteś ukierunkowany pod MA BX6?
 

Robak81

New member
Twoje słowa sa dla mnie zbawienne. Poprawiłes moj zjechany humor od trzech dni. Myslałem ze sie potne bo nie przewidziałem takiej sciany frontowej jak trzeba... ale z tego co piszesz to moge wstwic piekne, mocne 150W fronty, ktore beda zdobiły pomieszczenie wygladem jak i przede wszytskim wypełniały ponad przecietnym brzmieniem. Odzyskałem spokoj ducha:wink:
Jesli chodzi o wykonczenie to juz jest dawno pomyslane;).
Gdy spojrzysz jeszcze raz na fotke z gory to zobaczysz ze zabudowa kominka jest odrysowana rowniez na posadzce. Kominek bedzie narozny blisko stopni i bedzie sie znajdował około 120cm od sciany tv. Mysle ze nie bedzie wadził lewej kolumnie.
Sub jednak chyba bedzie stał razem ze wszytskim gdyz kanapa znajduje sie na przeciwległym koncu pokoju. Czyli trzeba by uzyc około 7-8m przewodu. Nie wiem czy to dobrze. Daje link do rzutu pokoju na ktorym wypoczynek stoi mniej wiecej tak jak bedzie w rzeczywistosci tylko bardziej odsuniety od sciany a pozostałych siedzisk nie bedzie.
pokoj (pokoj.jpg) - 15313797 - Free Image Hosting at TurboImageHost
Jesli chodzi o wybor sprzetu to wyselekcjonowałem pare rzeczy, ktore odpowiadaja moim potrzebom. Najbardziej jestem nastawiony na amplituner marantz SR6007 głownie dlatego ze te produkty sa uniwersalne i maja dobre brzmienie stereo. Dodatkowo tez model ten ma analogowe wejscie phono dzieki temu bede mogł bezposrednio podłoczyc tani gramofon bez przedwzmacniacza o ktorym wspominałem na poczatku. W tej klasie cenowej takie wejscie znalazłem tylko w onkyo i yamaha ale te marki raczej mnie nie interesuja. Do tego ampli pewnie podłacze odtwarzacz bd marantz UD5007. No i głosniki... wydaje sie ze zestaw 5.1 oparty na MA BX6 sprawdzi sie w kinie jak i da ciekawa barwe dla stereo z gramofonu. Wszyscy chwala te kolumny i pisza o ich wyjatkowym brzmieniu. Pod uwage tez biore paradigm monitor 9 i klipsch rf. Pozostanie tylko odsłuch tego ampa z trzema roznymi zestawiami kolumn i podjecie decyzji. Nie bede sie upierał na konkretny zestaw. Jak bedzie cos w promocyjnej cenie to wezme bez marudzenia.
Tv jest jeszcze dla mnie zagadka. Za mna dwa samsungi lcd o ktorych złego słowa nie moge powiedziec. Chodza jak zylety do dzis wiec jestem nastawiony ta marke... ale moze czas na zmiane.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Z tego planu wynika, ze bedzie (za)daleko od kanapy do telewizora (6m?). Psowałoby tą kanapę, ktora na planie jest tyłem do tv obracać na czs seansu, ale to oczywiscie głupie.
EDIT, a teraz doczytałem, ze tego nie będzie ;), ale to i tak troche daleko.
BX to całkiem fajne kolumny, ale nie wiem jak grają z Marantzem. Ze swojej strony mogę Ci z czystym sumieniem polecic wymienioną elektronikę.
 

marwol

New member
Ja bym sie bal kolumne 50cm od kominka stawiac. Mozesz sprobowac wymurowac slupek waski na drewno, to oddzieli kolumny od goraca z kominka.

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2
 
Ostatnia edycja:

finger

Member
Offtopicowo, to zależy jak kto sobie obuduje kominek i jak duży on będzie.
Ja mam obmurowany, nie wspominając o izolacji, więc wszystkie ściany boczne mam zimne a żar wali od frontu.
No i oczywiście ważna jest cyrkulacja powietrza.
Tak więc, jak się zaplanuje wszystko wcześniej, to kolumny mogą stać nawet bliżej ;)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry