Pliki AVCHD - co z nimi robić?

boletz

New member
Pytałem już kiedyś o problem z programem Picture Motion Browser, polegającym na nierozpoznawaniu do końca plików które przez ten progs są importowane na dysk. Program ich nie potrafi przeanalizować oraz odtworzyć. Do odtwarzania, edycji i wszystkiego związanego z m2ts uzywam innych programów. Gdzie problem więc ?? Problem powstał w momencie gdy zaopatrzyłem się w fajny telewizorek, do którego zapragnąłem podłączyć kamerkę, celem oglądnięcia nagranych wcześniej filmików w "pełnej krasie".
Aby filmy z dysku twardego nagrać z powrotem do kamerki, należy uzyć opcji "export to handycam". Program sobie zbiera informację o pliku, informuje mnie o tym że to dlugo trwa i tak dalej, nastepnie po 1s trwania konwersji, wyrzuca komunikat który mówi że: "do kamerki można zapodać tylko pliki odtwarzane przez kamerkę" tylko że to są te pliki do jasnej ciasnej. Tyle wyjaśnień. Teraz pytanie. Z racji iż, "przyjazny" program Picture Motion Browser nie umożliwia mi przesłania plików m2ts (być może problem ma już przy konwertowaniu m2ts do oryginalnego mts) do kamerki, czy instnieje jakiś alternatywny sposób aby to uczynić ??
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Problem nie jest nowy i dodtyka nie tylko użytkowników PMB ale i tych, którzy używają komputera do odtwarzania filmów i próbują udoskonalać system przez instalowanie nowych playerów lub kodeków - i nagle to co było dobre przestaje pracować. Jak można przejąć kontrolę nad stosowanymi przez system filtrami (kodekami) już pisałem i nie chcę się powtarzać zwłaszcza, że ostatecznie porządek w komputerze musi dokonać i tak użytkownik. Sprawa niby prosta trzeba ustalić jak system podchdzi do odtwarzania plików .m2ts (najlepiej sprawdzić to GraphEdit), obniżyć priorytet tym filtrom, które system stosuje, a które nie radzą sobie z plikami (lub je usunąć - najczęściej będzie to Haali) a dopuścić do głosu filtry (kodeki) prawidłowo odtwarzające pliki .m2ts (DirectShow Filter Manager).
Czasem pomagają proste zabiegi jak powtórne zainstalowanie danego programu (playera). W przypadku PMB mogło to pomóc ale nie musiało - w każdym razie powinno być pierwszym krokiem. Innym prostym zabiegiem może być kompletne odinstalowanie programu (kodeków), po którym PMB (lub inny player) przestaje prawidłowo działać. Ogólnie należy przyjąć zasadę aby maksymalnie ograniczyć ściąganie z netu różnego rodzaju pakietów kodeków lub playerów.
Radykalnym rozwiązaniem problemu jest zainstalować na jakimś dodatkowym dysku system Winows i przeznaczyć go do edycji plików AVCHD (no i po zainstalowaniu PMB nie ściągać z netu żadnych innych programów lub robić to w sposób kontrolowany). W ten sposób zachowujemy dodtychczasowy stan posiadania na starym dysku (bo przecież możemy tam mieć ogromną ilość programów i różnych plików, których nie chcielibyśmy powtórnie instalować) i mamy nowy odświeżony system (który choćby tylko z tego powodu bedzie wydajniej pracował).
Niektóre programy są odporne na przybyszów z zewnątrz i używają wyłącznie własnych wewnętrznych filtrów. Inne programy mają dostępne opcje gdzie możemy wskazać z jakich filtrów program ma korzystać. Niestety PMB obu tych cech jest pozbawiony.
Rozwiązań może więc być wiele. Czasami paradoksalnie właśnie zainstalowanie jakiegoś programu (pakietu) może przypadkowo rozwiązać problem.
Być może ktoś jeszcze dorzuci własne doświadczenia w tym zakresie. Może odezwie się arkanus i coś dopowie.
Myślę, że w miarę jak miłośnicy HD będą rezygnować z komputerowego odtwarzania filmów na rzecz playerów sprzętowych problemy z edycją komputerową będą znikać. Wystarczy poczytać posty czy to z tego wątku czy to z wątku filmowego ile problemów stwarza komputerowe odtwarzanie filmów (własnych lub firmowych). Ciągle podejrzewa się, że to dane pliki mają jakieś wygórowane wymagania i rozbudowuje PC sprzętowo a problemy wydają się nie znikać. Inni natomiast mając przeciętne maszyny nie mają problemu z płynnym odtwarzaniem filmów. Przyczyna problemu zawsze ta sama - zamieszanie w nadmiernej ilości filtrów (kodeków).
 

brutus76

New member
Ha...podepnę się ponikąd pod powyższy wątek.
Ja mam taki problem. Zainstalowałem BMP i (wczoraj) również PowerDVD 8.Ale właśnie brakuje mi chyba jakiegoś kodeka (wcześniej miałem zainstalowaną jakąś standartową paczkę głównie pod divix).Jak otwieram plik m2ts skopiowany wcześniej z kamerki programem BMP to odtwarza mi dźwięk bez obrazu:(. Czy muszę doinstalować jakieś kodeki? Jeżeli tak to jakie - proszę o wskazanie nazwy paczki.
Chyba że problem leży gdzie indziej? Mam Windows Vista 32, 2GB ram, Pentium D820 i grafikę GF 7600GS .

p.s. A czy jest może sposób (kodek, program)który umożliwia oglądanie plików m2ts z dysku twardego lub płyty DVD pod Windows Media Center pod Vistą?

Dziękuję za pomoc.
 
Ostatnia edycja:

Siemano

Member
m2ts do x264 (720p) avi

Czesc.
Kupilem sobie kamerke Sony HDR-TG3.
Pliki wynikowe z niej sa o rozszerzeniu m2ts.
Jestem laikiem jesli chodzi o obrobke video.
Gdy odtwarzam pliki m2ts (1920X1080) na moim kompie to strasznie tnie.
Mam 3 GB Ramu
Athlon 64 X2 dual core 4200+ 2,2 Ghz
Karta Grafiki jest raczej slaba Radeon X1600 Series.

Teraz pytania:
1. Czy zmiana karty grafiki na cos nowego np 8800GT pozwoli mi na poprawne ogladanie materialu video 1920X1080i?

2. Uzywam Nero Vision. Stworzylem plyte AVCHD (z rozdzialka 1920x1080i). Odtwrzajac ja na kompie tnie jak diabli. Poszedlem do sklepu i odpalilem ja na odtwarzaczu Blue Ray Sony. Wszystko plynnie i idealnie. Czy jest mozliwosc zeby chodzilo to plynnie u mnie na komputerze? Czy zostaje mi tylko kupienie odtwarzacza blue ray lub PS3?

3. Moglbym sie zadowolic 720p w x264. Sciagam sobie filmy z netu w 720p (x264) o rozszerzeniu avi i chodza mi plynnie. Jak mam z tych wielu plikow m2ts zrobic jeden plik 720p, jakim programem, i jakim programem mam to sobie prosto edytowac (przescia, napisy, ewentualnie podklad dzwiekowy)?

4. Czy da sie to zrobic w Nero Vision? Bo przy exporcie materialu do filmu mam do wyboru tylko NeroDigital AVC. Cinema AVC i wtedy koduje mi to do mp4? Chce zrobic avi o rozdzialce 720p a nie jakies mp4.

Przepraszam za chaotyczne pytania.
Przyznaje sie szczerze bez bicia ze nie przeszperalem calego forum za odpowiedziami. Pracuje po 12-14 godzin.
Dzieki za podpowiedzi.
Pozdrowionka z Danii.

P.S Podolski ty ....... :))
 

japi55

New member
pliki AVCHD... vs Bluray

Witam,
Mam małe pytanie, bo im więcej czytam to mam wrażenie że mniej wiem...
Mam kamerę Sony SR11e i odtwarzacz+nagrywarka Bluray (Sony Vaio FZ21Z) oraz TV Full HD. Chcę przegrać materiał z kamery na laptopa a następnie wypalić na blurayu z zachowaniem najwyższej jakości (Full HD i DD5.1). Dodam że chodzi mi o zwykłe amatorski materiał (dzieciaki, podróże itp. sprawy). Proszę o podpowiedź czy jest taka opcja w PMB (jeżeli jest to poproszę krok po kroku) lub jaki niedrogi program byście polecili i dlaczego? Zastanawiałem się nad jednym z wymienionych: Nero 8, Ulead VideoStudio 11.5 PLUS PL, totalmediaextreme, Power DVD, ULEAD MOVIE FACTORY 6+. Fajnie by było jak byłby w języku polskim.
Pozdrawiam wszystkich i dziękuję z góry za podpowiedzi... :)
 
Ostatnia edycja:

benk07

New member
Witam,
Dokonałem inwestycji w kamerę i laptopa Sony(zamysł był taki aby filmować i edytować HD) zanim przeczytałem ten wątek i nie uniknąłem pewnych pomyłek. Choć nie jest źle. Zakupiłem kamerkę Sony HDR-TG3 oraz notebooka VAIO VGN -FZ31M (ma napęd BD, ale combo - bez nagrywania). Facet w salonie Sony wspominał, że kamera ma co prawda dołączony program (PMB) do przeglądania (i prostego edytowania) AVCHD ale poradził mi zakup softu Pinnacle'a, który pozwoli ma na wszystkie atrakcje edycyjne. Takowy kilka dni temu nabyłem - Studio 12 Ultimate, i nie wiem czy dobrze zrobiłem. Po pierwsze, to okazuje się, że mój notebook ma raczej za niską specyfikację do obróbki AVCHD na tym sofcie - co prawda jakoś daje rade ale mam za sobą jak na razie tylko krótkie testy na małej ilości plików. Jak dowiedziałem się z tego wątku (dziękuję wszystkim, którzy dostarczyli tyle informacji, a szczególny respect dla Sydon777), to jest wiele innych opcji obróbki AVCHD, a sam PMB też coś jednak potrafi. Trudno, nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Chcę jak najlepiej wykorzystać to co mam i poprosić na forum o kilka rad. Może sam - posiadając zestaw: kamera AVCHD i notebook VAIO + Pinnacle Studio 12 - coś będę mógł też za jakiś czas sensownego powiedzieć na forum:)
Jesli chodzi o obsługę Pinnacle Studio 12 to jestem na początku drogi, ale jakieś pierwsze kroki poczyniłem. Mam tu na myśli kwestie obróbki (import/export) plików AVCHD, bo z "klasycznym" mat. video jakieś doświadczenia w przeszłości miałem. Z tego co zauwazyłem, to tworzenie filmu (już po edycji) w tym programie może wiązac się z niesamowicie długim renderingiem, i to mnie jakoś przeraża, ale może kwestia doboru pewnych ustawień i przyjęcia jakiejś metody spowoduje poprawę w tej materii. Może jednak ze względu na to, że w kompie siedzi za słaby procek różowo nigdy nie będzie? Jeśli w tym programie będzie szło cały czas opornie to pewnie go sprzedam (może na forum znajdą się chętni;)). Daje sobie jednak jeszcze trochę czasu. Mam pytanie co do eksportu projektu na dysk DVD. Zrobiłem testowy projekcik (ok. 1 min. zmontowanego mat. AVCHD) i pomijajac fakt, że rendering trwał wieki, to płyta - brałem to pod uwagę, że za pierwszym razem mi się nie uda - się nie czyta w napędzie BD tego notebooka. Czy to jest spowodowane niewłaściwym playerem (InterVideo WinDVD BD for Vaio) czy może jest inna przyczyna? PS3 nie mam aby sprawdzić jak ew. poszłoby na stacjonarnym playerze BD. Wypalając projekt obraz płyty był ustawiony na AVCHD ale opcją jest też BDMV (AVC), i może to powinienem wybrać? Generalne pytanie dot. tego softu montażowego (jesli będę go używał) dot. wyboru najkorzystniejszej formy eksportu gotowych - zmontowanych - projektów. Dla mnie dealnie byłoby wypalać płyty DVD z mat. AVCHD (możlwie w jakości źródłowej) i wyświetlać je na zewnętrznym LCD podpiętym do kompa poprzez HDMI. Mam też dość duży dysk zewnętrzny i wyświetlaniez plików nie byłoby też problematyczne. Planuję też nabycie PS3 - znam zalety tego sprzętu jako media center - ale jeszcze nie w tej chwili. Dla rodziny mniej zaznajomionej z HD będę też oczywiście czasmi wypalał płytki DVD z wersją SD.
Tak poza wszystkim, to moim zdaniem sytuacja z AVCHD jest kuriozalna. Jak chyba się zanosi to format ten może zostać niebawem "królem domowego HD", a producenci sprzętu zaniedbali kwestie prostego, ale funkcjonalnego edycyjnie softu. Z całym szcunkiem dla wiedzy takich osób jak sydon777, to dla większości użytkowników kamerek AVCHD ilość "problemów aplikacyjno-technologicznych" do przebrnięcia aby uzyskać fajnie zmontowany i udźwiękowiony filmik HD (z obrazem na wyjściu w jakości porównywalnej do źródła) jest przeogromna. I może być mocno zniechęcająca. Pewnie większośc z nich pozstanie - jeszcze na długo - z kamerkami podpinanymi do TV (najczęściej pewnie po zwykłym AV a więc z degradacją do SD). Będą filmowac w HD i gromadzić ten mat. na przyszłość. W najlepszym wypadku wypalać płytki DVD SD.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Z AVCHD nie jest znów aż tak źle jak to widzisz. Ale zawsze to co nowe sprawia dużo trudności. Tak jest ze wszystkim. Wystarczy jednak tylko trochę obyć się z tematem aby dojść do wniosku, że to wszystko tak naprawdę jest proste a stwarza niespotykane dotąd możliwości. Myślę, że zarówno PMB jak i Pinnacle Studio pozwolą ci tworzyć naprawde znakomite filmy. Zacznij jednak od PMB i wypal jakąś płytkę AVCHD, aby zobaczyć jak laptop poradzi sobie z jej odtwarzaniem. To można zrobić szybko, bo nie ma renderowania. Jeżeli opanujesz tę czynność z sukcesem nabierzesz wiary w siebie, w swój sprzęt i w AVCHD. Ogólnie: laptopy nie są najlepszym pomysłem do edycji i odtwarzania filmów. Za znacznie mniejsze pieniądze można mieć dużo wydajniejszy sprzet. No ale skoro już go masz to zapewne potrafisz z niego wycisnąć co trzeba. Pinnacle Studio nigdy nie był wysoko oceniany przez użytkowników w zakresie wypalania płytek - być może ta dziwna koncepcja projektowania menu płytki jest tego przyczyną. Z drugiej strony Pinnacle Studio jest jednym z najpopularniejszych programów edycyjnych, ma dobrze dopracowaną i przyjazną edycję audio (teraz jeszcze z DD 5.1) i tę cechę w tandemie z PMB warto wykorzystać do tworzenia własnych dowolnych struktur AVCHD (BR). Jak to robić w zasadzie już było opisane ale powrócę jeszcze do tego zagadnienia w najbliższym czasie bo to dopiero jest prawdziwe ukoronowanie naszych zmagań z AVCHD i daje pełną satysfakcję z otrzymanych wyników. Pośredno będzie to też odpowiedź na pytanie o możliwość nagrywania płytek BD zadane przez japi55.
Nie ustosunkowuje się do wielu pytań i zagadnień poruszanych w postach tego wątku licząc, że uczyni to ktoś inny - zwłaszcza jeżeli o tym już pisano. Zachęcam do tego. Jeżeli ktoś rozwiązał swoje początkowe problemy - napiszcie o tym niech będzie wiadomo, że wszystkie trudności da się pokonać.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Dziś zbiorowa wiedza na temat edycji plików AVCHD jest już bardzo obszerna i wiadomo jak pliki takie na różne sposoby można edytować. Gdybym miał krótko odpowiedzieć na pytanie postawione na początku "Pliki AVCHD - co z nimi robić?" to najlepiej byłoby stwierdzić: traktować je jako budulec do docelowego tworzenia dużych struktur Blu-Ray. Rozwinę to zagadnienie nieco szerzej.
Filmujemy najczęściej dlatego aby "zatrzymać czas" i móc przeżywać wielokrotnie to, co szybko przemija; móc oglądać obrazy, których powtórnie w rzeczywistości nie da się zobaczyć. Tym chętniej będziemy sięgać do posiadanych nagrań jeżeli będą one miały wysoką jakość techniczną i jeżeli będą łatwo dostępne w odtwarzaniu. Jeżeli nawet dzisiaj decydujemy się na odtwarzanie komputerowe i na innym TV niż full HD to przecież w niedługim czasie to się zmieni więc nie obniżajmy jakości naszych nagrań (np. przez obniżanie rozdzielczości lub przekodowywanie do innych formatów) tylko dlatego, że aktualnie nie mamy możliwości jej wykorzystać.
Pewnym etapem przejściowym może być nagrywanie płytek DVD ze strukturą AVCHD. Jest to bowiem takie małe Blu-Ray w tej chwili łatwo osiągalne, z którego w dowolnym czasie można równie łatwo przejść na dowlnie dużą strukturę BR. Trzeba jednak mieć na uwadze pewne zagadnienia.
Aktualnie najczęściej dołączane oprogramowanie do kamer AVCHD to PMB i HD Writer - są to proste programy edycyjne umożliwiające szybkie nagrywanie płytek AVCHD a ich ogromną zaletą jest to, że nie przekodowują plików .m2ts w tym procesie. W konsekwencji pozostawienia jednak bardzo wielu odzielnych plików .m2ts, nie ma możliwość edytowania w tych programach strumienia audio. Pytano czy PMB nadaje się do nagrania BD - nie nadaje się, bo nie ma takiej opcji; a nawet gdyby miał to przy dotychczasowej koncepcji tworzenia w menu tylu ikon ile jest ujęć filmowych, menu dla 25 GB musiałoby obejmować kilkadzieśiąt plansz tytułowych. W HD Writer jest korzystniejsza sytuacja, bo istnieje możliwość tworzenia tytułów poprzez łączenie wielu scen, ale najwyżej co można nagrać to płytkę DVD DL. Czyli żaden z tych programów nie jest przystosowany do nagrań BD czy też obrazów BR. Istnieje kilka innych programów komercyjnych, które umożliwiają nagranie BD lub obrazu BR. Wadą wszystkich (moim zdaniem) jest przekodowywanie plików źródłowych. Obniżenie jakości naogół jest niewielkie (nieraz trudno uchwytne, a z niektórych wypowiedzi na tym forum wynika, że jakość się nawet poprawia-może więc wielokrotnie warto przekodować?). Zaletą takich programów jest natomiast tworzenie różnego rodzaju przejść między scenami (niektórzy uwielbiają "dyskotekę" w swoich filmach) a przede wszystkim możliwość edycji audio. Nie bardzo jednak sobie wyobrażam zaprojektowanie jednorazowe 25 GB (pomijając już 50 GB) struktury BR. Jak załadować i opracować w jakimkolwiek programie materiał HD obejmujący 10 lub więce godzin filmu? To jest praca, którą trzeba sobie rozłożyć na dłuższy okres. A później kodowanie - koszmar (wiele wiele godzin, a możliwe zawieszenia programu czy resety PC-ta?) a może się okazać, że wynik nas nie zadowala i trzeba robić kolejne podejście. Dlatego ja sugerowałbym w pierwszej kolejności opracować same pliki .m2ts (jednak nie dłuższe niż 4 GB ze względu na ograniczenia FAT 32) i to bez względu na wybraną metodę edycyjną tych plików. Jest to prostsze i krótsze a także możemy takie pliki odtworzyć w pełnej jakości obrazu i dźwięku tuż po ich wyedytowaniu i ewentualnie łatwo wprowadzić poprawki. Mając dopracowane pliki .m2ts można z nich w krótkim czasie zbudować dowolną strukturę BR, nagrać ją na dysk twardy i dokładnie przetestować przed ewentualnym nagraniem na BD. To jest naprawdę fascynująca zabawa (jak w klocki lego). Jedynym ograniczeniem jest tu nasza wyobraźnia. W krótkim czasie możemy sobie skonstruować nawet wiele różnych wersji korzystając z wielu struktur menu zaproponowanych w różnych programach (począwszy od PMB i HD Writer poprzez Nero do wielu wielu innych - łącznie z ruchomym menu) - jak to robić już wcześniej opisałem. Nawet jeżeli już mamy nagrane płytki AVCHD i znajdujące się tam pliki .m2ts są sensownej długości to możemy je łatwo wmontować w inny (większy) zestaw i nadać całości atrakcyjną oprawę graficzną. Nie martwmy się zatem tym, że nasz program nie ma opcji tworzenia i nagrywania struktur BR - wystarczy, że ma opcję tworzenia płytek AVCHD.
Do tego tematu jeszcze warto powracać bo zapewne na długie lata zachowa swą aktualność.
 

benk07

New member
Tak się zastanawiam, dlaczego konsumencki soft do edycji HD nie mógłby przejąć pewnej znanej od lat - w profesjonalnej branży postprodukcji filmu i tv - metodologii pracy nad montażem. Jak wiadomo profesjonalne kino (czy realizowane na 35mm, na taśmach HDCAM czy innych kamerach z IMAX włącznie) operuje wynikowymi plikami o ogromnych pojemnościach (np. po skanowaniu negatywu 35mm w jakości 2K czy 4K). Nawet jednak "zwykłe HD" 1920x1080 z HDCAM zajmuje na dyskach bardzo dużo miejsca. Dlatego też montaż wstępny na plikach mniejszej rozdzielczości jest szeroko stosowany we wszystkich studiach montażowych na świecie. Transferuje się wtedy video HD do PAL (czy transferuje/skanuje wstępnie taśmę 35mm na taśmę PAL typu Betacam), z którym radzą sobie świetnie nawet słabsze pecety i maki. Montaż off-line jest wtedy szybki, przyjemny i można poszaleć kreacyjnie. To naprawdę duża frajda kiedy błyskawicznie próbuję się różnych cięć etc. Walka na pełnym mat. HD to zawsze duże wyzwanie. Zresztą jeśli np. po zdjęciach do filmu stosunek mat. jest jak np. 1:30, gdzie "1" to zamierzona długość filmu a "30" to materiał oryginalny z kamer(y), byłoby szaleństwem imortowanie na dyski wszystkiego w pełnym HD. Stosuje się wtedy albo - jak wspomniełem - montaż wstępny na mat. PAL lub też korzysta z zaawansowanych kodeków, które "w locie" kompresują mat. HD (na dyskach mamy pełne HD ale de facto program edycyjny pracuje na skompresowanym materiale - robi tak np. ProRes firmy Apple). Ale to raczej, kiedy mat źródłowych jes mało, w filmie fabularnym zawsze wstępny montaż odbywa się na plikach "lżejszych".
Dopiero po zakończeniu montażu off-line następuje swego rodzaju "re-capturing" czyli de-facto import wybranych clipów. I w tym momencie do pracy przystępują ludzie od korekcji kolorystycznej czy efektów specjalnych.
Zastanawiam się, czy tego typu prostych (chyba?) funkcji nie mogłyby zawierać konsumenckie aplikacje do montażu AVCHD?
Z HDV jest rzeczywiście lepiej bo po prostu można pierwszy zrzut z taśmy zrobić w PAL, a dopiero potem do on-line'u HD zrzucić tylko wybrany mat.
Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że można zrzucić pliki AVCHD na dysk, przekodować je do jakiegoś lekkiego formatu, zrobić wstępny montaż i dopiero potem wrócić do HD. Mam jednak wątpliwości czy jakiekolwiek narzędzia i aplikacje konsumenckie (w tej chwili) pozwalałyby na automatyczny import wybranych fragmentów plików AVCHD. Można robić to na piechotę - ręcznie porównując off-line z plikami źródłowymi ale przy dłuzych formach to jest to katorga. Kwestia listy montażowej (trzymania time code'ów jest tutaj kluczowa). Te problemy oczywiście nabierają znaczenia jeśli komuś zamarzy się montaż dłuższej formy z dużą ilością cięć i gdzie materiał źródłowy jest obszerny. Jestem przekonany, że talkie aplikacje się pojawią. Pytanie kiedy.
 

arkanus

New member
Sydon777, problemu z Sony PMB nie czytajacego zrodlowych plikow m2ts importowanych przez niego z mojej kamerki jeszcze nie rozwiazalem. Odinstalowalem i zainstalowalem PMB - nie pomoglo. Probowalem walczyc z kodekami, ale jestem zielony w temacie i dopiero czytam i ucze sie. Na lapku mam Viste i nie tak latwo sie do tego dobrac. Przepraszam ze dlugo nie odpisywalem, ale bylem na wyjezdzie (nowy material na kamerce :) ), dopiero co wrocilem i przywalila mnie praca. W weekend sprobuje przysiasc i podzialac. Zaczne od updatu PMB, z linku ktory podawales wyzej. Zobaczymu co zdziala. Potem odinstaluje Allplayer'a przez ktorego mialem sciagane i aktualizowane wszystkie kodeki na lapku. Nie wiem tylko czy odinstalowanie Allplayera usunie instalowane poprzez niego kodeki? Obawiam sie ze tak latwo nie bedzie. Pisze teraz z pracy (stad brak polskich znakow, przepraszam), wiec nie mam dostepu do lapka. Znalazem jakis program, ktorym udalo mi sie wylistowac kodeki w systemie, teraz bede szukal jak sie do tego w Viscie dobrac i usunac Haali media Splitera.

Z dodatkowych obserwacji: Allplayer odtwarza pliki m2ts bardzo opornie i kolory sa wyblakle, wyplowiale, az sie przestraszylem z poczatku ze kamerka tak badziewnie nagrywa. Na szczesie te same pliki m2ts odtwarzane na Windows Media Player z Visty maja juz bardzo ladne zywe kolory. Stad wydaje mi sie ze to kwestia kodekow, pewnie WMP korzysta z systemowych Visty i jest OK, a Allplayer ze swoich updadowanych kodekow, gdzie cos jest nie tak dla m2ts i stad efekt rozczarowujacay. Nie wspominajac juz o niedzialajacym Sony PMB.

W weekend lub po weekendzie zdam relacje z mojej walki z systemem.

Pozdrawiam serdecznie,
Lukasz (arkanus)
 

viValdi

New member
Bez reklam
@benk07

ależ mylisz się, oczywiście istnieje soft amatorski który działa tak jak opisujesz -> Ulead VideoStudio. Można w nim opcjonalnie włączyć/wyłączyć "proxy editing".
Jak to działa?
Robisz przechwyt w HD i Ulead w tle zaczyna przerabiać materiał na proxy o niższej rozdzielczości (nie wiem, czy można zadać format czy też program sam wie jaka ma być rozdzielczość). Jeśli teraz dasz czas komputerowi na stworzeni zbiorów proxy, to będziesz miał dokładnie to czego oczekujesz - prostą, szybką edycję.

W Pinnacle'u też można tak edytować ale nie jest to wbudowane w program - trzeba zrobić kilka dość prostych sztuczek - ale się da.
 

benk07

New member
viValdi napisał:
@benk07

W Pinnacle'u też można tak edytować ale nie jest to wbudowane w program - trzeba zrobić kilka dość prostych sztuczek - ale się da.
Bardzo dziękuję za info. Zaczynam dopiero swoje doświadczenia z softem Pinnacle'a. Będę próbował znaleźć rozwiązanie ale będzie oczywiście fajnie jak podzieliłbyś się swoją wiedzą:)
Pozdrawiam
P.S. Czy te opcje dotyczą AVCHD, bo np. w przypadku HDV to jasne, że montaż na lżejszych formatach jest/był możliwy?
 
Ostatnia edycja:

viValdi

New member
Bez reklam
Nie obrabia AVCHD to i nie mam doświadczenia, ale...

  1. ja zaimportował bym klipy na dysk i do Pinnacle kierując do dedytkowanego katalogu, np "source", wszystkie zbiory
  2. wszystkie klipy przekonwertować do PAL i umieścić w katalogu "PAL" pod takimi samymi nazwami jak klipy zródłowe
  3. wyedytować na TL klipy z katalogu "PAL"
  4. po zakończeniu edycji podmienić katalogi z materiałem źródłowym i wykonać ostateczny rendering
Nie jest to może zbyt "magiczne" ale dla HDV działa i jest względnie proste, bo mamy do czynienia z jednym zbiorem zródłowym. AVCHD to znacznie większy kłopot bo tych zbiorów jest mnóstwo.
 

brutus76

New member
Witam ponownie.
Kurcze jakoś nie mogę sobie poradzić z tymi plikami AVCHD. Wyczyniam już różne cuda, czytam wszystko i nic. Czy może mi ktoś tak autorytatywnie powiedzieć jaki komp (parametry) jest wystarczający do płynnego odtwarzania plików AVCHD zgranych z kamerki - bez żadnej obróbki?
Mam Viste 32 procka Pentium D820, GF7600GS, 2GB ramu i tnie jak diabli - tzn. to zależy od playera. Początkowo wgrałem tylko PMB, potem Power DVD 8 - które nie wyświetla obrazu tylko dźwięk. Zassałem paczkę kodeków - najnowszy K-Lite i ....nic lepiej. Zależnie od playera są problemy z fonią (rozjeżdża sie z filmem, skakanie obrazu, słąba jakość obrazu i takie tam). Żaden z tych programów (łącznie windowsowskim MP) nie daje oczekiwanych efektów.Co ciekawe Power DVD8 nawet po instalacji K-Lite nie uzyskał obrazu - nadal tylko dźwięk.
Zgodnie z sugestią kolegi Sydon777 zaktualizowałem PMB ale to też nie przyniosło efektu.
Koledzy co robić? Jestem w stanie wywalić wszystko z kompa (wszelakie playery, kodeki itp) i zainstalować to co niezbędne by płynnie oglądać te pliki HD. A może zmienić jakieś podzespoły w kompie bo na tych nie ma szans to ruszyć?
Myślę, że "zabawa" z plikami AVCHD trwa już na tyle długo, że ma ktoś doświadczenie jaki musi być komp, jakie kodeki (playery) by płynnie w dobrej jakości oglądać z dysku pliki AVCHD - na windows Vista 32 bit.
Nie mam juz pomysłu.

Pozdrawiam oczekując na odpowiedź.

Brutus
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
viValdi napisał:
@benk07
....
Robisz przechwyt w HD i Ulead w tle zaczyna przerabiać materiał na proxy o niższej rozdzielczości (nie wiem, czy można zadać format czy też program sam wie jaka ma być rozdzielczość).... .

Dla formalności: w Preferences-Smart Proxy-Enable Smart Proxy można ustawić rozdzielczość, przy której opcja ma być włączona. Natomiast jezeli chodzi o kodowanie Proxy to może ono być jako Auto generate proxy templete lub można wybrać jedno ze zefiniowanych Templete lub w Video Proxy Options ustawić własne parametry (rozdzielczość, kodek, fps itp)

Ale wydaje mi się, że zabawa w proxy ma sens przy słabych komputerach. Przy dobrym blaszaku nie ma potrzeby z tego korzystać - przynajmniej przy tym co ja robiłem nie występowały żadne problemy z edycją przy wyłączonym proxy.
 

slavOK

New member
Panowie mam taki problem, mam kamerkę SONY HDR-SR8E do tego program sony vegas i kilka innych do obróbki video w każdym razie problem jest taki, że posiadam 3 godziny nagrania z wyprawy wakacyjnej i chciałbym to skompresować do formatu mpeg2 takiego jaki to odtworzy zwykły stacjonarny odtwarzacz DVD (nie wszyscy uczestnicy wyprawy mają odtwarzacza czy tam telewizory fullHD), zależy mi na jakimś tam podstawowym menu - jak to w filmach i tyle, problem pojawia się gdy chcę to zrenderować ten materiał, przecież to trwa wieki !! nie wiem czy ustawiam coś źle czy jak ale wydaje mi się, że chcąc przerobić 3h materiału w plikach AVCHD do formatu mpeg2 z dzwiekiem 5.1 będzie trwało tydzień...
czy jest jakiś sposób by to jakoś przyśpieszyć chcę osiągnąć wyjściowy plik z którym poradzi sobie zwykly stacjonarny odtwarzacz DVD chciałbym też by jakość tego filmu nie odbiegała od DVD a z tego co widzę to vegas używa jakiegoś dziwnego kodeka w którym jakość jest paskudna w dodatku z dołu lecą jakieś litery....


Jednym słowem dramat, materiał mam na kamerze nie mam jak tego zgrać na dvd bo trwa to wieki w dodatku jakość uzyskanego obrazu mnie nie zadawala… po co mi ta kamera :/ :hmm:



Komp jakim dysponuje to skrzynka z AMD Athlon 3000, 1gb ramu i gf7300gt wiem, że to nie demon prędkości.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Zbyt często się rozlegają te dramatyczne wołania o pomoc w zakresie podstawowych zagadnień AVCHD. To z czym ja się swego czasu spotkałem oraz znane mi sposoby rozwiązywania problemów już opisałem. Teraz kolej na innych - pomagajcie! Przeczytajcie też wątki o odtwarzaniu .mkv (Filmy oraz Inne) - bo to są bardzo zbieżne zagadnienia. Widać, że wszystko kręci się wokół kodeków. Nie ma jednego prostego a zarazem skutecznego środka, bo przecież w komputerach zalegają najprzeróżniejsze rzeczy. I niedopuszczajcie myśli, że AVCHD to coś demonicznego. Całkiem przeciętny komputer z tym sobie poradzi tylko uwolnijcie swoje komputery od pokładów zbędnego balastu. Oczywiście mam tu na uwadze podstawowe programy edycyjne takie jak PMB i HD Writer. Jeżeli chcemy używać bardziej zawansowanych programów to i odpowiednio wymagania sprzętowe będą rosły ale w rozsądnych granicach.
Być może w tym kontekscie to aż nie wypada pisać o sprawach bardziej "złożonych" - ale w rzeczy samej jednak prostych i upraszczających oraz przyspieszających finalne opracowanie AVCHD.

Oto kilka dalszych uwag praktycznych do tego co już napisano o tworzeniu struktur BR. Załóżmy, że nagromadziło się nam dużo materiału źródłowego (bo np. powróciliśmy z uroczych wakacji lub od dłuższego czasu filmujemy ale materiał nie był obrabiany). Najpierw mając już określoną wizję całości wybieramy jakąś propozycję menu z dowolnego programu (nawet w wersji trial) i robimy strukturę AVCHD startową, opartą na bardzo krótkich plikach .m2ts (a charakterystycznych dla danego tytułu). Następnie możemy po każdorazowym wyedytowaniu docelowego pliku .m2ts dla danego tytułu zdefiniować w nim rozdziały i jednocześnie utworzyć dla niego potrzebny plik .mpls i .clpi - oczywiście korzystamy tu z programu tsMuxer. I już możemy do struktury startowej podstawić nowo otrzymane pliki (po niezbędnych zmianach - co było opisane) i mamy odtwarzalną strukturę BD (w komputerze lub w PS3 ). Gdy kolejne pliki tytułowe wyedytujemy możemy je sukcesywnie podmieniać pod startowe i cieszyć się rosnacą nam budowlą w pełej jakości na każdym etapie jej powstawania. A jeżeli już nasza budowla osiągnie docelowe rozmiary i wszystko jest dopięte na ostatni guzik - możemy ją nagrać na płytki DVD. Ze struktury dyskowej BD czyli z folderu BDMV chwilowo wyprowadzamy na zewnątrz te pliki filmowe .m2ts, które nie będą aktualnie nagrywane, tak aby cały folder był nie większy niż 4.7 GB i nagrywamy na DVD. Na kolejnych płytka DVD nagrywamy BDMV z kolejnymi plikami .m2ts. Robimy to głównie dla archiwizacji całości BR ale każda płytka DVD będzie odtwarzalna wraz z menu. Jeżeli z menu wybierzemy do odtwarzania tytuł, który nie ma na danej płytce odpowiadającego mu pliku .m2ts nic złego się nie stanie i nastąpi odtwarzanie następnego dostępnego pliku .m2ts. Oczywiście archiwizować można też na DVD DL lub na BD jeżeli ktoś ma już stosowną nagrywarkę i kasę na płytki. Przy obecnych cenach, struktury BD sensowniej jest odtwarzać z dysku a zamiast nagrywarki BD kupić PS3 (dużo większa wygoda niż z komputera i najczęściej też wyższa jakość).
A jeżeli po pewnym czasie spodoba nam się jakaś inna propozycja menu lub zechcemy dołożyć coś nowego do naszej struktury BR to bardzo łatwo i szybko (posiadane pliki .MPL, .CPI zachowują swą aktualność jeżeli pliki .MTS nie zmieniają nazw) możemy całość przebudować. Używanie dużych liter w nazwach i rozszerzeniach przy specyfikacji 8.3 nie jest konieczne - użycie ich tylko nawiązuje do przyjętej zasady zapisu plików przez kamery (np. na kartach pamięci). Nie jest też konieczne kopiowanie stosownych plików do katalogu BACKUP - to jest tylko taka furtka bezpieczeństwa, gdyby te pliki np. na płytce uległy uszkodzeniu, to system ma w odwodzie ich kopie.
Przypuszczam, że w krótkim czasie pojawią się programy, które przeznaczone będą do takiego składania plików .m2ts w większe struktury BR. Podobnie jak istnieją programy, które z plików .mpg pozwalają tworzyć struktury DVD bez przekodowywania samych plików video. Każdy jednak program narzuci nam określone ramy ograniczające swobodę manewru. Lepiej więc pozostańmy niezależnymi budowniczymi struktur BR. A jeżeli ktoś planuje wielokrotne budowanie takich struktur, to może ułatwić sobie pracę pisząc bardzo prosty program wsadowy (nazwa.bat), który będzie zmieniał odpowiednio nazwy wszystkich plików (RENAME) i przemieszczał te pliki w odpowiednie miejsca (MOVE). Program taki może być napisany z użyciem windowsowego notatnika np dla 30 tytułów w menu a przed jego każdorazowym użyciem dla mniejszej ich liczby poprostu usuniemy od końca tekstu programu zbędne zapisy i całość zapiszemy pod jakimś innym tytułem, aby tekst źródłowy pozostał do kolejnego stosowania.
 

boletz

New member
Do tej pory tylko pytałem, teraz dodam coś od siebie.

Mam kompika bardzo mocnego oraz leciwego juz lapka na Athlonie z 512mb ram. Kamerkę jaką posiadam jest Sony SR8. Składniki które po instalacji pozwalają mi na poprawne działanie PMB oraz wszelakich innych formatów divx to:

- Windows XP 32 Prof SP2 z wszystkimi poprawkami, aktualizacjami itd.
- PMB wraz z najnowszymi poprawkami ze strony Sony.
- Najnowszy NERO
- Pakiet K-Lite, opcja "playback only" z wykluczeniem wszystkiego co dotyczy "Hali"
- Real media alternative
- Wszystkie pozostałe sterowniki (direct x, chipset, grafa) najnowsze

Filmiki zgrywam oraz ew. konwertuje do MPEG2 programem PMB, natomiast do odtwarzania służy mi NERO Showtime.

Zarówno na PC jak i na lapku filmy m2ts działają płynnie i bez opóźnienia fonii. Z divx'ami także nie mam problemów.

Dodam jeszcze to co ktoś kiedyś napisał, do odtwarzania "w pełnej krasie" tego typu nagrań komputer PC nie nadaje się absolutnie, przy szybszych przeskokach kadru zawsze będzie widać, nazwijmy to "interpolację" Na najprostszym nawet telewizorze, film odpalony z kamerki będzie płynniejszy.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Wreszcie powiało optymizmem. Dzięki za te informacje. Warto zapamiętać "..i na lapku filmy m2ts działają płynnie i bez opóźnienia fonii" i jak napisano nie jest to najnowszy model.
A czy miałeś na początku jakieś kłopoty? Jeżeli tak, napisz jakie i jak je pokonałeś.
 
Do góry