plazma 50 na sygnał analogowy :)

snachmsm

New member
Witam

Właściwie nie musiałbym pisać nic więcej jak w temacie, jednak dopiszę swoje spostrzeżenia i wątpliwości ;)

Wybrałem plazmę, gdyż zdaje się jest lepsza do sygnałów analogowych (antena, kino domowe na euro, satelita, w niedługiej przyszłości analogowe UPC), 50 cali gdyż od widza do ekranu jest koło 4,5-5m, tv jest dość rzadko u mnie oglądana, a i teraz posiadam "stosunkowo" mały telewizorek CRT, który wielkością mi odpowiada (a 50 plazma byla by nieco wyzsza i oczywiscie szersza). Jeżeli się mylę w kwestii wyboru akurat plazmy to proszę o poprawienie ;) Pokój z oknami tylko na wschód, telewizja oglądana popołudniami i później, więc jest raczej szaro/ciemno :)

Mam jednak pewne wątpliwości:
- fullHD vs HDready - na logikę to fullHD bardziej rozciągnęłoby sygnał analogowy, który stałby się zupełnym koszmarem, jednak na forum znalazłem temat, gdzie otwierający pytał czemu fullHD jest lepsze od HDready do sygnału SD :roll: dalej w temacie ciągnęła się debata które HD jest lepsze dla SD i to mnie zbiło z tropu (zwlaszcza, ze nie bylo jednoznacznej odpowiedzi ani znaczacej przewagi jednego obozu nad drugim :p )... poza tym chyba przy 50 calach na 4,5m (czyli jak zauwazylem dla Was forumowiczów mały tv ;) ) obraz jednak trochę się zleje i nie będzie widać aż tak szkodliwych efektów wywołanych fullHD? - tak, bo wolałbym fulla, o ile na dzień dzisiejszy nie zniechęciłby mnie do oglądania :p teraz analogowe UPC, a kto wie, czy za 3 lata nie założę czegoś cyfrowego HD? i będę płakał, że nie mogę wykorzystać sygnału maksymalnie :p dodam, że telewizor jest planowany na grubo dłużej, niż wspomniane 3 lata :p
- 100 Hz daje efekty przy HD ready i wyżej (widzałem), ale czy w SD ? plotka głosi, że nie i nie ma sensu dopłacac... z drugiej jednak strony nawet jeśli nie ma efektów, to może warto teraz dorzucic 300 zł i za jakiś czas cieszyć się udaną inwestycją w przyszłość? a na koniec dorzucę osobistą wątpliwość - 100 Hz poprawia częstotliwośc odświeżania, czyli zmniejsza efekty smużenia...które to podobno na plazmie nie występuje :roll: czyli po co jest? szpan? "placebo"?
- firma - z niejednego źródła, nie tylko internet, zasłyszałem, że Panasonic w plazmach przoduje... w związku z tym najchętniej widziałbym u siebie tą markę, choć to nijaki warunek :p
- kontrast i jasność - są takie rozbieżności, że sam nie wiem jakie dać tu minimum :roll: (zwłaszcza, że przy tych megarozbieżnościach nierzadko nie widziałem różnicy w obrazie na obserwoanych modelach)

Bardzo prosiłbym o podanie jakichś odpowiadających modeli, żelazną granicą jest 4500 zł, i rozwianie ww. wątpliwości ;) Im więcej szukałem tym bąrdziej się zakopywałem, a jednoznacznych odpowiedzi nie było :(
Jednocześnie przepraszam, jeżeli zadałem jakieś rażące w oczy pytanie ;) Naprawde się naszukałem ile dałem radę (nie tylko to forum, nie tylko internet), co nie znaczy, ze akurat "tego" jednego tematu dot. moich zagadnień nie pominąłem ;)

Ps. a no właśnie - plazmy mają tendencję do wypalania... wiem, że stosowane są techniki przesuwania obrazu i coraz to nowoczesniejsze matryce - jeżeli ejst to naprawdę skuteczne, to ja poproszę wtedy takie ;)

Ps2. przydałaby się również opcja wybierania formatu 16:9, 4:3 i pośredniego, tak żeby na początek przywyczaić się do "rozszerzonego" obrazu choć to żaden warunek :) zauważyłem też, że to raczej standard
 
Ostatnia edycja:

timonek

Member
Bez reklam
Witaj wiec tak z takiej odleglosci 50 cali , co do fulhd to ono raczej nie pogarsza obrazu ale biorac pod uwage odleglosc od ekranuto roznicy nie zobaczysz wiec szkoda wkladac kase w fullhd, co do 100hz to wiekszosc ma i nie zaszkodzi miec jezeli chcesz to mozesz zainwestowac w fullhd niby na przyszlosc tylko jak w tej chwili z takiej odleglosci ebdziesz ogladal i roznicy w obrazie nie bedzie to i nie ma co w to kasy dawac na ta przyszlosc , co do parametrow jasnosci czy kontrastuto nei zawracaj sobie za bardzo tym glowe poniewaz te dane i tak sa nie takie jak w rzeczywistosci .
 

Jectiv

New member
- Rozdzielczość ekranu nie ma znaczenia dla "rozciągania" obrazu. Format ekranu jest identyczny dla HD ready i FullHD czyli 16x9. Rozciągnięcie zależy tylko od tego jakie przeskalowanie włączysz, lub jak telewizor przeskaluje automatycznie.

- 100 Hz jest tutaj potrzebne głównie po to, żeby nie było efektu migotania obrazu przy dużych jednolitych płaszczyznach.
Zatem rozdzielczość i jakość sygnału ma niewielkie znaczenie.

- Różne opcje przeskalowania są dostępne we wszystkich telewizorach 16x9.
Przy przeskalowywaniu obrazu 4x3 nie musi rozciągać tylko w poprzek, można załączyć zoom proporcjonalny. Obraz zostanie powiększony tak, aby zajął pełną szerokość ekranu, ale obcina trochę dół i górę. Wtedy kółka są nadal okrągłe.
 

snachmsm

New member
@Jectiv nie chodzi mi to o rozciągnięcie formatu, tylko rozdzielczości ;)

skłoniłem się do sugestii timonka i jeszcze paru innych osób i podjąłem decyzję, że nie będę dopłacał niepotrzebnie za full HD, w związku z czym mój wybór padł na Panasa 50PV8 - świetna cena do jakości, a i opinie same pochlebne czytałem :)

edit: niestety dość cięzko utrafić ten tv w dobrej cenie w 3mieście... ktoś może pomóc? sklepy z dobrą ceną nie mają na stanie i nie wiedzą kiedy będą miały :???: na zakup przez internet i transport z daleka sobie nie pozwolę na pewno, prędzej doczekam, aż mój model będzie w końcu dostępny... albo wyjdzie nowa seria o równie dobrej cenie ;)
 
Ostatnia edycja:

Jectiv

New member
Dlaczego nie chcesz kupić przez internet?
Przecież do każdego sklepu telewizor też jest transportowany (przeważnie z daleka) zanim go kupisz.
Ja w tym roku kupiłem 2 plazmy Panasonica przez internet.
Trzeba tylko pamiętać żeby otworzyć pudło przy kurierze i zobaczyć czy nie ma uszkodzeń mechanicznych.
 

blackholesun

New member
snachmsm napisał:
na zakup przez internet i transport z daleka sobie nie pozwolę na pewno, prędzej doczekam, aż mój model będzie w końcu dostępny... albo wyjdzie nowa seria o równie dobrej cenie ;)

Ale dlaczego? Ja kupiłem mój w eurortv przez net, gdy był na promocji. Raty podpisałem na miejscu w sklepie, a dostawa i tak była z centrali. Myślę, że jeśli kupujesz w sprawdzonym sklepie, nie ma się co bać.
 

snachmsm

New member
pomimo moich zastrzeżeń do przesyłki, nawet kurierskiej, posprawdzałem co nieco i we wszystkich sklepach 50PV8P jest niedostępny, do paru napisałem maila (w tym do wszystkich lokalnych) i wszyscy zgodnie twierdzą, że do końca grudnia na pewno nie będzie
jedynie na allegro widzę jedną sztukę za 3600 (i przesyłka 150-180) ale, pomijając fakt transportu z daleka, czułbym się źle kupując ten telewizor za pół tysiąca więcej niż najniższa, w dodatku lokalna, cena, wolę więc poczekać do nowego roku :cool:
 
Do góry