Pioneer G8

marek-hase

New member
Mój dekoder Polsatu Cyfrowego HD to Samsung 370G.
Rozdzielczość syganłu wyjściowego na tunerze mam ustawioną na 576p i przy tej rozdzielczości oglądam również kanały nadawane w HD.
Przy tej rozdzielczości obraz moim zdaniem jest najlepszy - idealna ostrość i kontury.
Zmieniając rozdzeilczość na wyjsciu z tunera na 1080i (na "p" nie mogę ze względu na ograniczenia tunera - jest to podane w jego instrukcji) obraz nawet na kanałach HD traci na jakości - staje mniej ostry, tak jakby "miękki".
Różnica nie jest drastyczna ale widoczna zarówno dla mojego jak i reszty domowników oka.
Nie wiem czym to jest spowodowane - może zbyt słabym sygnałem a może skalerem, który lepiej sobie radzi w przypadku przejścia z dołu w górę niż z góry na dół. Mówię/piszę z naciskiem na "może" bo nie mam BlueRay'a i nie wiem jak wygląda obraz z tego źródła.
Rozdzielczości 720p na dekoderze nie używam z premedytacją - wolę unikać podwójego skalowania - pierwszy raz w dekoderze i drugi raz w TV.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
A właśnie 720p byłaby najlepsza, przynajmniej dla HD. Skalując HD do 576 i tak masz podwójne skalowanie. Na dodatek tracisz pierwotną rozdzielczość sygnału HD. Opcja 1080 byłaby jeszcze gorsza. Niestety SD może stracić, jeśli skaler tunera jest słaby.

ArtS :)
 

marek-hase

New member
I po raz kolejny coś pożytecznego dowiedziałem się na forum - skoryguj proszę, czy dobrze zrozumiałem:
1 - kanały HD odbierać na 720p a
2 - resztę na 576p.
 

marek-hase

New member
Za każdym rzem z pewnością nie - ale na dłuższe posiedzenia tych kilka kliknięć dam radę;) .
Sprawdzę jeszcze organoleptycznie jakość projekcji 720p jak wrócę do domu - zwłaszcza na kanałach SD.
NIe wiem jakiej jakosći jest skaler w Samsungu - ale nie podejrzewam go o posiadanie zbyt wyrafinowanej techniki pokroju Pioneera - jak sprawdzę to coś napiszę.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Możesz jeszcze zrobić tak, że sygnał HD będziesz przesyłał przez HDMI, a SD np. przez komponent lub Euro RGB.

ArtS :)
 

marek-hase

New member
Z component i HDMI raczej nie przejdzie, bo
1 - w dekoderze definiuję w jaki sposób (przez które wyjście) wysyłany jest sygnał do odbiornika TV
2 - dla tych dwóch sposobów przesyłania sygnału rozdzielczość definiowana jest wspólnie.
Podłaczałem już pod Euro RGB - ale obraz jest gorszy od połaczenia przez HDMI - no i wtym przypadku również muszę zdefinować sposób przesyłania obrazu z dekodera do TV.
Tak czy inaczej - w każdym przypadku konieczna jest pewna ingerencja w ustawienia dekodera, z których najmniej kłopotliwa to zmiana rozdzielczości przesyłanego sygnału - jest na pilocie przycisk, którym (przy podłączeniu przez HDMI) można to czynić bezpośrednio w przejściach 576p - 720p - 1080i - 576p itd.
 

HDTV_Fan

New member
Bez reklam
Zrobiłem z ciekawosci test na swoim Pionku 4280 HA

A więc:

Sprawdzałem 576i, 720p i 1080i i niestety albo stety najładniejszy obraz mam jednak jak podaje 1080i

Jako zródło sygnału mam Tuner HD IPBox 9000

Podobny test robiłem z komputera mediacenter - przez HDMI - podaławałem rózne sygnały i najlepszy efekt jst podając sygnał 1080p - mimo ze Pionek skaluje obraz w dół to obraz jest ładniejszy :) - bardziej szczegółowy
 

-AS-

New member
marek-hase napisał:
Z component i HDMI raczej nie przejdzie, bo
1 - w dekoderze definiuję w jaki sposób (przez które wyjście) wysyłany jest sygnał do odbiornika TV
2 - dla tych dwóch sposobów przesyłania sygnału rozdzielczość definiowana jest wspólnie.

Dziwny ten dekoder. Dekoder HD powienien mieć możliwość rozdzielenia sygnału na SD i HD. W Twoim przypadku, albo musisz oglądać kanały SD skalowane przez dekoder do HD, albo kanały HD skalowane do SD.

Użytkownicy Sky HD, tutaj w UK, stosują najczęście dwa połączenie dekodera z TV Pioneera - HDMI dla sygnału HD oraz Scart (Euro) lub S-Video dla sygnału SD. Ustawiają w opcjach dekodera 'Auto' i tym sposobem dekoder wypuszcza 576 ('i' lub 'p' - nie pamiętam) oraz 1080i dla HD. Wg nich, jest to najlepszy sposób.

Pozdrawiam
 

marek-hase

New member
-AS- napisał:
Dziwny ten dekoder. Dekoder HD powienien mieć możliwość rozdzielenia sygnału na SD i HD. W Twoim przypadku, albo musisz oglądać kanały SD skalowane przez dekoder do HD, albo kanały HD skalowane do SD.

Dokładnie tak jest - może też dlatego że podpiąłem go kabelm HDMI. Przy podpięciu go przez Euro obraz jest o wiele gorszy. Ale nie ma co wymagać do Samsunga.
Coś mi sie wydaje, że trzeba będzie zmienić ten dekoder na bardziej cywilizowany - tym bardziej że i tak nie bardzo pasuje so towarzystwa;) - Samsung przy Pionku - to prawie jak Polonez przy Mercedesie:).
I znowu świnka-skarbonka straci zawartość brzuszka.
 
Ostatnia edycja:

ArtS007

New member
Bez reklam
Trudno o obiektywną ocenę, ale to dobre tunery. Nie wiem na co chcesz zamienić, skoro ferujesz takie wyroki. Nie wszystko, co Pioneer, jest najlepsze.

ArtS :)
 

jaceloth

New member
-->arts
dokładnie tak robię. hd oglądam na 720p, resztę na 576. wg mojego wrażenia w hd daje to najlepszy obraz. przy 1080i spada nieznacznie jakość. widzę, że moje wrażenie zgadza się z logiką:) do dekodera samsunga nie mogę się przyczepić. jedyna wada, że nie współpracuje z ampli denona.
 
Do góry