Panasonic seria X10 (TX-P37X10, TX-P42X10, TX-P50X10) test, opinie, wszy

BARTEK W.

New member
jak będziesz pracował w serwisie Panasa i polecał ten soft to może uwierzę:smile:
ale skoro nic w moim modelu nie zmienia,nic nowego nie wnosi to będę się trzymał od tego z daleka ;-)

Tak jak pisałem kilka postów wyżej, mam ten soft- przynajmniejo takich oznaczeniach- w swoim x10, niewgrywałem go sam, z takim juz tv kupiłem, nie wiem co zmienia, bo nie wiem jak się zachowywał na starym sofcie, filmy z niego nie idą, chyba że można cos odblokować w menu serwisowym- do którego jeszcze wogóle niewchodziłem.
 

yacek _b

New member
Wiesz na razie zrobiłem testy z X360, Blu Ray i współpracę z PC, sprawuje się wyśmienicie.Teraz mam zamiar przetestować DVB-T, tylko muszę kupić antenę kierunkową ustawię ma Śrem i jazda.

wyśmienicie to ci na pewno pracował i na starym sofcie ....
napisz czy doszły jakieś nowe możliwości regulacji , obrazu , dodatkowe zakładki w menu tdt.
zmiana dla samej świadomości że mam nowszy soft jest deczko wątpliwa
a jak komuś coś się spierniczy .... to dopiero będzie ból....
 

bogaty

New member
Bez reklam
Zmian brak, menu jest takie samo jak było.Nie namawiam do wgrywanie tego softu innych, wgrałem na własną odpowiedzialność, podobno w drodze jest 2116 pisali na AVforums, ale ten to już przez DVB-T updatuje żeby nie mieć wątpliwości.
@BARTEK mógłbyś zrobić fotkę z tej zakładki system informacji.
 
Ostatnia edycja:

bogaty

New member
Bez reklam
Zmian brak, menu jest takie samo jak było.Nie namawiam do wgrywanie tego softu innych, wgrałem na własną odpowiedzialność, podobno w drodze jest 2116 pisali na AVforums, ale ten to już przez DVB-T updatuje żeby nie mieć wątpliwości.
@BARTEK mógłbyś zrobić fotkę z tej zakładki system informacji.
Miałem na myśli soft 1216 oczywiście.
 

Krisu.

New member
Chciałem się podzielić wrażeniami z niedoskonałości obrazu jaki wyświetla ten model, a jednocześnie zapytać, czy ktoś ma podobnie i ewentualnie co można na to poradzic.

Pierwsza uwaga dotyczy poziomu czerni. Plazmy słyną z doskonałej czerni, ale mnie jakoś nie udaje się wyciągnać z tego TV zadowalającego efektu (mam już blisko 400 godzi nabite). Albo czarne fragmenty obrazu są tak czarne, że nie można na nich odróżnić detali (np. czarne suknie pań, lub ciemne garnitury) albo, jeżeli podniosę poziom jasności, to owe detale zaczynają być widoczne, ale wówczas cały obraz ma za dużą jasność i wszystko zaczyna świecić lekko szarawo.

Inny objaw, jaki zauważyłem (do zauważenia wyłacznie w nocy, przy zupełnie wyłączonym świetle) jeżeli chodzi o czerń to fakt, że przy całkowicie czarnym ekranie widać wyraźnie jasnoszarą obwódkę (jakby od podświetlania w LCD), która jarzy się wokół krawędzi ekranu. Co ciekawe nie ma ona jednakowej szerokości na całym obwodzie, ale miejscami ma dłuższe/krótsze smugi. O ile w przypadku poprzedniego problemu (brak detali na czarnych obszarach) można to zrzucić na kiepski sygnał TV kablowej, o tyle poświata panelu na krawędziach występuje także przy sygnale z PC przez złącze pc'towe. Przy takim czarnym ekranie, oprócz tej obwódki moje subiektywne odczucie jest takie, że ekran (również w jego sodkowej częsci, gdzie ta obwódka już nie dociera) generalnie jest szarawy, a nie czarny.

Kolejna sprawa to przejścia tonalne w jednym kolorze. Widać to najbardziej na reklamach, bo tam takich sytuacji jest najwięcej. Jeżeli na środku ekranu jest jakiś obiekt (np. reklamowany produkt) i został on umieszczony na jakimś tle, powiedzmy jasnoniebieskim (ale objaw wystęuje na każdym kolorze), przy czym tło jest jaśniejsze przy tym obiekcie, a im dalej od niego jest coraz ciemniejsze, to widać wówczas wyraźnie pierścienie poszczególnych tonów tego koloru-brak płynnego przejścia od niebieskiego jasnego do ciemnego. Zupełnie tak jakby na PC'cie wyświetlić obraz 32bitowy w 16 bitach - zbyt mała liczba wyświetlanych kolorów powoduje niemiłe dla oka przejścia tonale, w efekcie utratę jakości grafiki. Ostatnio ten efekt zobaczyłem na TVN Meteo, które akurat u mnie jest nadawane w pełnym 16:9 (nie muszę więc stosować Zoom1) na globie, przy prognozie dla świata. I od razu mówię, że zauważyłem to nie przez lupę i nie z 20cm, ale niemal 4m, czyli z odległości, z jakiej normalnie oglądam TV.

Co do autoformatowania Panasoniców napisano już na tym forum wiele postów. Mnie jednak dziwi pewien objaw, z którego opisem do tej pory się nie spotkałem. Pojawia się on nieregularnie, głównie na TVNie, głównie przy reklamach, ale ostatnio zanotowałem taką sytuację także na Polsacie i jeszcze jednym kanale. Otóż, bywa, że po bloku reklamowym, gdy telewizor co chwilę dostaje inny format obrazu i stara się go wypełnić, pozostaje mu na dole, czarny pasek wysokości około 6-8cm. Efekt jest trochę taki, jakby ręcznie ustawić 16:9 dla obrazu nadawanego w 4:3, z tym, że u góry obraz wypełnia ekran aż do krawędzi, a na dole zostaje właśnie ten czarny, niepokryty pasek. Co ciekawe, nie ma takiego trybu formatowania jeżeli będzemy wybierać je ręcznie. A co jeszcze ciekawsze, po ręcznym wybraniu innego formatowania, a potem znowu Auto, ten czarny pasek na dole ciągle jest obecny! Autoformatowanie generalnie nie grzeszy szybkością, ale w większości przypadków re-format zajmuje max 1,5 minuty. Przy objawie, który opisałem SPORADYCZNIE zdarza się, żeby TV samodzielnie dopełnił tę dolną część ekranu. Najczęsciej jednak TV w ogóle nie reformatuje obrazu przez około 10 minut (na dłużej nie starczyło mi cieprliwości). Pomaga dopiero przejścia na kanał wyżej/niżej i powrót na kanał, na którym ten pasek się pojawił. Wówczas po chwili autoformatowanie już prawidłowo wypełnia cały ekran.

I ostatni "efekt" specjalny. Otóż poszukując najlepszych dla mnie ustawień obrazu bazuję na kinowym, z jakimiś tam ustawieniami. Żeby porównać go z ustawieniami w trybie Normalnym (który preferuje moja druga połówka), wchodzę w Menu/Obraz i przełączam kilkukrotnie tryby Kinowy/Normlany żeby zauważyć różnice w obrazie. Kilka razy zdarzyło mi się, że po przejściu w tryb Nromalny (nie wychodząc jeszcze z menu) obraz zmienia swoją charakterystykę. Wygląda to tak, jakby TV zaczął używać ustawień z trybu Normalnego, a po 2-3 sekundach obraz nagle staje się jaśniejszy, bardziej nasycony, z większym kontrastem - jednym słowem - agresywniejszy. Gdy już taki się stanie - utrzymje te parametry. Nie są to jednak parametry trybu Dynamicznego. Powyższy objaw ma miejsce zupełnie losowo i czasami występuje, a czasami nie - trochę tak, jakby były 2 różne ustawienia trybu Normal. Zaznaczam, że mam wyłączony tryb Eco. W menu serwisowym obniżyłem wartości R-Cut i G-Cut, ale po pierwsze jak rozumiem one dotyczą nasycenia tych kolorów we wszystkich trybach, a po drugie ja je obniżyłem, więc obraz nie powinien nagle stawać się bardziej agresywny.

Nie jestem żadnym maniakiem, który analizuje szczegóły i z 20cm ogląda TV, żeby wyłapać mankamenty. Wszystkie opisane wyżej objawy zauważyłem przy normalnym używaniu TV lub jego regulowaniu. Zastanawiam się, czy to u mnie pechowo skumulowało się kilka wad fabrycznych (jeżeli to są wady), czy może inni też doświadczyli takich "efektów", a może nawet sobie z nimi poradzili. Jeżeli macie na powyższe problemy jakies sposoby/pomysły/podpowiedzi to będę wdzięczny za info, bo nie ukrywam, że psuje mi one (czasami mocno) przyjemność z oglądania tego TV.

A ile dałeś za ten Tv 10.000 zł bo wymagania masz na tyle :p:p jak ci nie pasi to kup sobie KURO :grin::grin:
 

pionaj

New member
A ile dałeś za ten Tv 10.000 zł bo wymagania masz na tyle :p:p jak ci nie pasi to kup sobie KURO :grin::grin:

Oj coś mi się wydaję że Ty masz coś nie tak z możliwością przyswajania spostrzeżeń i uwag innych użytkowników TV :)
Uważam że jakby nie odczytywać intencji kolegi ,to opisał po prostu swoje odczucia i uwagi w trakcie użytkowania tego modelu Panasa.
Skoro znany,markowy producent zachęca do kupna swojego sprzętu, oferując takie a nie inne dostępne opcje czy też parametry, to nie ważne ile kosztuje dany model czy 2 czy może 5 lub 10 tys. zł :?
 

Krisu.

New member
Oj coś mi się wydaję że Ty masz coś nie tak z możliwością przyswajania spostrzeżeń i uwag innych użytkowników TV :)
Uważam że jakby nie odczytywać intencji kolegi ,to opisał po prostu swoje odczucia i uwagi w trakcie użytkowania tego modelu Panasa.
Skoro znany,markowy producent zachęca do kupna swojego sprzętu, oferując takie a nie inne dostępne opcje czy też parametry, to nie ważne ile kosztuje dany model czy 2 czy może 5 lub 10 tys. zł :?

Coś nie pamiętam abym z Kolegą był na TY, no cóż pewnie Kolega jeszcze młody i brak ogłady.
Proszę się nie martwic po skończonym gimnazjum powinno się zmienić.
Każdy ma prawo do własnej oceny i ocena prawie zawsze jest subiektywna .
Ja odebrałem to tak jak opisałem

Pozdrawiam
 

maur26

New member
Kolego phoba ja w swoim Panasie zauważyłem tylko jeden z Twoich problemów mianowicie ten zostający pas na dole (tylko raz na polsacie ale został) po za tym wszystko spoko używam go już prawie 400 godzin i jak dotąd same pozytywy poza tym nieszczęsnym przyciskiem "N" na pilocie.
Co się natomiast tyczy wypowiedzi Krisu to moim zdaniem na każdym forum wszyscy są ze sobą na TY i to nie ma nic wspólnego z "ogładą". Ale jest to tylko moje zdanie.;-)
 

bogaty

New member
Bez reklam
Do wad X10 można także zaliczyć to że na X360 w trybie gra w niektórych grach występuje taki problem.
Picasa Web Albums - SimonX
Koleś który zrobił to foto ma takie problemy w S10, u mnie jest to mniejsze, ale też rozmazuje obraz szczególnie widać to w grze Far Cry 2.
 

phoba

New member
pionaj napisał:
Oj coś mi się wydaję że Ty masz coś nie tak z możliwością przyswajania spostrzeżeń i uwag innych użytkowników TV :smile: Uważam że jakby nie odczytywać intencji kolegi ,to opisał po prostu swoje odczucia i uwagi w trakcie użytkowania tego modelu Panasa.
Coś nie pamiętam abym z Kolegą był na TY, no cóż pewnie Kolega jeszcze młody i brak ogłady. Proszę się nie martwic po skończonym gimnazjum powinno się zmienić.
Ja również nie przypominam sobie żebym był z Kolegą Krisu na "Ty", a poniższa wypowiedź ewidentnie świadczy o takim przekonaniu.
Krisu. napisał:
A ile dałeś za ten Tv 10.000 zł bo wymagania masz na tyle :razz::razz: jak ci nie pasi to kup sobie KURO :grin::grin:
Jeżeli już kogoś chce się za coś "objechać" to najpierw samemu trzeba być w danej kwestii "w porządku". To tak dla formalności :) Generalnie zgadzam się z maur26 - na forum wszyscy są na "Ty" i nie powiniśmy do tego przywiązywać wielkiej wagi. Sorki za OT.

Krisu. napisał:
Każdy ma prawo do własnej oceny i ocena prawie zawsze jest subiektywna.
Dokładnie Krisu, DOKŁADNIE. Każdy ma prawo do własnej oceny, która jest zawsze subiektywna. A ja napisałem nie tyle moją opinię, co spostrzeżenia z użytkowania, co prawidłowo odczytał pionaj (patrz pierwszy cytat). Jeżeli się głebiej nad tym zastanowić, to jednak jedno mimo wszystko opinia nie równa się spostrzeżenia z użytkowania. A moje spostrzeżenia są takie, a nie inne. Forum służy między innymi temu, żeby takimi uwagami się wymieniać. Kilka osób już mi uświadomiło, że być może zbyt wiele spodziewam się po sygnale analogowym SD. Czekam więc, aż będę miał dostęp do HD i wówczas wypowiem się ewentualnie dalej. Jak widać jednak, pewne wady występują nie tylko u mnie.
maur26 napisał:
Kolego phoba ja w swoim Panasie zauważyłem tylko jeden z Twoich problemów mianowicie ten zostający pas na dole (tylko raz na polsacie ale został)
Ten objaw raczej nie jest związany z SD czy HD, ale chyba z elektroniką. I nikt mi nie wmówi, że TV za 2 tys PLN ma prawo do takich numerów, bo kosztował "tylko" 2 koła, ale TV za 5 czy 10 tys to już full wypas i w ogóle wszystko śmiga super. Bo przepraszam bardzo, ale jaka jest cena/wartość graniczna, od której producenci sprzętu robią go tak, że do niczego nie można się przyczepić? Zrobił się OT, więc zamykam dyskusję.
 

broda1725

New member
Bez reklam
Panowie a nie wiecie czy nasze plazmy też dotyczy ten problem co widnieje na forum "Utrata czerni w panasonicach..." ?
Dawno nie byłem na forum i tak przypadkiem mówię odwiedzę a tu bum i co widzę ... Panasłoik zrobił kaszane i tera mam strach w oczach i tylko wypatruje tej szarości w czerni. Co za cudowne forum, czasem lepiej nie czytać.

Wiec jak to jest z tym naszym modelem, bo słyszałem że to dotyczy tylko tych NeoPDP.
 

tom123456q

New member
Tydzień temu kupiłem 42X10Y. Wszystko działa rewelacyjnie. Obraz z cyfrowego tunera Vectry SD to bajka.
Dzisiaj na tabliczce znamionowej umieszczonej na tylnej ściance zobaczyłem napis : "DVB-T MPEG-2". W danych techniczny ( instrukcja , stona www ) jest MPEG-4. Jak to jest właściwie ?
 

jano32

New member
Witam wszystkich,
chciałem się zapytać jak docierać plazmę .Kupiłem TX-P42X10 i w ustawieniach fabrycznych jest kontrast na 42%,natomiast czytałem ,że trzeba ustawić kontrast na 50%.Natomiast inny opis na optymalne ustawienia brzmi:
Rodzaj obrazu - kinowy
Kontrast - 1 klik w lewo
Jaskrawość - 2 kliknięcia w lewo
Kolor - 3 kliknięcia w prawo
Ostrość - 2 kliknięcia w lewo (programy HD), 1 klikniecie w lewo (programy SD)
Balans bieli - zimny lub normalny ( w zależności od upodobań)
Sterowanie kolorami - wyłączony
x.v. Colour - auto
P-NR - wyłączony
Inteligent Frame Creation - włączony (na grach wyłączony)

Poradźcie jak ustawić ten TV,żeby się dobrze dotarł.
 

bogaty

New member
Bez reklam
Ustaw tak jak chcesz nie przekraczaj 50% wartości kontrastu i innych.@Kowal raczej tylko NEOPDP na AVForums nie widziałem wpisów o tym że S10 czy X10 mają z tym problem, u siebie też nie widzę zmian w stosunku do tego co było gdy go kupiłem.TV ma już 720h, podobno pierwszy skok napięcia następuje po 650h, później po 1000h.Jedyne co się zmieniło to kolory nabrały głębi, ale to in plus.
 

broda1725

New member
Bez reklam
No to pech, a miałem kupować serie PV80, zawsze kurcze pod wiatr. Co prawda ja nadal mam nadzieje że problem tylko dotyczy paneli NeoPDP.

U kumpla co ma PV8 (4865h przebiegu) obraz jest żyleta (TNK) a czarny jest asfaltowy a co najśmieszniejsze to brak jest żadnych powidoków czy wypaleń a oglądają całymi dniami 4FanTV i Vive a na dodatek na trybie auto czyli ze znaczkami. Czyli mam nadal cichą nadzieje.

PS.Kowal a tobie zbladł już czarny ?
 

wojt100

New member
Witam
Jedno pytanko czy model TX-P42X10Y też bzyczy, bo chciałem kupić TX-42S10E, ale dziś przypadkiem wszedłem na to forum i już go na pewno nie kupie. Pewno się powtarzam i temat był już wałkowany,ale przeczytałem kilkanaście stron i nic nie pisze o bzyczeniu, a w wątku S10 co chwile się to powtarza. Dodam jeszcze, że melomanem nie jestem, ale głośność działania jest istotniejsza niż full hd, no i nie chcę za dużo kasy wydać. Z góry dzięki za pomoc pozdrawiam.
 
Do góry