Panasonic seria X10 (TX-P37X10, TX-P42X10, TX-P50X10) test, opinie, wszy

gorylla

New member
Bez reklam
Nie bądźmy sadomasochistami. Ja czytam wypowiedzi w stylu "42 jest ok, ale 50 to dopiero jest TO!- super, hiper i w ogóle" - to mnie troszkę krew zalewa. Proponuję wówczas usiąść metr od telewizora i doznania będą już niebotyczne, phi...

Do odległości 2.7m 42 cale to naprawdę duży TV, a 50 to już olbrzym.

Wychodząc z założeń co po niektórych (oczywiście z przymrużeniem oka) Panasonic powinien produkować tylko rozmiar 50 cali, albo najlepiej większy, bo jest świetny zarówno do 1,5m jak i np. 5. A ja myślę, że po to są różne rozmiary TV, aby dobrać najodpowiedniejszy dla siebie, tzn. na tyle duży, aby się przyjemnie oglądało i na tyle mały, aby nie mieć TYLKO telewizora w pokoju. Wszystko musi mieć ręce i nogi.

Ja do 2,7m wybrałem 42 cale i nie mam ciśnienia na większy.

Problem kolegi, który się waha pomiędzy 42 a 50 cali jest niestety taki, że te wielkości są naprawdę dość dużej rozpiętości i dlatego wybór jest mocno utrudniony. Przy takim dylemacie odżałowałbym parę groszy, kupił 46S10 i po problemie. Gdy nie jest to jednak z jakichś przyczyn możliwe, to trzeba się przekonać na własne oczy, co będzie lepiej pasowało- więc albo prezentacja w domu, albo wycieczka do jakiegoś marketu i "kalibracja" oczu.

Ale ogólnie jestem za 42S10. Pozdr.
 

slimak

New member
Bez reklam
Panowie pozostał mi jeszcze dylemat S42 czy X50.Odległość od tv 2,7 - 3m.
......

A mnie dziwi zestawienie S42 i X50. Przecież na logikę powinno być odwrotnie X42 i S50.
Czym większy ekran lub mniejsza rozdzielczość tym większe są piksele. W przypadku X50 mamy większy ekran i mniejszą rozdzielczość jednocześnie!

Panasonic 42’ G
60_608_116.jpg

Panasonic 42’ X
60_611_116.jpg
 
Ostatnia edycja:

achim69

Member
A mnie dziwi zestawienie S42 i X50. Przecież na logikę powinno być odwrotnie X42 i S50.
Czym większy ekran lub mniejsza rozdzielczość tym większe są piksele. W przypadku X50 mamy większy ekran i mniejszą rozdzielczość jednocześnie!

Panasonic 42’ G
60_608_116.jpg

Panasonic 42’ X
60_611_116.jpg

Ślimak dlatego taki dylemat bo kasy mam około 3.0 tys , i myślę czy iść w papierowo albo i nie papierowo lepszą jakość (42S) albo wielkość (50X).I taka ta moja cała logika.
 

uzielone

New member
A ja myślę, że po to są różne rozmiary TV, aby dobrać najodpowiedniejszy dla siebie, tzn. na tyle duży, aby się przyjemnie oglądało i na tyle mały, aby nie mieć TYLKO telewizora w pokoju. Wszystko musi mieć ręce i nogi.

Ja do 2,7m wybrałem 42 cale i nie mam ciśnienia na większy.

Zgadzam się! Ja do oglądania z odległości do 2,8m wybrałem 37X10Y i ogląda mi się naprawdę dobrze. 42 po prostu nie mieścił mi się na stoliku pomiędzy meblami ale jestem zadowolony. 42" to już naprawdę duży tv a 50" to już na pewno olbrzym ;) Pozdrawiam!
 

bobfet

New member
Ja do 2,7m wybrałem 42 cale i nie mam ciśnienia na większy.

[...] Gdy nie jest to jednak z jakichś przyczyn możliwe, to trzeba się przekonać na własne oczy, co będzie lepiej pasowało- więc albo prezentacja w domu, albo wycieczka do jakiegoś marketu i "kalibracja" oczu.

Ale ogólnie jestem za 42S10. Pozdr.

No muszę koledze "gorylla" przyzanć rację, najlepiej podejść do sklepu lub zamówić prezentację i samemu się przekonać co komu odpowiada (ja tak zrobiłem dwa razy, nie umniejszając zasług tego forum i szanownych kolegów, których wypowiedzi tylko mnie utwierdziły w wyborze).
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

irzi

Member
Od jutra w Saturnie w Krakowie jest na promocji PanasonicTX-P50X10Y za 2868zł. Nigdzie taniej nie widzę by było nawet na necie. Chyba warto się skusić !
Ps. a w Saturnie ale w Tychach i Katowicach jest na promocji tez 50" Panasonica ale model C i co ciekawe jest droższy i kosztuje 3277zł. Wybór jest prosty.
Jutro dzwonię do Krakowa, jak mają to jadę po niego.
Korzystajcie Ci co chcą go kupić !
 

amlas

New member
lepiej przed wyjazdem zadzwoń tam i upewnij się że mają te tv i czy na pewno jest to seria X. Było już tak że w Saturnie w gazetce napisali promocję na 50X a potem sie okazało że to C i powiedzieli że mają prawo do pomyłki w druku. Sprawdź.
 

daniol

New member
dzis przyszedl 50x10y caly i zdrowy tak mysle bo narazie to go tylko z zewnatrz ogladalem i narazie niech stoi w kartonie bo do przesiadki z 15'' na 50" to sie trzeba psychicznie nastawic :)
 

irzi

Member
lepiej przed wyjazdem zadzwoń tam i upewnij się że mają te tv i czy na pewno jest to seria X. Było już tak że w Saturnie w gazetce napisali promocję na 50X a potem sie okazało że to C i powiedzieli że mają prawo do pomyłki w druku. Sprawdź.
z opisu wynika że podają dane modelu X. Piszą o 3 wejściach HDMI. Jakby to był model C to by pisało o 2 HDMI. Tak czy inaczej jutro dzwonię do nich !
 

bogaty

New member
Bez reklam
Mógłby ktoś napisać jak ma się sprawa z input lagiem w X10Y?, w zależności od trybu wyświetlanego obrazu.Dzięki za odpowiedzi.
 

amlas

New member
Jestem użytkownikiem 50x10y od miesiąca. Opiszę moją drogę od początku do zakupu i oglądania tv:
szukałem tv przez 3-4 miesiące, od początku wiedziałem że będzie to plazma i panasonic. Zastanawiałem się nad wielkością (42,46,50) oraz czy FullHD czy HDReady. Na początku byłem nastawiony na 46S, ale potem stwierdziłem (m.in. po dyskusji na forum) że nie potrzebuję FHD i że zamiast tego mogę kupić 50" i taniej niż 46S. Nie potrzebuję bo używam tv do oglądania telewizji i podłączam lapka żeby puścić film, nie gram, nie mam BD i pewnie nie kupię.
Oglądam z odległości 3-4m, zdecydowanie częściej z 4m; więc różnicy FHD czy HDR nie zobaczę z tej odległości.
Plazmę kupiłem w torres.pl - opisałem w odpowiedzim wątku, ogólnie wszystko OK, dostawa natychmiastowa, kurier DPD - sam zadzwonił, umówiliśmy się po południu bo tylko wtedy mogłem, po pracy, pomógł wnieść, sprawdziłem czy nie uszkodzony mechanicznie i dopiero zapłaciłem. Podłączyłem na drugi dzień bo był mróz i chciałem odczekać.
Sygnał - mam n-kę i laptopa HP.
N-ka: na początku nie miałem kabla HDMI i oglądałem po scarcie (w dekoderze Sd2 - RGB), w zależności od kanału jakość dobra lub gorsza, miałem wrażenie że na kanałach HD jest trochę nieostro. Teraz mam podłączone po HDMI (w dekoderze 1080), jakość dobra, na kanałach HD lepsza.
Oceniając trzeźwo jakość ogólnie jest dobra czy b.dobra, ale nie jest tak że stoję z rozdziawionymi ustami i podziwiam. HDMI daje lepszy obraz ale nie jest to przepaść. Trochę się w jakimś sklepie bawiłem przed kupnem, ustawiałem parametry i wiedziałem co kupuję tak że nie jestem rozczarowany.
Laptop: nie mam w nim wyjścia HDMI więc mam podłączony VGA-VGA, obraz OK, jak w komputerze, wyraźny i ostry, dźwięk osobnym kabelkiem z wyjścia słuchawkowego do chinch z boku w tv. Mam kabel VGA-komponent ale laptop nie wykrył tv, nie wiem dlaczego, nie jestem specjalistą, jestem zadowolony z VGA-VGA. Co ciekawe jest trochę dziwnie bo tv jest ustawiony na rozdzielczość natywną a laptop ustawia 1024x720 chyba i nie więcej (opisywał to kolega gorylla wcześniej, nie wiem, jeszcze się pobawię ale chyba tego nie zmienię?).
Co do DVBT to nie mam żadnej anteny, zresztą na Żuławach nie ma jeszcze nadajnika, ma być w Elblągu niby w marcu tego roku (30 km ode mnie, ciekawe czy sie załapię?)
Podsumowując jestem zadowolony, mam co chciałem, duży tv (nie jest za duuży, nawet Żona stwierdziła że po tygodniu się już przyzwyczaiła, ale Ona od początku mówiła że 42'' jest za małe, a 50 za duże, w ogóle mój WAF nie był strasznie trudny;)).
Może jeszcze kilka słów o dekoderze n-ki. Po wyrzuceniu precz stolika z poprzedniego tv (25'' Belstar) plazma sobie wisi, ale dekoder stoi na półce i jest odsłonięty. Poprzednio był pod tv i w zabudowanym stoliku. Teraz słyszę dziwny pisk/buczenie na niektórych kanałach (głównie HD) i kiedy jest na stand-by. Jest to wina kabla z satelity, jak go odłączę nie buczy. Nie wiem czy było to słychać wcześniej, czy jak tuner był bardzej zabudowany to nie było słyszalne. Nie wnikam. Dziś wymieniam tuner na inny, jak sprawdzę to opiszę. Na forum n-ki wyczytałem że jest to przypadłość tunerów z serii BX, a seria BSKA jest wolna od tego. Zobaczymy.
Chyba tyle, mam nadzieję że komuś moja opinia się przyda. Ja b. wiele skorzystałem z forum, dziękuję szczególnie kolegom: gorylla, rilicek, ślimak i in. których nie pamiętam teraz.
Sorry że tak długo...:D
 

daniol

New member
wkoncu wlaczylem tv i powiem ze 50" z 4m mnie nie powalilo jak by to bylo 70" to by bylo ok a 50" to jakos w sklepie wydawal sie duzy w domu zginol na scianie
 

irzi

Member
Od jutra w Saturnie w Krakowie jest na promocji PanasonicTX-P50X10Y za 2868zł. Nigdzie taniej nie widzę by było nawet na necie. Chyba warto się skusić !
Ps. a w Saturnie ale w Tychach i Katowicach jest na promocji tez 50" Panasonica ale model C i co ciekawe jest droższy i kosztuje 3277zł. Wybór jest prosty.
Jutro dzwonię do Krakowa, jak mają to jadę po niego.
Korzystajcie Ci co chcą go kupić !

Plazma kupiona. Tak jak było napisane - wszystko się zgadzało. Cena za P50X10Y - 2868zł. Na razie podpięta do zwykłego dekodera, po kablu Euro. Obraz poprawny. Parametrami zjechałem trochę w dół. Będę go wygrzewał tak jak zalecacie. Teraz muszę kupić dekoder HD i kabel Euro. Myślę że obraz będzie jeszcze lepszy.
 

uzielone

New member
Jaki dekoder HD UPC?

Jako, że niedługo kończy mi się umowa z UPC a mam zwykły dekoder cyfrowy z nagrywarką zastanawiam się nad zamianą na dekoder HD. Jako, że apetyt rośnie w miarę jedzenia a mój TX-P37X10Y obsługuje teraz format HD myślę, że będzie to dobry wybór. Mam pytanie jaki dekoder UPC Mediabox wybrać, mają w ofercie dwa modele, jeden niski płaski matowy i drugi błyszczący o nowocześniejszym designie. Nie zawsze ten ładniejszy jest lepszy, który polecacie? Jest jeszcze opcja, że w UPC nie dają wyboru i prześlą gościa z tym co akurat będą mieli na magazynie ;) Zastanawia mnie też to, czy po zmianie podłączenia dekodera ze scart na HDMI polepszy się też jakość programów SD i czy będzie to miało wpływ na ich wyświetlanie? Teraz przy ustawionym auto skaluje je najczęściej na zoom 1 czyli full ekran.
 

yacek _b

New member
Jako, że niedługo kończy mi się umowa z UPC a mam zwykły dekoder cyfrowy z nagrywarką zastanawiam się nad zamianą na dekoder HD. Jako, że apetyt rośnie w miarę jedzenia a mój TX-P37X10Y obsługuje teraz format HD myślę, że będzie to dobry wybór. Mam pytanie jaki dekoder UPC Mediabox wybrać, mają w ofercie dwa modele, jeden niski płaski matowy i drugi błyszczący o nowocześniejszym designie. Nie zawsze ten ładniejszy jest lepszy, który polecacie? Jest jeszcze opcja, że w UPC nie dają wyboru i prześlą gościa z tym co akurat będą mieli na magazynie ;) Zastanawia mnie też to, czy po zmianie podłączenia dekodera ze scart na HDMI polepszy się też jakość programów SD i czy będzie to miało wpływ na ich wyświetlanie? Teraz przy ustawionym auto skaluje je najczęściej na zoom 1 czyli full ekran.


co do dekodera , to teraz dają cisco , cichszy z wiekszym dyskiem , ale są opinie że jakość programów SD jest troszkę
gorsza niż na " starym" philipsie .
Co do podłączenia kablem scart/hdmi , pewnie zaraz mnie wielu zlinczuje ale , ja nie wiedzę u siebie różnicy przy oglądaniu programów SD ( TVP1, polsaty , tvn-y itd ) , oczywiście przy kanałach HD jest przepaść przy podłacznie kablem HDMI . Padną pewnie teraz głosy że scart to analog a HDMI to cyfra zgoda , ale w UPC tego nie widać przy kanałach " SD " ( bo SD są tylko z nazwy ) Kabel scart to techlink seria SC ( taśma ) a kable HDMI to XS - topowy techlinka . Generalnie jakość obrazu kanałów SD jest moim zdaniem średnia do dobrej .
Tylko czemu zoomujesz obraz ? Tylko sobie pogarszasz jakość , rozumiem że nie chcesz mieć pasków , ale traci na tym jakość obrazu.
 
Ostatnia edycja:

uzielone

New member
Tylko czemu zoomujesz obraz ? Tylko sobie pogarszasz jakość , rozumiem że nie chcesz mieć pasków , ale traci na tym jakość obrazu.

Ustawiłem Aspect na Auto ze względu na to, że czytałem że nowa plazma powinna przez jakiś czas chodzić na pełnym ekranie bez pasów z góry i boku żeby matryca równomiernie się wypalała. Jeżeli jest to tylko mit i można się do tego nie stosować to chętnie ustawię na 16:9 bo również zauważyłem, że obraz jest wtedy lepszej jakości. Co do dekoderów UPC to ten starszy ładniejszy to Philips a ten nowy to Cisco? Pozdrawiam!
 
Do góry