Panasonic seria VT20 (TX-P50VT20) test y, opinie etc...

Antałek

New member

Problem ten nie dotyczy tylko 50Hz dotyczy wszystkich częstotliwości, w tym także 60Hz. Bo obraz w telewizji tak powstaje. Składa się z dwóch półobrazów. W trakcie ruchu kamery każdy półobraz jest przesunięty wobec siebie (czyli połobraz nie zawiera dokłądnie linii parzystych i nieparzystych -to wynika z systemu telewizji). Chodzi o to, że każdy półobraz nie jest tylko rozdzieleniem linii na przyste i nieparzyste pokazane z tego samego zdjęcia zawierającego komplet linii.
Otóż każdy półobraz powstaje z "innego zdjęcia" czyli linie nieparzyste (pierwszy pólobraz)pokazują obraz z 1/50 sekundy, a drugi półobraz z liniami parzystymi powstaje już z następnej klatki czyli niesie informację o przesunięciu obrazu. Słowem zestawienie linii nieparzytsych i linii parzystych nie da jednego obrazu kompletnego tylko da połączenie dwóch półobrazów z kolejnych zdjęć. Nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem, ale każd zdjęcie z telewizji tak właśnie wyjdzie, bo musi tak wyjść, bo tak działa telewizja.
Zatem argumenty takie sobie.
Każdy ma aparat fotograficzny to niech wykona zdjęcia i sam zobaczy, że tak nie jest zawsze. Jest wtedy gdy kamera szybko przesuwa się z lewa naprawo lub odwrotnie. Wtedy każdy półobraz niesie za sobą przesunięcie treści (a fotografia zawiera równocześnie dwa półobrazy, to co ma być widać).

Nie jestem przekonany, że problem 50Hz został wyjaśniony razcej bez pojęcia pokazany.

Bo także zdjęcie z 60Hz czyli z NTSC dokładnie to samo pokaże - bo tak działa telewizja w każdym systemie w PAL i NTSC.
 
Ostatnia edycja:

motobartcompany

New member
Dobra ale dla czego na kuro czegoś takiego nie dostrzegałem?

Dla czego ludzie którzy po zmianie z panasonica na plazmę LG nie dostrzegają takich samych problemów. Czyli tych nie szczęsnych podwójnych lini, i kolorowego zabarwienia ludzkiej skóry w ruchu?

W tym teście jest wyraźnie napisane, że problemy występują tylko przy sygnale 50Hz

http://translate.google.pl/translat...review/Panasonic-VT20-TX-P65VT20B-Review.html
 
Ostatnia edycja:

Antałek

New member
Dobra ale dla czego na kuro czegoś takiego nie dostrzegałem?

Dla czego ludzie którzy po zmianie z panasonica na plazmę LG nie dostrzegają takich samych problemów. Czyli tych nie szczęsnych podwójnych lini, i kolorowego zabarwienia ludzkiej skóry w ruchu?

W tym teście jest wyraźnie napisane, że problemy występują tylko przy sygnale 50Hz

Cytujesz coś co nie jest tżadnym estem, tylko swobodną wypowiedzią bez zrozumienia sytuacji.
TO ŻADEN TEST i jego wiarygodność jest zerowa - takie same zdjęcia wykonam dla NTSC przy 60Hz - bo tak jest i tak MISI BYĆ pokazywany ruch w telewizji. I tylko tyle.
Gość cocś chciał udowodnić - niech pokaże zdjęcia dla 60Hz jako dowód.
No to jesteśmy zgodni, ja także nie dostrzegłem czegoś takiego ale na panasonicu.
A skoro nie widziałeś na Kuro (rozumiem, że miasz taki telewizor - czy ogłądałeś na wystawie?).
Zasadnicza różnica patrzeć z nabożeństwem na coś nieosiągalnego, albo patrzeć na to co się ma.
Czaisz chłopie różnicę.
Bo w tej sytuacji wiarygoność opinii jest żadna.
Ja także nie dostrzegam żadnych podwójnych linii ani żadnych zielonych twarzy. W panasonicu, ala ja go mam i mogę patrzeć często i sprawdzam i powidaam - nic zego takiego nie ma.
Skoro jest jak mówisz - poproszę o zdjęcia tych zielonych twarzy, skoro są i skoro tylu widziało to co nie ma zdjęć?. Dlaczego nie ma zdjęć, takiego skandalu.
Czyżby było tak jak z UFO wielu widziało a zdjęć nie ma, ale każdy wierzy, że UFO istnieje chocaż faktów brak. A ja chcę zdjęcia to uwierzę. Bo nie wierzę wbajki, mnie przekonują fakty, nie powtarzane wielokrotnie informacje bez konkretów.

Ja nie wierzę w mity i zbobony. Chcę faktów. A fakty są takie, że czegoś takiego nie ma ani w pansonicu ani w LG, ani w sony. Ja n igdzie czegoś takiego nie widziałem. Kto widział niech da zdjęcia.
To kolega >peterka 1000< rozprzestrzeniał takie mity a na koniec kupił panasonica bo najlepszy. Jak mówisz prawdę daj dowód dołącz zdjęcia, chyba nie będzie trudno udowodnić coś co jest naprawdę. A jak piszew wszyscy to widzą, to niech ci wszyscy zaczną robić zdjęcia i udowadaniać. Albo jak nie masz zdjęć - nie powtarzaj mitów i zabobonów.

Podwójne lini emusi każdy widzieć bo system pokazuje zawsze podwójne linie przy ruchu kamery kolego. I to nie zależy od telewizora bo system tak przenosi ruch na obrazie.
Mitów nie rozprzestrzeniaj, pokaż dowody, bo jak bzdura powtarzana jest wiele razy nie stanie się prawdą.
 
Ostatnia edycja:

Cienias

New member
Problem ten nie dotyczy tylko 50Hz dotyczy wszystkich częstotliwości, w tym także 60Hz. Bo obraz w telewizji tak powstaje. Składa się z dwóch półobrazów. W trakcie ruchu kamery każdy półobraz jest przesunięty wobec siebie (czyli połobraz nie zawiera dokłądnie linii parzystych i nieparzystych -to wynika z systemu telewizji). Chodzi o to, że każdy półobraz nie jest tylko rozdzieleniem linii na przyste i nieparzyste pokazane z tego samego zdjęcia zawierającego komplet linii.
Otóż każdy półobraz powstaje z "innego zdjęcia" czyli linie nieparzyste (pierwszy pólobraz)pokazują obraz z 1/50 sekundy, a drugi półobraz z liniami parzystymi powstaje już z następnej klatki czyli niesie informację o przesunięciu obrazu. Słowem zestawienie linii nieparzytsych i linii parzystych nie da jednego obrazu kompletnego tylko da połączenie dwóch półobrazów z kolejnych zdjęć. Nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem, ale każd zdjęcie z telewizji tak właśnie wyjdzie, bo musi tak wyjść, bo tak działa telewizja.
Zatem argumenty takie sobie.
Każdy ma aparat fotograficzny to niech wykona zdjęcia i sam zobaczy, że tak nie jest zawsze. Jest wtedy gdy kamera szybko przesuwa się z lewa naprawo lub odwrotnie. Wtedy każdy półobraz niesie za sobą przesunięcie treści (a fotografia zawiera równocześnie dwa półobrazy, to co ma być widać).

Nie jestem przekonany, że problem 50Hz został wyjaśniony razcej bez pojęcia pokazany.

Bo także zdjęcie z 60Hz czyli z NTSC dokładnie to samo pokaże - bo tak działa telewizja w każdym systemie w PAL i NTSC.

Wytłumaczyłeś to całkiem zgrabnie i zrozumiale ale odpowiedz laikowi na pytania.

1.) Jeżeli przyczyną "przemieszczenia" jest konstrukcja "obrazu niekompletnego" to dlaczego wyodrębniają się składkowe koloru (np. niebieski/czerwony - http://www.avforums.com/forums/plas...wners-blur-pan-shot-issues-part-2-a-16.html)?. Nie powinno być tak, że w przypadku przesunięcia obrazu składającego się z linii parzystych i nieparzystych powinien zostać zachowany oryginalny kolor z wrażeniem ew. rozmycia?

2.) Czy w przypadku 60Hz "przemieszczenie" powinno być mniej zauważalne niż w przypadku 50Hz?

Może głupio zadane pytania ale mam nadzieje, że odpowiesz.
 
Ostatnia edycja:

peterka1000

Member
Bez reklam
Dobra ale dla czego na kuro czegoś takiego nie dostrzegałem?

Dla czego ludzie którzy po zmianie z panasonica na plazmę LG nie dostrzegają takich samych problemów. Czyli tych nie szczęsnych podwójnych lini, i kolorowego zabarwienia ludzkiej skóry w ruchu?

W tym teście jest wyraźnie napisane, że problemy występują tylko przy sygnale 50Hz

Google Tłumacz

Miałem się już nie wypowiadać w tym temacie ale jak czytam to co pisze Antałek , to chyba jest on nawiedzony i odwiedził go nie kto inny tylko Prezes Panasonic Japan i powiedział " Chodź z nami '' . Chłopaczyna naczytał sie różnych czasopism i cytuje co mu popadnie , byle tylko podnieść prestiż Panasonica , a sam pewnie ma tv CRT 21 cali ale wypowiada sie jak expert .Po czasie jaki spędza i się wypowiada co chwila , widać że nawet nie ma czasu na ogladanie tv , tylko czyta coś i pisze jak Guru. Też miałem Kuro i nic na nim sie nie działo , więc takie brednie że to widać jak ktoś chce widzieć to czysta bzdura , na Panasonicu VT to bije po oczach , a na Kuro tego nie było . A to że kupiłem raz jeszcze tego Panasa to tylko i wyłacznie dlatego że niestety nie ma ani Kuro 3d za normalną kase , ani nie ma na czym oczu zawiesić jak chodzi o LCD te ledowe gówna , co pomimo wad Panasonica i tak wypadają o klase gorzej . Ale jak by wyszedł tv np Toshiba SV 685 w 55 calach na oled RGB i 3D , to nawet Panasem bym sobie głowy nie zawracał , ot poprostu wybrałem najmniejsze zło . A do kolegi Antałek , przestań sie wymądrzać Swoimi czy raczej cudzymi wywodami technicznymi , którymi można sobie podetrzeć tyłek , telewizorów nie kupują znani elektronicy tylko zwykli szarzy ludzie co ich nie obchodzi jak sie robi plazmy czy LCD i czym się dana technologia wyróżnia itp ale potrafia na włąsne oczy ocenić obraz na nich wyświetlany . A fakt jest taki że ten Panas ma coś skopane jeśli chodzi o 50 Hz , bo jak już pisałem Kuro tego nie miał .A do kolegi Motobartcompany , masz dokładnie racje , że tylko Panas tak ma , też brałem pod uwge LG i Samsunga plazme ale tam powidoki się utrwalają nie po dniach a po minutach , więc pomimo wad Panasa i tak wolę . W 3D nie ma sobie równych i tak sobie myśle że właśnie do tego został ztworzony .Pozdrawiam
 

motobartcompany

New member
Cytujesz coś co nie jest tżadnym estem, tylko swobodną wypowiedzią bez zrozumienia sytuacji.
TO ŻADEN TEST i jego wiarygodność jest zerowa - takie same zdjęcia wykonam dla NTSC przy 60Hz - bo tak jest i tak MISI BYĆ pokazywany ruch w telewizji. I tylko tyle.
Gość cocś chciał udowodnić - niech pokaże zdjęcia dla 60Hz jako dowód.
No to jesteśmy zgodni, ja także nie dostrzegłem czegoś takiego ale na panasonicu.
A skoro nie widziałeś na Kuro (rozumiem, że miasz taki telewizor - czy ogłądałeś na wystawie?).
Zasadnicza różnica patrzeć z nabożeństwem na coś nieosiągalnego, albo patrzeć na to co się ma.
Czaisz chłopie różnicę.
Bo w tej sytuacji wiarygoność opinii jest żadna.
Ja także nie dostrzegam żadnych podwójnych linii ani żadnych zielonych twarzy. W panasonicu, ala ja go mam i mogę patrzeć często i sprawdzam i powidaam - nic zego takiego nie ma.
Skoro jest jak mówisz - poproszę o zdjęcia tych zielonych twarzy, skoro są i skoro tylu widziało to co nie ma zdjęć?. Dlaczego nie ma zdjęć, takiego skandalu.
Czyżby było tak jak z UFO wielu widziało a zdjęć nie ma, ale każdy wierzy, że UFO istnieje chocaż faktów brak. A ja chcę zdjęcia to uwierzę. Bo nie wierzę wbajki, mnie przekonują fakty, nie powtarzane wielokrotnie informacje bez konkretów.

Ja nie wierzę w mity i zbobony. Chcę faktów. A fakty są takie, że czegoś takiego nie ma ani w pansonicu ani w LG, ani w sony. Ja n igdzie czegoś takiego nie widziałem. Kto widział niech da zdjęcia.
To kolega >peterka 1000< rozprzestrzeniał takie mity a na koniec kupił panasonica bo najlepszy. Jak mówisz prawdę daj dowód dołącz zdjęcia, chyba nie będzie trudno udowodnić coś co jest naprawdę. A jak piszew wszyscy to widzą, to niech ci wszyscy zaczną robić zdjęcia i udowadaniać. Albo jak nie masz zdjęć - nie powtarzaj mitów i zabobonów.

Podwójne lini emusi każdy widzieć bo system pokazuje zawsze podwójne linie przy ruchu kamery kolego. I to nie zależy od telewizora bo system tak przenosi ruch na obrazie.
Mitów nie rozprzestrzeniaj, pokaż dowody, bo jak bzdura powtarzana jest wiele razy nie stanie się prawdą.

Będziesz miał jutro zdjęcia.

Teraz nie mam weny ale jutro zrobię zdjęcia i tyle..
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Antałek - trochę przedobrzyłeś (jak Panasonic?- jeżeli to prawda) i nie ma co dalej "walczyć w tym temacie".
Jednak nie oznacza ze nie masz sporej ilości racji.

Panowie, jednak przestrzegam przed bezkrytycznym podchodzeniem do zdjęć, gdyż przy testowaniu np. takie coś wychodzi:
Product Face-Offs Televisions - DigitalVersus
..i jest dość zbieżne z efektem opisanym wyżej.
Pobawić się na tamtej stronie innymi modelami i sporo tego się znajdzie.

Jednak na ile to się sprawdza w normalnym oglądaniu - to chętnie poczytam?

Może być tak że zwolennik mocnych nastaw i sportu widzi na bieżąco efekt "rozdwojenia" a kinoman i zwolennik trybu THX nie doświadczy tego efektu wcale.

Chętnie poczytam inne opinie, bo jak widać z mojego "zestawienia" w tekście @Antałek może być spora ilość prawdy.
Jeżeli to jednak występuje tylko przy 50Hz (tak testujący na przyrządach stwierdzili) i jest widoczne, to przypominam że Panasonic w nowych modelach zmienił działanie "subfield 50Hz".
 
Ostatnia edycja:

slimak

New member
Bez reklam
Sprawa jest prosta. Trzeba na TV odtworzyć oryginalny plik 576P50 lub 1080P50 z wyłączoną funkcją IFC. Jak problem „50Hz” nie będzie widoczny, winny jest sygnał (przeplot). W przeciwnym przypadku problem wywołuje VT20 swoim niedopracowanym "subfield 50Hz".

P.S. Nawet jak w przypadku Panasonica winny jest przeplot, to nie zmienia to faktu, że inne firmy w takich sytuacjach radzą sobie lepiej z przeplotem.


Może być tak że zwolennik mocnych nastaw i sportu widzi na bieżąco efekt "rozdwojenia" a kinoman i zwolennik trybu THX nie doświadczy tego efektu wcale
.

W moim 42S10 zmiana parametru kontrast zmieniała również czytelność ruchomego obrazu (test wahadło). Czym większy kontrast tym mniejsze "smużenie" za wahadłem.
 
Ostatnia edycja:

hojlo1

New member
Bez reklam
Subfield pracuje zawsze - niezależnie czy IFC jest włączone czy nie .
Inaczej plazma nie potrafi działać.
To wszystko jest w np. książce co podawałem.

Więc włączenie IFC - włącza tylko poprawiacz ruchu (subfield dostaje tylko inną informacje o klatkch i nic poza tym). ;)
Wiec jeżeli źle jest tylko na IFC - winę ponosi ten układ.
(jednak z opisów wynika że wyłączali IFC).

Kontrast ("mówiąc najprościej") - jest odstępem między bielą i czernią.
Zwiększając kontrast poza normę tracisz detaliczność.
(też link dawany).
 

slimak

New member
Bez reklam
Subfield pracuje zawsze - niezależnie czy IFC jest włączone czy nie .
Inaczej plazma nie potrafi działać.
To wszystko jest w np. książce co podawałem.

hojlo1 znowu masz rację, ale przeczytaj, co ja napisałem :)..... I uwzględni, co napisali w teście (VT20), na który Ty też się powołujesz 50Hz+IFC=60Hz.


Kontrast ("mówiąc najprościej") - jest odstępem między bielą i czernią.
Zwiększając kontrast poza normę tracisz detaliczność.
(też link dawany).

Wiem, co robi kontrast : -) i widziałem, co robił w P42S10. Zmian w zakresie 30-50 powodowała bardziej lub mniej widoczny cień szerokości ~3cm (~1/2 wahadła) za wahadłem.
 
Ostatnia edycja:

peterka1000

Member
Bez reklam
Antałek - trochę przedobrzyłeś (jak Panasonic?- jeżeli to prawda) i nie ma co dalej "walczyć w tym temacie".
Jednak nie oznacza ze nie masz sporej ilości racji.

Panowie, jednak przestrzegam przed bezkrytycznym podchodzeniem do zdjęć, gdyż przy testowaniu np. takie coś wychodzi:
Product Face-Offs Televisions - DigitalVersus
..i jest dość zbieżne z efektem opisanym wyżej.
Pobawić się na tamtej stronie innymi modelami i sporo tego się znajdzie.

Jednak na ile to się sprawdza w normalnym oglądaniu - to chętnie poczytam?

Może być tak że zwolennik mocnych nastaw i sportu widzi na bieżąco efekt "rozdwojenia" a kinoman i zwolennik trybu THX nie doświadczy tego efektu wcale.

Chętnie poczytam inne opinie, bo jak widać z mojego "zestawienia" w tekście @Antałek może być spora ilość prawdy.
Jeżeli to jednak występuje tylko przy 50Hz (tak testujący na przyrządach stwierdzili) i jest widoczne, to przypominam że Panasonic w nowych modelach zmienił działanie "subfield 50Hz".

Kolego Hojlo 1 , tutaj nie ma nad czym deliberować , ten problem dotyczy tylko i wyłacznie 50 Hz , zrobiłem dokładnie taki test : mam do tego Panasa podłączony tuner na linuxie VU+DUO i udało mi się na niektórych kanałach satelitarnych zapodać sygnał 1080 i w 60 Hz i problem zniknął jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki . Sprawdzałem to 5 krotnie na tym samym nagranym materiale HD na twardym dysku . Ustawienie na 50 Hz rozdwojenie w ruchu kolorów , ustawienie 60 Hz obraz żyleta . Więc może sobie kolega Antałek pisać co chce , a ja swoje wiem . Niestety tylko kilka kanałów da się zmusić do 60 Hz , zdecydowanie większa ilość nie pójdzie w takiej częstotliwości , bo obraz się załamuje całkowicie lub miga niemiłosiernie , że się nie da oglądać . Nie wiem od czego to zależy że niektóre kanały pójdą w 60 Hz ale większość nie . Pozdrawiam
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Wiadomość cenna. ;)
Bawiłeś się :
- IFC
- zmiana parametrów np na THX
- itp.
Jaki efekt przy 50Hz?

Opisuj co znasz/widzisz - wiedzy (praktycznej, jak uczciwie) nigdy nie za dużo. ;)
 

motobartcompany

New member
Ustawienia obrazu nie mają żadnego wpływu.

Kinowy, THX, Normal, Gra, czy też dynamiczny na wszystkich jest tak samo.

IFC nie wpływa na efekt tęczy w ruchu czy też fałszywe kontury ( podwójne linie)

Z 60 Hz na wejściu nie kombinowałem bo na razie nie mam takiej możliwości.
 

slimak

New member
Bez reklam
IFC nie wpływa na efekt tęczy w ruchu czy też fałszywe kontury ( podwójne linie)

???
Przepraszam że dopytuje, ale w teście VT20 wyszło im co innego.

"Inne interesujące spostrzeżenie, że jeśli włączyłem Intelligent Frame Creation na funkcję, podczas badania 50Hz ruchome płyty strefy, artefakty zniknęły.
....
Z ciekawości sprawdziłem też używany do odświeżania 50Hz materiału, gdy funkcja IFC został włączony i odkrył, że jest to 60Hz"
 

peterka1000

Member
Bez reklam
Ustawienia obrazu nie mają żadnego wpływu.

Kinowy, THX, Normal, Gra, czy też dynamiczny na wszystkich jest tak samo.

IFC nie wpływa na efekt tęczy w ruchu czy też fałszywe kontury ( podwójne linie)

Z 60 Hz na wejściu nie kombinowałem bo na razie nie mam takiej możliwości.

Widze że kolega Motobrtcompany napewno posiada ten model tv bo widze że ma takie same spostrzeżenia jak i ja . Dokładnie jaki tryb bym nie ustawił to nic nie zmienia , a IFC owszem zmniejsza to zjawisko ale nic w tym dziwnego , bo obraz tzw Teatralny wynika własnie minn z tego że przy funkcji jaką daje IFC obraz jest sztucznie spowolniony ( postaci jakby się poruszały w lekko zwolnionym tempie ) i stąd mniejsza widoczność tego rozdwajania . Powtarzam , że po zapodaniu obrazu z satelitki w 60 Hz obraz bez wad ( no oprócz pewno powidoków :) bo tego nic nei zmieni ) .
 

peterka1000

Member
Bez reklam
Zresztą kumpel podsunął mi pomysł , żeby sobie sprawić kompa stacjonarnego ( mam teraz lapka ) i zapodać do niego tunerek satelitarny , bo podobno przez kompa właśnie obraz może pójść w 60 Hz i miałbym po kłopocie . :) W sumie może i niegłupie by było takie rozwiązanie ale musiałbym najpierw to jakoś potestować zanim wywale z 3000 zł na kompa . :)
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Sporo różnej maści sprzętu miało konwersję.
(sam mam nagrywarkę DVD Pioneera, której obojętnie co na wyjściu poda - ale analogową).

Podejście producentów jest takie , a nie inne i zerknijcie na tym forum na początki "n" TV.
Był tutaj przedstawiciel "n"ki i na zadawane pytania w sprawie 60Hz na wyjściu odpisał że żyjemy w UE i u nas jest 50Hz.
(zapewne scalak" może i 60 Hz - ale ....jak widać)
Część tunerów Sat ma np 60Hz także na wyjściu.
(np. opisują że Fergusona Arivę 100E ustawiają na 60Hz na wyjściu)
 

don111

Banned
obecnie niemal każdy sprzęt ze złączem hdmi (BD, playery hd, dvd, tunery sat) umożliwia dowolny wybór sygnału wyjściowego do 1080p włącznie, przy zarówno 50 i 60hz
w moim starszym Panasonicu dla odmiany dobrze działa tylko 50hz (na playerze hd i tunerze sat), przy 60hz widać wyraźnie judder (chociażby na paskach informacyjnych albo napisach końcowych)
w xbox360 niby jest 720p 60hz ale działa idealnie, bez najmniejszego zacięcia, więc sam do końca nie wiem dlaczego tak jest z tymi 50/60hz i różną płynnością
 
Do góry