Panasonic (Seria S20) TX-P42S20e

Tom1422

New member
trochę panikujesz, spokojnie...
docierałeś tv od nowości ? ile godzin przebiegu ma ?
na razie tak jak wyżej dostałeś informację - po 1,5h w ogóle nie masz się czym martwić, nawet po jednorazowych 5h to raczej niemożliwe... po wyłączeniu tv powidoki często zostają na drugi dzień a może i dłużej, sprawdzałem u siebie z ciekawości (tyle, że są widoczne tylko z nosem w ekranie)
po menu także się zdarzają (zwłaszcza od razu po włączeniu tv, prosto z czarnego tła --> menu = powidok)

tak jak "bogaty" pisał nie ma sensu katować tv żadnym śniegiem, powidoki same zejdą przy okazji oglądania czegoś innego
TV ma około 75 godzin przebiegu. Martwi mnie tylko, że ten powidok trwa już parę dni i nie chce zniknąć nawet jeśli oglądam telewizje i inne rzeczy. Trochę denerwujące jest to że przy 2h grze będą mi zostawały powidoki na 5 dni. :evil: Kolega ma plazmę TH-37PV70PA i o powidokach nie ma mowy. Nic nie zostaje nawet po paru godzinnej grze. Ma ją około 3-4 lata. Jeśli by zniknął ten powidok to ok ale trwa to już troszeczkę za długo. W okresie docierania TV jest bardziej podatny na powidoki?
 

don111

Banned
docieranie teoretycznie ok 200-300h, ale to są tylko przypuszczenia, takie rady były przy starszych modelach a sami producenci obecnie milczą na ten temat
jak chcesz grać dłużej to aby przesuwać statyczne elementy na ekranie stosuj taki mały trick z włączaniem i wyłączaniem (co godzinę np) "powierzchni ekranu" w menu ustawienia (chyba przy okazji tryb 16:9 musi być załączony aby ta opcja była dostępna)

masz trochę dziwny przypadek i w zasadzie nie ma dla niego wytłumaczenia, poza tym ewentualnym dotarciem, bo faktycznie bardzo długo się ten powidok utrzymuje, jak na ledwie kilka godzin grania... a powiedz czy ten powidok robi się coraz słabszy w miarę oglądania czegoś innego ?
grałem w Fallouta, PES 09, Eurosport na us open chodził nawet do 10h dziennie i żadnego widocznego powidoku nie widziałem, nic nie prześwitywało czy przeszkadzało w oglądaniu... ale oczywiście był delikatnie widoczny z 30cm i zostawał czasem na drugi dzień po wyłączeniu tv)
nie wiem, czy na tv bez filtra aż tak to prześwituje ?
 

Tom1422

New member
Żeby to wytłumaczyć to chyba sam producent musiałby się wypowiedzieć. Nie zauważyłem jakiejś super poprawy. W dodatku ja gram codziennie w Fife 11 więc powidok może się robić na nowo ale przez te 4-5 dni nie schodził. Dziwne jest też to że jeśli nawet już gram w tą Fifę 2-3h to przecież sam mecz trwa 12 min (podczas którego jest właśnie ten statyczny element czyli pasek wyników), następnie obraz się zmienia (wchodzę do menu, jakieś powtórki, czasem wyłączę na chwilę grę). Nie wiem czy otrzymałem jakiś wadliwy produkt czy jak ale teraz to nawet bym się zamienił na jakiegoś LCD lub LED-a, żeby nie mieć powidoków.
 

don111

Banned
12 min gra a potem minuta to nie jest wiele aby całkowicie usunąć powidok, po kilku godzinach będzie "kumulacja" delikatnego powidoku a po kilku dniach, sam widzisz
a jak to wygląda po zakończeniu gry ? ile czasu pracuje tv na oglądaniu czegoś innego pomiędzy kolejnym sesjami ?

grając rób tak jak mówię z tą "powierzchnią ekranu", na razie zmień ją od razu aby już nie pogłębiać tamtego powidoku, a po godzinie ewentualnie zmieniaj na zoom2 (jeśli nie przeszkadza w grze) i nie będziesz miał takich kłopotów
 

Tom1422

New member
12 min gra a potem minuta to nie jest wiele aby całkowicie usunąć powidok, po kilku godzinach będzie "kumulacja" delikatnego powidoku a po kilku dniach, sam widzisz
a jak to wygląda po zakończeniu gry ? ile czasu pracuje tv na oglądaniu czegoś innego pomiędzy kolejnym sesjami ?

grając rób tak jak mówię z tą "powierzchnią ekranu", na razie zmień ją od razu aby już nie pogłębiać tamtego powidoku, a po godzinie ewentualnie zmieniaj na zoom2 (jeśli nie przeszkadza w grze) i nie będziesz miał takich kłopotów
Trochę inaczej sobie wyobrażałem granie na tym TV przed zakupem :( Zoom trochę by mi przeszkadzał akurat w Fifie. Powiem Ci szczerze, że długo nie oglądam normalnej telewizji. Może by tak na godzinkę odpalić "śnieg" tzn. ten obraz jak nie ma kanału?
PS Powiem szczerze, że denerwujące jest to, że jak plazmy są już trochę na rynku i technologicznie poszły w górę (gdzie każdy mówi, że problem wypalania nie istnieje) kupisz telewizor za 2500zł i nie możesz się nim cieszyć tylko kombinować aby czegoś nie wypalić/zepsuć. Nie można sobie pograć bo można wypalić obraz. Normalnie jak na początku kiedy plazmy weszły na rynek.
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
no to już wiadomo gdzie pies pogrzebany
jak grasz kilka godzin codziennie a później nie oglądasz tv tylko go wyłączasz, to nie dziwne, że powidok nie chce zniknąć
takim użytkowaniem ryzykujesz już trwałe wypalenie, więc radziłbym uważać z kolejnymi sesjami na takim świeżym tv
zadbaj o to aby tv popracował między sesjami przez przynajmniej połowę czasu jaki spędzasz na graniu... i raczej nie dotyczy to już tylko okresu "docierania"

na razie zainteresuj się tym, da lepsze efekty od śniegu
rozciągnij na cały ekran, zwiększ trochę kontrast i włącz na przynajmniej godzinę, potem sprawdź czy intensywność powidoku się zmniejszyła
http://www.hdtv.com.pl/forum/plazmy/9148-pionner-plasma-panel-repair.html
 

Tom1422

New member
Dzięki spróbuję, dalej się zobaczy co i jak. Dziwi mnie tylko to, że mój kolega również posiada plazmę (wcześniej pisałem) i również gra tylko w Fifę. Nie ogląda prawie w ogóle telewizji, a powidoków żadnych nie ma.
 

bogaty

New member
Bez reklam
Dzięki spróbuję, dalej się zobaczy co i jak. Dziwi mnie tylko to, że mój kolega również posiada plazmę (wcześniej pisałem) i również gra tylko w Fifę. Nie ogląda prawie w ogóle telewizji, a powidoków żadnych nie ma.

Twoja jest swieża, jego pewnie ma juz kilka tysięcy godzin na liczniku.
 

Tom1422

New member
Twoja jest swieża, jego pewnie ma juz kilka tysięcy godzin na liczniku.
Tym bardziej się boję o to, że wypaliłem i to na stałe. Chyba muszę obalić mit, teraz już nie wypalania plazm (kiedyś był mit wypalania). Niestety wydałem 2500zł w błoto... no dobra, może "troszeczkę" przesadzam ale wypalenie jak było, tak jest i chyba niestety będzie. :( Odpaliłem wczoraj ten obraz (mam nadzieję, że dobry plik bo jest tam ich parę, jest to przesuwający się obrazek ze skalą szarości: od czarnego do białego) i wczoraj niby była poprawa lecz jeszcze trochę zostało. Przed chwilą odpaliłem telewizor i znowu moim oczom ukazał się ten powidok. Odpaliłem znowu i to na wyższym kontraście ten obrazek. Nie mam już za dużej nadziei na poprawę lecz wiem jedno... nie kupię już plazmy, a tą chyba sprzedam (lub wymienię się za coś innego) jeśli nie zejdzie powidok. Tak wiem, może przesadzam.
 

don111

Banned
niestety sam pisałeś, że grałeś większość czasu a później niewiele więcej oglądałeś i wyłączałeś tv...
czas efektywnego grania się skumulował i zamiast bezpiecznych kilku godzin z rzędu możesz mieć tak naprawdę kilkadziesiąt godzin na liczniku z niewielkimi przerwami, w dodatku na świeżym tv
jedyne co można doradzić to nie graj na razie na tym samym ustawieniu (16:9) tylko na zoomie lub innym przesunięciu aby nie pogłębić powidoku (może jeszcze nie wypalenia...)
jak jesteś w domu to niech tv chodzi na okrągło na jakimś kanale bez loga albo puszczaj w międzyczasie ten filmik Pioneera
 

Matios

New member
Witam . Mam takie pytanko , ponieważ mam na celu zakupić ten telewizor , aczkolwiek będzie on głównie wykorzystywany do grania na ps3 . Czytając to wszystko o powidokach jak się dużo gra trochę tracę pewność co do tego telewizora . Przyznam że bd na nim grał długo , może i rzadko , natomiast długo . W takim wypadku polecacie mi ten telewizor ?

Pozdrawiam.
 

bogaty

New member
Bez reklam
Jeśli będziesz robił to z rozwagą (W początkowej fazie) to możesz grać bardzo długo.Wiele gier ma opcję wyłączenie HUD lub też ustawienia przezroczystośći, wtedy nie ma problemu.Ja osobiście mam taki próg czasowy na daną grę, max 10h jesli ma statyczne elementy, później włączam inną grę.W innych przypadkach, jak pisałem wyżej gram ile dusza zapragnie.Wypaleń nie mam.
 

Tom1422

New member
niestety sam pisałeś, że grałeś większość czasu a później niewiele więcej oglądałeś i wyłączałeś tv...
czas efektywnego grania się skumulował i zamiast bezpiecznych kilku godzin z rzędu możesz mieć tak naprawdę kilkadziesiąt godzin na liczniku z niewielkimi przerwami, w dodatku na świeżym tv
jedyne co można doradzić to nie graj na razie na tym samym ustawieniu (16:9) tylko na zoomie lub innym przesunięciu aby nie pogłębić powidoku (może jeszcze nie wypalenia...)
jak jesteś w domu to niech tv chodzi na okrągło na jakimś kanale bez loga albo puszczaj w międzyczasie ten filmik Pioneera
Po 1. Ten wskaźnik wyniku w grze w zależności od ligi zmienia się więc nie grałem cały czas na tym samym, po 2. w Fifę 11 mam parę dni, a nie w każdy dzień grałem więc godzin spędzonych przy tej grze mam bardzo mało. Po 3. dziwię się, że od 3h grania coś się wypaliło bo tak jak mówię, grałem może raz z 3h, a później telewizor odpoczywał, bez przesady ale od 3h gry nic nie powinno się stać. Najbardziej widać to kiedy włącza się telewizor (podczas gdy na 1 sec. robi się trochę jaśniejszy ekran). Widać wtedy odbity poszczególny (prawie) cały wskaźnik, a tak jak mówię tych pasków z wynikiem i czasem jest wiele. Totalnie się nie spodziewałem czegoś takiego kiedy to ludzie pisali o nawet 6h sesji bez wypaleń itd. Najdziwniejsze jest to, że niby zmniejsza się ten powidok po filmiku ale na następny dzień jest już bardziej widoczny.
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
bo 3h czy 6h to żaden problem, widziałeś co pisał "bogaty", ja też po dłuższych sesjach nie mam problemów, nic mi nie prześwituje (choć powidok jest widoczny z bliska)
tutaj problemem pewnie jest to, że to świeży tv... powinieneś unikać statycznych elementów, czarnych pasów i ostrych nastawów obrazu (>50% kontrastu) żeby fosfor się odpowiednio "ułożył" i równomiernie wypalił w początkowym okresie użytkowania (200-300h)
tak instruowano użytkowników starszych plazma, teraz nikt niby nie pisze nic o docieraniu ale lepiej nie ryzykować
to nie jest tak że powidoków później nie będzie w ogóle czy możliwych wypaleń ale tv nie będzie taki wrażliwy na to
 

Tom1422

New member
Czyli przez około 3 miesiące od zakupu nie można grać, a jeśli się ogląda telewizje to co 30 min przełączać na inny kanał (żeby się logo nie wypaliło). Fajnie, że dowiedziałem się dopiero teraz. Myślałem, że 3-4 godziny nic telewizorowi nie zrobią. Bardzo się cieszę, że w instrukcji tak dużo napisali na ten temat. Niektórzy to już w ogóle mogą sobie zrobić "kuku" nie wiedząc totalnie nic o wypaleniach. Dowiedziałem się trochę za późno, no cóż...
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
trudno w to uwierzyć aby od 3h Ci się cokolwiek wypaliło czy nawet na nieco dłużej utrwaliło, moim zdaniem nie do końca piszesz prawdę o tych 3 godzinach w Fifę ;)
 

Tom1422

New member
trudno w to uwierzyć aby od 3h Ci się cokolwiek wypaliło czy nawet na nieco dłużej utrwaliło, moim zdaniem nie do końca piszesz prawdę o tych 3 godzinach w Fifę ;)
Nigdy nie grałem dłużej niż 3,5h mówię naprawdę szczerze. Dziwne jest jeszcze to że tak jak mówiłem są różne paski wyników (w zależności od tego jakim zespołem grasz). Odbił mi się tylko jeden z nich (najbardziej widać cały kształt podczas włączania telewizora). Też mnie to strasznie dziwi bo grałem około 3h i myślę, że podczas tej gry zmieniały się te paski. Na następny dzień grałem może z 1,5h. Nie wiem jak to mogło się stać (czy jestem jedynym takim przypadkiem?) ale WYPALIŁO mi się ponieważ dzisiaj telewizor działał na zoomie na jakimś programie z 2h i włączyłem jeszcze filmik pioneera (do teraz chodzi) i nadal widać! Muszę coś z tym zrobić bo wychodzę z równowagi jak pomyślę, że mam nowy telewizor i cholerne problemy! Nie grałbym na pewno dłużej niż 3-4h!
PS Teraz spojrzałem na telewizor i niby nie ma tego powidoku ale jak wyłączę telewizor i włączę jutro to znowu będzie widoczny.
 

bogaty

New member
Bez reklam
Nigdy nie grałem dłużej niż 3,5h mówię naprawdę szczerze. Dziwne jest jeszcze to że tak jak mówiłem są różne paski wyników (w zależności od tego jakim zespołem grasz). Odbił mi się tylko jeden z nich (najbardziej widać cały kształt podczas włączania telewizora). Też mnie to strasznie dziwi bo grałem około 3h i myślę, że podczas tej gry zmieniały się te paski. Na następny dzień grałem może z 1,5h. Nie wiem jak to mogło się stać (czy jestem jedynym takim przypadkiem?) ale WYPALIŁO mi się ponieważ dzisiaj telewizor działał na zoomie na jakimś programie z 2h i włączyłem jeszcze filmik pioneera (do teraz chodzi) i nadal widać! Muszę coś z tym zrobić bo wychodzę z równowagi jak pomyślę, że mam nowy telewizor i cholerne problemy! Nie grałbym na pewno dłużej niż 3-4h!
PS Teraz spojrzałem na telewizor i niby nie ma tego powidoku ale jak wyłączę telewizor i włączę jutro to znowu będzie widoczny.

Z powidokami tak jest, na początku pamiętam jak TV był nowy grałem jak szalony w Forze 3, jakie było moje zdziwienie gdy na szarym tle zobaczyłem powidok obręczy prędkościomierza.Powidok ten był tak dobrze widoczny, że nawet jak ogladałem telewizję czy film na BD to prześwitywał.Z tego co pamiętam likwidacja jego trwała dośc długo, głównie snieg i program pionnera.Plazma głównie wypala statyczny element w kolorze czarnym i białym.Z tego co widziałem Fifa ma czarny pasek z wynikami i czasem.Najlepiej włącz program pioneera na 5h, ustaw opcję repeat w odtwarzaczu, tryb dynamiczny, balans bieli zimny kontrast max i po takim zabiegu powidok powinien zniknąć.
 

Tom1422

New member
Z powidokami tak jest, na początku pamiętam jak TV był nowy grałem jak szalony w Forze 3, jakie było moje zdziwienie gdy na szarym tle zobaczyłem powidok obręczy prędkościomierza.Powidok ten był tak dobrze widoczny, że nawet jak ogladałem telewizję czy film na BD to prześwitywał.Z tego co pamiętam likwidacja jego trwała dośc długo, głównie snieg i program pionnera.Plazma głównie wypala statyczny element w kolorze czarnym i białym.Z tego co widziałem Fifa ma czarny pasek z wynikami i czasem.Najlepiej włącz program pioneera na 5h, ustaw opcję repeat w odtwarzaczu, tryb dynamiczny, balans bieli zimny kontrast max i po takim zabiegu powidok powinien zniknąć.
Dokładnie na takich samych ustawieniach puszczam ten filmik. Powidok jest akurat w kolorze białym, tylko dziwi mnie to, że nie widać go teraz ale po wyłączeniu i włączeniu widać (chodzi mi o moment w którym jest jasne czarne tło przez 1s przed włączeniem obrazu wtedy powidok jest czarny i widać cały pasek, w menu PS3 widać tylko dwa elementy w kolorze białym). W Fifę mogę grać bo jest opcja wyłączenia tego paska. Ciekawe czemu nie ma powidoków (jak są cały czas takie same) wskaźników które wyświetlają nazwisko zawodnika (są b. czarne). Te powidoki mnie prześladują bo wierzcie mi lub nie ale miałem je nawet na LCD (model Samsung M51B) kiedy to zostawiłem ściąganie jakiegoś pliku, odbił mi się pasek ściągania i literki.
 
Ostatnia edycja:
Do góry