Panasonic seria G20 (TX-P37G20, TX-P42G20, TX-P50G20) test y, opinie etc...

Trezor

New member
Yapko nie martw się mam to samo przy materiale HD 24Hz i włączone w TV 24p i też wiedzę ten efekt braku płynności przy szybszych scenach co doprowadza mnie do szału. Myślałem że kupując G20 będę zadowolony z HD z PC a tu lipa. Przy Dvixach nie widać takiej różnicy jak przy HD.
 

Yapko

New member
Duża część winy jest z pewnością po stronie sygnału. Może ktoś ma porównanie jak np z judderm radzi sobie Toshiba, Sharp, Sony (czy po włączeniu odpowiednich systemów niwelujących judder obraz jest paskudnie sztuczny)? I jak wygląda ruch np w meczach piłki nożnej. Czy są rozmazania podczas ruchów kamery (widać to np po rozmazaniu napisów reklam)
Ale żeby nie narzekać tylko i nie wyjść na malkontenta powiem, że oglądałem wczoraj na polsacie sport boks i trochę konfrontacji sztuk walki. Jakość w porządku, kolory, czerń, ogólnie obraz rewelacja. Wskazuje to oczywiści na to, że sygnał to podstawa ale....
 

psokalski

New member
Cytat z dwóch recenzji tego telewizora na angielskich stronach :

"1080p/24 video signals were handled properly without any evidence of telecine judder. Engaging [24p Smooth Film] — this option appears in the [Setup] > [Other Settings] submenu in place of [Intelligent Frame Creation] when the TV senses a 24p signal — would introduce a video-like effect to film-based material."
i drugi

"Also, it's worth noting that the G20 displays 24p input signals at a multiple of the frame rate, meaning that they display without judder or stutter."

miałem wczoraj okazję oglądać film z blu-raya potwierdzam zdania podane wyżej. Trochę to dziwne
 

Trezor

New member
Jak oglądam film z PC w moim przypadku (DVI-HDMI) 1080p i 24Hz włączone w TV 24p Kombinowałem z różnymi kodekami filtrami i nic nie pomaga efekt ciągle ten sam. Więc nie wiem czy tu winny jest film, PC (grafika), kabel czy TV??:evil:

Oglądając TV SD IFC włączam tylko przy spocie albo jakimś filmie akcji bo w większości przypadków nie da się z tym oglądać filmów bynajmniej ja jestem na to przewrażliwiony. Może producent wyda kiedyś oprogramowanie które pozbawi nas tych mankamentów które doświadczamy w chwili obecnej.
 

OmeN2501

New member
Panowie po pierwsze trzeba wylaczyc koniecznie IFC/24p smooth film bo efekt teatru jest paskudny i artefakty sypia sie niesamowite.
Po drugie, 24 klatki na sekunde to nie jest plynny obraz i nic na to sie nie poradzi. Taki jest standard kinowy i tak nauczeni jestesmy go postrzegac. Panasonic wyswietla go tak blisko temu co jest w kinie jak sie tylko da, przy zapodaniu sygnalu na 24p. Za problem z judderem ogolnie uwaza sie mikorprzyciecia podczas odtwarzania niektorych scen bo 24p nie odswieza sie calkowitymi wielokrotnosciami przy 50 i 60hz, G20 przy swoim trybie 96hz tego problemu nie ma.
Kto chce calkiem plynny obraz niech zalacza polepszacze, ale efekt teatru jest nieunikniony wlasnie ze wzgledu na to ze wyswietlanych jest nie 24fps a wiecej. To dlatego niektore programy telewizyjne wygladaja tak "inaczej" bo sa nagrywane przy 30 fps co jak dla mnie zabija kinowosc.
Brak plynnosci moze byc mniej widoczny w divxach ze wzgladu na generalnie ich nizsza jakosc, przy fullHD gdzie wszystko jest ostre moze sie bardziej rzucac w oczy.

Tez nie jestem w 100% zadowolony z tego TV bo floating blacks czasem wylapuje i od czasu do czasu smugi fosforowe sie rzuca w oczy ale co by nie mowic z plynnoscia zadnych problemow nie mialem. Uwielbiam grac i ogladac filmy na tym TV i niestety nic lepszego w podobnej cenie nie ma. Wyswietlanie obrazu na LCD jest po prostu jakies... gorsze...
 
Ostatnia edycja:

psokalski

New member
Witam po raz kolejny

Dzisiaj dotarł mój egzemplarz p42g20e. Obraz bardzo dobry, nie zauważyłem tych wszystkich mankamentów, które opisujecie. Czerń jak na moje oko dobra, nic nie buczy itd. Sygnał z ps3 wspaniały.

Mam jednak małe pytanko. Zmieniłem dzisiaj kablówkę i dostałem od operatora nowy dekoder, ponieważ zmieniłem pakiet na canal+ hd. Na kanałach typu canal+ wszystko ok, jednak na innych typu tvp, polsat czy tvn już nie jest. Obraz jest jakby wyśrodkowany, po każdej stronie jest czarny pasek. Ustawienie Aspect Auto nic nie zmienia, dopiero jak zmienie na dekoderze zoom na "maksymalne powiększenie" to znikają te pasy. Ma ktoś pomysł jak to zmienić?
 

mszary

New member
Panowie co to sa te artefakty o których tutaj piszecie?
Tyle tych postów że nie mogę się dokopać do tego...

Ja już swoją 50G20 użytkuję trochę czasu i jak wtedy na początku piałem z zachwytu tak teraz pieję trochę mniej - obraz z n-ki, nie powiem zachwyca mimo to ale ja zauważyłem, że skóra na twarzy na przykład ludzi w TV jest taka jakby "złożona" z kilku warstw kolorów co widać, nie ma gładkości, widać "smugi" na twarzach, czy rękach.

Macie tez takie odczucia?

Starałem się fotkę pstryknąć ale mi nie wychodzi za bardzo. Jak się uda to dorzucę...
 

masloww

New member
Bez reklam
mszary
to co opisujesz to są właśnie są artefakty
http://tnij.org/icq0
takie są polskie standardy jakości obrazu, tj. kompresja na maxa aby upchać jak najwięcej programów


psokalski
musisz nadrobić zaległości w temacie formaty obrazu;
jeśli masz naokoło obrazu czarne ramki to najprawdopodobniej obraz jest nadawany w formacie 4:3LB; taki obraz możesz tylko powiększyć zoom-em, niektóre tv potrafią automatycznie powiększyć taki obraz a w niektórych trzeba to zrobić ręcznie;
niestety pomimo że mamy już 2010 rok większość programów ciągle nie jest nadawanych w formacie 16:9 (kanały C+ są nadawane w formacie 16:9)
 
Ostatnia edycja:

psokalski

New member
Dzięki za odpowiedź. Starałem się przeczytać cały wątek zanim kupiłem telewizor, ale po prostu nie sposób wszystko spamiętać. Temat o formatach jeszcze przede mną :) Zmieniam to sobie zoomem i jest ok. Obraz z canalu+ sport hd mnie zachwyca, ale to na razie pierwsze wrażenie
 
Ostatnia edycja:

miles666

New member
Panowie co to sa te artefakty o których tutaj piszecie?
Tyle tych postów że nie mogę się dokopać do tego...

Ja już swoją 50G20 użytkuję trochę czasu i jak wtedy na początku piałem z zachwytu tak teraz pieję trochę mniej - obraz z n-ki, nie powiem zachwyca mimo to ale ja zauważyłem, że skóra na twarzy na przykład ludzi w TV jest taka jakby "złożona" z kilku warstw kolorów co widać, nie ma gładkości, widać "smugi" na twarzach, czy rękach.

Macie tez takie odczucia?

Starałem się fotkę pstryknąć ale mi nie wychodzi za bardzo. Jak się uda to dorzucę...

To mój pierwszy wpis więc proszę o wyrozumiałość za długi wywód.
Mam poważne zastrzeżenia do tej serii. Mój egzemplarz 46G20, docierany od 2 tygodni ma spore problemy z przejściami tonalnymi (przynajmniej ja tak to oceniam), co z resztą zauważyłem już przed kupnem tego samego modelu plazmy w innym sklepie na materiałach z bd . Potwierdza to również test w Magazynie DVD KINO FULL HD (super plazma za 3300) nr 3/2010 przedruk jest we wrześniowym „Płaskie Ekrany & dobry dźwięk” 52/2010. Jednak wdawało mi się, że wynika to ze złego ustawienia kolorów i będzie można to zniwelować poprzez odpowiednią kalibracje w trybie profesjonalnym podanym np. w/wym. teście.
Obraz statyczny jest bez najmniejszych zastrzeżeń, niestety w ruchu się rozpływa.

OBJAWY:
- tworzą się fałszywe kontury najbardziej widoczne na twarzy, rękach i ciele nawet przy najmniejszych ruchach i obraz się rozpływa. Co prawda na blu ray nie jest to duży problem, jednak fałszywe kontury też się pojawiają. Co więcej te fałszwe linie czy to w pionie, poziomie, skosie okręgu nie zawsze są jednolitego koloru, momentami sprawiają wrażenie tęczowych z dominacją zieleni. Czy to źle skalibrowana skala szarości? Myślicie, że profesjoalna kalibracja to zniweluje? Ustawienia balansu bieli i zarądzania kolorami, które znalazłem w różnych miejscach nie rozwiązują problemu.
- obraz posteryzuje w ruchu, raz mnej lub bardziej. Wpiszcie w google słowo posteryzacja lub colour banding a zobaczycie grafiki, które oddają problemy mojego modelu. Szukajcie efektów na twarzy lub pejzażach np. łąka, góry, niebo. TV zachowuje się jakby mu brakowało kolorów i musi degradować piksele o zbliżonym odcieniu przez co efekt jest tragiczny.
- kolejna rzecz to brak płynności (oprócz blu ray), którą w recenzjach wszyscy się zachwycają.

Co ciekawe efekty są widoczne raz mniej lub bardziej (być może to subiektywna ocena) nawet na tym samym oglądanym materiale! Nie mogę tego rozgryźć. Pomyślałem, że to jakieś zakłócenia. Wyrzuciłem z pobliża TV wszelkie zbędne okablowanie, router z wifi, laptopa z włączonym WIFI, którego włączałem lub wyłączałem. Przestawiłem telewizor w inne miejsce, odłączyłem analogowy kabel RF z toyą, odstawiłem dekoder jak najdalej od TV, sygnał odbieram z nbox hdtv recorder, wymieniłem ze znajomym dekoder n-ki, nadal kicha na kanałach SD/hd po hdmi i komponencie.
Mam świadomość, że jakoś polskojęzycznych stacji hd często pozostawia wiele do życzenie, ale brak przejść tonalnych w tym TV sprawia, że nie ma w ogóle radości z matrycy FULL HD. Właściwie nie ma detali drugiego planu.

A na deser hit. Znalazłem sklep, gdzie TV był podłączony do n-ki po hdmi i prawie nie mogłem dostrzec opisywanego powyżej problemu posteryzacji?! No może w minimalnym stopniu, ale nie przeszkadzało to kompletnie. W markecie gdzie zakupiłem tv sprzedawca podzielił się ze mną informacją z nagrywanego szkolenia przeprowadzanego przez Panasonic. Na pytanie dlaczego w najnowszej 13-tej generacji plazm Panasonica występuje problem wypalania (bo niestety występują w serii S, G, V widziałem to już nieraz osobiście) facet podobno wyłączył dyktafon i powiedział że część matryc w ramach tej samej serii nie jest produkcji Panasonica, ale oficjalnie tego by nie potwierdził.
Czy wy też dostrzegacie ten problem w swoich TV, czy tylko ja mam takiego pecha i cytowany „Mszary”?
Gdyby nie posteryzacja w ruchu nie miałbym większych zastrzeżeń bo reszta to detale, które można zaakceptować, np. delikatne migotanie.
Liczę na to, że ktoś z Was miał i rozwiązał podobny problem bo inaczej jade do serwisu z reklamacją!!!
 
Ostatnia edycja:

miles666

New member
Ja nie miałem w zestawie druku gwarancji, tylko jakąś wielojęzyczną książeczkę. W elektroworld na infolini dowiedziałem się, że gwarancja obowiązuje na podstawie dokumentu zakupu - faktury.
Podobno można to przeczytać na stronie Panasonica, ale nie sprawdzałem.
 
Ostatnia edycja:

Yapko

New member
Tak, dokument zakupu "jest gwarancją". W panasonicu jest coś takiego jak e gwarancja. Ja chyba się rejestrowałem na stronie.
Będziecie reklamować?

Miles666 mam te objawy, które występują u Ciebie. Wątpliwości mam tylko co do płynności ruchu (nie mówię o judderze). Czasami tylko widzę jakieś dziwne przycięcia i brak płynności ale ogólnie raczej jest w porządku. Sport na przykład bardzo płynnie. Tylko te rozmazania.
To co nazwałeś posteryzacją w przypadku skóry wygląda też fatalnie.
W wątku o wersji V20 w jednym z postów (#229) autor pisze, że na zachodnich forach mówi się o problemach serii G20, V20, VT20 z ruchem.
 
Ostatnia edycja:

sokarsg-1

New member
Kolego miles666 mam ten efekt co ty ale na G10 i też mnie to wkurza strasznie. Dodam że nie zlikwidujesz tego niczym nawet testowałem różne kodeki które ten efekt niby niwelują ale nie na moim tv niestety. Taka chyba przypadłość tych "super nowoczesnych" neoPDP bo wiele jest na tym forum postów takich jak i twoich.
 

mszary

New member
czyli widać, że problem jest na duża skalę.
a ktos juz to zgłaszał w Panasoniku?
czyli jak rozumiem, nie wysylam TV tylko maja przyjechac i obejrzeć co i jak?
i nie musze odstawiać kolumn i kina domowego bo to i tak nie polepszy?
 

Kryniuś

New member
Ja mam takie trochę śmieszne pytanko: czy trzeba zachować ten wielki, ogromniasty karton? Żona mi marudzi, żebym go wyniósł albo wyrzucił, a ja się obawiam że może się nie zmieścić w piwnicy....
 

Agntx

New member
Również zaczynam powoli zauważać pewne ułomności w modelu G20. Jak do tej pory naganna jest posteryzacja, resztę można po równo zwalić na matrycę jak i na sygnał HD, który w Polskich platformach jest słaby. Szczerze mówiąc to z tych 14-stu kanałów HD w n wybrałbym dwa, góra trzy, które spełniają powinność jakości.

Nadal jestem zadowolony z zakupu i uważam, że G20 jest zdecydowanie lepsza od wielu modeli LCD w tej cenie i zresztą w ogóle jest to dobry model porównując z tym, co ludzie kupują i potem oglądają rozciągnięty sygnał SD w letterboksie (i, o zgrozo, są z tego zadowoleni).
 
Do góry