Panasonic seria G10 (TX-P42G10, TX-P46G10, TX-P50G10) test, opinie, wszystko o serii

rufus78

New member
Własnie kupiłem P50G10. Na poczatek - zródło: komputronik, w srode złozylem zamówienie i zrobilem przelew w piatek TV był u mnie. Calkiem szybko musze przyznać. Cena 4999 tez calkiem niezla. Podłączam no i cyfrowa naziemna super obraz, chociaz zdarzją sie jakies takie przycięcia pikselowate ale to nie wina TV. Cyfra plus moze byc ale czułem niedosyt. Podłaczylem PS3 no i filmy na Blu-Ray i DVD miodzio. Obraz z cyfry mnie irytowal, zamowilem Pana, ktory poradzil mi przeniesienie dekodera ze strychu i podlaczenie bezposrednio do TV bo mialem nadajnik i radiowo przełaczalem kanaly. Tak tez uczynilem i dodatkowo zmienilem dekoder na HD i właczyelm sobie testowo Canal+ HD. Na razie polaczylem bezposrednio do telewizora ale jak przyjda kable głosnikowe to puszczam wszystko przez ampli h/k 255. Musze przyznac ze poprawa obrazu na wszystkich kanałach cyfry jest znaczna - osiagnąlem spokój, moge ogladać. Ogladam z okolo 5 metrów - jak podejde blisko to widać manakamenty no ale teraz juz nie musze podchodzic bo TV jest spory a tego własnie chcialem na moj zmeczony wzrok.

Teraz co mnie denerwuje. Po pierwsze okazalo sie ze mam uszkodzone wejscie HDMI nr 2, któe zrywa sygnał. Na razie podchodze do sprawy ze spokojem wystarcza mi dwa wejscia, jutro dzownie do serwisu i zobacze co powiedzą.
Rzecz, która mnie irytuje to na TVN-ie przez cyfrową naziemną (DVB), przy rozmiarze 16:9 przy górnej krawędzi telewizora jest widoczna biala, przerywana linia - tak jakby matryca była uszkodzona. Przelaczam na obraz "rozszerzony" i jest ok. Na wszystkich innych kanałach tego nie ma. Koles z cyry powiedzial ze pierwszy raz cos takiego widzi i nie wie co to jest. Male gówno ale irytujace.

W kwestii hałasowania i wypalania to w ogole nie ma sprawy. PS3 pracuje głosniej niż TV. Zrobilem ustawienia na "rozgrzewkowe" ale obraz i tak jest ok - poczekam te 100 godzin i pozmienam ale naprawde w kwestii duszków, czy loga zostajacego na ekranie to w ogóle nie ma tematu. To samo jesli chodzi o ciepłote, w ogole tego nie odczuwam ale to jest stosunkowo duze pomieszczenie.
 

gulipin

New member
rufus78 napisał:
...Rzecz, która mnie irytuje to na TVN-ie przez cyfrową naziemną (DVB), przy rozmiarze 16:9 przy górnej krawędzi telewizora jest widoczna biala, przerywana linia - tak jakby matryca była uszkodzona...
Też coś takiego mi się zdarza ale na n-ce podłączonej przez HDMI, na jednym z programów (nie pamiętam na którym) przy włączonej opcji Menu > Ustawianie > Inne ustawienia > Powierzchnia obrazu

Mam 46s10
 
Ostatnia edycja:

sopel750

New member
ja mam natomiast inne pytanie:
Czy Panasonic publikuje nowe wersje firmware i można je zaktualizować w swoim TV ? (zastanawiam się, czy poprawią skalowanie w serii G i główny problem zostanie rozwiązany) ?
 

sarlac

New member
sokarsg-1 napisał:
1 Doczytałem się że telewizory serii G10 bzyczą ale to nie istotne bo taki super polecany samsung b850 jak dla mnie bzyczy znacznie bardziej(w saturnie z ok 70 cm. słychać natomiast z panasa w tych samych warunkach nic), martwią mnie natomiast bardziej wiatraki które są montowane w tych telewizorach (chyba we wszystkich plazmach one są). Co takie wiatraki chłodzą bo przecież nie matryce (chyba?) prędzej jakieś procesory przetwarzania obrazu dźwięku tak? Jak duże są te wentylatory, jak szybko się kręcą a przede wszystkim czy kręcą się cały czas czy się załączają co jakiś czas jak np. w laptopach? Pytam bo lekki szum wiatraków nie będzie mi przeszkadzał ale ewentualne włączanie się suszarki co parę minut już tak? Jak ciężko się dostać do tych wentylatorów a raczej czy da się je przeczyścić sprężonym powietrzem nie rozkręcając obudowy bo kompa stojącego w tym pokoju co będzie stał telewizor muszę czyścić co ok. pół roku bo tyle kurzu w nim.
2. W recenzjach telewizorów serii G10 czytam że słabo upskalują sygnał SD czy jest tak źle jak piszą recenzenci czy czasem może oni porównują te skalowanie do sztucznego skalowania (przerysowujących kontury) w telewizorach LCD i tego "słabszego skalowani" w domu nie widać, zwłaszcza kiedy zapoda się jakiś materiał divX z kompa?
3. Na youtube szukając jakiś wideo recenzji telewizorów serii G10 znalazłem filmiki opisujące jakiś issue (błąd, babol) związany z grami, niestety nie doczytałem się dokładnie o co chodzi i chciałem się spytać Was co jest nie tak z tymi telewizorami w tej kwestii?
4. Czy warto dołożyć pieniądze do serii G15 czym ona się różni od G10 bo na stronie producenta to wiadomo czysty marketing a w sklepie na żywo jeszcze G15 nie widziałem i nie porównywałem z G10 (tak jak to robiłem z G10 kontra S10 wynik S10 ma znacznie gorszą czerń)? Czy może G15 to G10 + nic więcej prócz bajerów typu gniazdo ethernet kompletnie mi nie potrzebne?
5. Czy jako posiadacze tych plazm byście kupili je jeszcze raz czy może uważacie że są obecnie lepsze tv w tej cenie (LCD to na pewno nie kupię ale trochę zastanawiam się nad LED LCD)?
6 Jak wygląda podłączanie tych plazm G10 pod kompa konkretnie mam w blaszaku Radeona 4850 z dwoma wyjściam DVI i jedną przejściówkę z DVI do HDMI. Jak kabel zakupić aby podłączyć taki tandem tzn. czy lepiej kupić kabel HDMI<->HDMI czy może jeśli są takie DVI<->HDMI i wtedy będzie mniejsza strata sygnału na przejściówce( chociaż to transmisja cyfrowa więc teoretycznie takiej straty być nie powinno). Czy to prawda że plazmy mają prostokątne pixele i przez to sygnał wysyłany z kompa w rozdzielczości Full HD jest zniekształcony(rozciągnięty) na plazmie? Czy ktoś podłączał takiego Radka jak mój pod te plazmy i czy nie ma z tym problemów?
7 Na co zwrócić uwagę jak już będę odbierać telewizor w sklepie czy patrzeć na jakieś bad pixele lub coś w tym stylu??
ad1. Co do "bzyczenia" każdy TV wydaje jakieś tam dźwięki jeśli chodzi o ten model to nie ma się czym przejmować jest dość cichy. Wentylatory nie załączają się tak jak w laptopie tzn nie ma nagle jdnego wielkiego szumu. Co do ich czyszczenia to można się do nich dostać przez zdjęcie obudowy TV ale to raczej grozi utratą gwarancji.
ad2. Jeśli chodzi o skalowanie SD to niestety nie ma rewelacji ale z drugiej strony aż tak źle nie jest. Być może problem ten zostanie rozwiązany w nowej wersji firmware.
ad3. Błąd o którym wspominasz polega na tzw "zrywaniu" się obrazu i dźwięku na ok 1-2sec. Głównie posiadacze Xbox360 mają ten problem chociaż ja mam PS3 i też czasami dokucza mi ten problem. Pojawia się on głównie podczas grania w rozdzielczości 1080p lub przy wyborze opcji w menu. Podobno nieoficjalny firmware do którego link podany jest gdzieś na forum naprawia ten problem.Sam nie sprawdzałem bo czekam na oficjalną wersje.
ad4. Nie sądzę aby byłą wielka różnica między tymi TV bardziej zastanowiłbym się nad różnicą między G i V ale 100% pewności nie mam...
ad5. Osobiście jestem zadowolony i raczej kupiłbym ten sam model, może troszkę większy. Jeśli chodzi o LED to sam nie wiem zależy który ale nie ma tam rewelacji.
ad6. Nie mam tego Radka więc się nie wypowiem
ad7. Przede wszystkim sprawdź panel i obudowę. Czy nie ma obić i czy nie ma brakujących pikseli.Podczas transportu trzymaj telewizor pionowo.
Tyle ode mnie. pozdro
 

Sayko

Klub HDTV.com.pl
VIP
P42G10 w drodze

Witam
Po przeczytaniu na forum dosyć długiej opowieści o seriach S, G i V zdecydowałem się na 42G10. Mam pytanie do posiadaczy tego modelu, korzystających z cyfrowej telewizji UPC. Jaka jest jakość sygnału i jak to wygląda "w praniu" na tym TV. Chodzi mi zarówno o SD jak i HD.
W tej chwili mam podpięty analog z zupełnie innej kablówki i muszę się zdecydować czy będzie to UPC czy też któraś z platform cyfrowych :confused:
 

sokarsg-1

New member
Dziś przyjrzałem się plazmie 42 cali G10 w sklepie z normalnym oświetleniem w dzień i jestem pod wrażeniem jakości obrazu. Mam natomiast pytanie czy wszystkie plazmy mają szybę z przodu? Bo ten G10 ma jedną dziwną cechę pod tą szybą (która zapewne chroni matryce plazmy) widziałem że po brzegach ekran chowa się za czarnymi pasami na tej szybie. Co może nie przeszkadza bo matryca pod tą szybą świeci na szaro ale gorzej że po bokach świeciła właśnie na szaro a na dole całkowicie na czarno czy tak ma być? Czy to o czym pisze przeszkadza przy normalnym użytkowaniu gdy np. przed TV siedzi 5 osób i wiadomo część będzie siedziała pod kątem i będzie raczej widziała te pasy czy nie koniecznie?
 

gorylla

New member
Bez reklam
Nowe modele plazm Panasonica wszystkie mają te szyby. Według wielu opinii użytkowników nowe szybki (tzw. tough-panel) minimalnie wzmagają refleksy, ale w praktyce zupełnie nie przeszkadzają i nie pogarszają jakości obrazu.
 

georing

New member
Zakupiłem dzisiaj P42G10E i jestem niesamowicie zadowolony, tylko zastanawia mnie jedna rzecz. Przygladając się z bliska, pod kątem obrazowi, zwłaszcza jasnemu na ciemnym tle(np. biały na czarnym) widać drugi "obraz za szybą". Jest on jaśniejszy i wszytsko sprawia efekt jakby były wyświetlane dwa obrazy, jeden pod drugim. Nie wiem niestety jak to dokładniej opisać. Jest to normalne zjawisko, czy może mam uszkodzony model?
 

georing

New member
Hmm w sumie to nie przeszkadza, a jeśli to normalne, to przynajmniej spokojnie zasne tej nocy. Mam jeszcze jedno pytanie, bo wertuje ten temat od początku, ale on liczy ponad 100 stron więc zapytam: polecacie jakieś ustawienia "oszczędne" lub do "opytmalnego wypalenia" się plazmy?
 

rafalsik1

New member
Prosilbym o porade, czy z odleglosci 2,8 - 3 m jestem w stanie odroznic hd od full hd . mam ochote na tx-p50x10 na wiecej mnie nie stac a z kolei w 42" wydaje mi sie ciut przy maly.
pozdrawiam
 

Tomaszz

New member
georing napisał:
Hmm w sumie to nie przeszkadza, a jeśli to normalne, to przynajmniej spokojnie zasne tej nocy. Mam jeszcze jedno pytanie, bo wertuje ten temat od początku, ale on liczy ponad 100 stron więc zapytam: polecacie jakieś ustawienia "oszczędne" lub do "opytmalnego wypalenia" się plazmy?
Wszystkie wspomagacze obrazu na off (ifc dowolnie), tryb kinowy, kontrast 30, jasnosc 0, kolor 30, kolory - ciepłe, gamma 2.2, w/b high red - 2 kliki, w/b low red - 4 kliki i tak przez 100-200 godzin (ustawienia za flatpanelhd.com, hdtelewizja.com zaleca balans bieli high i low red jeszcze o 2 zmniejszyć, czyli odpowiednio -4 i -6 klików)

Później można trochę zwiększyć kontrast do 36 i właściwie to tyle. Można tez w dzień bez obaw załączyć sobie tryb eco, żeby sobie trochę do wieczora obraz rozjaśnić
 
Ostatnia edycja:

slimak

New member
Bez reklam
Tomaszz napisał:
hdtelewizja.com zaleca balans bieli high i low red jeszcze o 2 zmniejszyć, czyli odpowiednio -4 i -6 klików)

hdtelewizja.com

High End Blue: 4 klika u lijevo
High End Red: Ostaviti na 0
Low End Blue: 6 klikova ulijevo
Low End Red: Ostaviti na 0
Gamma: 2.2

------------------------
hdtelewizja.com ładne robią testy.
 

gorylla

New member
Bez reklam
rafalsik1 napisał:
Prosilbym o porade, czy z odleglosci 2,8 - 3 m jestem w stanie odroznic hd od full hd . mam ochote na tx-p50x10 na wiecej mnie nie stac a z kolei w 42" wydaje mi sie ciut przy maly.
pozdrawiam

Wedug mnie 50'' to za szeroko do tej odległości. Najlepiej byś zrobił kupując 46'', np. 46S10- to pułap cenowy 50X10 (bo pewnie na 46G10 będzie już za szeroko).
 

Tomaszz

New member
slimak napisał:
hdtelewizja.com

High End Blue: 4 klika u lijevo
High End Red: Ostaviti na 0
Low End Blue: 6 klikova ulijevo
Low End Red: Ostaviti na 0
Gamma: 2.2

------------------------
hdtelewizja.com ładne robią testy.

Faktycznie dopiero teraz zobaczyłem, że u nich Blue jest za dużo. W złej kolejności to napisali w stosunku do tego co jest w menu TV stąd moja pomyłka. Muszę stestować nowe ustawienie :D
 

drapichrust7

New member
Pierwsze wrażenia z P46G10E

Nabyłem model P46G10E, który konkurował w moim wyborze z Sony W5500.
Ostatenicznie wybrałem Pasikonika, m.in. ze względu na podobno niski input lag i płynność obrazu - TV będzie służył głównie do gier na PS3 i X360.

Co do pierwszego czynnika to rzeczywiście nie stwierdziłem odczuwalnych opóźnień. Jeśli chodzi o płynność, jeszcze się nie wypowiem. Oczywiście nie ma mowy o smużeniu, ale... testuję jeszcze różne ustawienia opcji tv i konsol.

TV oglądam z niecałych 3 metrów i nie znajduję go za dużym. Solidna podstawa i wykonanie całości, wygodny pilot (oprócz przycisku "n" - resetującego opcje obrazu i dźwięku) i całkiem niezłe menusy.
Refleksów na matrycy jeszcze nie miałem okazji podziwiać - na razie jest zbyt ciemno.

Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie odbiór DVB-T. Sygnał ma maksymalną jakość (wedle wskazań telewizora), a tak dobrego obrazu z telewizji analogowej już dawno nie widziałem. Sygnał odbieram kilkunastoletnią anteną umieszczoną na dachu bloku (odpowiednik czwartego pięta, Warszawa - Śródmieście).
Dla samej jakości telewizji analogowej warto było wydać te 4425 zł ;). Czekam niecierpliwie na kolejne multipleksy, może obejdzie się bez zakładania kablówki lub talerza.

Ostatnią sprawdzaną przeze mnie rzeczą były filmy Blu-ray odpalane na PS3.
Najnowszy Batman wygląda oszałamiająco - szczególnie ogromne wrażenie robią sekwencje iMax.
Drugi sprawdzany film to dokument Home. Tu mam pewne zastrzeżenia co do płynności obrazu podczas scen, w których kamera wykonuje panoramę krajobrazu. Widać, że odtwarzacz lub telewizor nie daje rady płynnie odtworzyć obrazu (a może to wina samego kodowania filmu). Tragedii nie ma, ale od oczekuję więcej. W ciemnych partiach obrazu pojawia się też migoczące ziarno. Zaobserwowałem to tylko w tym filmie, więc możliwe, że to odosobniony przypadek.

Wciąż testuję ustawienia konsoli i TV pod kątem płynności i innych "ficzerów".

Wrażenia oparte, głównie na obrazie po kalibracji z flatpanelshd.com.
 

sarlac

New member
slimak napisał:
hdtelewizja.com

High End Blue: 4 klika u lijevo
High End Red: Ostaviti na 0
Low End Blue: 6 klikova ulijevo
Low End Red: Ostaviti na 0
Gamma: 2.2

Za nic nie mogę znaleźć tych ustawień. Proszę o podpowiedź... ;)
 

ahdov

New member
Witam,
uniesien duchowych z tym TV ciag dalszy..:) Panas wisi juz na scianie, uchwyt Arkas PL-Y 64 cz. Odlgelosc od kanapy 3m. Efekt-> kosmos, alez mi sie ten TV podoba..:) Lekcja na przyszlosc-> min 50':D

Pozdrawiam Wszystkich!,
Lukasz
 
Do góry