Panasonic seria G10 (TX-P42G10, TX-P46G10, TX-P50G10) test, opinie, wszystko o serii

malco

New member
gorylla

- jestem ciekaw, gdzie udalo ci sie nabyc ten model (na Ceneo jest tylko 1 sklep i ma dostepny tylko 37 i 50, zateb brak 42)

- mam nadzieje, ze opiszesz tutaj swoje pierwsze spostrzezenia jak otrzymasz juz ten TV
 
Ostatnia edycja:

gorylla

New member
Bez reklam
malco napisał:
gorylla -mam nadzieje, ze opiszesz tutaj swoje pierwsze spostrzezenia jak otrzymasz juz ten TV

Of course, nie omieszkam. Z podpiętymi kanałami HD Polsatu Cyfrowego. Przecież musimy się wspierać. Co bym zrobił bez tego forum, pewnie kupiłbym jakieś dziadowskie LCD i przeżywał katusze "wojny mrówek" czy mydlanego teatru. Widziałem wiele takich LCD-eków i wiem co mówię, to naprawdę męczarnia nie oglądanie. Pozdr

@ malco
istnieją jeszcze inne wyszukiwarki produktów i cen, np. skąpiec, nokaut, cenohit itd. Ja osobiście najczęściej korzystam ze skąpca, bo uważam go za najbardziej przejrzysty i najlepiej uaktualniany. Dodam, że P42S10E jest pierwszym modelem z tej serii, a 46 i 50 to nowości, dlatego 46 i 50 jest malo ofert, a S10 jest zdecydowanie więcej. Na innych porównywarkach cen jest okolo 20-30 sklepów internetowych z tym modelem. Ja zakupiłem Panasa z Portone.pl po uprzednim telefonicznym upewnieniu się, że mają go na stanie.
 
Ostatnia edycja:

broda1725

New member
Bez reklam
gorylla napisał:
...
Po trzecie- tough panel z serii Neo. O ile mi wiadomo S10 nie ma tego wynalazka i dla mnie to dobrze. Dzieci mam duże więc o panel się nie boję. A przecież te wzmocnienie powoduje dodatkowe odbalski i jednak ogólne pogorszenie obrazu (podkreślane w niejednym teście i przez niejednego użytkownika).
...
A gdzie to wyczytałeś że S10 nie ma tego tough panel ?
I czy stwierdziłeś naocznie że brak tego w tym modelu polepsza obraz ?
 

gorylla

New member
Bez reklam
broda1725 napisał:
A gdzie to wyczytałeś że S10 nie ma tego tough panel ?
I czy stwierdziłeś naocznie że brak tego w tym modelu polepsza obraz ?

Nie wyczytałem, że nie ma, tylko nigdzie nie wyczytałem że ma, a to różnica.

Ponadto nie stwierdziłem naocznie, że brak tough panela polepsza obraz (bo jak pisałem nie widziałem S10 na live), ale myślałem o tym, że widziałem kilka komentarzy, że ta dodatkowa wzmocniona szyba zwiększa refleksy, a co za tym idzie wiadomo- pogarsza obraz w jasnych pomieszczeniach. I tylko o to mi chodziło. Zapewne w ciemnych pomieszczeniach czy wieczorem nie ma różnicy. Myślę że do tych refleksów z tough panela pił kiki w swoim teście, kiedy przedstawiał słabą kontrastowość i szczegółowość obrazu z G10 w świetle dziennym (bo szczerze mówiąc nie mogło to z niczego innego wypływać).

A brak panela tough w S10 wynika według mnie z tego, że Tough panel pojawił się dopiero w specyfikacji telewizorów NeoPDP, a S10 do klasycznego Neo nie należy. Więc uważam, że nie ma. Ale konkretnych dowodów na to nie mam. To są tylko moje spostrzeżenia na podstawie analizy specyfikacji technicznych.

Wystarczy zwrócić uwagę na ogólnodostępne zapowiedzi PDP Panasoniców serii G10, X10, S10 i obecną zapowiedź G15. W każdej zapowiedzi jest mowa o panelu tough, poza serią S10. Chyba jest to wystarczający dowód.
 
Ostatnia edycja:

MrDudek

New member
gorylla napisał:
Wątek o S10 jest w mocnych powijakach, więc przedstawię tutaj swoje argumenty za wyborem, tym bardziej, że mój wybór dotyczył także G10 (więc w temacie wątku).

Poczytaj jeszcze o dysonansie poznawczym ;)
 

gorylla

New member
Bez reklam
MrDudek napisał:
Poczytaj jeszcze o dysonansie poznawczym ;)

Nie potrzebuję. Może niezbyt precyzyjnie się wyraziłem, ale skoro jesteś tak inteligentny, na pewno wiesz co miałem na myśli. A jeszcze jak przeczytałbyś moje wcześniejsze posty, w których skłaniałem się do zakupu 46G10 (rozpatrując również możliwość zakupu S10) nie wypowiadałbyś zbędnych myśli off-topic'owych, które nic nie wnoszą do wątku.
 

tbxx

New member
Kilka porad dla posiadaczy G10 chcący pobawić sie odtwarzaniem AVCHD z kart SD/SDHC (nie posiadających kamerek AVCHD)

1. Najważniejsze - potrzebujemy karty SD/SDHC sformatowanej programem Panasonica: panasonic.jp/support/global/cs/sd/download/sd_formatter.html

2. Progamik który przygotuje odpowiednią strukturę plików (multiAVCHD):
multiavchd.deanbg.com/

3. pliki M2TS zasadniczo powinny być w 1080p i 25fps - jeśli nie to w zakładce author wybieramy force 1080p i force 25fps (zazwyczaj zpowoduje to rozjechanie się audio i video)

4. Przy rozpoczęciu kompilacji wybieramy opcję AVCHD dla Panasonic Viera TV

5. utworzony katalog AVCHD kopiujemy do folderu PRIVATE (jeśli go nie ma należy go utworzyć) na karcie SD/SDHC
 

kupis99

New member
@Tbxx - Czy próbowałeś zmienić plik mkv. na AVCHD z dodaniem do niego napisów ??
Gdzieś przeczytałem, że napisy powinny być w formacie srt. więc teoretycznie istnieje możliwość zmiany pliku mkv na AVCHD plus dogranie subtitels (w programie multiAVCHD widziałem opcję add external SRT/Sub subtitels) tylko że narazie nie mam jak sprawdzić u siebie bo nie mam żadnego pliku mkv na kompie.
podobne pytanie podpiołem pod inny wątek ale na razie cisza :hmm:
 

ralfzs

New member
G10 opinie.

Nabyłem 42G10 w zeszłym tyg. zupełnie z biegu - oglądając go w sklepie. Co ciekawe zachwycił mnie obraz SD ...:eek: Muszę przyznać, że nie czytałem tego forum ani nie szukałem na necie informacji o tym modelu. Chciałem kupić LCD Sony X4500 ale ponieważ model 40 cali nie jest LED to jakoś zapał do niego wygasł. Zamiast czytać recenzje skupiłem się na oglądaniu rożnych plazm i może moja opinia jest czysto subiektywna itd. ale ... obraz G10 jest na prawdę dobry - w porównaniu do Samsunga czy nawet Pionieer'a jest bardzo czysty i klarowny. Naturalność kolorów jest wyjątkowa - co prawda w testach jakie przeczytałem po zakupie podobno jest jakaś tendencja przesunięcia w zieleń ale jakoś tego nie widzę. Obraz z notebook'a po HDMI jest wręcz rewelacyjny, musiałem tylko wymienić sterownik do karty graficznej na najnowszą wersję i było OK. Na razie oglądam tylko źródła w SD - zmiana tunera sat. na HD wkrótce.

Jedyny problem jaki napotkałem to podłączenie Manty DVD po RGB SCART - obraz był cały zielony - po wyłączeniu RGB OK. W sumie Manta ma też HDMI więc potem podłączyłem się HDMI i muszę przyznać, że obraz z DVD był extra. Winę przypisuję raczej Mancie.
Jeżeli chodzi o głośność - nie słyszę żadnego bzyczenia - szum wentylatorów jest słyszalny ale tylko w zupełnej ciszy z ok. 1 m od telewizora.
W sumie bardzo polecam ten model.

pzdr
Ralf
 

tbxx

New member
kupis99 napisał:
@Tbxx - Czy próbowałeś zmienić plik mkv. na AVCHD z dodaniem do niego napisów ??
Gdzieś przeczytałem, że napisy powinny być w formacie srt. więc teoretycznie istnieje możliwość zmiany pliku mkv na AVCHD plus dogranie subtitels (w programie multiAVCHD widziałem opcję add external SRT/Sub subtitels) tylko że narazie nie mam jak sprawdzić u siebie bo nie mam żadnego pliku mkv na kompie.
podobne pytanie podpiołem pod inny wątek ale na razie cisza :hmm:

Puki co doczytałem, że specyfikacja AVCHD dla kart pamięci nie przewiduje umieszczania w strukturze pliku napisów... tak że lipa
 

kupis99

New member
Ok, czyli rozumiem, że ewentualny plik AVCHD można odtworzyć z karty pamięci ale tylko czysty plik bez żadnych dodatków w postaci napisów.

Jak tylko zaopatrze się w kartę SDHC to spróbuje przekonwertować mkv. na AVCHD a w kolejnym podejściu zobaczę z tymi napisami czy da radę to ruszyć.

Jeśli wszystkoby się udało to nie potrzebny byłby żaden odtwarzacz plików mkv. :grin:
 

witekn63

New member
napisy w filmach na kartach SD

Prawdopodobnie można dodać napisy ale tak aby były połączone z plikiem video na stałe bez możliwości ich wyłączenia.
Można tak zrobić np przy tworzeniu filmu DVD i w programie do tworzenia filmu jest opcja wyboru czy napisy mają być jako oddzielny strumień czy połączone z filmem na "stałe". Może w plikach mkv też tak się da zrobić. :)

Pozdrawiam
Witek
 

jtd

New member
Bez reklam
W panasie G10 jest funkcja "Zatrzymywanie obrazu" - jak ona dziala? Czy to jest zamrozenie obrazu niezaleznie od zrodla za pomoca jednego przycisku na pilocie ??
 

robas1

New member
jtd napisał:
W panasie G10 jest funkcja "Zatrzymywanie obrazu" - jak ona dziala? Czy to jest zamrozenie obrazu niezaleznie od zrodla za pomoca jednego przycisku na pilocie ??
TAK. Obraz, który widzisz na ekranie jest stopklatką.
 

sirmiecho

New member
gorylla napisał:
Po trzecie- tough panel z serii Neo. O ile mi wiadomo S10 nie ma tego wynalazka i dla mnie to dobrze. Dzieci mam duże więc o panel się nie boję. A przecież te wzmocnienie powoduje dodatkowe odbalski i jednak ogólne pogorszenie obrazu (podkreślane w niejednym teście i przez niejednego użytkownika).

W katalogu Panasa widnieje informacja, że jednak ma.
 

robas1

New member
tbxx napisał:
Kilka porad dla posiadaczy G10 chcący pobawić sie odtwarzaniem AVCHD z kart SD/SDHC (nie posiadających kamerek AVCHD)

1. Najważniejsze - potrzebujemy karty SD/SDHC sformatowanej programem Panasonica: panasonic.jp/support/global/cs/sd/download/sd_formatter.html

2. Progamik który przygotuje odpowiednią strukturę plików (multiAVCHD):
multiavchd.deanbg.com/

3. pliki M2TS zasadniczo powinny być w 1080p i 25fps - jeśli nie to w zakładce author wybieramy force 1080p i force 25fps (zazwyczaj zpowoduje to rozjechanie się audio i video)

4. Przy rozpoczęciu kompilacji wybieramy opcję AVCHD dla Panasonic Viera TV

5. utworzony katalog AVCHD kopiujemy do folderu PRIVATE (jeśli go nie ma należy go utworzyć) na karcie SD/SDHC

Sformatowałem kartę SD 1 GB tym programikiem, stworzyłem katalog PRIVATE, wgrałem gotowe (kupione za kasę) pliki AVCHD służące do kalibracji TV i ... NIC!
W dalszym ciągu TV twierdzi, że na karcie SD nie ma żadnych plików do wyświetlania.
Jakieś sugestie, rady?:confused:
 

gorylla

New member
Bez reklam
sirmiecho napisał:
W katalogu Panasa widnieje informacja, że jednak ma.

W końcu dostałem swojego P42S10E i trochę potestowałem. Pobieżne przeczytanie instrukcji użytkownika i niestety nie znalazłem informacji o posiadaniu przez ten model panelu tough. Ale jeszcze poczytam dokładniej, może znajdę. Chociaż sytuacja, że panasonic podaje niezbyt rzetelne informacje o produktach nie należy do rzadkości- w szczególności na stronie internetowej.

Odnośnie telewizora- przyszedł absolutnie ciepły (zero godzin, raz włączony- pewnie jakieś sprawdzenie).

Do rzeczy. Telewizorek gra naprawdę świetnie. Na chwilę obecną mam jeszcze kablówkę (okres wypowiedzenia) i zapiąłem Polsat Cyfrowy z wszystkimi na chwilę obecną w ich ofercie kanałami HD. Na zwykłej kablówce obraz jest naprawdę niezły, chociaż na kilku kanałach w gorszej jakości jest lekie "mydło", obraz mdły, nieostry. Na lepszej jakości kanałach obraz jest ładny, nie żyleta, ale naprawdę niezły.

Na polsacie cyfrowym po euro obraz jest bardzo dobry, z pewnością lepszy niż na kablówce.
Po HDMI- jest jeszcze lepiej niż w euro, ale nie jakoś dużo lepiej (poza HD of course). Jak ktoś nie ma jakichś wielkich wymagań co do obrazu to nawet euro może mu wystarczyć (no ale po co).

Ale jadąc z hdmi- obraz w SD naprawdę bardzo, bardzo ładny, ostry, ładnie obrysowany, czasami na niektórych kanałach aż oczy bolą. Nie zauważyłem "mydłowwania" kanałów, jakiegoś false-contouringu, choć muszę przyznać, że są kanały wyraźnie lepszej i gorszej jakości. Kolory piękne, żywe (nawet na kinowym jest nieźle) choć obraz ogólnie taki jakby "miękki" (chyba to ogólnie cecha plazm). Kolory nie wychodzą z konturów jak to czasami u innych w TV bywało. Czerwień lekko "wylewa się" tylko na dynamicznym. Testowałem cały dzień na różnych kanałach i w różnych rozdzielczościach i jestem bardzo zadowolony. Obraz HD bajkowy, mega żyleta, ostry niemożebnie, nic dodać nic ująć, szczegółowość niewiarygodna. Z HD najlepszy wydaje mi się Polsat Sport, a najgorsze chyba HBO (discovery i eurosport po środku), przy czym te najgorsze to oczywiście i tak żyleta, tylko nie taka super ostra :D

Czerń -uwaga!- nie jest prawdziwą czernią. Jest szara, ale za to bardzo, bardzo szara. Jednak wyraźnie widać różnicę pomiędzy czarną obudową, a czernią wyświetlanych scen, pasów bocznych itp. Niemniej jednak uważam- porównując do widzianego wcześniej w sklepach X10 i G10, że jest to poziom bardzo zbliżony. Na tyle nawet, że nie jestem w stanie obiektywnie ocenić, czy jest lepiej czy gorzej niż np. w G10. Nie podejmuję się takiej oceny, gdyż według mnie powinny to być różnice naprawdę bardzo niewielkie. Tylko ocena face to face przy takim samym sygnale i ustawieniach mogłaby przynieść właściwą odpowiedź, gdzie jest lepiej z czernią i o ile.

Podsumowując czerń -jakkolwiek jakąś super czernią nie jest- w niczym mi nie przeszkadza, bo jest i tak bardzo ciemna. Ale rzeczywiście- mogłoby być ciut lepiej.

Jeszcze jedna uwaga- za dnia wydawało mi się, że czerń jest w ogóle kiepska, a sam panel jakoś mało kontrastowy. Jednak w nocy plazma pokazała, co potrafi- dynamika i kontrastowość obrazu niebywale wzrosła, a czerń z prawdziwie średnio-szarej zyskała bardzo na głębokości barwy. Mam południowe, duże okna z boku w odległości ok. 1,5 metra od TV, przy czym jest on ustawiony prostopadle do linii okien (silne światło pada na TV z boku). Momentami było tak, że nawet przy wyłączonym TV był on jasnoszary, jak na zdjęciach kikiego (podobnie działo się z obrazem na włączonym). Nie odkryję tu Ameryki ale widać wyraźnie, że plazma ogólnie bardzo nie lubi ostrego światła, bo rozproszone na szybie panela naprawdę pogarsza obraz (powoduje jakby lekkie zamglenia). Za to oglądanie wieczorem i w nocy to raj dla oczu.

System IFC- oglądałem wczoraj tenis w HD, jakieś powtórki meczów w HD i SD i muszę powiedzieć, że nie zauważyłem żadnych artefaktów tego systemu. Celowo włączałem i wyłączałem i się wpatrywałem. Według mnie różnicy nie widać. Prawdą jest, że piłką na tle kolorowych trybun potrafiła lekko szarpnąć, ale gdybym na siłę tego efektu nie szukał to z pewnością nie zwróciłbym na to uwagi. Tak więc włączyłem IFC na stałe. Jak wypatrzę może kiedyś jakieś ewidentne, mocno widoczne błędy to wówczas potestuję więcej. Na chwilę obecną nie mam zastrzeżeń.

Głośność. TV delikatnie jednak bzyczy, ale żeby oddać prawdę- przy normalnym codziennym użytkowaniu trzeba by było być jakimś audiofilem czy sadomasochistą, aby to usłyszeć i się tym przejąć. Przy normalnej, zwyczajowej głośności trzeba ucho przysunąć do tyłu obudowy, aby usłyszeć ten leki szmer. W nocy natomiast musi być bardzo cicho i głośność max.6 (przy max głośności dekodera) aby usłyszeć ten szmer. Tak więc problem głośności pracy S10 to w moim przypadku problem pomijalny, całkowicie nieistniejący. Na marginesie dodam, że mój stary wysłużony Trilux 21'CRT też deczko z tyłu hałasował jakimś bzykiem tranzystorków vel innych transformatorków.

Na kilku bardzo jasnych planszach zauważyłem lekkie migotanie obrazu- myślę, że gdybym o tym nie czytał i nie wypatrywał tego efektu również bym na to nie zwrócił uwagi.

Testy z blueray, DVD, komputerkiem i grami nieco później, bo na razie nie było na to za bardzo czasu.

@ MrDudek- osobiście wydaje mi się, że w HD jednak w trybie 1080i jest ciut lepiej niż 720p. Ale rzeczywiście różnice są niewielkie. Natomiast 576p zdecydowanie gorzej, ale to oczywiste.

No cóż, ogólnie sprzęt za te pieniądze (3480 z dostawą) rewelacja.

Mam tylko na razie jeden problem. Czy jest jakaś możliwość, aby do kanałów HD w dekoderze przyporządkować na stałe tryb np 720p czy 1080i? Denerwuje mnie trochę przełączanie rozdzielczości w SD i HD. Niestety na stałe w 720p czy 1080i nie idzie oglądać SD, bo obraz w nie-natywnej dla tych kanałów rozdziałce jest wyraźnie słabszy, nie mówiąc o znaczym zawężeniu pola oglądanego obrazu. Naprzemienne oglądanie SD i HD wiąże się więc z ciągłym żonglowaniem rozdzielczością. Dekoder to polsatowski Samsung HD 370G.
 
Ostatnia edycja:
Do góry