Panasonic PY85

adamys2

New member
Panasonic TH-46PY85

Witam,
mam pytanie: na stronie panasonica dostepne są modele 46" o symboach: TH-46PY80 i TH-46PY85 a wiekszość sprzedawców ma w swojej ofercie np. TH-46PZ85. Czy PZ oznacza to ze telewizor pochodzi z innego kraju?
 

Konował

New member
Mój test - ciąg dalszy...

Witam

Kontynuując swoje testy z zeszłego tygodnia...

1) Kalibracja za pomocą programu Digital Video Essential (biały/czarny/kolorki, itd)
Po 2-3 dniach oglądania TV bez kalibracji na ustawieniach NORMAL,(po zakupie kabelka HDMI) podpiąłem notebooka przez przejściówkę DVI-HDMI złączem HDMI z telewizorem. Telewizor pamięta (z tego, co zauważyłem) ustawienia na każdym rodzaju wejścia, więc kalibrowałem go z notebooka (po HDMI) a nie przez DVD przez złącze EURO. Pomimo, że w MENU nie ma zbyt wielu opcji do super profesjonalnego i dokładnego ustawiania każdej składowej obrazu z osobna, udało mi się wg mnie uzyskać bardzo zadowalające efekty.
Memu posiada następujące możliwości, jeśli chodzi o to co możemy ustawiać:
• kontrast
• jaskrawość
• kolor
• ostrość
• balans bieli
• x.v.Colour (zwiększa gradajcę kolorów, funkcja działa podczas oglądania filmów HD z poziomu urządzeń zewnętrznych, tylko w trybie wejściowym HDMI)
• P-NR (redukcja zakłóceń obrazu)
Dzięki DVE udało mi się ustawić bardzo ładną czerń i biel oraz naturalne kolory (do kolorów potrzebne są specjalne filtry, które są dostarczane w oryginalnym pudełku DVE, przez które na specjalnie przygotowanej planszy ustala się intensywność kolorów wg określonych schematów) – na świetnej stronie http://www.cinematic.pl/ znalazłem dokładny opis kalibracji, http://www.cinematic.pl/index.php?grupa=5&podgrupa=63&doc=58 za pomocą programu Digital Video Essentils... polecam, gdyż można znaleźć tam ogrom wiedzy technicznej, podanej w bardzo przystępny sposób... Obraz po kalibracji jest zauważalnie przyjemniejszy w oglądaniu. Czerń jest dla mnie zdecydowanie czarna (ja tam ani razu nie widziałem niebieskiej poświaty), biel jest super, kolor bardzo żywe i naturalne. Obraz nawet po bardzo długim czasie spędzonym przed TV nie męczy wzroku.

2) Nbox recodrer po HDMI i po EURO (porównanie)
Przez pierwsze 2 dni użytkowania telewizora nie miałem kabla HDMI, więc telewizor dostawał sygnał z nboxa przez EURO złącze. Jakość wg mnie po EURO była zdecydowanie gorsza niż kiedy podłączyłem TV kablem HDMI i ustawiłem w nbox’sie tryb 1080i. Moim oczom ukazało się całe piękno obrazu HD, ale także nadzwyczaj (ale to subiektywne odczucie) ładne kanały SD. Telewizor skaluje naprawdę dobrze kanały SD i z dużą przyjemnością da się oglądać TVP 1, TVP2, sporo lepsza jakość jest na TVN (milionerzy, taniec z gwiazdami wyglądają rewelacyjnie – na kanale 3’cim, bo na TVN HD jest sporo lepiej). TV oglądam z 3 metrów, z różnych, czasami sporych kątów i nie bardzo jest się do czego przyczepić na kanałach SD (oczywiście obraz nie jest tak ostry jak w HD). Jeśli chodzi o HD to po chwili oglądania nie chce się już wracać do kanałów SD, choć CSI Miami, czy House na AXN’nie w SD wyglądają po prostu odlotowo. Oglądałem także seriale 39 i pół oraz Lostów na VOD w HD... i to było dla mnie niezapomniane przeżycie (wcześniej nie oglądałem niczego w HD oprócz demek puszczanych w sklepach). W sobotę wieczorem oglądaliśmy Harrego Pottera i Zakon Feniksa z Premier VOD (obraz w SD) i obraz był rewelacyjny (w bardzo szybkich scenach, jednolite tło czasami się rozmazywało, ale oglądałem film pod kątem wyłapywania słabych stron obrazu).
Podsumowując współpracę nboxa recordera z tym telewizorem mogę powiedzieć, że:
• obraz po HMI jest dla mnie lepszy w SD (w trybie 1080i) niż przez EURO
• obraz SD z 3 metrów wygląda tak jak opisuję poniżej, ale i z dużo bliższa (oglądam czasami z 1 metra) jest zupełnie OK
• nie ma żadnych problemów z dźwiękiem i obrazem po kablu HDMI (nic się nie zaciana) zarówno z kanałów puszczanych na bieżąco, z nagrań z dysku jak i z VOD.
• jakość kanałów SD jest baaaaaaaaardzo przyzwoita (TVP 1, TVP2) a w TVN, czy w AXN nawet bardziej niż przyzwoita (ale oczywiście najlepiej aby każdy sprawdził to osobiście przed zakupem)
• jakość kanałów HD... to bajka... od razu założyłem sobie użytkownika w nbox’sie o nazwie: Kanały HD, gdzie przypisałem kanały: TVN HD, Nsport HD, Discovery HD, MGM, (HBO HD i Film Box HD będę zamawiał lada dzień), Luxe TV, ANIXE HD oraz ASTRA HDTV PROMO... jak tylko nikt z domowników nie wyrywa mi pilota z ręki to oglądam jak na razie tylko te kanały :)
• żona zadowolona zarówno z wyglądu TV a przede wszystkim z jakości obrazu, a była zagorzałą przeciwniczką zakupu nowego TV (wcześniej mieliśmy 21 cali CRT), więc nie muszę słuchać ciągłych narzekań... zobacz jakie badziewie kupiłeś, czy coś w tym rodzaju... a to jest bezcenne, wiem, bo u znajomych tak kolorowo tak nie jest
• potwierdzam, że TV nieźle zbiera kurz, a że czarnej obramówki jest sporo to trzeba go codziennie przecierać z kurzu
• 5 wiatraczków jest zupełnie niesłyszalnych nawet jak się ogląda TV bardzo cicho
• nie testowałem jak na razie sygnału ze zwykłej anteny, gdyż oglądam tam tylko Kubicę na Polsacie, ale tak sobie myślę, że na RTL jakość obrazu jest zdecydowanie lepsza, więc w tą niedzielę dźwięk puszczę z notebooka (mam kartę TV na notebooku) na wieżę a obraz z RTL’u i będę w końcu oglądał F1 z N’ki a nie z anteny, gdzie jednak obraz jest zauważalnie gorszy jakościowo

3) Notebook (DVI w notebooku, HDMI w TV)
Na te testy nie miałem niestety zbyt wiele czasu... notebook po podpięciu go kablem HDMI z TV (przez przejściówkę DVI) zaprezentował ładny obraz... Włączyłem tylko przeglądarkę i z 3 metrów internet czytało się rewelacyjnie, po czym puściłem płytę DVE i na tym był koniec testów... domownicy na więcej nie pozwolili :)

4) Oglądanie w ciągu dnia (w mocno nasłonecznionym pokoju) i przy znikomym świetle wieczorem
TV zupełnie komfortowo ogląda się w ciągu dnia w dosyć mocno nasłonecznionym pokoju (od strony południowo zachodniej, ale słońce nie świeci bezpośrednio na TV). Podczas oglądania wieczorem można się już czuć jak w kinie... Naczytałem się wcześniej o plazmach, że ciężko się je ogląda w ciągu dnia i bardzo mile zostałem zaskoczony tym co zobaczyłem z ekranu w sobotnie i niedzielne przed i popołudniu

5) Transmisje sportowe w HD na Nsport HD
Najbliższy mecz Ligi Miatrzów w HD obejrzę już jutro :) ale widziałem Puchar Polski w HD i jakiś mecz w HD na ASTRA HDTV PROMO i więcej już nie chcę ich oglądać w SD. Bez końca robiłem stop klatkę i przyglądałem się trawie... :) i kropelkom wody na trawie... Obraz żyleta, płynność obrazu, która zapiera dech w piersiach... nic tylko zaprosić znajomych, otworzyć piwo i... uzgodnić z żoną, żeby nie wracała do domu przed 23’cią :)

6) Pilot
Pilot nie jest jakiś rewelacyjny... trzymałem w ręce lepsze... jest długi i wąski, pilot o N’ki jest dużo wygodniejszy.

7) Dźwięk
No tutaj akurat żadnej rewelacji nie ma... dwa głośniczki, które w miarę poprawnie sobie grają, ale do KD się zupełnie nie nadają...

Mam nadzieję, że niezdecydowanym chociaż trochę pomogłem w wyborze jeśli ktoś brał pod uwagę akurat ten model. Niestety nic nie zastąpi, jeśli już nie prezentacji w domu to obejrzenia jak dany TV gra na danym sygnale, chociażby u znajomych (w sklepie jest najgorzej, bo przeważnie sygnał jest słaby, światło jest zbyt intensywne, ustawienia są do bani – przeważnie takie, które wypalają oczy, itd)...

pozdrawiam
Konował
 

maciek2x2

New member
Mam pytanie odnosnie kalibracji. Czy ktos kto ma juz ustawiony tv moglby podac wszystkie, wartosci ustawien po skalibrowaniu? Jesli nie to jak najlepiej dokonac takiej kalibracji samodzielnie nie majac dostepu do zadnych programow?
 

Konował

New member
Witam

W przypadku Panasonica TH-42PY85P będzie ciężko podać dokładne ustawienia, gdyż w menu nie ma wartości poszczególnych opcji, są tylko suwaki, które się przestawia... postaram się policzyć ilość strzałek w prawo na pilocie od wartości 0 w każdej opcji i umieszczę je na forum.
Jeżeli ustawiasz obraz na oko i Ci się podoba a nie masz żadnych programów/przyrządów do kalibracji to po co to zmieniać?

pozdrawiam
Konował
 

Konował

New member
Prośba do Kikiego, aby w przypływie dobroci podał w ten sam sposób o którym pisałem powyżej ustawienia Panasonica TH-42PY85P, na którym robił testy nie tak dawno na tym forum... w końcu my na razie uczymy się dopiero słowa kalibracja a Ty Kiki przeprowadzałeś ją pewnie z setki jeśli nie tysiące razy...

dziękuję i pozdrawiam
Konował
 

Konował

New member
menu serwisowe to o wiele za wysokie progi dla mnie...
ustawienia robiłem w zwykłym menu, z instrukcją w ręku :) to była moja druga kalibracja w życiu, więc nie mam zbyt dużego doświadczenia

pozdrawiam
Konował
 

adamys2

New member
Witam, mam pytanie: czy przed docieraniem plazmy jest sens kalibracji obrazu? wtedy wszystkie ustwienia dajemy na ok 40% ich możliwości...
 

jedrek_125

New member
Odpowiedz - ,, docieranie,,

W zasadzie chodzi o to , zeby plazma pracowala w swoich iperwszych tygodniach zycia jak najdłużej , i jak juz sie ,,wypala jej wszystkie martwe piksele , to musimy zrobic zawsze taki ,,drobny,, retusz flamastrem , - najlepsze efekty daje uzycie tych do opisywania plyt dvd , sa niescieralne :)
Ps. to chyba wyczerpuje ten temat :)
 

Patrycjusz

New member
hahaha, dobre, ale pomyśl o tych, którzy natrafią na twój post jako ich pierwszy post zwiazany z docieraniem (chyba nie będą szczęśliwi idąc za Twoimi wskazówkami)

pzdr
 

Konował

New member
W instrukcji znalazłem coś takiego...
"Nie wyświetlaj nieruchomego obrazu przez długi czas. Powoduje to pozostawienie obrazu na ekranie plazmowym ("obraz szczątkowy"). Nie jest to uważane za usterkę i nie podlega gwarancji.
Typowe nieruchome obrazy:
* Numer programu i inne znaczki firmowe
* Obrazy wyświetlane w trybie 4:3
* Gry wideo
* Obrazy komputerowe
Aby zapobiec powstawaniu obrazu szczątkowego, kontrast jest zmniejszany automatycznie po kilku minutach, jeżeli nie są przesyłane żadne sygnały i wykonywane żadne operacje. (str. 45)"

W ustawieniach jest opcja: (cytuję z instrukcji)
PANEL BOCZNY - Zwiększa jasność panelu bocznego (Wyłączony / Słabe / Pośredni / Mocne)
* Zalecanym ustawieniem jest Wysoka (znaczy się Mocne), co zapobiega powstawaniu "obrazu szczątkowego" na panelu.

Z tego co wyczytałem na forum, ta opcja dotyczy obrazu oglądanego w formacie 4:3. Znajomy ma od 2 lat plazmę Panasonica PV60, normalnie ją użytkuje (żadnego wypalania, formatowania) i żadnych wypalonych znaczków nie ma na ekranie... stąd wniosek, że jeśli się nie ogląda tylko 1 kanału to nie ma się czym przejmować.

pozdrawiam
 

jedrek_125

New member
Odp.\ Patrycjusz

No coż , mam nadzieje jednak , ze forumowicze potraktuja jednak moje ,,wskazowki,, tak jak Ty , i zalicza porcje śmiechu , ktorego nam wszystkim tak na codzien troche brakuje :)
Wszystkich potencjalnie urazonych przepraszam :))
Oczywiscie metoda na flamaster jest zartem i tylko tak prosze traktowac ten post !!!!!!!!!!!!!!!! :)
 

maciek2x2

New member
A juz chcialem poleciec do sklepu po czarny marker :)
Ps ok 5go maja powinienem odebrac 42PZ800 Jak tylko ja podlacze od razu podziele sie informacjami. Dodam ze moj test opre tylko o DVB-T (freeview)
 

acton777

New member
Bez reklam
Pytanie do właścicieli

Przegądam sobie ten watek, prawie się zdecydowałem, ale... No właśnie pojawiło się ALE :(. Dzisiaj oglądałem w jednym ze sklepów ten TV, wszystko OK dopóki nie ukucnąłem (TV stał na niskiej półce) i "odbił się" w nim obraz telewizorów stojących naprzeciw i lamp podwieszonych pod sufitem. Obraz zrobił się mało wyrazny, ciemne sceny wręcz niewidoczne :( . W domu mam wszystko poukładane, tak zeby TV był naprzeciw sofy, ale gdy usiądę na kanapie, trochę z prawej strony, to na obecnym CRT odbiją się 2 duze okna i miejscami obraz jest niewidoczny :(.
Czy Plasma będzie się podobnie zachowywać, czyli nic nie zobaczę i muszę zacząć szukać TV od nowa, tym razem LCD??
 
Ostatnia edycja:

acton777

New member
Bez reklam
EURO '08 coraz blizej :D , czasu na czekanie nie ma. Jak się pojawią 800 (i w razie gdyby nie było poprawy) mogę nie zdązyć znalezć zastępcy w postaci LCD :(
 

maciek2x2

New member
Na Twoim miejscu nie kupowalbym LCD. Pamietaj ze w sklepie plazma dzialala za pewne na ustawieniu "shop". Co do jakosci obrazu nie ma nawet nad czym sie sprzeczac ze plazmy sa o wiele lepsze. Ja czekam na 42pz800.Porownam ja jeszcze w sklepie z 46pz85 (sa w tej samej cenie). Moj wybor jednak ogranicza sie do jednego z tych dwoch. Pozdrawiam!
 

acton777

New member
Bez reklam
Co do jakości obrazu, tez jestem zdania, ze plasma jest lepsza od LCD, ale jeśli mam sie męczyć, bo nic nie zobaczę przez odbijające się w ekranie okno, to wolę dobrego LCDika.


Ponawiam moje pytanie do właścicieli: Jak to wygląda w rzeczywistości :confused:
 
Do góry