Panasonic 42AS650 czy 42AS740/750

marekjw2523

New member
W prawdzie gram prawie cały czas w Bf ale aż takim zboczeńcem na input lag nie jestem akceptuje do 40 Toshiba też mnie kusiła ale podobno są problemy z tym TV do tego ekran jak lustro a niestety mam TV skierowany bezpośrednio na okno
 

dominlesne

New member
Najbardziej matowe matryce robi chyba Innolux np. Panasonic E6, AS600. W sumie może jeszcze, gdzieś mógłbyś dorwać plazmę st60, gt60 - jakiś leżak magazynowy.
 

Pitt-1985

New member
AS650 kupiony, 640tki niestety nie mogłem zobaczyć na żywo a i lag okazał się istotnym argumentem... jeszcze stoi w pudle, ale jak tylko zaprzęgnę go do konsoli - zdam relację jak sobie radzi. Co do dostępności ST60 nie powinno być większego problemu - dwie sztuki stały w moim powiatowym Media E. więc zakładam, że w innych tez się znajdzie.
 

dominlesne

New member
Dziwnie, żeś podszedł do sprawy, bo 650 ma praktycznie taki sam input lag jak 640. Teraz 50ms to dużo, ale parę lat wstecz to był dobry wynik, a telewizory miały często laga około setki i też się grało ;)
 

Pitt-1985

New member
Dziwnie, żeś podszedł do sprawy, bo 650 ma praktycznie taki sam input lag jak 640. Teraz 50ms to dużo, ale parę lat wstecz to był dobry wynik, a telewizory miały często laga około setki i też się grało ;)

Tak to jest kiedy człowiek kieruje się impulsem;)
A teraz uratujcie skórę: przez przypadek kliknąłem na pierwszym widzianym ekranie wybór kraju na francję - nie dało się cofnąć po potwierdzeniu. Przeklikałem całą instalację, ale z poziomu menu telewizora nie mogę zmienić domyśllnego kraju - tak przynajmniej mi się wydaje. Wszelkie pozycje w menu ze słowem language (czy jakoś tak) ustawione na "polonais" co nie zmienia faktu że całem menu itp pozostało francuskie. Help drogie bravo;)
 

Pitt-1985

New member
Tak to jest kiedy człowiek kieruje się impulsem;)
A teraz uratujcie skórę: przez przypadek kliknąłem na pierwszym widzianym ekranie wybór kraju na francję - nie dało się cofnąć po potwierdzeniu. Przeklikałem całą instalację, ale z poziomu menu telewizora nie mogę zmienić domyśllnego kraju - tak przynajmniej mi się wydaje. Wszelkie pozycje w menu ze słowem language (czy jakoś tak) ustawione na "polonais" co nie zmienia faktu że całem menu itp pozostało francuskie. Help drogie bravo;)

Nieaktualne - znalazłem:)
Po opanowaniu wszelkich tajników przez pierwsze pare dni - chętnie odpowiem na pytania.
Pierwsze spostrzeżenie zauważane już przez innych - widoczne lekko ciemniejsze narożniki.
 

Pitt-1985

New member
St60 stało w ME w Rawiczu, podobnie zresztą jak 1 egz. VT60.
Pierwsze wrażenia nienajgorsze, choc lekko mieszane. Musze przyzwyczaić sie do tak dużego tv w takim pomieszczeniu. Bardzeij skupię się na mankamentach: lekko ciemne rogi - widoczne, z kolei na ciemnym tle mam lekko jaśniejszy lewy dolny róg - dzisiaj jeszcze to sprawdzę ale tak wyglądało podczas wczorajszego krótkiego oglądania. Największym mankamentem jest dla mnie jednak powłoka antyodblaskowa, a raczej jej "brask". W porównaniu do zeszłorocznego E6E jest lustro, powiadają że Va tak mają więc pewnie 640tka pod tym względem byłaby lepsza.
Z plusów - fajny smart, którego jeszcze muszę opanować + świetnie działająca przeglądarka. Od dzisiaj do przeczytania niusów portalowych szkoda będzie tracić czas na włączanie komputera. Skalowanie tez wygląda bardzo ok, zwykłe naziemne kanały wyglądają całkiem przyzwoicie.
 

Xisiek

New member
AS650 kupiony, 640tki niestety nie mogłem zobaczyć na żywo a i lag okazał się istotnym argumentem... jeszcze stoi w pudle, ale jak tylko zaprzęgnę go do konsoli - zdam relację jak sobie radzi. Co do dostępności ST60 nie powinno być większego problemu - dwie sztuki stały w moim powiatowym Media E. więc zakładam, że w innych tez się znajdzie.

Ale 650 to jest IPS, a ten typ z natury swej nie jest zbyt szybki.
Cóż 640 to panel VA wiec mówiąc najbardziej po ludzku da zdecydowanie lepszy obraz(przede wszystkim widoczne przy wieczornym seansie.)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Rodzaje matryc LCD – którą wybrać?

Opublikowano: Listopad 30, 2012
Należy pamiętać o tym, że sercem każdego monitora jest matryca LCD. W zależności od konstrukcji, różnie będzie się kształtować jej charakterystyka barwna i zakres zastosowań.
W obecnej chwili na rynku są trzy rodzaje matryc LCD: TN – najpopularniejsza i najtańsza, ale delikatnie mówiąc „nie bez wad”. Technologia VA – to kompromis między ceną a jakością – matryce tego typu pozbawione są większości ułomności matrycy TN, a przy tym oferowane są zazwyczaj za „rozsądną” cenę. Najbardziej zaawansowaną konstrukcją jest matryca typu IPS. Matryce te stosowane są głównie w bardziej zaawansowanych konstrukcjach gdzie ważne jest poprawne odwzorowanie barw.
Matryca TN+FILM

Wyposażonych jest w nią około 90% obecnie produkowanych monitorów. Do zalet tego typu matryc można zaliczyć cenę i bardzo szybki czas reakcji. Jako wady należy wymienić bardzo słabe kąty widzenia zwłaszcza w pionie, brak stałości kolorów w czasie i jednorodności na całej powierzchni matrycy, raczej słabe przejścia tonalne i nierównomierność podświetlenia.
Monitory wyposażone w tego typu matryce przeznaczone są przede wszystkim dla osób korzystających z aplikacji biurowych (edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne, Internet, itp.). Osoby zajmujące się grafiką czy edycją wideo nie będą zadowolone z zakupu monitora z matrycą TN! Również graczom zdecydowanie odradzamy zakup tego typu panelu. Nie tylko szybki czas reakcji jest dla nich ważny. W wielu grach istotne jest zauważenie detali, szczególnie w ciemnych partiach obrazu, a tego matryce TN z całą pewnością nie zagwarantują.
Matryca VA

Matryce klasy VA są najbardziej wszechstronne. Nie posiadają większości wad cechujących matryce TN, a dodatkowym atutem jest ich przystępna cena. Gracze powinni jednak zwrócić uwagę na czas reakcji, niestety w przypadku klasycznych matryc VA jest on bardzo długi. Dlatego, by monitor nadawał się do grania, zazwyczaj są one wspierane przez elektronikę monitora. W przypadku matryc EIZO jest to tak zwany układ „Overdrive”. Pytanie, czy monitor wyposażony w taką matrycę będzie nadawał się do edycji wideo i grafiki? Do edycji wideo jak najbardziej, jednak zaawansowane prace graficzne wymagają bardziej zaawansowanych możliwości.
Inżynierowie EIZO cały czas pracują nad nowymi rozwiązaniami, zwiększającymi możliwości matryc. Przykładowo, stosując opcję DUE zwiększono jednorodność kolorystyczną i wyrównano jasność na całej powierzchni panelu. 10-cio lub nawet 12-bitowa regulacja krzywej gamma daje płynne przejścia tonalne. Efektem tych prac było stworzenie monitorów serii „S” (S2243) i „SX” (SX2262) z możliwością sprzętowej kalibracji przy użyciu EIZO EasyPIX i dedykowanych do edycji foto i grafiki.
Matryca IPS

Ostatnią grupą matryc, które są obecnie dostępne na rynku są panele technologii IPS. Generalnie, do niedawna bardzo drogie, ostatnio wraz z wprowadzeniem nowych linii produkcyjnych paneli o proporcjach 16:9 cena ich znacząco spadła. Matryce tego typu cechują się bardzo szerokimi kątami widzenia w poziomie i pionie, mają równomierne podświetlenie oraz lepszą wierność odwzorowywanych kolorów. W połączeniu z układami sterującymi, które działają w oparciu o 12-bitowe wzorce barw i umożliwiają 16-bitowe przetwarzanie kolorów, a dodatkowo wspierane przez funkcję DUE, stanowią idealne rozwiązanie nawet dla najbardziej wymagających użytkowników, wykorzystujących je do profesjonalnych zastosowań.
Ostatnie miesiące, to coraz bardziej umacniający się trend wprowadzania na rynek nowych typów matryc IPS o proporcjach ekranu 16:9, w odróżnieniu od tych o proporcjach 16:10 i 4:3, bądź 5:4. To kolejny krok w upowszechnianiu się zaawansowanej technologii w bardziej przystępnych cenach.
Różnice w konstrukcji matryc LCD

Poniżej załączone są schematy poglądowe pokazujące działanie matryc. Można przyjąć, że każdy sub-piksel to tranzystor sterujący ułożeniem molekuły ciekłego kryształu. W matrycach klasy TN (Twisted Nematic) po przyłożeniu napięcia, następuje ich obrócenie i światło ze świetlówek nie przechodzi przez nie [pozycja (a)]. Gdy sygnał sterujący jest w pozycji „wyłączony”, molekuły układają się w taki sposób jak w pozycji (c), a światło z podświetlenia przechodzi bez problemu.
Następnym rodzajem matryc jest matryca VA (Vertical Aligment). Dzięki bardziej skomplikowanej budowie – jak widać na rysunku wielokierunkowemu ułożeniu molekuł ciekłego kryształu uzyskano matryce o dużo lepszych kątach widzenia niż matryce TN. I tu TRANZYSTOR steruje tak samo ruchem molekuł. Poprzez przyłożenie odpowiedniego napięcia sterujemy ułożeniem ich wewnątrz sub-piksela. Dla porządku należy dodać że na rynku występują matryce o nazwach PVA i MVA – działają one w taki sam sposób, różnica w nazwie bierze się stąd, że ich konstrukcję opracowywały różne firmy – i tak technologia PVA (patterned vertical alignment) należy do koncernu Samsung, natomiast MVA (multi-domain vertical alignment) do koncernów Au Optronics i Chi Mei Oprtonics.
Ostatnim rodzajem matryc do zastosowań najbardziej zaawansowanych jest matryca klasy IPS (in-plane switching). Matryca ta ma najlepsze kąty widzenia, charakteryzuje ją też stałość w czasie. Do wad tego typu paneli należy zaliczyć stosunkowo wysoką cenę oraz długi czas reakcji, który jest znacznie dłuższy niż w przypadku paneli TN i VA. Sposób jej działania pokazany jest na rysunku.
Należy jednak pamiętać, że nawet najwyższej jakości matryca nie wystarczy, aby monitor generował poprawnie obraz. Kluczem jest elektronika sterująca. Dlatego EIZO zatrudnia ponad 700 inżynierów, który pracują nad ulepszaniem poszczególnych elementów monitorów, m.in. nad rozwojem układów sterujących.​



Tu masz info o matrycach.
http://www.eizo.pl/baza-wiedzy/rodzaje-matryc-lcd-ktora-wybrac/
 

Xisiek

New member
(...)
Pierwsze wrażenia nienajgorsze, choc lekko mieszane. Musze przyzwyczaić sie do tak dużego tv w takim pomieszczeniu. Bardzeij skupię się na mankamentach: lekko ciemne rogi - widoczne, z kolei na ciemnym tle mam lekko jaśniejszy lewy dolny róg - dzisiaj jeszcze to sprawdzę ale tak wyglądało podczas wczorajszego krótkiego oglądania

A przy jakich ustawieniach (podświetlenie, jasność, kontrast i w jakim trybie obrazu) zaobserwowałes powyższe?
 

Pitt-1985

New member
A przy jakich ustawieniach (podświetlenie, jasność, kontrast i w jakim trybie obrazu) zaobserwowałes powyższe?

Ciemniejsze rogi widoczne są w zasadzie w każdym trybie... nie ma tragedii generalnie, to tylko lekkie przyciemnienia na które zapewne nie zwróciłbym uwagi gdybym wcześniej nie wiedział, że problem występuje.
Jeśli chodzi o gry - po pierwszych 2-3h na x360 stwierdzam, że nie widzę żadnych różnic na plus ani na minus w stosunku do mojego staszego tv więc jak dla mnie efekt jest w pełni zadowalający, a wrażenia z gry na 47 calach (zamiast 32) - bezcenne;)
 

Pitt-1985

New member
Sorry za post pod postem, ale nie mogłem edytować...
Z mocno istotnych dla mnie minusów: odtwarzacz multimedialny. Z przejrzanych pozycji miał póki co problem z jednym avikiem, który lekko klatkował (na komputerze było ok), ale to akurat jest pomijalne. Wszystkie mkv, które zdążyłem dotąd odpalić działały idealnie. Jednak samo przeglądanie folderu z filmami to katastrofa. Nie mamy typowego segregowania na foldery i podfoldery - wszystko jest rozsypane luzem i nie zawsze w odpowiedniej kolejności. Nie muszę chyba mówić ile szuka się filmu przy dużej kolekcji. Szkoda, bo pozostawia to mieszane uczucia w zestawieniu z chińskim dekoderem dvbt za stówę, który robił to idealnie.
 

marcyski

New member
Witam,
mam pytanko, posiadam Panasa seria AS650 i zauważyłem, że powłoka matrycy przy delikatnym naciśnięciu odgina się od ramki, czy to jest normalne?
Czy ktoś z Was ma tez taki problem?
 

Pitt-1985

New member
Witam,
mam pytanko, posiadam Panasa seria AS650 i zauważyłem, że powłoka matrycy przy delikatnym naciśnięciu odgina się od ramki, czy to jest normalne?
Czy ktoś z Was ma tez taki problem?

U mnie podobnie, a że ręczne uciskanie matrycy nie jest moim hobby to nie widzę w tym większego problemu...
 

rykool

New member
Witam
Ja mam dylemat czy kupić Panasonika TX-42AS750E za 3599zł czy LG 42LB731V za 3100zł.
LG jest o 500zł tańszy, podobne funkcje, te same matryce, trochę inne częstotliwości odświerzania ale to już chwyt marketingowy.
Czy macie jakieś konkretne porównania tych modeli? za co tak naprawdę dopłaca się te 500zł?
proszę pomóżcie
 

Forest89

Active member
Bez reklam
Niewiem jak LG, ale Panasonic ma podwójny tuner, żeby móc nagrywać PVR a inny program oglądać. Ma też czytnik kart SD/SDHC/SDXC. Czy to komuś mniej lub bardziej potrzebne to inna kwestia, ale na pewno musi się to przekładać na wycene przez producenta. No i sama marka też robi swoje.
 

z3

Member
Jest to oczywiście bzdura, ponieważ telewizor tak jak inne sprzęty powinno się dobierać do warunków i dla danej osoby prosty przykład... nawet podstawowe philipsy sprzed kilku lat mające ambilight dają efekt super czerni, ponieważ ambilight oszukuje mózg. I co z tego, że kontrast w takim tv może być marny? podobnie z innymi markami, zależy od tego jak się ogląda.

Jasne, można brać pod uwagę wykresy pomiary i etc. tylko z głową i ważniejsze są oczy bo co z tego, że na wykresie 0.0001 jest lepsze niż 0.1 skoro tego nikt może nie zobaczyć.
 
Do góry