pytanie do posiadaczy jak wyglada sprawa z dolby vision czytalem ze sa problemy i robi sie czarny ekran
Czytałem też, że w/w problemy w większości występowały przy wykorzystaniu różnych zewnętrznych "odtwarzaczy" jak np AppleTV lub innych przystawek.
U siebie 65Oled806 mam podłączony:
- do HDMI2 -> PS5
- do HDMI3 -> amplituner Onkyo 646
Na początku dźwięk szedł tylko przez głośniki TV (z PS5 i apek w TV). Pomogło włączenie w amplitunerze HDMI CEC co odblokowało opcję ARC dla HDMI w ampli (ustawiłem na AUTO). W tym samym momencie w TV stała się aktywna opcja wyjście audio -> system dźwięku HDMI, przez co dźwięk idzie już tylko przez ampli.
W apkach TV korzystam z Netflixa, AppleTV+ i Prime Video -> w każdym przypadku, gdy TV wykryje sygnał Dolby Vision, pojawia się w rogu informacja, ani razu nie pojawił się czarny ekran. Dźwięk również bez problemów działa cały czas przez ampli.
Również przy korzystaniu z tych apek na PS5 nie zauważyłem żadnych takich problemów.
TV mam dopiero od 2 dni, ale obrazem jestem zachwycony. Po przesiadce z plazmy nareszcie czerń jest również czarna w dzień, a nie tylko wieczorem
Niesamowitą robotę robi kontrast i HDR. Np. w takim Ratchecie na PS5 wszystkie rozbłyski świateł wyglądają zjawiskowo, w połączeniu z idealną czernią jest naprawdę świetnie. Wieczorem, oczywiście jest jeszcze lepiej, ale również w dzień, a mam w salonie duże okna tarasowe plus kilka innych okien, obraz nie jest wyblakły, szary itp. Odbicia pojawiają się, to fakt, ale zdecydowanie mniej niż na poprzednim TV. Jasność w dzień również dla mnie jest wystarczająca. Kontrast jest nadal zachowany.
TV jest po kalibracji @kikiego i to na pewno też dało odpowiedni efekt. Kolory są takie jakie być powinny, szczegóły w cieniach, bielach są wg mnie dobrze widoczne.
Jedynie jak dla mnie musiałem opcję "zwiększenia jasności" dać na chociaż "minimum". Wyłączona ta opcja wg mnie daje zbyt ciemny obraz, ale to kwestia gustu
Muszę się też chyba przyzwyczaić do lekko ciepłej bieli. Chociaż nie jestem do końca pewien czasem ustawień na TV. Na przykład:
- w menu TV wszelkie loga z bielą (Netflixa, YT) są wg mnie idealnie białe, wchodzę w ustawienia -> widzę wszystkie opcje kalibracyjne są zachowane
- odpalam z apki w TV AppleTV+, włączam serial i białe logo AppleTV+ już ma wg mnie lekko ciepły odcień, niestety jednak w tym momencie nie da się wejść do ustawień, by się upewnić ustawień kolorów, trzeba z apki wyjść z powrotem do menu głównego
- czasem po uruchomieniu Youtube'a i powrocie do ekranu głównego i wejściu w ustawienia, opcje obrazu są zupełnie inne niż te z kalibracji ISF Noc - czy jest możliwe, że te ustawienia są różne dla wykrytego przez TV sygnału? Np. inne dla Dolby Vision, a inne gdy TV informuje "Sygnał HDR"?
Gdzieś wyczytałem, że np. opcje HDR Perfect można zmienić dopiero jak Tv wykryje sygnał HDR, ale jak to zmienić np. gdy jest odpalony film z apki Netflixa w TV z HDR skoro "Options" na pilocie wtedy nie działa i nie da się wejść w ustawienia?
Co innego, gdy takiego Netflixa odpalam przez PS5, wtedy Options na pilocie, w trakcie oglądania filmu, umożliwia wejście do ustawień i np. zmianę HDR Perfect na HGiG, adaptacyjny itd.