.mkv a bd różnica jakości?

velovet

New member
Witam jest to mój nowy post na tym forum i nie wiem czy dobrze ulokowałem temat, otóż moje pytanie czy jest ogromna różnica jakości obrazu między filmem bd 720p a .mkv 720p ??
 

Deimos

Banned
Nie oglądaj badziewia typu MKV itp. - tylko prawdziwe full HD z płyki BD... czyli 1920 x 1080.
Od jutra w MM można kupić np. Skyline i inne pozycje na BD za 19,90pln.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
JA mam setki filmow, ale jakis czas temu juz zuepłnie odszedłem od zapychania sobie dysków duzymi plikami pseudo HD .mkv. Przyczyna prosta i podana kilka postów wyzej. Niewielki procent ripowanych BD do postaci .mkv przypomina jakosć BD. Pozostałe to ściema. Znacznie wiecej jest dobrych DivXow niz matrosek, a jak jest dobry film do puszczm z BD i tyle. 700MB a 7GB chyba jest roznica, ale raczej w pojemnosci, tak drastycznej roznicy w jakosci juz nie ma, a niekiedy wcale. Poprostu na dobrego mkv trzeba trafic.
 

kini0

New member
Bez reklam
Mam BD "Stargate continuum"- jakość na poziomie dobrego DVD, Tiesto z Kopenhagi mam na BD i na DVD- oprócz dźwięku różnica w obrazie jest niewielka...
J
 

Vaderus

New member
Bez reklam
czyli pomiędzy matroską a BD nie zawsze jest wielka różnica

Jest roznica i to olbrzymia! W subtelnych cieniach, przejściach tonalnych, dynamice obrazu, nasyceniu i wyrazistości koloru, ostrosci i ogólnej "soczystosci" obrazu, jakości ssanie szybkiego ruchu. Czasami wole nawet oryginał DVD niż mkv - różnice w bitrate mówią same za siebie.
 

ipsz

New member
Jeśli nie zauważa się przewagi jakości filmów HD 720p i 1080p z kontenera mkv nad nośnikiem DVD to czas na zmianę sprzętu albo badanie wzroku. Lub po prostu przysunięcie sofy bliżej ekranu.

Oczywiście najwyższą jakość oferuje jak na razie BR ale nie jest to zasada bo wszystko zależy od źródłowego materiału. Dobrze przygotowane mkv pozwala na _prawie_ identyczne wrażenia jak w przypadku BR. Taki plik ma jednak zwykle ponad 10-12GB. Różnice można najłatwiej dostrzec ma przejściach tonalnych kolorów i zwykle gorszym dźwięku. No ale jeśli ekran ma 42" a odległość jest większa niż 2m a widz nie wie na co patrzeć to trudno o pomyłkę. Ale i tak nie ma to za wiele wspólnego z DVD gdzie większa przekątna ekranu bez litości obnaża niższą rozdzielczość materiału.

Moim zdaniem jak najbardziej warto oglądać mkv przy czym jeśli można warto wybierać 1080p z dźwiękiem DTS. DTS-HD jest praktycznie nieosiągalny z drobnymi wyjątkami.
DVD nie jest konkurencją, chyba że jest to jedyna możliwość i dany materiał nie jest dostępny na innym nośniku.

Kupić film na BR? Tak, nie ma problemu ale dlaczego w rok po premierze i za cenę nie przystającą do realiów, czasem z lektorem w mixie 2.0?

Więcej - jeśli w dniu premiery filmu (lub chwilę po) miałbym możliwość _jednokrotnego_ obejrzenia go w domu z kontenera mkv 1080p z DTS w systemie PPV za cenę dwa razy wyższą niż bilet w kinie to wchodzę w to bez zastanowienia. Bez narzekania. Może kiedyś?
 

velovet

New member
no ja w sumie zauważyłem, że mimo wszystko .mkv ma lepszą jakość niż DVD, ale faktycznie lepiej BR... w sumie już nawet ludzie dodają oryginalne płyty BR do pobrania... a faktycznie płytki BR to tragicznie wysoka cena... 130zł za oglądniecie w domu... dzięki za info :)
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Rożnica w obrazie miedzy dobrym MKV 1080p, około 8-12 GB a pełnym BR jest duża niby w biteracie ale na oko jakość wydaje się bardzo podobna. Dopiero w cieniach, jakiś dym itp tam już widać kwadratowe przejścia między kolorami. Dźwięk ma większe różnice... Statyczne zdj. jednak w jasnych scenach wyglądają łudząco podobnie, tak że prawie nie widać co br a co mkv. Na pewno jednak pozostaje kwestia co legalne a co nie ;) BR legal, trzeba płacić, za MKV pirat tyle co za sciagniecie, czyli prawie za free a masz przy dobrej kopii 90% jakości BR. Jest to kwestia moralna.

najlepiej ściągnąć poniższe zdj. na pulpit i przełączać miedzy nimi

MKV 1080p
ImageShackŽ - Online Photo and Video Hosting

zdj. z BR,
ImageShackŽ - Online Photo and Video Hosting

Poniżej zdj. z Avatara BR do porównania jak wygląda najlepsza jakość obrazu br gdyż jest to referencja
ImageShackŽ - Online Photo and Video Hosting

Poniżej zdj. z Fight Club, do zobrazowania jaki przeskok w jakości jest między DVD. Wpierw ver MKV, 1080p, 12 GB. BR nie wyglądałoby by dużo lepiej.
ImageShackŽ - Online Photo and Video Hosting

Teraz 720p
http://img163.imageshack.us/img163/7779/720z.jpg

Poniżej zdj. z dvd9, normalne skalowanie, podobnie skaluje ps3
ImageShackŽ - Online Photo and Video Hosting

Jest słabo, na tv nie da się tego z bliskiej odległości oglądać, mkv 1080p daje ZNACZNIE LEPSZE REZULTATY i też 720p pozostawił tą jakość daleko w tyle...
Ale co ciekawe jakość DVD można znacznie podnieść.

zdj. z dvd9 tyle że po przeskalowaniu skalerem trimensiona windvd9 (nowsze wersje to już nie to samo), ustawienia max jakości. Rezultat ? podobna jakość jest na xde toshiby. Modyfikowana jest kolorystyka, kontrast i szczegóły. Są też jeszcze lepsze instrukcje skalujące jak te w procesorach reon cze też nowe procesory w odtwarzaczach BR/DVD panasonica czy toshiby. Jednak można tu mówić o podobnych ulepszeniach jakości obrazu, pod warsztat idą kontury, kontrast.
ImageShackŽ - Online Photo and Video Hosting

Poniżej jak to wygląda obok siebie
scaled.php


Co tu widać, skalowanie poprawia obraz znacznie.
Obraz DVD w ver. bez skalowania ingerującego w obraz wygląda słabo i trzeba oglądać z dala.

DVD po skalowaniu skalerem do dvd, obraz jak oglądam jest oczywiście gorszy od MKV gdy podejdziesz z bliska, widać że ostrość poprawiona jest w sztuczny sposób ale ze średniej odległości... z takiej z jakiej się ogląda robi to wrażenie, szczególnie w ruchu. Jest to oczywiście trik optyczny polegający na wyodrębnieniu istniejących już szczegółów ale mi się to podoba, filmy DVD po tym robią się żywe, dvd bez upscalingu jest zaś tak rozmazane że żadna opcja w tv fullhd tego nie poprawi, nawet jak podbije ostrość w TV to jednak wygląda to dużo gorzej. Także z tych wszelkich opcji zazwyczaj oglądam same DVD gdyż po upscalingu obraz wciąż robi wrażenie, niewprawione oko myli to nawet z HD przy 42 calach jak np mój znajomy przyszedł i stwierdził... zazwyczaj wypożyczam tylko BR czasem tylko kupie jak już jakiś BR gdy naprawdę chce mieć kryształ kopie, tyczy się to jednak wyłącznie najlepszych filmów.

Co do divixów o których ktoś wspominał... tego nawet nie oglądam... różnica jest już za duża nawet w stosunku do DVD, makrobloki jak bochny chleba na przejściach kolorów.. i jeszcze mniej szczegółów itp
 
Ostatnia edycja:

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Napisz lepiej czy widzisz dużą stratę jakości w statycznych zdjęciach między BR a MKV, na przykładzie Jurassic Parku :). ZDJ po kliknięciu na nie lądują się w fullHD więc wszelkie ewentualne różnice na pewno zobaczysz po ściągnięciu na PC. Możesz je wgrać na pamięć przenośną i wyświetlić na tv, zobaczyć która z powyższych jakości jest dla ciebie odpowiednia w stosunku do odległości z której oglądasz.
 
Ostatnia edycja:

kini0

New member
Bez reklam
Jest roznica i to olbrzymia! W subtelnych cieniach, przejściach tonalnych, dynamice obrazu, nasyceniu i wyrazistości koloru, ostrosci i ogólnej "soczystosci" obrazu, jakości ssanie szybkiego ruchu. Czasami wole nawet oryginał DVD niż mkv - różnice w bitrate mówią same za siebie.
Powiedz mi jaki film oglądany na BD wywarł na Tobie aż takie miażdżące wrażenie...
Ja ogladam BD z odtwarzacza Sony 350 a .mkv z Asusa O!Play mini na TV Pioneera sx 5080d i przy plikach (720p) ważących około 7-9 GB nie widzę różnicy. A na "przejściach tonalnych" znam się całkiem nieźle z racji zawodowego oka- jestem drukarzem i
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Czasem są te przejścia widoczne ale nie dziwie ci się ze ich nie zauważyłeś bo naprawdę trzeba znaleźć odpowiednią scenę i to jeszcze zatrzymać obraz by to dostrzec, najlepiej tam gdzie są mgły, na nich robią się już gradienty a na BR jest ideale przejście :)

Pierwsze zdj. pokazuje normalne ujęcia, dzień,. Kolor skóry i ciemne wnętrze auta, tu przejścia są super. Dopiero scena z mgłą powoduje problemy.

terminator2judgementdaya.jpg
jurassicpark1993snapsho.jpg


Tak jednak blisko nikt nie ogląda a też większość telewizorów jest taka ze wyświetli takie przejście w każdym materiale. Powiedzmy sobie szczerze, większość ludzi nie zauważy różnic między mkv 720p a 1080p a co dopiero subtelne różnice w odcieniach mkv a br :p Kwestia blu ray a mkv to właściwie w większości przypadków kwestia moralna a nie jakości... te różnice są za małe by brać je pod uwagę.. a jak ktoś narzeka na jakość mkv to albo ma źle ustawiony tv albo słaby odtwarzacz (nie mówię o dźwięku)... albo to już wogóle jakąś kijową kopie.
Poniżej wydaje mi się najlepsza wypowiedz o jakości obrazu br vs mkv
http://www.hdtv.com.pl/forum/441843-post50.html

..A ja ostatnio oglądam dvd a i tak jest dobrze hehe:), przeskalowany obraz nawet z DVD potrafi robić wrażenie z dalszej odległości Jak włączę tą armie ciemności z dvd9 to naprawdę wrażenie HD jest prze potężne mimo że to sd.
scaled.php
 
Ostatnia edycja:
Do góry