Konfiguracja PC, ktora uciagnie 1080p

Kistop

New member
Moja rada jest dla tych co chcą nie drogim kosztem mieć płynne odtwarzanie materiałów HD, przede wszystkim wymienić kartę graficzną na Ati HD2400\2600 który posiada sprzętowy dekoder HD nazywający się UVD, który z porównaniu z konkurencyjnym PureVideo HD Nvidi dostępnym w nowych kartach 8500\8600 w ogóle nie angażuje do procesu dekodowania procesora, sam mam HD2600 XT na AGP, i w połączeniu z CoreAVC.v1.6.5.0 który wykorzystuje układ UVD, nawet pliki .mkv są sprzętowo dekodowane, obciążenie procesora spadło z 95% na 7-10% na jedno rdzeniowym procesorze PIV 2.8, dodatkową zaletą tej kart jest to że są dostępne na AGP, Nvidia niestety nie oferuje porównywalnych kart z PureVideo HD na AGP tylko PCI-E co wiąże się z wyminą płyty głównej.

na dole artykułu są wykresy z obciążenie procesora podczas dekodowania HD z użyciem układ UVD

http://www.frazpc.pl/artykuly/551/AMDATI/RADEON/HD/2400/i/HD/2600/czesc/druga

Unified Video Decoder (w skrócie UVD) jest odpowiednikiem Pure Video HD w wykonaniu AMD-ATI. Jest to dedykowana jednostka wbudowana w GPU zajmująca się przetwarzaniem strumienia wideo skompresowanego za pomocą kodeków VC-1 lub H.264/AVC stosowanych przy materiale HD. Podobnie jak w przypadku rozwiązania NVIDII jednostka UVD jest w stanie zdekodować cały materiał wideo bez użycia CPU. Według AMD-ATI do zalet UVD należy zapewne dodatkowa obsługa kodeka VC1 (karty NVIDII wyposażone w PureVideo HD drugiej generacji przy kodeku VC1 zaciągają do 'pracy' również CPU). W pełni funkcjonalne UVD wyposażone są jedynie karty HD 2400 / HD 2600 - podobnie jak w przypadku NVIDII topowe modele (GeForce 8800, Radeon HD 2900XT) nie posiadają sprzętowego wsparcia dekodowania materiału HD.
 

Loukee

New member
A u mnie kicha... co jest nie tak? Pomóżcie żółtodziobowi

Sprzęt ma już parę lat, ale nie jest chyba taki bardzo cienki
Płyta: Asus P4P800S SE (chipset Intel 848P, FSB 800, DDR 400, AGP 8x, AGP aperture ustawione w biosie na 256 zgodnie z możliwościami karty)
Procesor: P4 (S478 3,0 GHz/1M/800 HT Prescott
1 GB RAM
grafika Gainward AGP (nie pamietam teraz konkretnego typu) oparta na NVidia, 256 MB 256-bit (chyba najsłabszy element, ale z tego co słyszałem to nie jest najistotniejsza)
Windows 2000 Proffessional - czy to nie jest główny problem? Doinstalowałem co się dało: .NET Framework 2.0, DIrectX Runtime 10 i nie wiem co jeszcze.

No i mimo wielu prób instalowania różnych programów i kodeków nie mogę uzyskać poprawnego odtwarzania (nie wspominam o edycji) plków AVCHD przegranych z kamery Canon HF100. Część programów nie chce się poprawnie zainstalować (np. WinDVD), część pada przy próbie uruchomienia, a np. Classic Media Player odtwarza w miarę poprawnie pierwszych klika sekund klipu, a potem się wszystko rozjeżdża i ginie w powodzi kolorowych paseczków, które po chwili przestają się nawet ruszać na ekranie.
Co więcej, jak dotąd nie udało mi się nawet przekonwertować poprawnie tych plików na klasyczne formaty, i jedynym sposobem obejrzenia nagranego materiału postaje dla mnie podłączenie kamery do telewizora (w dodatku starego CRT:( ).
Czy sądzicie że problem leży w sprzęcie albo w systemie, czy po prostu nie umiem zainstalować/skonfigurować odpowiednich programów?
Help!:confused:
 
Ostatnia edycja:

platyna

New member
Moja konfiguracja to plyta GIGABYTE z serii S, procek 3.0 GhZ HT, 2 GB Ramu, Karta Graficzna NVIDIA Gforce 8600, film w formacie mkv nie dzialaja plynnie, Sciagnalem Planet Earth - The Complete BBC Series [Blu-ray] i jest lipa, pliki si tną i jest ogolna kaszanka
 

deXid

New member
ludzie czy wy piszecie co wiecie? czy wiecie co piszecie?

wygadujecie totalne glupoty ktos powiedzial ze 1GB ramu inny cos o VLC ze oszczedny wam sie tak wydaje czy to wiecie?

Odpowiedz na pytanie tego posta jest taka:
zeby pociagnąc 1080p musisz mieć grafe sprzetowo wspomagajaca dekodowanie video w formacie jaki chcesz dekodować (procek, ram w porownaniu do waznosci grafiki sa komplenite nie ważne)

i taka jest odpowiedz
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
"Powiedział co wiedział i na łupież zmarł". Nie każdy format/player obsługuje akcelerację (dxva), także karta ma tu najmniejsze znaczenie i pamięć ram również. Do odtwarzania filmów NAJWAŻNIEJSZY jest procesor i tylko on. A jaki? To już zależy jakie filmy chcemy oglądać i na jakim playerze i kodekach. Już wyjaśniam o co chodzi:

film 1080p 12mbit grany na mpc classic przy użyciu ffdshow i renderera vmr9 windowed - użycie procesora na e7200@3,4ghz wynosi wtedy jakieś 75%

ten sam film na tym samym playerze przy użyciu kodeka core avc - i już mamy tylko 25% użycia procesora

ten sam film na tym samym playerze z użyciem ffdshow i renderera overlay mixer - użycie procesora 55%

ten sam konfig kodeków jak wyżej tylko zmieniamy player na bsplayer i użycie procka podskakuje o jakieś 15%...

I mógłbym jeszcze wrzucić tu trochę więcej takich porównań. Nadal myślisz że masz pojęcie o czym piszesz?
 
Ostatnia edycja:

Lord Rayden

New member
Czy do oglądania plików mkv, ts, płyt BD wystarczy konfiguracja :
- płyta Asus P5E-V z HDMI Intel Graphics Media Accelerator X3500 , procek 2,6 lub nawet 3 GHz i 2 GB RAM ? Wiem,że grafa jest pokładowa ale płyta ma HDMI i wygląda jakby była przystosowana do odtwarzania filmów HD.
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Jak procek ma dwa jajka to bez problemu. W razie co służę info jak skonfiguroważ kompa. Na moim mogę zrobić tak (e7200) by 1080p 14mbit używał 15% proca więc jak twój ma 2 rdzenie to góra 50% minimum, tylko trzeba użyć coreavc 1.7 i playera z overlay. Dzwiękówka jak ma hdmi to musi łykać dzwięk hd. Pozdrawiam.
 

Lord Rayden

New member
Na razie planuję zestawienie takiego kompa ale to dopiero po zakupie LCD. Przejściowo będę używał pewnie DVD Bellwooda po SCART albo nówki Bellwooda po HDMI. Właśnie oczekiwałem doświadczeń innych userów. Bo część straszy,że tylko zewnętrzna grafika. A tu już druga osoba (czyli Ty Harris) podpowiada,że jednak można.

Na razie myślę tak albo o takim kompie albo o Media Tanku jakimś. TVIX czy Popcorn. Ale to kwestia przyszłości. Najpierw musi pojawić się LCD - mam nadzieję,ze niedługo. PC ma tą przewagę,że można BD założyć w końću. A znowu TVIX czy PH są szybciej gotowe do pracy bo mają kodeki. Ale nie mają napedu opytycznego. No i u nas dość drogie są. Choć PC może wyjść drożej w sumie ale bardziej uniwersalny jest.

Chętnie skorzystam z pomocy, Sierżancie, kiedy zestawię PC. Super !
 

dzordzi

New member
Odswiezam.

Witam. Przeczytalem topic odnosnie sprzetu do odtwarzania filmow HD. Aktualnie mam lapka z Turionem X2 1,8 i 2 GB RAMU DDR2 oraz Radeona X1600 Mobility. Niestety grafika nie wspiera dekodowania x264 dlatego procesor przejmuje caly ciezar na siebie. Myslalem ostatnio o zakupie nowego lapka koniecznie z bardzo mocnym procesorem, grafa najlepiej ATI HD z HDMI. Myslalem nad modelem Intela T9300/T9400 jednak ceny tych lapkow (w przyp. T9400) to dosc duzy wydatek. Moj obecny Turion X2 nie daje rady sobie w niektorych filmach FULL HD 1080p, korzystam z CoreAVC na KMP playerze. Wczesniej testowalem na MPC ale KMP zdecydowanie lepiej sie konfiguruje. Jakim prockiem powinienem sie zainteresowac abym mial troche zapasu mocy dla tych filmow ?? Nie chcialbym kupowac czegos na wyrost chodz w tym przypadku szybszy procek na pewno bedzie dawal wiekszy komfort w pracy z innymi aplikacjami. Zasilanie na bateriach mnie nie obchodzi. Lapek mialby byc desktop/replacementem. Pomijam tez kwestie konfiguracji kodekow. Chodzi mi tylko o podanie konkretnych modeli mobilnych prockow, ktore daja rade z Full HD, ew. modeli laptopow 15,4 cala, gdyz obraz i tak idzie na LCD 32 po HDMI, a dziwek przez SPDIF do kina domowego. Z gory dzieki za odpowiedz.
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Siemanko. Ja obecnie używam mpc hc i 99% filmów mkv hula mi w dxva z obciążeniem proca góra 10%. Polecam laptopa z dobrą kartą wspierającą akcelerację np. nvidia 8400m. Jeśli bez dxva lub cuda to proc do odtwarzania materiału 1080p ze sporym bitratem musi być mocny. Użycie proca na moim e7200 pogonionym do 3,4ghz na materiale 1080p 15mbit bez akceleracji wynosi jakieś 50% (od 75% już się filmy tną z reguły).
 

dzordzi

New member
Rozumiem. Wlasnie dlatego chcialbym lapka rowniez z grafika, ktora wspiera dxva. Czyli jakis C2D (mobilny) wystarczy powiedzmy z zegarem 2.0 i powinno byc git ?? Co do grafiki to bardziej bym sie sklanial do ATI. Nie kwestionuje Nvidii, lecz o ile mi wiadomo, aby wykorzystac jej potencjal trzeba zakupic jeszcze jakis pakiet kodekow platnych. Od "zielonych" mamy to juz w Catalystach za Free ;-) Jakas konkretnie bys serie polecil T moze P albo jeszcze jakas inna?? Raczej mobilniaka nie bede krecil ;-). Ilosc cache tez tutaj ma cos do powiedzenia??. Twoj proc to wersja do blaszaka ja niestety juz sie z nim pozegnalem dawno temu ;-)
 
Ostatnia edycja:

cactusek

New member
Bez reklam
A ja się podopnę pod temat bo potrzebuje płyte, procka, grafike tylko i wyłącznie pod HD bo bedzie to wsadzone do obudowy media center i robiło jako domowy sieciowy odtwarzacz HTPC.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
1.Czy wystarczy słaba karta graficzna byle wspomagała htpc sprzętowo ?
2.Jaki minimum procesor? Potrzebuje dwa rdzenie skoro raczej bedzie pracował ciągle tylko jeden?
3. Czy 1GB ramu starczy ?
4. Jak puscić dzwięk na amplituner ktory nie ma hdmi a ma tylko optyka i coaxial ? jaką dzwiękówke kupić, najlepiej by było jakies rozwiązanie z dzwiekowką zintegrowaną na płycie bo taniej.
5. Jaka plyta głowna zważywszy na niuanse wyżej ? Może takie coś:http://archi.inosak.org/imgdb/item1117307968_1.html wygląda na to że poradzi sobie z każdym HD i nie potrzeba kupować dodatkowej karty graficznej.
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
sierżancieharris ale właśnie po to jest DXVA - wspomaga sprzętowo popularne formaty - e8200@3.2 potrafi dobić do 70% przy niektórych - grafika robi to lżej i to znacznie więc warto skorzystać szczególnie przy słabszych prokach - przy okazji biorąc coś z hdmi umożliwiającym passtrough HD audio to potem możemy ciułać na dobry amplituner:)
no i karta nie hałasuje tak jak procek :)

cactusek
1.Tak byleby obsługiwała wszystkie dostępne formaty (no nie koniecznie hdmi 1.4 :) ) przez HDMI
2.Dwa rdzenie - nie musi być szybki - tani i energooszczędny (znacznie przyjemniej cokolwiek robić niż na jednordzeniowym)
3.2 to sensowna ilość przy win xp/7 - dla visty 4 to dobry wybór :)
4.przez wyjście cyfrowe karty zintegrowanej (passtrough DD i DTS) albo dobry analog jeśli ampli ma wejścia 5.1
 

pkomp

New member
5.weź cos w okolicach 300 pln.w końcu oszczędzasz nieco na grafice to weź lepsza płytę a nie pożałujesz:)
z lepszą grafika oczywiście
ciut drożej masz jedną z najlepszych zintegrowanych dźwiękówek(889A) i ati HD4200 :) - albo ddr2 albo ddr3 do wyboru
socket 775 nie będę proponował chyba że jako podstawę do karty graficznej
do tego powiedzmy 2 rdzeniowy athlon II i ok
z kolei seria 'i' intela droga...

albo
Popcorn Hour B110

:)
 

cactusek

New member
Bez reklam
Nie przeczytales dokładnie mojego posta, komp bedzie tylko i wylacznie robil jako media center wiec nie bedzie tam ani visty ani 7, po prostu windows media center. Wiec nie wiem czy te 2gb ramu będa potrzebne. Nie chce tez ładować kupe kasy na plyte glowną skoro jej nie wykorzystam. Ta z mojego linku być moze by wystarczyla... Mi chodzi tlyko i wylacznie o otwarzanie HD 1080...
 

pkomp

New member
nie wystarczy - ma bardzo słaba grafikę i jest nierozwojowa...windows media center to xp - on lubi 2 giga ramu
i wszystko wykorzystasz mówię ci - i polecam win 7 zamiast windows media center
 
Do góry