Komputer do montażu HD

michal651

New member
Witam. Jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość. Ostatnio poszukuje komputera do montażu filmów HD. Sam mam kamerę Canon HF100:grin: Niestety nie mam zbyt wielu pieniędzy więc interesuje mnie cena od 1500- 2200zł. Szczerze powiem, że zastanawiam się nad kupnem maca mini ale nie wiem czy pociągnie filmy o takiej jakości. Ogólnie wiem że "maci" są tworzone dla grafików tylko, że chce kupić używanego. Czy ktoś mi mógłby poradzić co mam wybrać. Dzięki za odpowiedź.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
O macu mam blade pojęcie więc nie będę się wypowiadał...

Co do peceta to już mogę coś powiedzieć. Też mam Canona HF100 i ciesze się jakością HD.

Oczywiście można stwierdzić, że im lepszy - mocniejszy komputer tym praca bardziej komfortowa. Jak najbardziej wskazany jest procesor wielordzeniowy - najlepiej jakby miał cztery rdzenie. I oczywiście duża ilość pamięci szybkiej RAM.

Ale nie martw się z Twoim budżetem spokojnie możesz kupić komputer do obróbki HD.
Ja mam dwurdzeniowy procesor z taktowaniem 2.1Ghz, 3 GB pamięci RAM, system Windows XP SP3 i daje radę.

Oczywiście praca nie jest w pełni komfortowa, ale nie narzekam. Canon nagrywa AVCHD i spokojnie można na tym sprzęcie pracować. Oczywiście jeżeli będziesz chciał nagrać swój materiał jako DVD to konwersja do MPEG2 trochę potrwa, ale też nie jest takie straszne.
Pamiętam mój pierwszy komputer / a było to już parę ładnych lat temu / i pracę na nim.. trwało to niekiedy wiele godzin, ale jaka była radość z uzyskanego efektu...

Podsumowując określ bliżej co chcesz robić tzn. jaki uzyskać materiał wyjściowy i na czym będziesz to oglądał to pomyślimy nad jakimiś konkretnym sprzętem.

Edit

Tak dla przykładu na szybko taka maszynka
http://www.komputronik.pl/Komputery_PC/Sensilo_MX_230_VHB_K235_/pelny,id,69264/
 
Ostatnia edycja:

Seba_Fan

New member
Bez reklam
maci mini to tragedia, bardzo powolny sprzet, nie radze szkoda kasy

MACi sa bardzo drogie, wiec lepiej PC to tych zastosowan co chcesz.
 

michal651

New member
O taki komputer mi właśnie chodziło:D Ogólnie rzecz biorąc nadal zastanawiam się nad maciem. Wiem że to komputery drogie, ale można dostać mac booka z core 2 duo przy cenie około 2000zł. Chodzi mi tylko o to czy np. Intelowska karta graficzna X3100 lub GMA 950 wystarczy.

P.S. Lubie montować filmy więc szybki komputer to priorytet8)
 

michal651

New member
Jeszcze mogę powiedzieć, że telewizora hd ( jeszcze:D) nie mam ale chciałbym by materiał wyjściowy był w rozdzielczości albo 1280x 760 albo ( jeśli się uda ) w 1920x 1080.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
A co się ma nie udać!!!
Ja wszystko archiwizuję w możliwie najwyższej rozdzielczości i jakości!!

Na razie po montażu wypalam płytki jako DVD AVCHD i cieszę się super jakością HD. / oczywiście płyty DVD użyte jako nośnik a nie format !!! /

Oryginalny materiał zachowuję sobie oczywiście na później do czasu zakupienia nagrywarki Blu-Ray.

Pozdrawiam
 

razorleaf

New member
To ile ramu wykorzystasz nie zależy tylko i wyłącznie od systemu operacyjnego... 32bitowe wersje obsłużą max 3,25gb tak jak wspomniał kolega wyżej... Jednak przy 64bitowych systemach... np. AfterEffects CS4 nie wykorzystuje pełnych 6gb ram jakie posiadam a jedynie 4gb...
Niby jest plugin Nucleo Pro który ten problem nadrabia jednak wszystko kosztuje... :/

Komputer Sensilo MX-230 podany przez kogoś w tym temacie... jest strasznie słaby... 2gb ramu 800mhz do obróbki HD? :D Sorry ale bez pre-composingu nie dasz rady na takiej ilości ramu z prędkością przestarzałą jak karta graficzna Radeona 4350 -.-

Do obróbki przeznaczone są karty Nvidia Quadro jak wiadomo cenowo straszne... jednak porównania nie ma do żadnej zwykłej karty graficznej...

Mój komputer jest za słaby moim zdaniem do obróbki 720p a wcale taki słaby ogólnie patrząc nie jest choć już 1,5roku ma - Intel2Quad Q6600 (@ 2,8Ghz), 6GB DDR2 800Mhz, NV8600GT
 
Ostatnia edycja:

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Wszystko się zgadza tylko, że kolega w pierwszym poście pytał o przykładowy komputer za około 2 tys zł.....

A oczywistą sprawą jest, że do obróbki materiału HD im mocniejsza maszyna tym lepiej!!!
Aczkolwiek nie popadajmy w skrajności!!! Jeżeli ktoś zajmuje się zarobkowo filmowaniem video, lub w ogóle robi to zawodowo, to potrzebuje naprawdę mocnej maszyny.
Ale amator, który filmuje np. swoje dzieci, czy też rodzinne imprezy nie będzie inwestował 10tys. zł w komputer....

Posiadając trochę wiedzy w temacie i odpowiednie oprogramowanie / cały czas oczywiście pamiętając, że mówimy o filmowaniu amatorskim / można poradzić sobie z obróbką materiału wysokiej rozdzielczości.
Dużo zależy też od tego jaki efekt końcowy chcemy uzyskać.

Ja przynajmniej nie narzekam i mówię tutaj o praktycznej stronie tematu. Moja kolekcja video HD stale się powiększa i nie mam z tym większych problemów.

Pozdrawiam i życzę samych pięknych ujęć oczywiście w jakości HD!!!
 
Do góry