Kolumny 7.1 - czy to coś daje?

Vaderus

New member
Bez reklam
Nie wiem czy temat już był poruszany czy nie ale chciałbym poczytać opinie na temat systemu 7.1 - z dwoma dodatkowymi kolumnami z przodu.
1. Czy coś dają te dodatkowe głośniki efektowe?
2. Czy efekt jest tylko przy dźwięku 7.1 czy również po przetworzeniu 5.1 przez DSP słychać różnicę?
3. Czy są jakieś specjalne wymagania co do tych dodatkowych głośniczków?

Wszelkie opinie, uwagi, wnioski i podpowiedzi mile widziane.

Mam w tej chwili system 5.0 i zastanawiam się czy dodatkowe głośniki efektowe z przodu warte są zachodu (subwoofer mam dopiero w planach ale nie narzekam na brak niskich częstotliwości więc to nie ma tu znaczenia).

 
D

Deleted member 141725

Guest
jeżeli nie masz subwoofera to najpierw pomyśl o nim. Jest podstawą kina nawet jeżeli masz kolumny z mocnym bassem. 7.1 z 5.1 poprzez DSP nie warto. Nagrane w 7.1 może i lepiej niż 5.1, ale zaraz będzie 9.1, 10.2, 20.5 :) itp... największa różnicę poczujesz dodając sub.
 

Vaderus

New member
Bez reklam
Hej, sub jest w drodze. Sub absolutnie dołączy do zestawu - to nie podlega i nie podlegało dyskusji. Również nie chcę tu rozpoczynać jałowej dyskusji, czy są czy nie ma filmów 7.1

Dyskusja, którą chcę tu poprowadzić dotyczy wyłącznie ewentualnych różnic i korzyści z przejścia z 5.1 na 7.1
Chętnie przeczytam wszelkie za i przeciw. Dźwięk 5.1 gra ładnie ale coraz więcej płyt jest właśnie 7.1 (są też 6.1). Do tego już od jakiegoś czasu amplitunery mają tryby pseudo 7.1 - dodające 2 głośniki pionowe do dźwięku 5.1
5.1 to dźwięk w dwóch wymiarach. Głośniki pionowe systemu 7.1 dodają teoretycznie trzeci wymiar - wysokość. Pytanie, czy to faktycznie działa.
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
tyle ,ze w filmach ze sciezka 7.1 te dwa dodatkowe kanaly to back surround -czyli tylne. tak wiec w przypadku zainstalowania dodatkowych glosnikow przednich, centralnych czy innej kombinacji pionowej dzwiek i tak nie jest przekazywany w sposob "natywny".
z tego co pamietam sa juz amplitunery 9.1 - czyli back surround dla natywnego odtwarzania sciezek 7.1 + ewentualne "kanaly pionowe" jednak z materialami w takim formacie jest nie tyle kiepsko co bardzo kiepsko...
w kazdym badz razie -przejscie na 7.1 nie wiaze sie z dolozeniem kanalow przednich a dodatkowych tylnych !
 

krisder

New member
Bez reklam
Posiadając przez parę dni dwa zestawy kolumn, trochę kombinowałem z DD PLIIz (dodatkowe fronty podwyższone). Gdyby efekt był dobry pozostawił bym dwie stare satelitki, ale niestety brzmiało to gorzej od zwykłego 5.1. Najbardziej widoczny był zanik niskich tonów mimo iż po podpięciu dodatkowych głośników przeprowadziłem ponowną kalibrację.
 

marecki6

New member
Bez reklam
kiedys tez interesowalo mnie to jak sprawdza sie 7.1 i czytajac opinie kilku uzytkownikow wyszlo ze nie sensu rozbudowywac zestawu bo nie daje to oczekiwanych efektow, lepiej pozostac przy klasycznym 5.1 ewentulanie 5.2 ...
 

Vaderus

New member
Bez reklam
Czyli temat do zamknięcia - 7.1 nie ma sensu...
Chyba, że znajdzie się jeszcze ktoś z doświadczeniami i podzieli tu na forum...
 

Cyborg65

New member
Witam

Chyba coś się komuś pomieszało.
Od kiedy 7;1 to zestaw z nadbudowanym przodem?
Mamy przody to stereo
dokładamy sub mamy 2;1
dokładamy centralny mamy 3;1
dokładamy boki mamy 5;1
dokładamy tył mamy przy jednym tyle 6;1 przy dwóch tyłach 7;1
Nigdzie nigdy nie widziałem innego opisu 7;1
Mylna interpretacja głośników tylnych efektownych surrund back (Chyba tak)
Tak ustawia to nawet automatyczna kalibracja głośników efekty z tyłu szczekania psów, kroki przed obróceniem kamery, nadlatujący z tyłu helikopter wyskakujący z góry ekranu (z nad głowy) itp kwiatki.
Proponuje podłączyć i posłuchać nawet na emulacji tylnych kanałów (w przypadku dźwięku podawanego jako 5;1)
P:lol:zdrawiam
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Na specjalnych pokazach Dolby 7,1 zaprezentowało na targach CES jak wyglądają efekty kina 7,1 w małym pomieszczeniu 12m2. dodatkowo przedstawiciele z Pixara zaprezentowali w jaki sposób dogrywa się dźwięki na poszczególne kanały i jakim efektom końcowym to skutkuje. Przekazali również że dopiero od niedawna filmy są produkowane w rzeczywistym systemie 7,1.
I rzeczywiście dźwięk pojawia się również z wrażeniem że coś pojawia się z góry i fala dźwięku otacza nas ze wszystkich stron.
Efekt dla mnie rewelacyjny. Oczywiście wszystko było na najwyższym poziomie profesjonalnym a prezentacja filmu rysunkowego Odlot
YouTube - Odlot - polski zwiastun
zrobiła na 7,1 ogromne wrażenie.

Niestety mimo naszych próśb aby porównać to z prezentacją systemu 5,1 - nie udało się.
Ale od tej pory każdemu kto nawet do małego pomieszczenia będzie chciał zafundować sobie system 7,1
z czystym sumieniem mogę polecić - BIERZ!
 

Cyborg65

New member
Witam

To właśnie mnie dziwiło nikt nie kupował zestawów 7;1 mowa o głośnikach a przynajmniej tak wynikało z kontekstu rozmów o zakupach głośników.
Ampy wszyscy twardo walą 7;1 myślę no nie mają chajsu i dokupują jak parę złoty złapią a tu takie klocki, - panowie to nie tak.
Najgorszy kłopot to rozmieszczenie głośników ale dla chcącego nie.........
Warto na prawdę.
Kiki materiał 5;1 amp spokojnie rozwali na 7;1 i zyskujesz masę przestrzeni,
to co ma być z tyłu usłyszysz za plecami.
Mam tak od sześciu lat i przyjąłem że wszyscy tak mają (nie wiem czemu wydawało mi się to tak oczywiste, pewno dlatego że mam od tak dawna)
A tu mało że nie mają to jeszcze ciemnogród.
Wiele tracicie za nie wielką kasę, to tylko dwie pierdziawki więcej.
Szczerze polecam.
Pozdrawiam
 

pkomp

New member
no tak ale jak się ogląda głównie 5.1 to nie warto bawić się w 7.1 - tym bardziej że akurat rozstawienie jest faktycznie bardziej kłopotliwe - a ta przestrzeń cudownie większa to nie będzie i tak przy sztucznym 7.1
o to chodzi a nie czy warto - bo dla materiałów 7.1 warto jak najbardziej
 

Cyborg65

New member
Witam

Otóż błędne myślenie, ciężko to opisać bo to dźwięk. Wystarczy spróbować i wtedy oceniać, ja twierdzę że warto nawet w przypadku 5;1. Nie stosując zaawansowane udziwniacze a najprostsze dołożenie kanału tylnego.
Jak by się to w jakiej firmie nie nazywało.
P:lol:zdrawiam
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

mat74

Well-known member
Bez reklam
nie kanalu a kanalow - bo sa 2
i "najprostsze dolozenie" jest mniej-wiecej tak samo "proste" jak "dolozenie" 3 kanalow do 2 istniejacych.
 

Cyborg65

New member
Kanału albo kanałów to po pierwsze.
Po drugie są rozprowadzane kanały otoczenia na niech ci będzie 4 głośniki,
A nie przerabianie stereo na kanały otoczenia, to subtelna różnica ale całkowicie inne efekty, stąd dźwięk nabiera dodatkowej przestrzeni, i wolę go od 5;1.
W moim przypadku to dotkniecie pilota i mam porównanie, teoretyzowanie i najmądrzejsze wywody to tylko teoretyzowanie.
P:lol:zdrawiam
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Amra Lew

New member
Bez reklam
Jak mam na płycie dźwięk 5.1 i dam go na pięć głośników to tu sytuacja jest naturalna ale jak tą sama ścieżkę nawet po naciśnięciu jednego przycisku na pilocie rozbiję na 7 głośników to już wprowadzamy dwa sztucznie wygenerowane kanały.Tobie Cyborg się to podoba ale nie można porównać tego to sytuacji jaką opisał Kiki czyli oryginalna ścieżka dźwiękowa 7.1 i siedem głośników.To jest duża różnica.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
7.1 - okresla ilosc kanalow , nie ilosc kolumn. w ukladzie siedmiokanalowym sygnal 6 kanalowy nadal bedzie 6.1 z tym ,ze 2 surround back odtwarzaja ta sama sciezke.
w sygnale stereofonicznym teoretycznie rowniez zapisany jest "dzwiek otoczenia" tak wiec sztuczne rozbijanie 5.1 na 7.1 jest zblizone do sztucznego rozbijania stereo do 5.1

nie teoretyzuje- probowalem ukladu 7.1 i o ile w przypadku podania sygnalu natywnego smialo mozemy mowic o poprawie przestrzeni ,o tyle przy sygnale 5.1 efekty sa .... dyskusyjne.
oczywiscie ,zeby sie o tym przekonac nalezy nie tylko teoretyzowac ale przeprowadzic porownanie z udzialem sygnalu 5 i 7 kanalowego.

z ciekawosci Cyborg65 - mozesz podac tytulu na jakich przeprowadzales porownania ?
 

Cyborg65

New member
Witam

Wszystkich nie pamiętam
BR: SHOOT `EM UP - 7,1 dts hd
BR: INDEPENDENCE DAY - DTS HD MA
BR: WAR - 7,1 PCM
HD DVD: TERMINATOR 2 - DTS HD
Wiem do czego pijesz wcale nie jest tak źle
HD DVD Statistics
Natywny dźwięk jest lepszy dużo lepszy , jednak nie przekreślałbym za wczasu emulacji,
P:lol:zdrawiam
 

pkomp

New member
no właśnie te zabiegi - czy jest to poprostu puszczenie tego samego na dodatkowy głośnik czy zabiegi na dsp typu dodanie opóźnienia pogłosu itp i dopiero dodanie na dodatkowy głośnik - bo to zupełnie inaczej wtedy brzmi
 
Do góry