kino domowe do salonu 38m2

marsjasz

New member
Witam wszystkich,
planuję zakup kina domowego do nowego mieszkania, będzie to moje pierwsze kino więc szukam fachowej porady i od dłuższego czasu zaglądam na forum. Z tego co już zauważyłem problemem (finansowym? :) ) będzie "napędzenie" salonu o powierzchni 39m2 (~8.1m*4.2m), do tego dochodzi jeszcze aneks kuchenny 12m2 i jeszcze na dodatek wejście z przedpokoju szerokie na 2.5m (plan w załączniku); widz/słuchacz będzie znajdował się nie dalej niż w środku pokoju :). Budżet na amplituner+kolumny "wstępnie" określiłem na 5-6tys.zł. Sprzęt do podłączenia tv + N-ka + PS3 (+PC). Wykorzystanie: kino 60 /muzyka(rock/pop/trochę klasycznej) 30 /PS3 10.
Sprzęt na jaki patrzyłem to przede wszystkim Yamaha 565 / 765 (wymieniam dwa modele bo nie wiem który mocowo dałby radę, 765 chyba na razie niedostępne w PL ale jest w UK) lub Denon 1910 / 2310 (może starsze 2309, chociaż te piloty w denonach to ...). Dalej może być HK 255/355 lub Onkyo (jeszcze niedawno byłem za 606 ale jak zobaczyłem na żywo to design nie przemawia do mnie), może Pioneer. Conajmniej 3 wejścia hdmi. Jeśli chodzi o kolumny to nie wiem, podobają mi się Jamo 606 ale chyba za słabe na taką powierzchnię, na razie wystaczy mi 5.0 lub 5.1.
Jestem otwarty na wszelkie sugestie, z góry dzięki.
pzdr
 

Attachments

  • salon.jpg
    salon.jpg
    10,7 KB · Wyś: 1169

BoDeX

New member
Pomieszczenie dalekie od ideału, ale fajne, bo jest przestrzeń .
Koledzy doradzą Ci w sprawie AUDIO , ja jedynie mogę zasugerować
odsunięcie siedziska "głównego widza" do tyłu i wykorzystanie
projektora FULL HD dla obrazu na ekran o wymiarach ściany telewizyjnej,
no powiedzmy jej 3/4 szerokości - opad szczęki gwarantowany...

Rozstawienie głośników klasyczne, zaś amp. z dobrym analizatorem.
70% sukcesu to pomieszczenie - zadbaj o adaptację akustyczną .

Powinno być cacy .... wklej foty jak skończysz ...

 
Ostatnia edycja:

alyjen

New member
w przypadku Yamah raczej 765 lub 663 mocowo powinny być zbliżone a jeżeli chodzi o funkcjonalność to też są pomiędzy nimi bardzo niewielkie różnice, 565 będzie zauważalnie a w zasadzie słyszalnie słabsza
choć tutaj może być przeszkodą ilość HDMI bo 663 mimo sporej mocy ma tylko 2 wejścia

mocą kolumn się aż tak bardzo nie przejmuj, w tej klasie cenowej większą przeszkodą będzie raczej moc amplitunera (dość mocna w tej klasie Yamaha to i tak ~5x60) i tutaj pewnie ktoś zaproponuje Ci dodatkowy wzmacniacz stereo do frontów i amplituner z pre-out
 
Ostatnia edycja:

marsjasz

New member
BoDeX: myślałem o projektorze, ale minusy jakie widzę to przede wszystkim cena, koszty lamp oraz wątpliwości co do wygody użytkowania na co dzień; okna znajdujące się na dole rysunku są od strony południowej więc słońce przez większą część dnia, nie chciałbym cały czas mieć zasłoniętych okien, a chyba przy świetle dziennym to już fajnie to nie będzie wyglądało. Do tego jeszcze cała instalacja, po pierwsze nie podoba mi się ustroństwo na suficie, do tego dojdzie problem z umieszczeniem oświetlenia w pokoju, ale..... widziałbym możliwość, poprawcie mnie ale czy można byłoby to umieścić we wnęce w dobudowanej ściance między kuchnią a salonem (na rysunku powyżej komina na dole), byłoby trochę nie w osi ze ścianą ale chyba obecna technologia pozwala na takie przesunięcie? tylko czy nie za daleko od ściany - 8m - jak duży będzie obraz?

alyjen: czyli mam rozumieć że yamaha 765 podoła (wg producenta 7*95W RMS), a jak ma się w porównaniu do denona 1910 / 2310, również jeśli chodzi już o samą jakość?
 

alyjen

New member
marsjasz napisał:
alyjen: czyli mam rozumieć że yamaha 765 podoła (wg producenta 7*95W RMS), a jak ma się w porównaniu do denona 1910 / 2310, również jeśli chodzi już o samą jakość?

oj o Denony mnie nie pytaj ;) wczytywałem się w to co potrafią Yamahy i tegoroczne modele dopiero od 765 zaczyna się wyższa półka, cięższa, mocniejsze zasilacze itp. i tym samym odpowiednikiem starej i bardzo udanej 663 (a wcześniej 661) jest de facto 765 a nie 665, a różnica w realnej mocy a nie tej deklarowanej jest odczuwalna
 

BoDeX

New member
marsjasz napisał:
BoDeX: myślałem o projektorze, ale minusy jakie widzę to przede wszystkim cena, koszty lamp oraz wątpliwości co do wygody użytkowania na co dzień; okna znajdujące się na dole rysunku są od strony południowej więc słońce przez większą część dnia, nie chciałbym cały czas mieć zasłoniętych okien.


Zero minusów - proja FULL można wyrwać za 4 000 nówka z gw. , o
palnik będziesz się martwił za 3 000 godzin - ok. 1600 filmów , więc jeśli
4 na tydzień , to masz 400 tygodni zabawy ~ 8 lat :)
Mój ma 2 lata i tylko 340 godzin wyświecone -oglądam wszystkie premiery.
Do zwykłego oglądania TV kup sobie 42" za 2 000 pln i po sprawie .
Duży ekran to "święto w domu" - tak to potraktuj, a radocha olbrzymia.

Mały biały sześcianik (z700) na suficie będzie tylko wzbudzał pożądanie znajomych i napewno doda uroku , a kabelki w suficie - dzień roboty i
wszystko ukryte .

Nie cofaj się - zrób czad, a nie jakieś popierdułki z telewizorkiem ... :)
 

Audioman

New member
matias2004 - kolumny maja wieksze znaczenie dla jakosci dzwieku niz elektronika wiec lepiej kupic lepsze kolumny a gorszy wzmacniacz.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
blackninja napisał:
Kolumny za 2000 i wzmacniacz za 1000, zagra gorzej od kolumn za 1000 i wzmaka za 2000?
Zależy od kolumn i wzmaka - zawsze to kolumny są najsłabszym ogniwem (nic dziwnego, przy swojej żałosnej sprawności rzędu 1% zamiany energii elektrycznej w akustyczną). Oczywiście kolumny o niskiej impedancji i niskiej sprawności potrzebują odpowiednio mocnego zasilania, ale ta relacja wydaje się być niezbyt zależna od ceny. Oprócz tego przy wzmacniaczach też nie należy schodzić poniżej pewnej ceny, bo jakość użytych elementów szybko zaczyna maleć (powiedziałbym, że szkoda kupować nowej integry stereo poniżej 1kPLN). No i trzeba pamiętać, by słuchać POŁĄCZENIA kolumn ze wzmakiem, bo połączenie najdroższych kolumn i wzmacniaczy może dać żałosne efekty, jak się nie spasują...
 

marsjasz

New member
ok, po konsultacjach z moją miłą co do akceptowalnego wyglądu na placu boju jeśli chodzi o ampli pozostały:
yamaha 565 / 765
denon 1910 / 2310 (ew.starsze 1909/2309)
pioneer 919 / 1019 (wyczytałem gdzieś że pioneer fajny dopiero od modelu 1019?)
Czy biorąc pod uwagę warunki podane w pierwszym poście wystarczy niższy model z pary czy potrzebuję mocniejszego? wszystkie powyższe mieszczą się w UK praktycznie do 500 funtów. Co do głośników, to jak już pisałem nie mam pojęcia, widzę że często polecacie np. do yamahy JBL. Czy zestaw Northridge Cine Pack lub ES będzie dla mnie wystarczający (są droższe niż ampli :) )? oba zestawy są w podobnych cenach (przynajmniej wg ceneo), czym się więc różnią?
 

don111

Banned
w przypadku amplitunerów kinowych stosunek cen ampli/kolumny w ogóle nie patrz (poza tym niby jak to rozpatrywać - cena ampli / cena zestawu czy cena frontów ? ) to co pisaliśmy dotyczyło raczej wzmacniaczy i kolumn - czyli w kontekście muzyki...
te amplitunery raczej i tak nie zapewnią odpowiedniej mocy na tak wielki salon, z JBL to musiałbyś brać większe modele 90 albo 100, nie 80tki z zestawu, tyle że one są trudne do wysterowania... może popatrz na wysokoefektywne Klipsche, F3 powinny lepiej wypaść przy słabych amplitunerach
 

marsjasz

New member
Rozumiem że mam w takim razie patrzeć na modele yamaha 765 / denon 2310 / pioneer 1019. Który z nich będzie najlepiej współgrał z F3? wiem że powinienem sam tego posłuchać ale na razie będzie mi trudno zorganizować odsłuch. Bardzo mi się podobają te Klipsch F3 - czy jeszcze coś w tej klasie cenowej warte uwagi? może Kef C7 + C3 + C6LCR + C4? chociaż wygląd F3 w kolorze wiśnii jest nie do pobicia :)
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
kolumny frontowe - 2x 20cm albo mocne 3x 16cm do takiego pokoju...
te KEFy więc sobie nie poradzą... trudno coś znależć w takiej cenie z takich dużych kolumn ale zobacz jeszcze na zestawy Mission m35i, Yamaha NS 777, Dali Concept 8

do tego jeszcze potrzebny będzie mocny amplituner który to napędzi, najlepiej coś z HK albo Onkyo bo Denon, Yamaha, Pioneer mogą sobie nie poradzić... raczej się w zakładanym budżecie nie wyrobisz
 

Audioman

New member
Missiony i Yamaha sa dosc dziwnymi kolumienkami. Szczegolnie Missiony sa dla niewielkiej garstki ludzi czyms atrakcyjnym dzwiekowo. Yamaha juz lepiej ale tez to jest firma przecietna odnosnie kolumn. Dali to juz cos innego :) TO juz mozna polecic....

Co do Kefow serii C to maja potencjal i wcale nie nalezy je tak "obwiniac" o brak powera. Na prawde potrafia wiele. Nawet w dosc duzych pomieszczeniach. Wiem bo bylem niedawno na kloejnych odsluchach i 4 godziny porownywalem rozne zestawienia. Wszystkie seria KEFow, MA, jak i rowniez Audio Physics i inne konkretne firmy... I wowczas to seria C mnie milo zaskoczyla. Niby tanie niby nie taki duze a daja rade i to jak :D

Sprawdza sie tez oczywiscie Monitor Audio - bardzo neutralne glosniki choc troszke efekciarskie (tutaj Yamaha tez niezle sobie radzi ale ma bardziej "blaszany dzwiek" co je w moich uszach dyskwalifikuje) . Z MA spokojnie seria BR Tobie wszystko naglosni - tez nie sa to ogromne kolumny ale maja ducha :D

No i oczywiscie stara spiewka - koniecznie powinienes odsluchac przed zakupem :D
 

alyjen

New member
no akurat ten model Yamahy o którym kolega myśli dysponuje już bardzo porównywalną mocą do Denonów/Onkyo z tej samej półki, HK pewnie będzie lepszy przynajmniej wszyscy tak mówią ;)
problem mocy można rozwiązać dokładając wzmacniacz stereo i wtedy generalnie każdy z tych ampli da radę z kolumnami efektowymi
 

don111

Banned
no szkoda żeby jeszcze do centralnego i surroundów amplituner miałby być za słaby :)
chodzi oczywiście o fronty, z dodatkowym wzmacniaczem wiadomo że problemu nie będzie... mówiąc o dużej mocy tej Yamahy 765 mam nadzieje że nie patrzyłeś na dane techniczne ;) (ciekawe ile tym razem wpisali, 7x 150W :roll:) ? jaki pobór mocy ma ta Yamaha 765 ?
 
Do góry