KDL-40EX402 - fajans czy telewizor ?

L.Sniper

New member
Mam takie zapytanie. Tylko bardzo proszę o poważne podejście do sprawy :) Mam w planie zakup telewizora do PS3 i Kina domowego z PC. Początkowo planowałem zakup czegoś w granicach 3000 zł 100Hz czyli EX501 albo EX500. W sklepach jednak kuszą teraz promocjami na EX401 i EX402 które są aż 1000 zł tańsze i na dodatek można sobie wziąć na dogodnych warunkach ratalnych. Bardzo bym prosił o solidną rzetelną odpowiedź odnośnie modeli 50Hz Sony. Czy dopłacenie 1000 zł do Motionflow 100Hz, DLNA które i tak jest w PS3 oraz ruchomej stopki czy też innych netowych dodatków które i tak są w PS3 jest warte 1000 zł ? Czy te telewizory dzieli aż taka przepaść technologiczna która powoduje że to musi kosztować aż 1000 zł więcej ? Nie ukrywam że ta różnica jest dla mnie dość spora dlatego też wolałbym się upewnić czy aby na pewno gra jest warta świeczki. Patrząc na TV w sklepie przez kilkanaście, kilkadziesiąt minut przy dobrym świetle nie jestem w stanie wychwycić tak wielu różnic. Kolory oba mają ładne płynność porównywalna ale może to kwestia dostrojenia ? Nie mam pojęcia. Proszę o pomoc.
 

Ares78

New member
Jeżeli patrzysz pod kątem stricte konsoli PS3 (źródło sygnału HD) to jednak z większości walorów ex500 i tak nie skorzystasz- z lepszej obsługi sygnału SD czy też motionflow które w trybie gra i tak będzie wyłączone w celu redukcji input laga.
 

L.Sniper

New member
Czyli teoretycznie nie opłacalne jest dopłacenie tej różnicy jak rozumiem ? Co natomiast w kwestii filmów albo jakiegoś odbiornika telewizji hd jak n czy cyfra ? 100Hz i te inne bajery wtedy pokazują duże różnice w obrazie ?
 

Ares78

New member
Przy filmach zwłaszcza w przypadku satelity gdzie oferta kanałów HD jest wciąż uboga (maksymalnie bodajże 14 kanałów na Nce) i tak czy inaczej będziesz w dużej mierze skazany na SD, ex500 będzie miał tutaj przewagę, tak samo układ 100hz zacznie być przydatny... Także tutaj masz dylemat pomiędzy świetną ceną pod kątem stricte PS3, a bardziej uniwersalnym odbiornikiem dobrze radzącym sobie z innymi źródłami sygnału niekoniecznie HD.
 

L.Sniper

New member
Jeśli natomiast nie bralibyśmy pod uwagę podłączenia telewizora do sygnału telewizyjnego a jedynie PS3 i w głównej mierze filmy hd i full hd z komputera przez HDMI ewentualnie upscaling DVD z PC oraz Blu Ray przez PS3 ? Jest sens dopłacania do EX500 ? Wiem że może niektóre pytania są nieco niedorzeczne i ludzie na forum z tego co zauważyłem coraz mniej odpisują na tematy z zapytaniem co wybrać bo jest ich masa. Tym bardziej dziękuję za wszelkiego rodzaju odpowiedzi i posty w tym temacie.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
oczywiście że tak.
EX 500 ma lepszą czerń i lepsze skalowanie w filmach.
Algorytmy podją wyraźniejszy obraz w drugim planie.
 

Heavy.Metal

New member
Jeśli natomiast nie bralibyśmy pod uwagę podłączenia telewizora do sygnału telewizyjnego a jedynie PS3 i w głównej mierze filmy hd i full hd z komputera przez HDMI ewentualnie upscaling DVD z PC oraz Blu Ray przez PS3 ? Jest sens dopłacania do EX500 ? Wiem że może niektóre pytania są nieco niedorzeczne i ludzie na forum z tego co zauważyłem coraz mniej odpisują na tematy z zapytaniem co wybrać bo jest ich masa. Tym bardziej dziękuję za wszelkiego rodzaju odpowiedzi i posty w tym temacie.


Do filmów, obojętne w jakiej jakości by one nie były zawsze warto mieć te 100Hz bo jednak bardzo poprawia to płynność i ostrość obrazu w ruchu. Natomiast do konsoli jest to kompletnie nieprzydatne. Weż pod uwagę jeszcze to że EX402 ma niższy input lag w trybie GRA niż 500-tka, także do gier ten model lepiej się nadaje.
 

L.Sniper

New member
Idąc tym tropem można w sumie dotrzeć do najdroższego modelu :) Ale cóż skoro różnice są aż tak widoczne to chyba warto jednak dozbierać ten 1000 i kupić jeśli tylko Sony się zdecyduje na promocję TV z 5 letnią gwarancją. Mogłem ostatnio kupić jakiegoś Samsunga 40c630 za 2190 zł ale uznałem że Sony to Sony i będzie lepszy i solidniejszy. Szkoda jednak nieco tego 1000 zł :) Może ktoś jeszcze coś napisze o serii EX400 ? Przez chwilę nawet miałem chęć zakupu 46EX401 kosztem 40EX500 bo super wygląda taki duży ekran ale boję się że do oglądania go z 2.5m będzie już zbyt wiele. Czekam na kolejne posty.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
nie jest zbyt wiele na taką odległość .
Szkoda będzie większa jak wydasz mniej i będziesz wkurzony ze wydałeś.
Poproś o prezentację w domu.
 

L.Sniper

New member
Trochę nie zrozumiałem do czego odnieść "nie jest zbyt wiele na taką odległość" :) Czy do tego że lepiej dopłacić i kupić 46ex401 czy dopłacić i wziąć 40ex500 :) Na 4600 100hz na bank już mnie nie stać będzie niestety. Prezentację w domu ? Chyba nie ma u mnie takiej opcji :(
 

Ares78

New member
Moim zdaniem (w kwestiach odległości przy konkretnej przekątnej jestem raczej zachowawczy) przy 2,5m 40 calowy telewizor spokojnie wystarczy do PS3 najwyżej będziesz siadał bliżej i będzie ok, w zamian zyskujesz dużą uniwersalność modelu który sprawdzi się świetnie w każdym wymienionym przez Ciebie zastosowaniu. Przy 46" ex402 SD z 2,5m nie będzie wyglądać dobrze...
 

L.Sniper

New member
Generalnie taka odległość dzieli sofę od ekranu. 240-250 cm tak mniej więcej to wygląda. Czyli 46 cali przy sygnale SD może być zbyt blisko jak mniemam ? Podejrzewam że zanim ja do niego podepnę jakikolwiek sygnał tv to minie jeszcze trochę miesięcy bo i tak w ogóle nie oglądam telewizji :) Dalej jednak nie potrafię sobie odpowiedzieć na to podstawowe pytanie :) Czy kupić ex500 czy ex402 i za zaoszczędzone pieniądze dokupić jakieś kino domowe nawet bez subwoofera.
 

Ares78

New member
2,5 metra przy 46 calach jeszcze przejdzie, ale musi być wstawiony wyższy model z lepszą obróbką słabego sygnału- ex500 posiada BE3 która na tym polu zdecydowanie lepiej się spisuje niż BE2 w ex402...
 

Ares78

New member
Bo tak naprawdę te 2 cale dużej różnicy nie robią i produkowanie modelu 40 i 42 calowego szczerze mówiąc mijałoby się z celem (37" modeli w ofercie jest niewiele), Sony odkąd pamiętam produkuje 40" i następna przekątna to 46"...
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
... EX401 i EX402 które są aż 1000 zł tańsze i na dodatek można sobie wziąć na dogodnych warunkach ratalnych...

Nie wiem skąd ci wyszła aż tak duża różnica w cenie między 40EX402 a 40EX500. Te modele różni cena ok 400-500 zł.
Swoją drogą uważam, że zdecydowanie warto dołożyć do modelu EX500 pod każdym względem.
 

L.Sniper

New member
W sklepach euroagd jest od jakiegoś tygodnia 402 po 1990 a u mnie była 401 jeszcze wcześniej za tyle. Obecnie tam mają po 2990 zł ex500 więc różnica 1000 zł :) To nie jest mało przynajmniej dla mnie. Widzę że ceny lecą w dół ex500 za 2600 a w salonach sony za niecałe 2800. Czyżby w tym roku niskie ceny kosztem 5 letniej gwarancji ?
 

Ares78

New member
Różnica to już zależy od sklepu w stacjonarnych zazwyczaj jest większa chociaż z tego co piszesz całkiem niedrogo 40" wersja wychodzi w CS. Co do 5 lat gwarancji to na dobrą sprawę ex500 można było kupić pod koniec trwania ostatniej edycji promocji...
 
Ostatnia edycja:

L.Sniper

New member
Niby racja ale wtedy cena była sporo wyższa i akurat w tamtym czasie nie planowałem zakupu TV. Poczekam na rozwój sytuacji bo ceny lecą w dół sukcesywnie i może nie ma co się grzać. Już teraz jestem 250 zł do przodu bo cierpliwie poczekałem tydzień. Zobaczymy co przyniesie kolejny i kolejne promocje w marketach. Nie mniej jednak gdybym miał kupić za gotówkę to oczywiście CS za 2750 zł rewelacja.
 

Ares78

New member
Tym bardziej, że jeżeli ma się w domu np. małe dzieci to warto rozważyć może nie tanią dodatkową opcję, ale pozwalającą spać spokojnie czyli rozszerzoną gwarancje Serwis Extra Plus czyli 5 lat gwarancji z jedną bardzo przyjemną rzeczą- obejmuje uszkodzenia mechaniczne telewizora.
 
Do góry