Kamery HDV - formaty pliku i dalsz obróbka

koziolek12

New member
Ponieważ nie używałem jeszcze kamer HDV a dopeiro przymierzam się do kupna czegoś mam pewne pytanie do "bardziej wtajemniczonych": jak to jest z zapisem obarzu w HD w takich kamerach?? Żeby wyjaśnić nawiążę do czegoś na czym się trochę znam, czyli DV. Tam są 2 możliwości: natywne DV, które można ściągnąć przez FireWire, lub MPG2 (czyli pełna porażka), które można ściągnąć przez USB. Boję się, że w przypadku kamer HDV mogę wpaść w pewną pułapkę (a tego nie chcę) a mianowicie kupię kamerę HDV, która owszem będzie miała odpowiednią rozdzielczość (np. 1080i - nie dyskutuje, że może być interpolowana), ale do dalszej obróbki będę mógł ściągnąć jedynie w formacie MPG2 lub 4 a to by była porażka w przypadku dalszego montażu. Pewnie głupio pytam i jest tak, że przy podobnym transferze jest to po prostu HDV, który po ściągnięciu na dysk będzie miał "natywną" kompresję (podobnie jak DV). Wolę jedna zapytać, żeby nie wtopić :). Mam jeszcze jeden dylemat a mianowicie, czy (w przypadku HDV) poczekać i kupić kamerę z 3 przetwornikami, czy mogę śmiało próbowac z 1 przetwornikiem (ze względu na rodzielczość)?? Jestem ciekawy, czy macie takie doświadczenia. Oczywiście pytam prywatnie i jako hobbysta niż prof, ale jestem zwolennikiem dobrej jakości (w przypadku DV wybrałbym tylko 3CCD).
 

viValdi

New member
Bez reklam
Z tego co ja rozumiem to w sprzęcie amatorskim kamery HD występują w dwóch formatach:
- HDV2 w którym kompresja oparta jest na MPEG2 i sciąga się z kamery przez firewire; przedstawicielami tej grupy są Sony HC3 i Canon HV10; to właśnie jest format "natywny" dla HDV
- AVC HD kompresja oparta na MPEG4, też sciągana przez firewire; tu przestawiciele to Sony SR1 i Panasonic SD1 w zapowiedziach

Dodatkową funkcją tych kamer (na podstawie HC3) jest konwersja z formatu HDV2 na DV on-the-fly w czasie zgrywania do komputera. Nie ma możliwości zgrania filmu przez USB. USB służy wyłącznie do zgrywania zdjęć z karty pamięci.
Panasonic daje jeszcze jedną możliwość zgrywania - jako że zapisuje na karty SD można tę karty bezpośrednio wczytać do komputera.
Zawsze oczywiście jest kwestia jakości nagrania przy złym oświetleniuale przecież to jest sprzęt amatorski i chyba można mu zapewnić minimalny komfort pracy tzn. dostateczne oświetlenie. Co innego sprzęt profesjonalny, tutaj są inne oczekiwania ale i tak TV świeci po oczach bez opamiętania.

Jeśli chodzi o dylemat kupować czy czekać to moim zdaniem zawsze w przyszłości będzie jakaś propozycja lepsza lub tańsza i czekać można w nieskończoność. Do tego każda kamera po jakimś czasie będzie przestarzała. Jak chcesz i możesz sobie kupic HD to kupuj. Jaka będziesz czekał to nigdy nic nie kupisz.

Dyskusje CMOS i 3CCD to już chyba nie mają sensu. Jakość w obu wypadkach powinna być podobna (nie widziałem jeszcze amatorskiego HD 3CCD w akcji). Moim zdaniem zauważalna utrata jakości następuje w innych niż przetwornik cyfrowy miejscach - optyka, obróbka w komputerze, telewizor.
 

Marcin_s

Member
koziolek12 napisał:
Ponieważ nie używałem jeszcze kamer HDV a dopeiro przymierzam się do kupna czegoś mam pewne pytanie do "bardziej wtajemniczonych": jak to jest z zapisem obarzu w HD w takich kamerach?? Żeby wyjaśnić nawiążę do czegoś na czym się trochę znam, czyli DV. Tam są 2 możliwości: natywne DV, które można ściągnąć przez FireWire, lub MPG2 (czyli pełna porażka), które można ściągnąć przez USB. Boję się, że w przypadku kamer HDV mogę wpaść w pewną pułapkę (a tego nie chcę) a mianowicie kupię kamerę HDV, która owszem będzie miała odpowiednią rozdzielczość (np. 1080i - nie dyskutuje, że może być interpolowana), ale do dalszej obróbki będę mógł ściągnąć jedynie w formacie MPG2 lub 4 a to by była porażka w przypadku dalszego montażu. Pewnie głupio pytam i jest tak, że przy podobnym transferze jest to po prostu HDV, który po ściągnięciu na dysk będzie miał "natywną" kompresję (podobnie jak DV). Wolę jedna zapytać, żeby nie wtopić :). Mam jeszcze jeden dylemat a mianowicie, czy (w przypadku HDV) poczekać i kupić kamerę z 3 przetwornikami, czy mogę śmiało próbowac z 1 przetwornikiem (ze względu na rodzielczość)?? Jestem ciekawy, czy macie takie doświadczenia. Oczywiście pytam prywatnie i jako hobbysta niż prof, ale jestem zwolennikiem dobrej jakości (w przypadku DV wybrałbym tylko 3CCD).
Troche bladziesz w swoich rozwazaniach i mijasz sie z prawda
 

koziolek12

New member
Dziękuję ViValdi za inforrmacje (przydadzą się bo konkretnie na technologii kamer HD się nie znam, ale orientuję się technicznie).
Mam pytanie do Marcina ... czy ja błądzę, czy kolega??
Zresztą ja nie rozważam, tylko się ładnie pytam :). Owszem rozważam zakup kamery w chwili obecnej, ale chciałbym to zrobić świadomie a nie "na pałę", żeby potem pluć sobie w brodę. Jednak to sporo kasy a jak się weźmie pod uwagę kamery z tzw półki półprofesjonalnej to w sumie troszkę majątek :). Zależy mi na najlepszym wykorzystaniu technologii i na jak najlepszym materiale wejściowym co da mi możliwość wygenerowania porządnej jakości prac. Owszem teraz (póki jeszcze producenci ze sobą walczą - HD DVD i Blue-Ray) pewnie będę chciał zmontowane kawałki zgrywać z powrotem na taśmę a generować normalne DVD (dla łatwizny użytkowania), lub jak będę chciał skorzystać z dobrodziejstw HD to po prostu podłączyć kamerę pod TV (więc tutaj troszkę Canon odpada a szkoda, bo mam troszkę sentyment do tej firmy ze względu na aparaty, których używam). Lubię się babrać i staram sie zindywidualizować swoje prace, ale niestety rzadko posiadam wolny wekend, żeby się w tej materi zrealizować (choć troszkę). Pytam o różnice pomiędzy kamerami 1 a 3 przetwornikowymi, ponieważ z doświadczenia wiem, że np. przy kluczowaniu z 1 przetwornikowymi jest troszkę problemów nawet jak dostarczymy mnóstwo światła (mówię o DV - mam niestety 1 przetwornik i już troszkę leciwą kamerę). Stąd moje pytania. Pytam, bo nie wiem za wiele o metodach producentó kamer DVD, żeby upchnąć większą ilość informacji na tej samej taśmie a lubię wiedzieć co mogę wycisnąć z technologii a czego nie. Tyle. Chętnie podyskutuję z Wami, ale pozwólcie, że na razie Was posłucham, jako już doświadczonych użytkowników:).
K
 
Do góry